E-Dergi Oku 

Basın Mensupları Baumit Fabrikasını Gezdi

Basın Mensupları Baumit Fabrikasını Gezdi

10 Haziran 2015 | SÖYLEŞİ
135. Sayı (Haziran 2015)

Baumit, geçtiğimiz ay Dilovası-Gebze’de bulunan fabrikasında bir basın toplantısı düzenledi. Baumit Türkiye’nin mart ayında göreve başlayan yeni Genel Müdürü Atalay Özdayı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen fabrika gezisi ve basın toplantısına çok sayıda basın mensubu katıldı.Baumit, 13 Mayıs 2015 tarihinde Dilovası-Gebze’de bulunan fabrikasında bir basın toplantısı düzenledi. Baumit Türkiye’nin mart ayında göreve başlayan yeni Genel Müdürü Atalay Özdayı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen fabrika gezisi ve basın toplantısının ana konusunu, Türkiye’nin son yıllarda lokomotif sektörü olan inşaat sektörü ile birlikte hızla gelişen yapı malzemeleri alanında sürdürülebilirlik oluşturdu.


Sektör yayınlarının temsilcileriyle biraraya gelen Genel Müdür Atalay Özdayı, merkezi Avusturya Wopfing’de bulunan ve yüz yılı aşkın bir geçmişe sahip Schmid Industrie Holding’in, bünyesindeki doksanı aşkın işletmesi ile ortalama 1,5 milyar euro ciroya sahip olduğunu belirtti. Bu işletmelerden biri olan Baumit’in de 1988 yılında kurulduğunu, Avrupa’da 30 ülkede 40 fabrikada 6,5 milyon ton kapasitesi ile 25 yıl gibi kısa bir sürede Avrupa’nın en büyük üçüncü kuru harç üreticisi haline geldiğini ifade eden Özdayı, yılda ortalama 40 milyon metrekare ısı yalıtımı yapan Baumit’in Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük dış cephe ısı yalıtım sistemleri üreticisi ve yaklaşık 1 milyar euro cirosu ile Schimd Industrie Holding’in en büyük markası olduğunu kaydetti.Baumit Genel Müdürü Atalay ÖzdayıBaumit’in 2007 yılında temeli atılan ve 2008 yılında toplamda 14 milyon euro yatırımla kurulan Türkiye’deki fabrikasının yıllık 300 bin ton üretim kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Atalay Özdayı, toplantıyı fabrikada gerçekleştirmek istemelerinin nedenini ise Baumit’in kullandığı teknolojiyi, ürün kalitesini ve üretim kabiliyetini yerinde gösterebilmek olduğunu söyledi ve fabrika hakkında şu bilgileri verdi: “Üretim tesisimiz dikey olarak tasarlanmış bir tesis. 63 metre yüksekliğindeki kule içinde hammaddelerin depolandığı silolarımız bulunuyor. Dikey üretim yöntemi ile hem üretim alanından hem de enerjiden tasarruf edilebiliyor. Burada göreceğimiz başka bir konu ise tedarikçimiz olan komşu taşocağından temin ettiğimiz kireçtaşını, üretim sistemimizin bir parçası olan kırma eleme tesisimizde işleyerek kendi kumumuzu üretiyor olmamız. Taş ocağından gelen taşları konveyör bant ile hatta alıp, üretim için gerekli ölçülere göre kırdıktan sonra silolara taşıyoruz. Bu, hem ürün kalitemizin daha yüksek ve sürekli olmasını hem de çimento esaslı ürünlerimizin nefes alma kabiliyetinin daha fazla olmasını sağlıyor”.


İnşaat pazarının üzerinde büyüme rakamları hedefliyoruz 
2008 yılından bugüne sürekli bir büyüme gösterdiklerini ifade eden Genel Müdür Özdayı, 2014 yılında Baumit Türkiye olarak inşaat pazarının oldukça üzerinde büyüdüklerini vurguladı ve şu yorumlarda bulundu: “Gerek geçen yıl büyük projelerdeki varlığımızın, pazar payımızın, penetrasyonumuzun ve marka bilinirliğimizin artması, gerekse yeni ürünlerimizdeki başarılarla yüzde 30 civarında büyüdük. Ana ürün grubumuz olan dış cephe ısı yalıtım sistemlerinde metrekare bazında yüzde 40’tan fazla bir büyümeye ulaştık. İnşaat sektörü 2014 yılını yüzde 2,2 büyümeyle kapattı. Bu son 5 yılda gördüğümüz en düşük büyüme rakamı. Düşük de olsa bu rakam 2014 yılında özel sektör yatırımlarından geldi. Özellikle 2013 yılında çok artan kamu yatırımlarında geçen yıl frene basıldı. Bu da genel anlamda inşaat pazarı büyümesinin beklentilerin altında kalmasına sebep oldu. 2015 yılında inşaat büyümesinin genel olarak özel yatırımlardan geleceğini düşünüyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine baktığımızda, geçtiğimiz yıl alınan yapı ruhsatlarında önemli bir artış oldu. Geçen yıla göre yüzölçümü bazında yüzde 24, bina sayısı bazında yüzde 14’lük bir artış gerçekleşti. Bu artış eğer inşaata dönüşürse sektör büyümesine destek olacaktır. Bununla beraber 2015 yılı pazar büyüme tahminlerimiz yüzde 3,5-4 civarında”.

