E-Dergi Oku 

Şişecam Düzcam Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Ebru Şapoğlu: "Şişecam Düzcam İnovatif Çözümlere Öncelik Veriyor"

Şişecam Düzcam Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Ebru Şapoğlu: "Şişecam Düzcam İnovatif Çözümlere Öncelik Veriyor"

8 Kasım 2018 | SÖYLEŞİ
176. Sayı (Kasım 2018)
1.547 kez okundu

Şişecam Topluluğu’nun düzcam alanında faaliyet gösteren şirketi Şişecam Düzcam, “güçlü markaları ile hızlı büyüyen ve yenilikçi çözümler sunan global bir düzcam şirketi olma” vizyonu çerçevesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Firma, pazara sunduğu ürünler ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda geliştirilen yeni ürünleriyle ilgili bilgi aldığımız Şişecam Düzcam Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Ebru Şapoğlu, “Şişecam, iklim değişikliği ve doğal kaynakların tükenmesiyle karşı karşıya kalınan günümüzde stratejilerinin, süreçlerinin ve faaliyetlerinin her aşamasında sürdürülebilirliğe katkı sağlayan inovatif çözümlere öncelik veriyor.” diyor…

Yalıtım: Şişecam Düzcam hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Ebru Şapoğlu: Şişecam Topluluğu’nun düzcam alanında faaliyet gösteren şirketi Şişecam Düzcam, üretim kapasitesi itibariyle kendi sektöründe dünyada 5. ve Avrupa’da 1. sırada yer alıyor. Şişecam Düzcam faaliyetlerini mimari camlar, otomotiv ve enkapsüle camları, güneş enerjisi camları, beyaz eşya camları olmak üzere dört ana işkolunda sürdürüyor.
1981 yılında devreye aldığı tesisle Doğu Avrupa, Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ekseninde, modern float teknolojisi ile üretim yapan ilk firma olan şirketimiz, o tarihten bugüne sektöründe birçok ilke imza attı ve hem Türkiye’de hem de bölgede düzcam sanayisinin gelişmesine öncülük etti.
1980’li yıllarda düzcamda önemli kalite ve kapasite artışları gerçekleştiren ve ihracat yoluyla dünya pazarlarına giren Şişecam Düzcam, 2000’li yılların ikinci yarısında, bölgesel liderlik vizyonu ve çok odaklı üretim anlayışı çerçevesinde faaliyetlerini ilk kez Türkiye sınırları dışına taşıyarak, 2006 yılında Bulgaristan’daki Trakya Glass Bulgaria EAD tesisini hizmete soktu. Uluslararası üretim faaliyetini ortak yatırımlarla Mısır, Rusya ve Hindistan’da sürdürmekte olan Şişecam Düzcam 2016 yılında İtalya’da gerçekleştirdiği satın alma ile İtalya’da düzcam üretimine geçti. 2018 yılında, İtalya’da ikinci tesis satın alımı ile üretim kapasitesini ikiye katlayan şirketimiz, Hindistan’da 2013 yılından bu yana ortak olduğu iştirakin tamamını satın aldı.
Türkiye ve uluslararası pazarlarda yatırımlarına kesintisiz olarak devam eden şirketimiz, 10 farklı ülkedeki 17 üretim tesisi, ortaklıkları ve genişleyen ürün yelpazesiyle inşaat, otomotiv, enerji ve beyaz eşya sektörlerine girdi veriyor.

