E-Dergi Oku 

Terraco Yapı Malzemeleri A.Ş. Genel Müdürü Bulut Uzun "Terraco Algısını Hak Ettiği Yere Taşımaya Çalışacağız"

Terraco Yapı Malzemeleri A.Ş. Genel Müdürü Bulut Uzun

10 Kasım 2014 | SÖYLEŞİ
128. Sayı (Kasım 2014)

Yaklaşık iki ay önce Terraco’nun Genel Müdürü olan Bulut Uzun, “Terraco’nun çok geniş ve çeşitli ihtiyaçlara yönelik bir ürün portföyü ve know-how’ı var. Ancak pazarda, portföyünde sadece standart ürünlerin yer aldığı bir firma gibi algılanıyor. Önümüzdeki dönemde Terraco algısını hak ettiği yere taşımaya çalışacağız” diyor. Geçtiğimiz aylarda Terraco’nun Genel Müdürü olan Bulut Uzun ile Terraco’nun önümüzdeki dönem faaliyetleri ve yalıtım sektörüyle ilgili konuştuk. Terraco’nun, Türkiye’yi çok cazip bir pazar ve merkez olarak gördüğünü belirten Bulut, “Terraco Türkiye olarak İngiltere’den Güney Afrika’ya kadar birçok yere ihracat yapıyoruz. Hem maliyet hem de ticaretin merkezinde olmamızın avantajını kullanıyoruz. Terraco, Türkiye pazarında büyümeyi istiyor. Belli bir süre sonra Eskişehir’deki merkezimizi, farklı bölgelerdeki üretim tesisleriyle çeşitlendirebiliriz. Fakat öncelikle Terraco’nun layık olduğu yere gelmesi bekleniyor...” diyor.  
İhracatta çok güçlü olduklarının altını çizen Bulut, önümüzdeki yıl en az 7 trilyon liralık ihracat gerçekleştireceklerini vurgulayarak, bunu da herhangi bir yurtdışı fuara katılmadan ve iletişim faaliyetleri yürütmeden başardıklarını hatırlatıyor. 2016 yılında ihracatın kendileri için en önemli gelir kaynağı olabileceğini söyleyen Bulut, yaratılan katma değeri sürdürebilmek adına mevcut yurtdışı müşterilerinin korunmasının ve yeni pazarlar bulunmasının da Terraco’nun ana ihracat felsefesi olduğunu vurguluyor. 
Türkiye’de ısı yalıtımı pazarının oldukça büyük bir pazar haline geldiğini fakat bu gelişimin çok da sağlıklı olmadığını belirten Bulut, sektörle ilgili ise şu yorumları yapıyor: “Isı yalıtımında özellikle uygulama ayağı maalesef biraz eksik kaldı. Bu konuda çok mücadele edilmesine rağmen sıkıntılar devam ediyor. Gelecek dönemde uygulamaya girecek olan sertifika uygulaması ile bu sıkıntıların bir kısmının düzeleceğini düşünüyorum. Ancak alınacak daha çok yolumuz olduğu da aşikar. Bunun yanı sıra işçi sağlığı ve çalışma güvenliğinin özellikle büyük projelerde ön plana çıkacağını tahmin ediyorum. Zaten artık büyük ölçekli projeler ağırlık kazandı ve bunun böyle devam edeceği çok belli. Bence uygulama kalitesi zaman içinde doğal olarak yükselecek. Terraco olarak bu anlamda üzerimize düşeni yapıyoruz. Bizim için önemli olan doğru sistem ve malzemeyi, doğru insanlarla uygulamaktır.” 

Sektörün önü açık
“Türkiye ekonomisi kırılgan ve bugünlerde dış politikamız da çalkantılı. Dolayısıyla alımlarımızın yüzde 70’ini yurtdışından euro ve dolar bazlı yaptığımızdan bir risk içinde olduğumuz açık. Fakat her şeye rağmen önümüzdeki 10 yıl içinde nüfus artışı, göçler, kentsel dönüşümle birlikte ortalama yedi-on milyon konuta ihtiyaç var. Bu da bizim için büyük bir fırsat. Dönemsel tehditleri göz ardı edersek inşaat sektörünün önünün oldukça açık olduğunu söyleyebilirim. 
“Terraco’da göreve başladığımda öncelikle Terraco’yu yeterince tanımadığımı anladım. Çok geniş ve çeşitli ihtiyaçlara yönelik bir ürün portföyü ve know-how’ı olduğunu gördüm. Ancak pazarda, portföyünde sadece standart ürünlerin yer aldığı bir firma gibi algılanıyordu. Ürün çeşitliliği, çözüm odaklılığı ve çalışanların motivasyonu ise oldukça yüksekti. Önümüzdeki dönemde Terraco markasını itici bir güçle pazarda ön plana çıkarmak, Terraco algısını hak ettiği yere taşımak için çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Terraco kuruluşundan bu yana sektöründe ilklerin ve yeniliklerin öncüsü bir firma olmuş. Gerek çalışanları, gerekse çözüm ortağı bayileriyle birlikte paylaşılan ve inanılan temel çevreci misyonumuzu sürdüreceğiz. Hedefimiz ise projelerde farklı ürünlerimizle çözüm odaklı yer almak.”
 
