E-Dergi Oku 

Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı İskender Ulusay: 'Sektöre Değer Katacak Yeni Çözümlere Odaklanmayı Hedefliyoruz'

Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı İskender Ulusay: 'Sektöre Değer Katacak Yeni Çözümlere Odaklanmayı Hedefliyoruz'

19 Şubat 2020 | SÖYLEŞİ
189. Sayı (Ocak-Şubat 2020)
2.281 kez okundu

Aktaş Holding çatısı altında 2005 yılında kurulan AK-İZO Yalıtım Sistemleri, geliştirdiği birçok yenilikçi ürünle sektörde dikkat çekiyor. Şirketlerinin performans ve hedeflerini dergimize anlatan Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı İskender Ulusay, Ar-Ge çalışmaları ve geliştirdikleri yenilikçi ürünler ile ilgili de bilgiler verdi.

Firmanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? Hangi alanlarda ne tür hizmet ve ürünler sunuyorsunuz?

1938 yılında, küçük bir atölye olarak faaliyetlerine başlayan Aktaş Hava Süspansiyon Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. (Aktaş Holding), o günden beri sürdürülebilir başarı ve yenilikçi vizyonu sayesinde adım adım büyüyerek, bugün sektöründe dünyanın en büyük global oyuncularından biri haline gelmiştir.

Şirketimiz; Ulaşım & Otomotiv, Yapı ve Endüstriyel Grup gibi temel iş alanlarının yanı sıra, savunma sanayi ve raylı sistemlere yönelik özel üretimler gerçekleştirmektedir.

Bursa'da kurulan şirketimiz, bugün itibariyle Türkiye'nin coğrafi olarak en yaygın şirketler toplulukları arasında yer almaktadır. Aktaş, Airtech, Lineflex ve Powertech markalarını bünyesinde barındıran şirketimizin, 3 lokasyon yurtdışında olmak üzere toplamda 7 üretim ve depolama tesisi bulunmaktadır.
Holdingimiz çatısı altında 2005 yılında kurulan AK-İZO Yalıtım Sistemleri A.Ş. EPDM esaslı su yalıtım membranlarını, sektörde Türkiye’nin ilk ve lider markası olan Lineflex ile piyasalara sunmaktadır.

AK-İZO olarak; temelden çatıya, cepheden teras ve gölet tabanlarına kadar birçok farklı uygulama alanında yeni nesil su yalıtım çözümleri sunarak, ülkemize ve sektöre katma değer sağlama gayretindeyiz.

Verimlilik, kalite ve dayanıklılık anlamında inovatif çözümler sunan Lineflex, sektöründe ülkemizin pazar lideri konumunda yer almaktadır.

Firma gündeminizde yeni yatırım planları var mı?


AK-İZO Yalıtım Sistemlerinin ana faaliyet konusu, su izolasyonu için EPDM kauçuk esaslı membran üretimi ve satışı olup, buna ilaveten su izolasyonu için tamamlayıcı ürünler ve yenilikçi ses ve kimyasal bariyerler üzerine çalışmalarımız bulunmaktadır.

Mevcut üretim kapasitemiz yıllık 2 milyon 500 bin metrekare olup, bu kapasiteyi arttırmak adına bir takım çalışmalarımız bulunmaktadır. Bursa’nın yanı sıra ülkemiz için de çok büyük katma değer sağlaması beklenen ve tamamen ileri teknoloji geliştirmenin hedeflendiği TEKNOSAB’da da (Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi), 45 dönümlük yeni fabrika yatırımımız için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Ayrıca Ar-Ge Merkezi kapsamında test makineleri ve laboratuvara makine yatırımları da yapıyoruz. Bu anlamda tasarım kabiliyetlerini geliştirmek maksadıyla mühendislik süreçlerini dijitalize edecek altyapıyı oluşturmaktayız. Bu sayede yeni ürün devreye alma süreçlerinde zaman kazancı sağlanarak ürün gamı genişletme hızını artırmayı hedefliyoruz.

Sadece makine-yazılım-ekipman yatırımı yapmıyoruz, 2019 başında hayata geçirdiğimiz Kariyer Okulu projesi ile 15 yeni üniversite mezunu genci kadrolarımıza kattık. Tüm teknik-idari-mali bölümlerde eğitimleri kapsamında görev alan arkadaşlarımız, projelerimiz sayesinde kendilerini geliştirme ve şirketimize entegre olma fırsatını yakaladı. 2020’de bu projemizin devamında kendilerini organizasyonumuzun ihtiyacı olan rollerde görevlendirip yetişkin işgücümüzü kuvvetlendirmeyi öngörüyoruz.

Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsederek, yeni teknoloji veya ürünleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Bilindiği üzere sektörümüzün önemli unsurlarından biri olan membranların, pazar büyüklüğünün hızla arttığı ve müşteri beklentilerinin hızlı bir şekilde değiştiği gerçeğinden yola çıkarak yeni ürün tasarladık.

Lineflex kendinden yapışkanlı EPDM membran ile uygulama artık çok daha kolay olacak ve zamandan tasarruf sağlanacaktır. Ayrıca, uygulama tekniği gereği zamanla oluşan su izolasyon problemleri de ortadan kalkmış olacaktır. Hem yatayda hem dikeyde; çatı, cephe, dere, oluk, gizli dere, perde ve baskı çıtası üstüne, çok uzun ömürlü izolasyon sağlanabilecek bu yeni ürünle, ekstra yapıştırma maliyetlerinden tasarruf sağlanmış olacaktır. Özetle, kendiliğinden yapışan EPDM membran ile beklentileri yeniden belirlemiş olmayı hedefliyoruz.

Bunun dışında; inovatif ürün geliştirme planlarımız arasında su izolasyonu için likit ürünler bulunmakta olup, özellikle çift kompenantlı çözüm önerimiz ön plana çıkmaktadır.

Özellikle temel bohçalama ve perde su izolasyonlarında, membranlardan sonra en çok tercih edilen ürün olarak, bitüm çimento modifiyeli, tam esnek, 2k çift kompenantlı, sürme su izolasyonu yer almaktadır. Uygulama kolaylığı ve hata olasılığının düşük olması ile inşaat sektöründe özellikle konut ve betonarme yapılarda tercih edilen bu ürüne, AK-İZO olarak inovatif bir yaklaşımla çok daha etkili, pratik ve kaliteli bir ürün geliştirme çalışması içerisindeyiz.

Çok kısa süre içerisinde içerisin de püskürtme yöntemiyle uygulama noktasında kürlenen ve hem su hem ses izolasyonu sağlayabilen, çok uzun ömürlü, girilmesi zor uygulama alanlarında bile kolaylıkla uygulanabilen, yapı ve uygulamacı dostu bir üründür.

Bu ürünümüzün de, zaman ve işçilik maliyetlerinde büyük tasarruf sağlayacağını öngörüyoruz. Tüm bunların yanında, sektörde ilk niteliği taşıyan renkli EPDM membran üretimi gerçekleştiriyoruz.

EPDM membranlarımıza, istenilen ral koduna göre renk verebilmekte ve bu sayede, dokusunun ve renginin korunması istenilen renkli çatı uygulamalarında, su geçirimsiz, sürekli UV ve ozon dayanımlı, üzerinde yürünebilir, uzun ömürlü, yapısal kararlılığı olan, korunaklı ve su geçirimsiz çatılar elde edilebilmektedir.

AK-İZO olarak Lineflex markamızla pazar beklentilerine en hızlı ve etkin şekilde yanıt vermeye devam ederek, sektörün ihtiyaç duyduğu yenilikçi teknolojiler geliştirmeye devam etme hedefindeyiz.

Firmanızın 2019 yılı performansını ve 2020 yılı sonu beklentilerini değerlendirir misiniz?

2019 yılı başta yakın coğrafyamız olmak üzere, tüm dünya genelinde hem de sektörümüz özelinde zorlu bir yıldı.

Aktaş Holding açısından baktığımızda ise 2019 yılını beklentilerimizin üzerinde bir sonuçla tamamladığımızı ifade edebiliriz. 2020 yılının yine benzer dinamiklere sahip olacağını tahmin ediyoruz. Ancak bizler bu zorlu dönemleri bir fırsat olarak görüp sektöre değer katacak yeni çözümler üzerine odaklanmayı hedefliyoruz.

Bir diğer taraftan da 2020 yılında farklı coğrafyalardaki iş potansiyelimizi arttırmayı hedefliyoruz. Uluslararası fuar katılımları ile hem mevcut hem de yeni ürünlerimizi sektörle buluşturmayı hedefledik.

İhracatta hedefiniz nedir?


Aktaş Holding’in ihracat tecrübesi oldukça geniş; 100’ün üstünde ülkeye ihracat gerçekleşiyor. AK-İZO özelinde 2020 yılı hedefimiz özellikle Orta Asya ve Avrupa ülkeleri olacaktır.

2020 ve sonrası için yeni hedefleriniz ve büyüme beklentiniz nedir?