Yalıtım: Şişecam Düzcam hangi alanlarda hangi ürünlerle ihtiyaçlara cevap veriyor?
Ebru Şapoğlu: Hedeflediği pazarlarda yüksek kaliteli ürünleri ve sürekli gelişen teknolojisi ile müşteri ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan Şişecam Düzcam “güçlü markaları ile hızlı büyüyen ve yenilikçi çözümler sunan global bir düzcam şirketi olma” vizyonu çerçevesinde faaliyetlerini sürdürüyor.
Şişecam Düzcam ürünleri, çevre dostu, sürdürülebilir, enerji tasarrufu sağlayan özellikleriyle pazardaki yerini alıyor. Şirketimiz, geniş ürün yelpazesi ile dış cephe için ısı yalıtımı, güneş kontrolü, emniyet, güvenlik ve gürültü kontrolü ve doğal ışık geçişi, iç mekanlar için ise dekorasyon ve estetik gibi ihtiyaçların tümüne cevap verebiliyor.
Bu kapsamda dış cephe için; ısı ve güneş kontrol özelliğiyle etkin enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda emniyet ihtiyacını da karşılayan ihtiyaçlara uygun farklı performanslarda kaplamalı cam ürünlerini pazara sunuyor.
Yaşam alanlarında kullanılan camların, emniyet ve güvenliği sağlayacak özelliklere sahip olması yaşam konforu ve insan sağlığı açısından önem taşıyor. Emniyet ve güvenlik ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak cama ikincil işlemler uygulanarak üretilen, darbe aldığında kırılmayan ve parçaları yerinde tutarak yaralanmaları engelleme özelliğine sahip lamine camlarımız ile emniyet ve güvenlik ihtiyacına farklı kombinasyonlarla cevap vermek mümkün.
İç mimaride dekorasyon amaçlı kullanıma yönelik olarak tasarımcılara yeni alternatifler sunacak ürünlerle hizmet veriyoruz. Bu ürünlerin geliştirme çalışmaları sürüyor. Camın yüzeyine uygulayabildiğimiz farklı desen ve renklerle, tasarımla özdeşleşebilecek ya da istendiğinde ayrışabilecek alternatif ürünlerimizle pazarda yer alıyoruz. İç dekorasyonda önemli bir malzeme olan, mekanlara ferahlık ve estetik kazandıran Flotal ayna ürünümüz, bakırsız ve kurşunsuz olarak üretilen çevre dostu bir üründür.
Çevre dostu boyalı camımız, isteğe bağlı renk seçenekleri ile iç mekanlarda estetik çözümler sunuyor. Güneş enerjisi camları kategorisinde geliştirilerek pazara sunulan AR Kaplamalı Şişecam Güneş Enerjisi Camları, modül üzerine düşen güneş ışığının yansımasını en düşük seviyelere çeken yapısıyla modül içerisine güneş ışığı girişini engellemeden, güneş panellerinin performanslarını artırıyor.

