E-Dergi Oku 
ROKA YALITIM

'Ülke Ekonomisine Katkıda Bulunuyoruz!'

SÖYLEŞİ
49. Sayı (Temmuz Ağustos 2004)

Bursa’da polietilen köpük üretimine 1993 yılında başlayan Berkosan, otuzu aşkın sektöre yalıtım ve ambalaj malzemesi üretiyor. Geçen sene faaliyete geçen Tekirdağ/Saray’daki fabrikasıyla lineer
polietilen köpük ve çaprazbağlı polietilen köpük üretimi yapan firmanın genel koordinatörü

Zafer Aslan, ‘Ülkemizde çaprazbağlı polietilenin kullanım alanlarındaki ihtiyaçlar ithalatla karşılanıyor. İthalatı keserek ve döviz tasarrufu sağlayarak ülke ekonomisine doğrudan katkıda bulunuyoruz’ diyor.

YALITIM: Berkosan’ı tanıyabilir miyiz?

ZAFER ASLAN: 1993 yılında Bursa tesislerimizde polietilen köpük levha üretimine başladık. Merkezimiz İstanbul’daydı. Bu tarihten itibaren ürün gamımızı sürekli çeşitlendiriyoruz. Halen iki tesisimizde üretim yapıyoruz. 2003 yılında kısmen faaliyete geçen Tekirdağ/Saray fabrikasıyla  toplam 45 bin m2 açık, 17 bin m2 kapalı sahada polietilen grubunda lineer polietilen köpük ve Türkiye'de ilk defa üretilmeye başlanan çaprazbağlı polietilen köpük üretimi ile otuzu aşkın sektöre ambalaj ve yalıtım malzemesini ISO 9000:2000 Kalite Sistemi altında üretiyor ve yurtiçi, yurtdışına pazarlıyoruz. Tekirdağ/Saray tesisimizde çaprazbağlı polietilenin yanısıra lineer polietilen üretimimiz de bulunuyor. Bu tesisimiz geniş bir arazi içinde ve tüm altyapısı büyüme hedeflerimize uygun olarak yapılıyor. Bilindiği gibi polietilen köpük levhanın, çizmeme ve malzeme üzerinde iz bırakmama özelliğiyle uluslararası ambalaj şartnamelerinde önemli bir yeri bulunuyor. Ürünlerimiz, bu ve benzeri tüm şartnameleri karşılayan kalite ve özelliklerde çevre dostu olarak üretiliyor.

YALITIM: Ürün gamınız hangi markalardan oluşuyor?

ZAFER ASLAN: Üretim gamımız beş marka altında gruplandırılmıştır. Polyberk markamız ile ambalaj, torba, plaka ve yalıtım boruları; Airpack markamız ile balonlu naylon; hassas malzemelere yönelik Airfoam markamız ile lamineli balonlu naylon mamullerimiz tüketicilerimize sunulmaktadır. Reflekt 2X markalı ürünlerimiz insan sağlığına zararlı UV ışınlarına karşı gösterdiği %97 yansıtma özelliğiyle binalarda çatı altı, yüksek yalıtım değerleriyle de askeri ve sahra çadırlarında ısı yalıtımı sağlamak amacıyla kullanılıyor. Malzemenin farklı formları oto güneş siperliği olarak da yaygın kullanım alanına sahip.

YALITIM: Farklı sektörlere hitap ediyorsunuz...

ZAFER ASLAN: Çok geniş kullanım alanları bulunan ürünlerimiz, kapalı gözenekli yapısından ötürü mükemmel ısı ve ses yalıtımı sağlayan, binalarda şap altında, duvar arasında, yer döşeme altında ve çatı altı iç yalıtım malzemesi olarak kullanılıyor. Ayrıca yalıtım boruları, sıhhi tesisat ve kalorifer tesisatı dahil olmak üzere tüm tesisat borularında, havalandırma kanallarında ve güneş enerji sistemlerinde kullanılıyor. Derz dolgu fitilleri, esnek yapısı ile inşaatlarda derz dolgu boşluklarını, düşük su geçirimi özelliği ile de deniz makarnası olarak farklı sektörlerde kullanıma sunuluyor. Darbe emici özelliği nedeniyle ürettiğimiz kalın levhalar başta otomotiv ve otomotiv yan sanayii olmak üzere, hassas malzeme üreten ve sevk eden tüm sektörlerde malzemenin ambalajlanması ve sevkiyatında doğabilecek zararları önlemek amacıyla kullanılıyor.

YALITIM: Çaprazbağlı polietilen köpük de üretiyorsunuz...

