E-Dergi Oku 

Austrotherm Genel Müdür Yardımcısı Tolga Celayer: 'Tüketici En Büyük Kuvvet'

Austrotherm Genel Müdür Yardımcısı Tolga Celayer: 'Tüketici En Büyük Kuvvet'

6 Ağustos 2018 | SÖYLEŞİ
173. Sayı (Ağustos 2018)
1.267 kez okundu

Son zamanlarda “Müdür Yollarda”, “Isı Yalıtımlı Kedi Evleri”, Ankara fabrikası ve Austrotalk gibi projelerle dikkat çeken Austrotherm, ısı yalıtım levhalarının kalınlıklarının artırılmasıyla ilgili de ciddi çalışmalar yürütüyor. Tüm bu konular hakkında bilgi aldığımız Austrotherm Genel Müdür Yardımcısı Tolga Celayer, “Austrotherm olarak öncelikle halkın bilinçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Halk bilinçlenir, doğru şeyler talep ederse tüm sorunlar kendiliğinden çözülür. Tüketici en büyük kuvvet” ifadelerini kullanıyor.

YALITIM: Austrotherm olarak gündeminizde neler var, bugünlerde nelere odaklanıyorsunuz?

TOLGA CELAYER: Bu seneyi oldukça yoğun geçiriyoruz... Bizim için 2018’deki en önemli çalışma, Ankara fabrikamızın açılışını yapmak oldu. Şu an Kocaeli-Dilovası ve Manisa-Turgutlu’daki fabrikalarımızdan Marmara, Ege ve Batı Akdeniz bölgelerine; Diyarbakır, Trabzon ve Kayseri’deki üretim tesislerimizden Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerine hizmet veriyoruz.  Ankara fabrikamız ile İç Anadolu, Batı Karadeniz ve Doğu Akdeniz bölgelerine de ürün sevk ederek Türkiye’nin her noktasına kaliteli hizmet sunmanın avantajını yaşıyoruz. 

Ankara fabrikamızla Türkiye’deki fabrika sayımızı üçe çıkartırken, kapasitemizi ise yüzde 45 artırmış olduk. Ankara fabrikamız hem verimlilik hem yerleşim olarak dikkat çekici bir yatırım. EPS sektöründe örnek gösterilen bir fabrika. Toplam 9 bin metrekare alan üzerine kurulu Ankara fabrikamızda EPS ısı yalıtım malzemeleriyle birlikte inşaat mühendisliği uygulamalarında kullanılan EPS blok ürünleri de üretiyoruz. Ankara fabrikamızla Ankara’nın yanı sıra Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale, Konya, Aksaray Karaman ve Mersin’e ürün sevk ederek, Anadolu’ya ülkemizin merkezinden hitap ediyor olacağız. Yaklaşık 2 milyon Euro yatırımla hayata geçirdiğimiz yeni fabrikamız, Avusturya’daki merkezimizin Türkiye’ye verdiği önemi de gösteriyor.

Austrotherm Türkiye olarak 2018 yılında Türkiye ısı yalıtım pazarında sektör liderliği ve sektöre yön veren çatı firma olmayı hedefliyoruz. Austrotherm geoBLOCK® ile gerçekleştirilen projelerimizin ilkini 2017 yılında ilk kez Türkiye’de hayata geçirdik. Yeni ürün gruplarımızı da 2018 yılı içerisinde Türkiye’de üretmeye başlayacağız. 

İki senedir inşaat sektörünün dışında son tüketici anlamında da ciddi bir bilinirlik kazandık. Bu bilinirliğimizi önümüzdeki dönemlerde daha da artırmayı planlıyoruz. Bunu sadece firmamızın satış artışı ve karı için değil, aynı zamanda sektörün büyümesi ve ısı yalıtım bilincinin Türkiye’de artması için yaptığımız çalışmaların bir bütünü olarak görüyoruz. Bunda da başarı sağladığımıza inanıyoruz. Avusturya merkezimizin Türkiye’ye ve ekibimize güveni ve desteği bizi çok motive ediyor. Amacımız ısı yalıtımında çatı bir marka olmak.