Yalıtım: Yeni ürünleriniz ve çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Ebru Şapoğlu: Şişecam Düzcam, sektörel gelişim paralelinde değişen ihtiyaçlara yönelik fonksiyonel çözümler sunmayı hedefleyerek ve en son teknolojileri kullanarak katma değeri yüksek, yenilikçi ürünler geliştiriyor.
Şişecam Temperlenebilir Low-E Cam ve Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam markaları ile pazara sunduğumuz temperlenebilir ürün gamımıza 2017 ve 2018 yılında da yeni ürünler eklendi. Isı yalıtımı ve güneş kontrolü özelliğiyle enerji tasarrufu sağlayan, aynı zamanda temperlenebilme özelliği ile emniyet ihtiyacını karşılayan yüksek performanslı temperlenebilir kaplamalı camlar, kullanıcılara yıl boyunca konforlu yaşam alanları sunuyor. Temperlenebilir Low-E Camlar ısı kayıplarını sıradan çift cama göre yüzde 50 azaltarak kışın yakıt giderlerinden, Temperlenebilir Solar Low-E Camlar ise ısı yalıtımına ek olarak güneş ısısı girişini sıradan çift cama göre yüzde 40-65 oranlarında azaltarak yazın soğutma masraflarından tasarruf sağlıyor. 2017 ve 2018 yılında pazara sunulan 5 yeni ürünle müşterilere ihtiyaca göre ısı ve güneş kontrolü, düşük yansıtma, etkin ısı kontrolü, şeffaflık ve kontrollü gün ışığı özellikleri sağlanıyor.
Bir diğer yeni ürünümüz olan Şişecam Temperlenebilir Boyalı Cam’ın temperlenebilme özelliği emniyet ihtiyacına yönelik çözümler sunarken, iç mekanların yanı sıra dış mekanlarda uygulanarak kullanıcılara farklı alternatifler sunuyor.
Yeni geliştirdiğimiz bu ürünlerimizden Temperlenebilir Boyalı Cam, Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’nde 2017 Yılın Cephe Malzemesi Ödülü’nü, Temperlenebilir Solar Low-E Cam ise 2016 Yılın Cephe Malzemesi Ödülü’ne layık görüldü.
Şişecam Düzcam pazarın değişen ve gelişen ihtiyaçlarını karşılamak üzere Ar-Ge faaliyetlerini aralıksız sürdürürken, geliştirdiği ve pazara sunduğu çevre dostu ve enerji verimli camlarla cari açığımızın azaltılmasına katkıda bulunuyor, insanların yaşam kalitesini ve konforunu artırıyor. İklim değişikliğinin yarattığı riskleri titizlikle takip edip, tüm operasyonlarda verimliliği artırarak daha az kaynak kullanımıyla daha fazla enerji tasarrufu sağlayan ürünler üretmeyi hedefliyor. Bu kapsamda, faaliyet gösterilen tüm pazarlar ve ürün grupları için yenilikçi, çevreci ve müşteri ihtiyaçlarını karşılayan ürünler geliştiriliyor.
Yeni ürün geliştirme faaliyetleri kapsamında, mega projeler arasında yer alan İstanbul’un Yeni Havalimanı projesinde kullanılmak üzere geliştirilen etkin enerji tasarrufu, emniyet, güvenlik ve gürültü kontrolü ihtiyaçlarına çözümler sunan yüksek performanslı “Temperlenebilir Solar Low-E Cam” ürünleri öne çıkıyor.
İstanbul Yeni Havalimanı projesinin 200 bin metrekareyi aşan cephe ve çatı ışıklığında fonksiyona bağlı olarak üstün nitelikli iki farklı Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam ürünü tercih edildi. Proje için geliştirilen yeni Temperlenebilir Solar Low-E Cam ile oluşturulan Isıcam kombinasyonuyla yüzde 51 ışık geçirgenliği sağlanarak projede ihtiyaç duyulan optimum ışık geçirgenliği ve düşük yansıtma özelliğiyle şeffaf tasarıma imkan sağlandı. Ayrıca İstanbul Yeni Havalimanı projesinde tercih edilen Isıcam kombinasyonu, yazın güneş enerjisinin sadece yüzde 29’unun içeri girmesini sağlayarak hem soğutma giderlerinden, hem de sıradan çift cama göre ısı kayıplarını yüzde 50 azaltarak kışın ısıtma giderlerinden tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda, temperlenebilme özelliğiyle emniyet ihtiyacını karşılarken, cam kırılması sonucunda ortaya çıkabilecek yaralanma risklerini azaltıyor, iç ve dış cam kombinasyonunda tercih edilen lamine cam ile de güvenlik ihtiyacının yanı sıra gürültü kontrolü sağlıyor.
Projenin güneş kontrolüne en çok ihtiyaç duyulan geniş yüzeyli çatı ışıklıklarında tercih edilen Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam ise performansıyla çatıda güneş enerjisinin sadece yüzde 26’sının içeri girmesine izin vererek etkin güneş kontrolü ile soğutma giderlerinden tasarruf sağlarken, sıradan çift cama göre ısı kayıplarını yüzde 50 azaltarak, kışın da ısıtma giderlerini düşürüyor. Ayrıca yüzde 40 ışık geçirgenliği sayesinde aydınlık iç mekan etkisinden vazgeçmeden gökyüzünü ve bulutları izlemeyi de mümkün kılıyor. İç cam kombinasyonunda tercih edilen lamine camlar ise güvenlik ihtiyacını karşılıyor.
Yeni Havalimanında konforlu bir yaşam alanı sunan ürünler, projede tüketilen enerjiden tasarruf sağlayarak, karbondioksit emisyonunu azaltıyor ve çevre dostu bina yaratılmasına fırsat tanıyor.

Yalıtım: Teknolojinin sektöre ve ürünlerinize yansımasını değerlendirir misiniz? Gelecek dönemde hangi tür ürünler ön plana çıkacak?
Ebru Şapoğlu: Şişecam Topluluğu, bünyesindeki Araştırma ve Teknoloji Geliştirme, faaliyetlerini Gebze Çayırova’da 15 bin metrekare alana kurulu ve 9 bin 400 metrekare kapalı alana sahip olan, cam bilimi ve teknolojisi alanında Türkiye’nin en büyük ve donanımlı, dünyanın sayılı büyük Ar-Ge kampüsleri arasında yer alan Şişecam Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde yürütüyor. Cam bilimi ve teknolojisi alanında geleceğin ürünlerine ve üretim teknolojilerine yön veren merkez, Şişecam’ın inovatif teknolojiler ve katma değeri yüksek ürünlerle global pazarda rekabet gücünü daha da artırmasını sağlıyor.
Bu doğrultuda, Şişecam Düzcam sektörün tüm ihtiyaçlarına çözüm üretme misyonu ile ürün portföyünü hızla genişletmeyi, enerji tasarrufu ve çevrenin korunmasına sadece üretim teknolojileriyle değil, geliştirdiği ürünlerle de hizmet etmeyi amaçlıyor. İklim değişikliği ve doğal kaynakların tükenmesiyle karşı karşıya kalınan günümüzde Şişecam, stratejilerinin, süreçlerinin ve faaliyetlerinin her aşamasında sürdürülebilirliğe katkı sağlayan inovatif çözümlere öncelik veriyor.