ZAFER ASLAN: Bir diğer ürünümüz ise ülkemizde ilk defa Berkosan tarafından üretilen ve Foamex markası ile tüketiciye sunulan çaprazbağlı polietilen köpüktür. Dünyada dokuz ana üreticinin bulunduğu bu üründe dünyada onuncu, ülkemizde tek üretici Berkosan’dır. Bu ürün diğer ürünlerimiz gibi yaygın kullanım alanına sahiptir. Isı ile şekillendirilip rahatlıkla istenilen form verilebilen bu ürün muadillerine oranla çok daha yüksek darbe dayanımına ve darbe sonrası kendini toparlayabilme özelliğine sahip. İsteğe bağlı olarak her türlü film, folyo, kumaş, suni deri laminasyonu yapılabilmektedir. Bakteri barındırmayan, esnek yapılı geniş ısı aralığında işlenebilen Foamex ile uygulamalar kolay ve hızlı bir duruma geliyor. Bu özelliklerinden dolayı Foamex inşaat, otomotiv, ayakkabı ve turizm sektörlerine verimli ekonomik çözümler sunulabiliyor. Bir başka boyutu, ikame edilebilir bir ürün olmasıdır. Bu da kullanım alanını genişletiyor.

YALITIM: Çaprazbağlı polietilen köpüğün ülkemizde üretilmesi ülke ekonomisi için de yararlı olacak...

ZAFER ASLAN: Özellikle çaprazbağlı polietilen köpük için uluslararası rakiplerimizi incelediğimizde bu ürünün kullanım alanlarının çok geniş olduğunu görüyoruz. Çaprazbağlı polietilen ürünümüzün kullanım alanlarında ihtiyaçlar ithalatla karşılanıyor. İthalatı keserek, döviz tasarrufu sağlayarak ülke ekonomisine doğrudan katkıda bulunuyoruz. Tüm bu alanlarda yer edinmek anlamında ürün projeleri geliştiriyoruz. Isıyla şekil alabilme özelliği olan bu ürünümüzün, 25 ile 200  kg/m3 arası yoğunlukta, istenilen renk, şekil ve ölçülerde üretim olanakları bulunuyor. Önümüzdeki yaz sezonunda tatil köylerine önemli maliyet tasarrufları sağlayacak ürünlerimizin hazırlıklarını tamamlıyoruz.

YALITIM: Çalıştığınız firmalara ürün satışı dışında faydalarınız da oluyor mu?..

ZAFER ASLAN: Yaklaşımlarımızın bir başka boyutu çözüm üretmektir. Özellikle ambalaj malzemelerinde müşterilerimizin ambalajla ilgili sorunlarına çözüm getiriyoruz. Örneğin, müşterimiz balonlu naylonda balonların iz bırakmasının kendi ürününde sorun yarattığını belirtiyor, biz bunu hemen giderecek önlemleri alıp, ürün çeşitlemesiyle sorunu gideriyoruz. Başka bir örnek, proses maliyetlerinde operasyon sayısını azaltacak öneri ve ürün sunabiliyoruz. Ayrıca ürünlerimizin renklendirilebilir olması müşterilerimizin kurumsal kimliklerine uygun ürün verebilmemizi de sağlıyor.

YALITIM: Yakın geleceğe yönelik programlarınız nelerdir?

ZAFER ASLAN: Kendi sektöründe büyümeyi ve öncü olmayı hedefleri arasına alan firmamız, özellikle yurtdışı pazarlardan gelen talepleri karşılamak amacıyla sürekli bir yatırım süreci ile iç ve dış pazarların gerektirdiği rekabet ve hıza uygun yapılanmalar içindedir. Halen, bu yılın sonunda devreye girecek stratejik yönetim anlayışı çerçevesinde, 3-5 ve 10 yıllık perspektifte geleceğimizi hazırlama çalışmaları içerisindeyiz. Ana iş hedeflerimizi belirledik; bunları şöyle sıralayabilirim.

Güçlü ve tercih edilen markalara sahip olmak. Önemli bir farklılığımız var burada, üretimlerimiz belirli marka altında toplanmaktadır. Önümüzdeki görev, bu markaları güçlendirmek ve tercih edilmesini sağlamak. Burada ürünü işleviyle değil markasıyla talep edilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Farklılığımızı burada yaratmayı amaçlıyoruz.

Şirket değerini yükseltmek: Orta vadede halka açılmayı ve borsada yer almayı düşünüyoruz.

Üretimde ve dağıtımda uluslararası bir ağa sahip olmak: Kendi makine ve teçhizatımızı üretebilme yeteneğimiz, bizim için farklı lokasyonlarda üretim yapabilme yeteneğini de beraberinde getiriyor. Ürünlerimizin hafif ve hacimli olması, lojistik maliyetlerinin yüksek olmasını gerektiriyor. Talep-yoğun yörelerde lojistik maliyetlerini göz önüne alarak üretim tesisleri kurabiliriz. Buna en iyi örnek ise Saray tesisimizdir. Çerkezköy gibi gelişen bir bölgenin hemen yanındayız. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışında üretim tesisi kurmak için çalışmalarımız sürüyor.