YALITIM: Isı yalıtım levhalarının kalınlıklarının artırılmasıyla ilgili de yoğun faaliyetler içerisindesiniz.

TOLGA CELAYER: Son dönemde “Mantolamanın Kalbi”nin ısı yalıtım levhası olduğunu vurgulamaya çalışıyoruz. Tüketiciye bu mottoyla ulaşmaya ve bu bilinci aşılama çabası içindeyiz. Mantolama bütün bir sistemdir ama en önemli bileşeni ısı yalıtım levhasıdır. Levha kalınlıklarının artık Türkiye’de standartların üzerinde olması gerektiğini vurguluyoruz. Isı yalıtım levhalarının kalınlıkları artarsa tüketicinin yapacağı tasarrufa ve ülke ekonomisine daha büyük katkı sağlanır. Bu farkındalığı sağlama yönünde çabalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Şu anda Türkiye’de 4-5 santimetre kalınlıktaki ısı yalıtım levhalarıyla yasal zorunluluklar karşılanabiliyor fakat yetersiz kalıyor. Avrupa’da ısı yalıtım levhalarının kalınlıkları en az 11 santimetre. Son on senede Türkiye yalıtım konusunda ciddi bir mesafe kat etti, fakat maalesef yeterli değil. Mantolama ve ısı yalıtımı tüketici tarafından bilinir hale geldi, gereklilikleri anlaşıldı. Bu birinci safhaydı, başarıyla tamamlandı. Gelişim yadsınamaz. İkinci safhada, ısı yalıtımının matematiğinin düzgün anlatılması, daha kalın levhalarla daha yüksek performansların ve kazanımların kolaylıkla elde edilebileceğinin düzgün anlatılması gerekiyor. Mantolama maliyetinin yaklaşık yüzde 20’si ısı yalıtım levhası, yüzde 30’u diğer komponentler ve yüzde 50’si de uygulama ve şantiye gideri. Isı Yalıtım levhası kalınlığını 2 kat (yüzde 100) artırmak, mantolama maliyetini sadece yüzde 20 artırırken, enerji tasarruf miktarını ise iki kat artırmak anlamına geliyor. Mantolamanın kalbinde yer alan ısı yalıtım levhasının daha kalın olması, enerji tasarrufunu etkileyen en önemli etken. Austrotherm olarak yoğunlaştığımız düşünce bu. Daha kalın ısı yalıtımı daha kalın mantolama, ülkenin ve tüketicinin lehine. Enerji ihtiyacımızın yüzde yetmiş beşini ithal eden bir ülkeyiz. Bu enerjinin üçte birini de binalarda kullanıyoruz. Türkiye’deki 21 milyon konutun 16 milyonunda ısı yalıtımı yok. Farkındalık yaratılması gerekiyor.

YALITIM: Bu kapsamda ciddi çalışmalar yapıyorsunuz... “Müdür Yollarda” projesi de bunlardan birisi...

TOLGA CELAYER: Evet... Farkındalık yaratma amacıyla Genel Müdürümüzün (Özgür Kaan Alioğlu) öncülüğünde gerçekten önemli bir projeye imza atıyoruz. Bu tamamıyla Austrotherm Türkiye’ye özgü bir fikir... 