“Ana hedefimiz dış cephe ısı yalıtım pazarındaki büyümemizi artırarak sürdürmek. 2015 yılında genel olarak yüzde 20, ısı yalıtım sistemlerinde metrekare bazında ise yaklaşık yüzde 25 büyüme rakamına ulaşmayı hedefliyoruz. 2015 yılının ilk çeyreğini değerlendirdiğimizde, kurda yaşanan hareketlilik, hava şartlarının inşaat için zorlayıcı olması ve ekonomideki genel durağanlık ile sektörün yavaş bir 3 ay geçirdiğini söyleyebiliriz. Baumit olarak biz de Ocak-Şubat aylarını bu durağanlığa paralel geçirdik. Ancak Mart ayı itibariyle hedeflerimizin üzerine çıkarak ilk çeyreği beklentilerimize yakın bir şekilde tamamladık. Geçen yılın aynı dönemine göre ise büyümemizi sürdürdük”. 


Avrupa’da yılda 40 milyon metrekare ısı yalıtımı yapıyoruz
Baumit’in tüm ürün gruplarında yükselen bir grafiğe sahip olduğunu da belirten Özdayı, hizmet verdikleri Marmara Bölgesi ve Ankara’da bu başarının devamlılığını korumayı hedeflediklerini belirtti. Öncelikli hedeflerinin, Ankara’daki etkinliklerini daha da artırarak komşu illere ulaşmak ve Ege Bölgesi’nde genişlemek olduğunu kaydeden Atalay Özdayı, ürün, hizmet ve başarı sürekliliğinin önemine değindi. Baumit’in bulunduğu tüm ülkelerde bütün ürün gruplarında belli bir ürün kalitesi ve standardı sunduğuna dikkat çeken Özdayı, yapı malzemelerinde sağlanan bu sürekliliğin ayırt edici bir özellik olduğunu da vurguladı. Özellikle mantolama sistemleri ve şap grubunda büyük projelerin tedarikçisi olduklarını belirten Atalay Özdayı, sözlerine şöyle devam etti: “2014 yılı ile beraber mantolama sistemlerindeki uzmanlığımızı daha fazla vurgulamaya başladık. Bu yıl da aynı iletişim ile ilerlemeyi planlıyoruz. Baumit tüm Avrupa’da farklı ülkelerde yılda 40 milyon metrekare ısı yalıtımı yapıyor. Bu da markanın her geçen gün tecrübesini ve uzmanlığını artırdığının bir göstergesi”.


Binalarda iyileştirmeler yapılması gerekiyor
“Isı yalıtım sektörü inşaat sektörü içinde en hızlı gelişen alanlarından biri. Yalıtımın enerji tasarrufuna ve ülke ekonomisine çok büyük katkısı olacağını artık hepimiz biliyoruz. Bu bilinci tüm ülkeye yaymak için çabalamamız gerekiyor. Bu konuda biz üstümüze düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Firma olarak çeşitli üniversitelerde periyodik şekilde seminerler düzenliyoruz. Uygulayıcı bayilerimize bölgelerinde uygulama odaklı seminerler veriyoruz. Yapılan hatalar ve uygulamada ortaya çıkan sıkıntılar, alınacak önlemler hakkında onların bilgilerini geliştirmek adına organizasyonlar gerçekleştiriyoruz. Apartman yönetimleriyle biraraya geldiğimizde yine bilgi ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Bu noktada geçen yılın sonunda açıklanan Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı Eylem Planı, gerekli bilinçlenmenin ve teşviğin yaratılması konusunda ciddi katkı sağlayacaktır. Kalkınma Planı içerisinde yer alan eylem planı ile şimdiye kadar sektör oyuncuları ve dernekler tarafından yapılan bilinçlendirme çalışmalarının somut bir şekilde devlet tarafından da desteklendiğini görebiliyoruz. Sektörümüz için bir diğer önemli konu da Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği. Haziran 2000’den itibaren yapılan tüm yeni binalarda ısı yalıtımı ile enerji tasarrufunun zorunlu hale getirilmesi, bu konudaki bilincin de artırılmasına katkıda bulunuyor. Ayrıca tüm konut sahiplerinin EKB konusunda yoğun şekilde bilgilendirilmesi gerekiyor. Biz bu konuda uygulamacılarımız aracılığıyla ulaştığımız apartman yönetimlerine gerekli bilgilendirmeleri yapmaya çalışıyoruz. Daha iyi bir enerji sınıfına sahip olabilmek adına binalarda çeşitli iyileştirmeler yapılması gerekiyor. Dış cephe ısı yalıtım sistemleri de binaların enerji sınıfını iyileştirmek için alınabilecek en önemli önlemlerin başında geliyor. Mevcut binalar için alınacak EKB’lerde henüz olması gereken bir enerji sınıfı zorunluluğu yok. Bu sebeple en kötü enerji performansı olsa da EKB alabilmeleri mümkün. Mevcut binalar için de minimum bir enerji sınıfının belirlenmesi, EKB zorunluluğunun sektöre daha büyük katkısı olması için önemli bir adım olacaktır”. 