Büyümek: Ölçek ekonomisinin getirdiği avantajlar bilinmektedir. Aslında bu hedefimiz diğer hedeflerimizin bir gerek şartıdır. Büyümeyi, "Değer Zinciri"nin bir parçası olarak da ele alıyoruz. Biraz açarsam, müşterilerimizin, özellikle kurumsal müşterilerimizin ürünlerimizi kullandığı yerde süreci tamamlayıcı ve ürünü geliştirici tüm çevre unsurlarına talip olmaktayız. Ayrıca, ihracatta da söz sahibi olabileceğimizi görmekteyiz.

YALITIM: Bu ana iş hedeflerinizi gerçekleştirmek için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

ZAFER ASLAN: Ana iş hedeflerimize uygun stratejilerimizi geliştirdik. Bu sürecin ilk aşaması olan ve bizi ana iş hedeflerimize taşımada önemli rol oynayacak organizasyon çalışmalarımızı tamamladık. Proaktif davranabilecek yalın yapılara geçiyoruz. Böylelikle gerek üretim gerek müşteri ilişkilerinde hızlı ve sonuç alıcı olmaya dönük bir yapıya geçtik. İç ve dış pazarlarda hızlı büyümeyi hedefleyen bir yapı oluşturduk. Haziran ayında gerçekleştirdiğimiz yeniden yapılanmamız meyvelerini vermeye başladı. Halen mevcut müşteri yapımızı ve sektörel yapıyı irdeliyoruz. Bizimle birlikte büyüyecek bayi yapısına geçmek  planlarımız arasında yer alıyor. Yine bazı sektörlerde nihai ürün üreticisi firmalarla stratejik işbirlikleri de planlarımız kapsamında bulunuyor. İhracat için bağlantı, görüşme, numune, ziyaret süreçlerimizin geri dönüşleri başladı.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dış rakiplerimizin olduğu tüm pazarlar öncelikli pazarlarımızdır.

YALITIM: Makine ve ekipman ihtiyaçlarınızın çoğunu da siz mi üretiyorsunuz?

ZAFER ASLAN: Makine-ekipman ihtiyaçlarımızın büyük bir bölümünü kendimiz üretiyoruz. Bu yeteneğimiz ile polietilen köpük kenar kaynağı ve torba konusunda patent aldık. Bunun firmamız ve sektörümüz için gurur kaynağı olduğuna inanıyoruz. Ayrıca ilk defa tarafımızca sunulacak bazı ürünlerimiz içinde bu yöndeki girişimlerimiz sürüyor.

YALITIM: Bildiğimiz kadarıyla araştırma-geliştirmeyle ilgili de bir takım çalışmalar içerisindesiniz...

ZAFER ASLAN: Halen içinde bulunduğumuz çalışmalardan bir diğeri de Ar-Ge faaliyetlerimiz... Ulusal ve uluslararası bağlamda hizmet verecek Akredite bir laboratuvar kurma çalışmalarımız yıl sonu itibariyle tamamlanacak. İhracatta önemli bir engel yalnız bizim için değil tüm sektörümüz için kalkacaktır.

YALITIM: Üretici bir firma olarak piyasada yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

ZAFER ASLAN: Sanayici olarak en önemli sıkıntımız, tüm sektördeki firmalarla aynıdır. Temelde hammadde teminindeki güçlük ve dalgalı fiyatlar. Ana girdilerimizde fiyat istikrarı sağlayamamak müşterilerimize sabit fiyatlı ürün sunma politikamızı zorlamaktadır.


 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

SUDER Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Özüpek: 'Su Yalıtımının Yönetmeliğe Uygun Şekliyle Karşılık Bulmasını Gözetiyoruz'

Selahattin Özüpek kariyer yolculuğunu ve SUDER'in sektöre sağladığı katkıları dergimizle paylaştı....
11 Mart 2024

Bostik Yapı Tüketici Departmanı İş Birimi Direktörü (Türkiye & Merkez Asya) Bilgehan Türkkan: "Yenilikçi Özelliklerle Pazarda Fark Yaratacak Ürünler Geliştiriyoruz"

Bostik'in hedef ve faaliyetlerini, şirketin Yapı Tüketici Departmanı İş Birimi Direktörü (Türkiye & Merkez Asya) Bilgehan Türkkan ile konuştuk....
24 Ağustos 2023

Wavin Türkiye Ürün Müdürü Serdar Esen: "Ses Yalıtımının Yaşam Kalitesini Nasıl Arttırdığını Hiç Düşündünüz mü?"

Wavin Türkiye Ürün Müdürü Serdar Esen ile yaşam kalitesi yüksek binalarda akustik yönetiminin önemini konuştuk ve mimarlar, planlamacılar ve tesisatçı...
24 Ağustos 2023

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2024 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.