Biliyorsunuz Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğuna bir buçuk seneden az bir zaman kaldı. Genel müdürümüz enerji tasarrufu konusunda Türkiye’nin nabzını tutmak ve ısı yalıtım kalınlıklarına dikkat çekmek amacıyla yola çıktı. “Isı Yalıtımı, Ülke Kazanımı” bilinçlendirme projesinin ilk etabında genel müdürümüz “Müdür Yollarda” kod adıyla motosikletiyle 30 gün boyunca 30 ili gezdi. Enerji kaybı sorununa ve enerji tasarrufu ile ısı yalıtım kalınlıkları arasındaki ilişkiye dikkat çekmek için yola çıkan Müdürümüz, gittiği illerde bayilerimizle, konut sakinleri, apartman yöneticileri, esnaf ve ustalar ile biraraya geldi, okul ziyaretlerinde öğrencilerle buluştu. Bu projenin ikinci bir turu daha yapılacak. Özelikle sosyal medyadaki paylaşımlarımızla çok ciddi oranda bir farkındalık yarattığımızı görüyoruz. Ancak konuyla ilgili tabii ki bir firmanın, bir kişinin yaptığı çalışmalar yetersiz kalır. Tüm sektörün, tüm paydaşların halkı bilinçlendirme, farkındalık yaratma anlamında yoğun çalışması gerekiyor. Buna bağlı olarak farklı, yeni aksiyonlar alıyoruz. Mesela, “Isı Yalıtımı, Ülke Kazanımı” mottosunu, sektörün diğer önemli firmalarının da kullanması için çaba gösteriyoruz. Yakında ısı yalıtım sektöründe faaliyet gösteren birçok firmanın ambalajlarında bu motto görülebilecek.

Diğer yandan da bir buçuk sene önce “AUSTROtalk” adında başlattığımız ücretsiz online webinarlarımız var. Burada Enerji Kimlik Belgesi ve mantolamanın püf noktaları gibi konularda farklı seminerler vererek insanları bilgilendirmeye çalışıyoruz. AUSTROtalk, katılımcıların bilgisayar ekranı başından veya telefon/tabletlerinden kolayca katılabileceği web üzerinden yayın yapan ücretsiz bir online seminer hizmeti. Yine sosyal sorumluluk anlayışımız içinde 2016’da başlattığımız “Isı Yalıtımlı Kedi Evleri” projemiz de oldukça ses getirdi. Bu kedi evleri için patentli bir tasarım yaptırdık. Önümüzdeki günlerde bu projemiz yeniden hareketlenecek. Yalıtım, kedileri sadece kış aylarında soğuktan değil, yaz aylarında da sıcaktan koruyor.

YALITIM: Geçtiğimiz aylarda düzenlenen Geofoam Konferansı’na da sponsor olmuştunuz...

TOLGA CELAYER: Evet, bu konu ısı yalıtımından farklı bir konu... EPS blok (Geofoam blok), EPS’in hafif dolgu malzemesi olarak inşaat mühendisliği uygulamalarında kullanılmasına verilen bir isim. Özellikle oturma potansiyeli yüksek, taşıma gücü düşük zeminler üzerine inşa edilecek otoyol dolgularının imalatında geleneksel zemin ıslahı yöntemleri ile zemini iyileştirip, üzerine sıkıştırılmış toprak dolguların inşasına alternatif olarak Norveç, Hollanda, Amerika ve Japonya başta olmak üzere pek çok ülkede kullanılıyor. 5. Uluslararası Geofoam Konferansı, bu teknolojinin gelişimi ve geldiği yerin, şimdiye kadar yapılan bazı projelerin uygulamacı ve akademisyenlerce anlatılması, gelecek kullanımlarla ilgili projeksiyon yapılması için Mayıs ayında EPSDER’in ev sahipliğinde Girne’de düzenlenmişti.

Geofoam uygulamalarını Türkiye’de gündeme ilk getiren firmayız. Yaklaşık bir buçuk senedir, kurduğumuz inşaat uygulamaları departmanıyla geofoam teknolojisini Türkiye’ye tanıtmak için birçok yatırım ve tanıtım yaptık, üniversitelerde ve kamu kurumlarında eğitimler verdik, webinarlar düzenledik. Yakın gelecekte bazı inşaat fakültelerinde ders olarak da okutulacak. Geofoam, ısı yalıtımından farklı bir uygulama alanı olduğundan EPS sektörünü ayağa kaldıracak. Bundan da tüm EPS üreticileri faydalanacak. 

