E-Dergi Oku 

'Hedefimiz, Dışa Bağımlılığı Azaltmak'

'Hedefimiz, Dışa Bağımlılığı Azaltmak'

10 Haziran 2019 | SÖYLEŞİ
183. Sayı (Haziran 2019)
11.262 kez okundu

Geçen sene yaptığı Ar-Ge çalışmalarıyla kendinden renkli fibercement doğal çimento levha üretimine başlayan ve dikkatleri üzerine çeken Hekim Yapı, başarılı ve istikrarlı bir şekilde yoluna devam ediyor... Firmadaki güncel gelişmeler hakkında bilgi aldığımız Hekim Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Yapı Malzemelerinden Sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı Özge Hekim, “Sahip olduğumuz donanım ve uzmanlığımızla Türkiye’nin yapı sektöründe dışa bağımlılığını minimuma indirmek en önemli hedeflerimizden biri” diyor.


Yalıtım: Firmanızı tanıyabilir miyiz?

Özge Hekim: Hekim Yapı A.Ş. olarak 8 şirketi, 8 işletmesi, 191 bin metrekare üretim alanı, bine yakın çalışanı, 6 kıtada yüz elliye yakın ülkeye ihracatı, yurtiçi ve yurtdışında yüzden fazla bayisi, 50 binin üzerinde referansı ile hizmet ve faaliyetlerini sürdüren Hekim Holding’in bir kuruluşuyuz. Yapı sektöründe faaliyet gösteren, ülkemizin ve yakın coğrafyanın ilk otoklavlı fibercement doğal çimento levha üreticisiyiz. Hendek, Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 111 bin metrekare üretim alanında kurulu bulunan üç üretim tesisimizde yıllık toplam 125 bin metreküp HekimBoard fibercement doğal çimento levha üretim kapasitesine sahibiz.

Hekim Yapı olarak 2001 yılında yaptığımız yatırım sonucu, 2004 yılında özellikle iç ve dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılmak üzere üretimini gerçekleştirdiğimiz fibercement doğal çimento levha ürün yelpazesinde HekimBoard markası ile üretilen fibercement doğal çimento levhalar, TurkSiding markası ile üretilen fibercement doğal çimento levha yalı baskı plakaları, FibercementLam markası ile lam kaplı doğal çimento levhalar, Boardia markası ile fibercement doğal çimento levhalar ve HekimBoard Flexia markası ile esnek doğal çimento levhalar bulunuyor.

Hekim Yapı’nın 2010 yılında gerçekleştirdiği yatırımı, yıllık 500 bin metreküp üretim kapasitesine sahip EPS (Genleştirilmiş Polistiren Köpük) tesisi. Bu tesiste HekimPor markası ile yüksek kaliteye sahip beyaz ve karbonlu EPS yalıtım ve enjeksiyon ürünleri üretiyoruz.

2011 yılında iki yatırımımız gerçekleşti. Bunlardan ilki EPS ve taşyünü yalıtımlı sandviç panel tesisiydi. Yıllık 2 milyon metrekare üretim kapasitesine sahip bu tesiste HekimPanel markasıyla 1.25 metre en ve 16 metre boya kadar farklı tip ve ölçüde çatı ve duvar panelleri üretilmeye başlanmıştı. 2016 yılında poliüretan panel üretim tesisinin de kurulmasıyla yıllık üretim kapasitesi 4 milyon metrekareye ulaştı ve ürün yelpazesini poliüretan, EPS ve taşyünü dolgulu sandviç panel olarak tamamladı. Hekim Yapı’nın 2011’deki ikinci yatırımı ise İngilizce literatürde polyethyleneterephthalate (PET) olarak adlandırılan malzemenin üretim tesisiydi. Bu tesiste HekimPlast markası ile PET rulo hattında üretimini gerçekleştirdiğimiz polietilen tereftalat üretiliyor. 2014 yılında gerçekleştirdiğimiz diğer bir yatırımımız HekimPan markasıyla ürettiğimiz EPS yalıtımlı HekimBoard hazır yapı duvar paneli üretim hattı oldu. Bu üretim ile iki tarafı HekimBoard olan ve EPS yalıtımlı hazır duvar yapı ürününü özellikle prefabrik yapı ürünlerinin hızlı montajına olanak sağlayarak, sektörün kullanımına sunduk.

