E-Dergi Oku 
DYO
ODE YALITIM

Türkiye İMSAD Yapı Sektörü Raporu: İnşaat Camları (Düz Cam ve Yalıtım Camları)

Türkiye İMSAD Yapı Sektörü Raporu: İnşaat Camları (Düz Cam ve Yalıtım Camları)

13 Şubat 2019 | DOSYA
179. Sayı (Şubat 2019)
1.064 kez okundu

Cam sektöründe üretilen ürünler, başta inşaat sektörü ve yapılarda olmak üzere ulaştırma araçlarında, mobilyalarda ve sanayide kullanılmaktadır. Bu çerçevede inşaat sektöründe kullanılan camlar tasnif edilerek inşaat camları olarak tanımlanmaktadır.

İnşaat camları kapsamında aşağıdakiler yer almaktadır; dökülmüş, haddelenmiş, çekilmiş veya üflenmiş, levha halinde (başka şekilde işlenmemiş) camlar. Float cam ve yüzeyi cilalanmış veya parlatılmış cam, levha halinde (başka şekilde işlenmemiş). Diğer cam aynalar, çerçeveli olsun veya olmasın. Sertleştirilmiş (temperlenmiş) emniyet camları. Lamine edilmiş emniyet camları. Levha şeklinde, kavislendirilmiş, kenarları işlenmiş, gravür yapılmış, delinmiş, sırlanmış veya başka bir şekilde işlenmiş, fakat çerçevelenmemiş veya monte edilmemiş camlar.

GİRİŞİM SAYISI VE ÜRETİM (2017)
İnşaat camları sanayinde girişim sayıları ve üretim değerleri aşağıda sunulmaktadır. Bununla birlikte verilere ilişkin olarak bazı kısıtlar bulunmaktadır. Bazı ürünlerin üretiminde az sayıda firma olduğu için TÜİK istatistik kuralları gereği üretim büyüklüğü yayınlanmamaktadır. Farklı ürünlerin üretim büyüklükleri ton ve metrekare olarak verildiği için aynı birimde toplam değere ulaşmak zor olmaktadır.

İnşaat sektöründe kullanılan düz camların üretim verisi için sağlıklı veri bulunmamaktadır. En büyük üretici firma, toplam düz cam pazarına ve kendi üretimine ilişkin veri açıklamakla birlikte, bunların içinden inşaat camları için ayrıca veriye ihtiyaç duyulmaktadır.

DIŞ TİCARET
İnşaat camları göstergeleri ve değerlendirmeleri yukarıda kapsamı verilen tüm ürünleri kapsamaktadır. Buna göre Türkiye’nin inşaat camları ihracatı 2015 yılındaki gerileme, ardından miktar ve değer olarak 2016 ve 2017 yıllarında artışlar göstermiştir. İhracat 2017 yılında miktar olarak yüzde 24,5 artarak 400 bin tonu geçmiştir. Değer olarak ise yüzde 15,4 artış ile 278,1 milyon dolar olmuştur. İhracat birim fiyatları ise gerileme içindedir.

Türkiye, önemli bir üretici ve ihracatçı ülke olmakla birlikte yüksek miktarda inşaat camları ithalatı da yapmaktadır. İthalat daha çok fiyat avantajı nedeniyle yapılmaktadır. Bununla birlikte ithalat, 2017 yılında miktar olarak yüzde 10,0 gerilemiştir. Korunma önlemleri ithalatı sınırlamıştır. İthalat birim fiyatları ihracat birim fiyatlarının altında gerçekleşmektedir. 

İHRACAT PAZARLARIMIZ VE İTHALAT YAPILAN ÜLKELER
Türkiye inşaat camları ihracatını büyük ölçüde Avrupa ülkeleri ile yakın ve komşu ülkelere yapmaktadır. En yüksek ihracat Almanya’ya yapılmaktadır. İspanya ikinci, İsrail üçüncü sırada yer almaktadırlar. İtalya ve İngiltere ile Fransa ihracat yapılan diğer Avrupa ülkelerdir. Fas, İran, Bulgaristan ve Lübnan ise yakın ve komşu ihracat pazarlarıdır.

Türkiye en yüksek inşaat camları ithalatını Çin’den yapmaktadır. Rusya ikinci sıradadır. Bu iki ülkeden daha çok fiyat avantajlı ürünler gelmektedir. Almanya, üçüncü sırada yer alırken, daha çok nitelikli camlar gelmektedir. Dördüncü sıradaki Bulgaristan’dan yapılan ithalat, yerli büyük üreticinin bu ülkede yer alan tesislerinden getirilen ürünlerdir. 

DÜNYA TİCARETİNDE PAYIMIZ VE SIRALAMAMIZ
Dünya inşaat camları ihracatı 2015 yılında geriledikten sonra 2016 yılında yüzde 6,6 artarak 21,47 milyar dolara yükselmiştir. 2017 yılında ise dünya ihracatı yüzde 3,3 genişlemiş ve 22,18 milyar dolara yükselmiştir. Türkiye’nin dünya inşaat camları ihracatı içindeki payı 2014 yılında yüzde 1,24 iken, 2015 ve 2016 yıllarında düşmüştür. 2017 yılında ise tekrar yüzde 1,25’e yükselmiştir.

Dünya inşaat camları ihracatında ilk sırayı 5,68 milyar dolar ihracat ile Çin almaktadır. Çin, dünya ihracatının yaklaşık yüzde 26,5’ini yapmaktadır. Hong Kong ihracatı daha çok Çin ürünlerine aracılık şeklinde olmaktadır. Almanya, Japonya, ABD, Güney Kore ve Tayvan, Çin’i izlemektedirler. Fransa ve Belçika ilk on ihracatçı içinde yer alırken, Polonya da ilk 10 arasına katılmıştır.

Türkiye dünya ihracatında 16. sırada yer almaktadır. Dünya inşaat camlarında Çin en büyük ihracatçı olduğu gibi aynı zamanda da en büyük ithalatçıdır. Ancak fiili ithalat ile birlikte Hong Kong ile karşılıklı ticaretin de etkisi bulunmaktadır. ABD ikinci büyük ithalatçıdır. Güney Kore, Tayvan ve Japonya gibi önemli ihracatçılar da yine önemli ithalatçı ülkeler olarak sıralanmaktadırlar. Türkiye dünya ithalatında 23. sırada bulunmaktadır.

Rapordaki tablolara e-dergi üzerinden okumak için lütfen tıklayınız...


 


İlginizi çekebilir...

2020 Nasıl Geçti? 2021'den Beklentiler...

2020'yi geride bırakırken, sektörün önemli dernek ve firmalarının bu yıla ilişkin değerlendirmelerini, yaptıkları çalışmaları ve yeni yıla ilişkin...
18 Aralık 2020

Yapı İzinleri, Konut Satışları ve İnşaat Maliyetlerinin Son Yıllardaki Gelişimi

Türkiye inşaat sektörü son iki yılda ama özellikle de geçen yıl belki de tarihinin en olumsuz gelişimini yaşadı....
19 Ekim 2020

Ses Yalıtımı

Yaşadığımız pandemi sürecinde evlerde fazlaca vakit geçirmeye başladığımızda ise ses yalıtımı zayıf olan veya hiç olmayan binalarımızda bu sorunun ne ...
19 Haziran 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.