YALITIM: Yeni üründen bahsettiniz biraz önce... Nedir bu ürün?

TOLGA CELAYER: Eğimli çatılarda kullanılacak “Slooper”, eğimli bir EPS ürünü. Çatılardaki eğim betonunun gerekliliğini ortadan kaldıran, hem ısı yalıtımı, hem de eğim veren, üzerine sadece ince bir su yalıtımı yapıp kullanılabilecek özel bir ürün. Özellikle inşaata hız ve kolaylık sağlayan Slooper, beton kullanımını da azaltarak alternatif bir çözüm sunuyor.

YALITIM: Isı yalıtım sektöründe EPS’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz? Ve ısı yalıtım sektörünün gündemindeki sorunlar sizce nelerdir?

TOLGA CELAYER: Son dönemde her ne kadar farklı yalıtım ürünlerine talep yoğunlaşsa da EPS’nin geleceğini gayet olumlu görüyoruz. Özellikle kat yüksekliği fazla olmayan renovasyon projelerinde EPS’nin büyük bir avantajı olduğunu düşünüyoruz. Ancak pazarda çok fazla üretici olması ciddi bir rekabet ve kalitesiz üretimi de beraberinde getiriyor. Sektörde iyi işleyen bir kalite denetleme sistemi olmaması da rekabeti zaman zaman olumsuz etkileyebiliyor. Fakat biraz önce de vurguladığım gibi sadece kalınlıkların artması bile pazar büyüklüğünü artıracaktır.

Isı yalıtım sektöründe öncelikle bir kalite denetleme sisteminin eksikliğini herkes hissediyor. EPSDER’de kalite denetleme sistemiyle alakalı bazı planlar yürütülüyor, bunların hepsi yüzde yüz hayata geçmiş değil ama üzerinde çalışılıyor. Tabii ki bunun için derneğe üye olmayan bütün firmaların bunu istemesi ve sektörün ciddi şekilde çalışılması gerekiyor. Bu tip çalışmalar sadece derneğin yapabileceği şeyler değil.

Diğer sorun uygulamada kendini gösteriyor. Ürünü kaliteli üretmek yeterli olmuyor; uygulaması yanlış yapılan bir ürün ne kadar kaliteli olursa olsun bir fayda sağlamaz. Bu anlamda kalifiye elemanların yetiştirilmesi için bazı dernekler çalışmalar yürütüyor, kronikleşmiş sorunların çözümleri bulunmaya çalışılıyor. Fakat öncelikle halkın bilinçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Halk bilinçlenir, doğru şeyler talep ederse tüm sorunlar kendiliğinden çözülür. Bunun için tüketicinin bilinçlenmesi için çok çaba sarf ediyoruz. Tüketici en büyük kuvvet. Tüketici taleplerinin önünde hiçbir şey duramaz.


 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

Selena Türkiye Su Yalıtımı İş Geliştirme Müdürü Volkan Keskin: "Çevreci Bir Sistem Oluşturmak Orta Vadeli Planlarımız Arasında"

'Fotovoltaik sistemlerle ürün yelpazemizi genişletiyor, yeşil enerji üreticisi olmaya hazırlanıyoruz' diyen Selena Türkiye Su Yalıtımı İş Geli...
23 Haziran 2022

ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan: "2022 Mottomuz: ODE Seninle Güçlü"

Başarılı bir dönemi geride bırakan ODE Yalıtım 2022-2024 yıllarını kapsayan üç yıllık stratejik planını uygulamaya başladı....
23 Haziran 2022

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun: "Her Geçen Yıl Ar-Ge Çalışmalarımız ve Yerli Üretimlerimizle Ürün Gamımızı Genişletiyoruz"

Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, şirketlerinin başarılı performansını, geliştirdikleri yeni ürünleri ve hedeflerini dergimize a...
25 Nisan 2022

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • BAU Teknolojileri Dergisi
 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2023 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.