Çok özel ürünlerimiz var
“Terraco, dış cephe ısı yalıtımı sistemleri üreten bir firma olarak görünüyor ancak farklı ihtiyaçlara yönelik çözümlerimiz ve çok geniş bir ürün portföyümüz var. Dış cephe boya ve kaplamaları, iç cephe boyaları, dekorasyon boya ve macunları, akrilik esaslı kullanıma hazır iç ve dış cephe macunları, tamir harçları, fayans/seramik yapıştırıcıları ve derz dolguları, astar ve bağlayıcılar, su yalıtım sistemleri, ısı yalıtım sistemleri, akrilik esaslı zemin kaplamaları, epoksi zemin kaplamaları, spor zeminleri kaplama sistemleri, su bazlı ahşap koruyucuları, şeffaf yüzey koruyucuları, su bazlı renklendirme sistemi ve yardımcı teknik ürün grupları altında üretim gerçekleştiriyoruz. Özel ürünlerimizden birisi Superwood ismini verdiğimiz ahşap görünümlü boya. Superwood’u sadece Türkiye’de üretiyoruz ve çok talep göreceğini tahmin ediyoruz. Çift katlı uygulanan ürünümüzü de yeni bir seri olarak bu yıl piyasaya çıkartacağız. Darbe dayanımından çatlağa kadar, içerideki dekoratif boyalardan dışarıdaki uygulamalara kadar her türlü ihtiyaca hizmet verebilecek ürün yelpazesine sahibiz. Su yalıtımında da yeni bir ürün gamı hazırlıyoruz. Önümüzdeki yıl su yalıtımı serisini tam anlamıyla oluşturmuş olacağız...” 


Akustik sistemimiz ihracat pazarında çok talep görüyor
“Portföyümüzde akustik sistemler de var. Terraco Akustik Ambient Sistem, Basecoat ve Finishcoat ürünlerinden oluşan çok yönlü, çevre dostu ve yanmaz özellikli olarak geliştirilmiş bir sıva sistemi. Özellikle tiyatro, opera, sinema, konferans salonları, dershaneler gibi ses yalıtımı ve yankı kontrolünün zorunlu olduğu alanlar için özel olarak tasarlanmış bir sistem. Bu sistemimiz özellikle ihracat pazarında çok talep görüyor. Güney Afrika, İngiltere ve Rusya’ya satışlarımız oluyor...”

Beşibiryerde Kampanyamız devam ediyor
“ETAQ 004 kalite belgesine sahip ısı yalıtım sistemimiz Ecotherm’in performansına duyduğumuz güveni tüketici gözünde de pekiştirmek ve uygulayıcı bayilerimize destek olmak amacıyla renovasyon projelerine yönelik Ecotherm Beşibiryerde Tam Destek Kampanyası’nı başlatmıştık. Kampanya dahilinde yapılan yenileme projelerinde Ecotherm Sistem ile ısı yalıtımı yapılacak binalara yalıtım öncesi ve sonrası termal kamera ile çekim ve teknik rapor sunumu, ecotherm Sistem ile uygulama süresince İnşaat Bütün Riskler Sigortası ve uygulamadan sonra iki yıl Uygulama Sigortası, Ecotherm Sistem için 10 yıl ürün garantisi, Ecotherm Sistem ile yalıtılan binalara Enerji Kimlik Belgesi (EKB) ve İskele desteği sunuyoruz. Bu hizmetimizin sektörde de standart bir uygulama olması gerektiğine inanıyoruz...” 