Piyasa denetim ve gözetimi artırılmalı
Atalay Özdayı son olarak, malzeme üreticileri olarak güvenli ve enerji verimli yapıların yaratılması konusunun da önemine değindi. Kullanıcıların doğru sistemlere ve doğru ürünlere yönlendirilmesinin enerji verimliliği açısından ne kadar önemli olduğu vurguladı. En önemli noktanın haksız rekabetin önlenebilmesi ve tüketici bilincinin artırılması olduğunu belirten Özdayı, haksız rekabetin önlenmesi için önerilerinin, piyasa denetim ve gözetimin artırılması olduğunu söyledi. Özdayı, bu denetimlerin çok ciddi anlamda yapılmaya başlanmasının hem tüketicilerin yararına olacağını hem de sektörün daha doğru şekilde büyümesine katkı sağlayacağını ifade etti. 


Fabrika gezildi
Toplantının ardından Fabrika Müdürü Zeynel Çelik, basın temsilcilerini üretim ve depolama alanlarında gezdirerek bilgiler aktardı. Alman ve Avusturya teknoloji altyapısına sahip üretim tesisinde saatte ortalama 41 ton ambalajlı ürün üretilebildiğini aktaran Çelik, tüm üretim prosesinin bilgisayar donanımıyla kontrol odasından takip edildiğini belirtti. Bu üretim hızı ile 15-20 dakikada bir kamyon malzeme sevke hazır hale getirilebiliyor. Üretimin en son aşamasındaki şirinkleme ile ürünlerin açık stok alanlarında rahatlıkla depolanabildiğini, bunun da özellikle şantiye alanlarında ve bayilerin ürün depolamasında büyük avantaj sağladığını aktaran Çelik, 2011 yılında devreye alınan ıslak ürün üretim hattında 2014 yılında da boya üretimine başladıklarını hatırlattı. 


Fabrika gezisinin ardından basın mensupları, Baumit ürün gamında bulunan CreativTop ürünleri ile yaratıcılıklarını ortaya çıkardıkları numuneler hazırladılar.

 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

Bostik Yapı Tüketici Departmanı İş Birimi Direktörü (Türkiye & Merkez Asya) Bilgehan Türkkan: "Yenilikçi Özelliklerle Pazarda Fark Yaratacak Ürünler Geliştiriyoruz"

Bostik'in hedef ve faaliyetlerini, şirketin Yapı Tüketici Departmanı İş Birimi Direktörü (Türkiye & Merkez Asya) Bilgehan Türkkan ile konuştuk....
24 Ağustos 2023

Wavin Türkiye Ürün Müdürü Serdar Esen: "Ses Yalıtımının Yaşam Kalitesini Nasıl Arttırdığını Hiç Düşündünüz mü?"

Wavin Türkiye Ürün Müdürü Serdar Esen ile yaşam kalitesi yüksek binalarda akustik yönetiminin önemini konuştuk ve mimarlar, planlamacılar ve tesisatçı...
24 Ağustos 2023

Başergün Boya ve Kimya A.Ş. Pazarlama Direktörü Burcu Güngör Özdemir: "Yalıtım Konusunda Toplumun Farkındalığını Artırmayı Amaçlayan Bir Markayız"

Başergün Boya ve Kimya A.Ş.'nin markalarından biri olan CUBO'nun çalışmalarını ve hedeflerini; kendisiyle gerçekleştirdiğimiz sohbette Başergü...
23 Haziran 2023

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2024 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.