Yalıtım: Şişecam Düzcam müşterilerine ne gibi ayrıcalıklar sunuyor?
Ebru Şapoğlu: Şişecam Düzcam, ürün ve hizmet sunduğu ilk noktadan son kullanıcıya kadar giden değer zinciri içerisinde müşterilerinin taleplerini karşılayabilmek için, doğru ürün ve hizmetleri sunmak ve bu ürün ve hizmetleri doğru kanallarla ulaştırabilmek konusunda sürekli gelişim anlayışıyla hareket ediyor.
Firmamız, deneyimli ve güçlü ekibi ile birlikte proje karar vericileri olan mimar, cephe danışmanı, yatırımcı ve müteahhitlere projelerine yönelik “Cam Danışmanlık” hizmeti sunarak proje ihtiyaçları doğrultusunda çözüm önerileri geliştiriyor.
Cam Danışmanlık hizmeti kapsamında:
• Projelerin nihai cam seçim aşamasına kadar tüm süreçlerinde karar vericilerle bire bir görüşerek, projelere yönelik çözüm ortaklığı sunuluyor.
• Proje özelinde statik, ısıl kırılma ve performans hesapları yapılıyor.
• Yapılan hesaplar doğrultusunda cam şartname önerileri hazırlanıyor.
• Projelerin ihtiyaçları doğrultusunda doğru cam çözümleri sunuluyor.
Ayrıca, pazarda hizmet verilen sektör profesyonellerinin, projelerine doğru camı seçebilmeleri için ürünlerle ilgili teknik bilgilere ve performans değerlerine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlamak amacıyla Isıcam Seçim Sihirbazı, Cam Akustik, Cam Danışmanı ve Performans Hesaplayıcı isimli dört farklı mobil uygulama hayata geçirildi.

Yalıtım: Yurtiçi ve yurtdışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yeni hedef pazarlarınız var mı?
Ebru Şapoğlu: Global bir düzcam şirketi olma vizyonuyla hareket eden Şişecam Düzcam, özellikle Türkiye, Bulgaristan, İtalya, Rusya ve Hindistan’daki üretim tesisleriyle yerel üretici konumunda olup, bölgedeki büyümesini sürdürmeyi planlıyor.
Şirketimiz uluslararası pazarlarda yeni yatırımlarla üretim alanını ve pazar payını genişletme çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda 2016 yılında, İtalya’da yeni bir düzcam ve lamine tesislerini satın alarak bünyesine kattı. Söz konusu kapasite artışlarıyla Şişecam Düzcam, üretim kapasitesi itibariyle Avrupa liderliğine yükseldi. Şirket, 2018 yılında Sangalli Vetro Manfredonia tesisini de satın alarak İtalya’daki üretim kapasitesini ikiye katladı.
Şişecam Düzcam 2018 yılında ayrıca, Hindistan’da 2013 yılından bu yana ortak olduğu düzcam üreticisi iştirakini satın alarak tamamına sahip oldu. Bugün Avrupa’nın en büyük düzcam üreticisi konumunda olmasının yanı sıra yurtiçi yatırımlarına da aralıksız olarak devam eden Grup, günümüzde 10 farklı ülkedeki tesisleri, ortaklıkları ve genişleyen ürün yelpazesiyle inşaat, otomotiv, enerji ve beyaz eşya sektörlerine hizmet veriyor.


 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

Selena Türkiye Su Yalıtımı İş Geliştirme Müdürü Volkan Keskin: "Çevreci Bir Sistem Oluşturmak Orta Vadeli Planlarımız Arasında"

'Fotovoltaik sistemlerle ürün yelpazemizi genişletiyor, yeşil enerji üreticisi olmaya hazırlanıyoruz' diyen Selena Türkiye Su Yalıtımı İş Geli...
23 Haziran 2022

ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan: "2022 Mottomuz: ODE Seninle Güçlü"

Başarılı bir dönemi geride bırakan ODE Yalıtım 2022-2024 yıllarını kapsayan üç yıllık stratejik planını uygulamaya başladı....
23 Haziran 2022

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun: "Her Geçen Yıl Ar-Ge Çalışmalarımız ve Yerli Üretimlerimizle Ürün Gamımızı Genişletiyoruz"

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, şirketlerinin başarılı performansını, geliştirdikleri yeni ürünleri ve hedeflerini dergimize a...
25 Nisan 2022

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • BAU Teknolojileri Dergisi
 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2023 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.