Sürdürülebilirlik konusunda hassasız
“Terraco, sürdürülebilirliğe önem veren bir firma. Bizce sürdürülebilirlik, enerji ve çevre hassasiyeti her firmanın olmazsa olmazları haline gelmeli. Biz ürün tedariğinden başlayarak kullanım yerine kadar bütün süreçlerde çok hassas davranıyoruz. Gelecek hepimizin geleceği. Dünya devlerinden biri olan Terraco’nun gerek üst yönetimi gerekse bizler bu konuda hassasız. Terraco, tüm faaliyetlerinde, bulunduğu çevre ile uyumlu çalışmayı ve iş çevresini korumayı temel ilke edinmiş bir firma. Bu ilkeyi sürdürülebilir kılmak ve geliştirmek için çevrenin ve doğal yapının korunmasına yönelik bilimsel yöntem ve teknolojileri, bunlara uygun araçların yardımıyla yasal mevzuat ve yönetmeliklerin gereklerini yerine getirecek şekilde kullanıyoruz...”

“Genel merkezimiz Dubai’de bulunuyor. İsveç menşeili olan ve İskandinav teknolojisi ile üretim yapan Terraco A.Ş., Türk inşaat sektöründeki faaliyetine 1988 yılında Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim tesislerinde başlamıştı. Türkiye ile birlikte Ürdün, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam, Kore, İngiltere, Tayland, Rusya, Çin, İngiltere ve Pakistan olmak üzere 13 ülkede 17 ayrı üretim merkezinde üretim yapıyor ve İskandinav teknolojisini bu bölgelerde sektörün hizmetine sunuyor. Çevreci ve her zaman yenilikçi ürünleri ile yapı malzemeleri sektöründe saygın bir yere sahip olan Terraco’nun ürün yelpazesinde, İrlanda’da bulunan Ar&Ge bölümünün desteği ve kontrolü altında geliştirilerek farklı çözümler sunan, birbirini tamamlayabilen ve yeni teknoloji ile üretilen yüzün üzerinde ürün bulunuyor. Türkiye’de ilk olarak üretilmiş olan ürünlerin büyük kısmında Terraco’nun imzası var. TSE ve diğer kalite belgelerinin yanı sıra Türkiye’nin EOTA ETAG 004 belgeli ilk ısı yalıtım sistemine sahibiz. 80 adet çözüm ortağı bayimiz ile kısa zamanda Terraco Grup’un ikinci en büyük üretim merkezi olmayı başardık. İç cephe ürünlerimizi sıfır VOC kapsamında üretiyoruz. Terraco, VOC oranını litrede 5 gramın altına çekerek ECOLIFE kapsamında üretime geçen çevreci firmaların da başında yer alıyor. Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Libya, Etiyopya, Kuzey Irak, Güney Afrika, İngiltere ve İrlanda ise ana ihracat pazarlarımızı oluşturuyor.” 
Bulut Uzun
1967, Ankara doğumlu olan Bulut Uzun, Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu. ODTÜ’de yüksek lisansının ardından İşletme Yüksek Lisansı da yapan Uzun’un doktorası ise bitmek üzere. Profesyonel hayatına proje müdürü olarak başlayan Bulut Uzun, Set Beton ve Pakpen’in ardından sekiz sene çalıştığı Alsecco firmasındaki satış müdürlüğü görevinden eylül ayında ayrılmış ve Terraco Genel Müdürü olmuştu.


 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

Emülzer Proje ve Teknik Satış Müdürü İnşaat Yüksek Mühendisi Cem Ercan: 'Su Yalıtımsız Yapı 10 Yıl Sonra Taşıma Kapasitesinin % 66'sını Kaybediyor'

Emülzer Proje ve Teknik Satış Müdürü İnşaat Yüksek Mühendisi Cem Ercan dergimize önemli bilgiler paylaşırken, yapılması gerekenleri anlattı....
1 Mart 2023

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu: "Ses Yalıtımı Çağdaş Yaşam Standartlarının Oluşmasına Katkı Sağlıyor"

Evden çalışmanın yaygınlaşması, uzaktan eğitim gibi faktörlerin hayatımızın bir parçası olduğu günümüzde insanlar daha sessiz daha konforlu konut aray...
24 Ekim 2022

İzocam Genel Direktörü Murat Savcı: 'Yalıtımlı Bir Bina %60'ın Üzerinde Enerji Tasarrufu Sağlar'

Binalarda tüketilen enerjinin yüzde 80'inin ısıtma ve soğutma amaçlı tüketildiğini ifade eden İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, sadece yönetmel...
24 Ekim 2022

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • BAU Teknolojileri Dergisi
 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2023 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.