Kendi bünyemizde faaliyet gösteren Ar-Ge ve Ür-Ge ekibimizin çalışmaları ve aktif üretici kimliğimizle 2019’da da yolumuza başarılı ve istikrarlı bir şekilde devam etmeyi planlıyoruz.

Yalıtım: Hekim Yapı 2018’i nasıl geçirdi, neler yaptı ve hangi ürünleri piyasaya sürdü?

Özge Hekim: Bilindiği gibi 2018 yılının 3. çeyreğinden sonra birçok sektörde duraklamalar yaşandı. Özellikle yapı ve inşaat sektöründe yaşanan arz fazlası, hammadde ve nihai ürünler bu alanda arz talep dengesini etkiledi. Bunlara rağmen Hekim Yapı olarak yine de 2018 yılını hedeflediğimiz büyüme oranıyla kapattık.

Yapılan fizibilite ve Ar-Ge çalışmalarıyla 2018 yılı başında kendinden (hamurundan) renkli fibercement doğal çimento levha üretimine başladık. Bu üretimle birlikte Hekim Yapı, HekimColorBoard markasını ürün gamına ekledi.

Yalıtım: 2019’a nasıl başladınız? 2019’dan beklentileriniz nelerdir?


Özge Hekim:
2019 yılında istihdamın yeni yatırımlarımızla artacağını düşünüyoruz. Özellikle ihracat yapılan ülke ve müşteri sayısında hedeflerimizi yükselttik. 2019 yılıyla ilgili olarak 3. çeyrekte büyüme oranı hedeflerimize yaklaşacağımıza inanıyoruz.

Yalıtım: 2019 ve sonrası için planlamalarınız neler?

Özge Hekim: Hekim Yapı olarak kalite standartlarımızdan ödün vermeden üretim ve satış hacmimizi yükseltmeyi, 2018 yılı başlarında üretim hattı devreye alınan kendinden renkli fibercement doğal çimento HekimColorBoard levhaların pazardaki yerini pekiştirmeyi, 2019 sonunda ihracatımızı 2018 ihracat hacmimizin üstüne çıkarmayı planlıyoruz.

Uzun vadede ise, Hekim Yapı bünyesine yeni ürün ve ürün grupları kazandırmayı, bu ürünlerin yurtiçinde satışını gerçekleştirirken yurtdışına da ihraç etmeyi hedefliyoruz. Sahip olduğumuz donanım ve uzmanlığımızla ürettiğimiz ürünler vasıtasıyla Türkiye’nin yapı sektöründe dışa bağımlılığını mümkün olduğunca minimuma indirmek en önemli hedeflerimizden biri.

Yalıtım: Ar-Ge ve yeni ürün anlamında ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?

Özge Hekim: Hekim Yapı, 2001 yılında Türkiye’nin ilk otoklavlı fibercement üreticisi olarak sektöre adım atmasıyla birlikte kuruluşundan itibaren sektöre öncülük etmeye ve yapı sektöründe fark yaratmaya başlamıştı. Board, Panel, Pan ve EPS ürünlerde geliştirdiğimiz yeni ürünler, yeni desenler ve en geniş ürün yelpazesi ile sektörün “tüm ürünleri tek çatı altında üreten” tek firmasıyız.

Yatırımın ve yeniliğin vazgeçilmez olduğu firmamızda HekimBoard levhaların piyasada gittikçe yaygınlaşması, nihai kullanıcıların bilinçlenmesi, cephe sektörünün son kat boya gerektirmeyen ürünlere olan eğilimi, bizleri ürün çeşitlendirmesine yönlendiriyor. Uzun süren Ar-Ge çalışmalarımızın sonucunda HekimColorBoard markası ile piyasaya sunduğumuz kendinden (hamurundan) renkli fibercement doğal çimento levhalarımızı, ilk kez 2018 yılında 41. İstanbul Yapı Fuarı’nda bayilerimiz ve sektör profesyonellerinin beğenisine sunmuştuk. Renkli fibercement levhalar dünyada yoğun bir kullanıma sahipler. Ülkemizin de bu anlamda dünya pazarında yer almasına katkı sağlamak bizim için en önemli hedeflerden biri.