2019 yılını yüzde 30’luk ciro artışı ile tamamladık. 2020 yılı hedefimiz de benzer oranları gerçekleştirebilmektir. Önümüzdeki 5 yıllık dönemi düşündüğümüzde ise yeni ürünlerimizin de katkısı ile hedefimiz ciromuzu 3 katına çıkarmak olacaktır.

Yalıtım sektörü ile ilgili değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?


Ülkemizde geç de olsa Haziran 2018 yılından itibaren tüm yapılarda su izolasyonu yönetmeliği zorunlu halde getirildi ve artık günümüzdeki projesi Haziran 2018 yılından sonra oluşturulmuş olan tüm yapıların izolasyonu zorunlu oldu. 

EPDM membranın Türkiye’deki bilinirliğini de her geçen gün artıyor. Biz de bu gerçeği göz önünde bulundurarak hem mevcut üretim kapasitemizi hem de teknolojimizi her geçen gün daha iyi noktalara taşımak adına yatırımlarımızı sürdürüyoruz.

Bununla birlikte, ülkemizdeki yalıtım sektörünün bugün itibariyle tahmini rakamlara göre 12 milyar TL’lik ciro ve pazar büyüklüğü bulunuyor. Sektörün her yıl, yüzde 10-15 seviyesinde bir büyüme potansiyeli de söz konusu…

Yakın gelecekte, kentsel dönüşüm çalışmalarının daha da hızlanması, renovasyon ve yasal düzenlemeler ile sektörün büyüme ve gelişme ivmesinin daha da hızlanacağını düşünüyoruz. Baktığımızda devletimiz tarafından da yalıtımı teşvik eden uygulamalar konusunda, özellikle son yıllarda önemli adımlar atılmakta.

Çünkü enerji verimliliği ve kaynakların etkin kullanımı konusu, günümüzde dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri. Dolayısıyla bu konu hem bireysel hem de toplumsal açıdan dikkate alınması gerekli diye düşünüyorum.

AK-İZO olarak günümüz dünyasında büyük önem kazanan doğal çevreye uyumlu, zararsız madde ve ürünlerin kullanılmasına özen gösterip, daima çevre bilinciyle hareket ediyoruz.

AK-İZO'nun son teknoloji ürünü olan membranları, temiz su kaynaklarının korunması ve kuraklığın önlenmesi noktasında, gölet tabanlarında koruyucu bir görev yapıyor.
EPDM membranlarımız, bina temel ve yan perde yalıtımında, teras ve kubbe yapılı çatılarda, giydirme cephelerde, göletlerin tabanında, her türlü peyzaj ve bahçe göletlerinde ve arıtma tesislerinde mükemmel bir su yalıtım çözümü sunmaktadır.

Ayrıca Uluslararası Kyoto Ekoloji Anlaşması da (The International Kyoto Ecology Agreement), EPDM membranları mevcut membranlar içerisinde en uzun kullanım ömürlü, çevre dostu çatı malzemesi olarak kabul edip önermektedir.

Bu ürünlerin, 50 yıldan fazla beklenen servis ömrü ve daha ince kalınlıklarda istenilen özelliklerde izolasyon gereklerini sağlaması, dünyadaki doğal kaynakların kullanımında önemli bir tasarruf göstergesidir. Bu nedenle, LCA kriterlerine göre tercih edilmesi gereken ürün olarak Lineflex EPDM membranı ön plana çıkartabiliriz.
2020 yılının tüm yalıtım sektörleri için verimli ve bol katma değerli bir yıl olmasını diliyorum.


 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

Selena Türkiye Su Yalıtımı İş Geliştirme Müdürü Volkan Keskin: "Çevreci Bir Sistem Oluşturmak Orta Vadeli Planlarımız Arasında"

'Fotovoltaik sistemlerle ürün yelpazemizi genişletiyor, yeşil enerji üreticisi olmaya hazırlanıyoruz' diyen Selena Türkiye Su Yalıtımı İş Geli...
23 Haziran 2022

ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan: "2022 Mottomuz: ODE Seninle Güçlü"

Başarılı bir dönemi geride bırakan ODE Yalıtım 2022-2024 yıllarını kapsayan üç yıllık stratejik planını uygulamaya başladı....
23 Haziran 2022

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun: "Her Geçen Yıl Ar-Ge Çalışmalarımız ve Yerli Üretimlerimizle Ürün Gamımızı Genişletiyoruz"

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, şirketlerinin başarılı performansını, geliştirdikleri yeni ürünleri ve hedeflerini dergimize a...
25 Nisan 2022

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • BAU Teknolojileri Dergisi
 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2023 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.