HekimColorBoard markalı ürünler; otoklavlı fibercement doğal çimento levhalar uygulama sırasında montaj kolaylığı, montaj hızı ve boya için harcanan zamanı ortadan kaldırması sebebiyle zaman ve maliyet olarak tasarruf sağlıyor. HekimBoard fibercement levha üretimine ilk başladığımız dönemde bu ürün yüksek bedellerle ithal ediliyordu. Zaman içerisinde kaliteli ürün ve hizmet anlayışımızla şu an Hekim Yapı olarak dünyaya ihracat yapan bir firma konumunu elde ettik. Aynı hedef ve iddiamız HekimColorBoard fibercement levhalar için de geçerli. Bu ürünümüzle sektör dışa bağımlılıktan kurtulacak ve çok daha makul fiyatlarla istediği kaliteye ulaşabilecek. Günümüzde ürünlerin ve hizmetlerin olduğu yoğun rekabet ortamında farklılık yaratarak, dünya pazarında kendinden renkli fibercement konusunda da etkin bir üretici olacağımızı şimdiden söyleyebiliriz.

Yalıtım: İnşaat sektörüyle ilgili görüş, öneri ve yorumlarınız nelerdir?

Özge Hekim: Yapı sektörü, yıllar içinde artan bir ivmeyle gelişim gösterdi ve halen gelişmeye devam ediyor. Son yıllarda Ar-Ge çalışmalarının daha da önem kazanması, dışa bağımlılığı azaltma isteğinin artması, kullanıcıların bilinçlenmesi gibi etkenler, yapı sektörünün gelişimine olanak tanıdı. Türk yapı sektörünün ülke sınırlarını aşarak yurtdışında da tercih edilir hale gelmiş olması, kat edilen yolun en önemli göstergesi.

Yalıtım: Son dönem referanslarınızdan bazılarının bilgilerini alabilir miyiz?

Özge Hekim: Son dönemde yaptığımız yoğun çalışmalarımızdan birkaç örnek vermek gerekirse, mesela Diyarbakır’da yapımına başlanan 808 konutluk kentsel dönüşüm projesinde HekimBoard fibercement doğal çimento levhalar kullanıldığını söyleyebilirim. Nisan 2018’de biten projenin cephesinde 11 bin 500 metrekarelik alana HekimBoard düz dış levha ve HekimBoard ceviz ağacı desenli levha uygulaması yapıldı. Yanmazlık özelliğinden dolayı özellikle pencere sövesi ve kat silmesi olarak HekimBoard fibercement levhalar tercih edildi. CNC kesimli dekoratif levhalar, cepheye farklı bir zenginlik katmakla beraber ve projenin çehresini değiştirdi. Yine Gaziantep ve Ankara’da da kentsel dönüşüm projelerinde yer alan Hekim Yapı olarak pek çok özel ve devlet kurumunun büyük projelerinde ürünlerimiz tercih edildi.

Yurtdışındaki müşterilerimiz için de üstün özellikli fibercement cephe kaplama malzemesi ile birçok projede yapılara estetik görünümler kazandırdık. Kıbrıs’ta 2018 yılında faaliyete geçen gözde bir otel, dış cephelerinde kullanılan HekimBoard markalı fibercement doğal çimento levhalar ile bölgenin en önemli projeleri arasında yerini aldı. Toplam 30 bin metrekare HekimBoard kullanılan projede şirket logosu, korkuluklar, güneş kırıcılar dâhil olmak üzere tüm cephe elemanları HekimBoard levhalar ile oluşturuldu; böylece tek bir malzemeyle cephede yalın ve güçlü bir tasarım yaratıldı.


 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

Selena Türkiye Su Yalıtımı İş Geliştirme Müdürü Volkan Keskin: "Çevreci Bir Sistem Oluşturmak Orta Vadeli Planlarımız Arasında"

'Fotovoltaik sistemlerle ürün yelpazemizi genişletiyor, yeşil enerji üreticisi olmaya hazırlanıyoruz' diyen Selena Türkiye Su Yalıtımı İş Geli...
23 Haziran 2022

ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan: "2022 Mottomuz: ODE Seninle Güçlü"

Başarılı bir dönemi geride bırakan ODE Yalıtım 2022-2024 yıllarını kapsayan üç yıllık stratejik planını uygulamaya başladı....
23 Haziran 2022

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun: "Her Geçen Yıl Ar-Ge Çalışmalarımız ve Yerli Üretimlerimizle Ürün Gamımızı Genişletiyoruz"

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, şirketlerinin başarılı performansını, geliştirdikleri yeni ürünleri ve hedeflerini dergimize a...
25 Nisan 2022

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • BAU Teknolojileri Dergisi
 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2023 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.