E-Dergi Oku 

İZODER'de Başkan Levent Pelesen Oldu

İZODER'de Başkan Levent Pelesen Oldu

15 Mayıs 2017 | HABERLER
158. Sayı (Mayıs 2017)

İZODER'in Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı 13 Nisan Perşembe günü yapıldı. Toplantıda, İZODER'in yeni Yönetim Kurulu belirlendi ve Yönetim Kurulu Başkanlığına MARDAV Genel Müdürü Levent Pelesen oybirliğiyle seçildi.

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER’in Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı, 13 Nisan Perşembe günü Sheraton Otel Ataşehir’de yapıldı. Genel Kurul öncesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün de katıldığı öğle yemeğinde, yalıtım sektörünün sorunları ve çözüm yolları konuşuldu. Prof. Dr. Mustafa Öztürk, yalıtım sektörünün öneminin farkında olduklarını belirterek, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu için doğru malzemeler ve kaliteli işçilikle yapılan ısı yalıtımının, ülke ekonomisine katkılarının altını çizdi.
Genel Kurul’da İZODER 12. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, başkanlığı süresince İZODER’de yapılan çalışmaları anlatarak, yeni yönetim kuruluna başarı dileklerini iletti. Dernek üyelikleri sona eren, ancak İZODER’in kuruluş aşamasında görev alan ve geçmiş yıllarda derneğin faaliyetlerine önemli katkılarda bulunan üyelere İZODER Onur Üyeliği Belgeleri de takdim edildi. Kurucu Üye ve 2. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Işıkel, Kurucu Üye Bülent Kıraç, 7. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Arif Nuri Bulut ve 9. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Arıman’a Onur Üyeliği Belgeleri, Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu tarafından verildi.

Görevi Levent Pelesen Devraldı
Programın ikinci bölümünde İZODER’in yeni Yönetim Kurulu Belirlendi. Yönetim Kurulu Başkanlığına Mardav Genel Müdürü Levent Pelesen’in seçildiği İZODER’de, Başkan Vekilliğine İzocam Genel Müdürü Levent Gökçe ve Eryap Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Eruslu getirildi.
İZODER Murahhas Üyesi Ertuğrul Şen’in Başkan Yardımcısı olarak görevini sürdüreceği yeni Yönetim Kurulu Üyeleri şu isimlerden oluşuyor: Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş (Sayman), Ode Yalıtım Genel Müdürü Ali Türker, Güney Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bülent Güney, Sinerji Yalıtım Genel Müdürü Ahmet Yaşar, Basaş Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ateş, Ravaber Genel Müdürü Harun Hasyüncü, Özgür Atermit Yönetim Kurulu Üyesi Levent Özgür, BTM Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Ürkmez, Trakya Cam Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı S. Ebru Şapoğlu, Betek Yalıtım Grubu Direktörü Taner Soner Şahin ve DKM İnşaat Genel Müdürü Volkan Dikmen.

Levent Pelesen: “Beklenen Yasa ve Yönetmeliklerin Takipçisi Olacağız”
Genel Kurul sonrası ziyaret ettiğimiz İZODER Başkanı Levent Pelesen’le, İZODER’in gündemini ve hedeflerini konuştuk. Sektörün gelişimine katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirten Levent Pelesen, yeni çalışma döneminde de, sektör adına çıkması beklenen yasa ve yönetmeliklerin takipçisi olacaklarını vurguluyor.
İZODER’in yaklaşık 25 yıllık bir geçmişi olduğunu ve çok başarılı çalışmalara imza attığını söyleyen Pelesen, “Bu sebeple tüm geçmiş yönetimlere ve bayrağı devraldığım 12. Dönem Yönetimi ve Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu’na teşekkür ediyorum. Bizim de 13. Dönem Yönetimi olarak amacımız, geçmişte yapılan güzel işlerin bize yüklediği ağır sorumluluğun bilinciyle devraldığımız bayrağı daha ileriye taşımak olacak” ifadelerini kullandı. İZODER’in yeni dönemde yapacağı çalışmalarla ilgili bilgi veren Pelesen özetle şu yorumlarda bulundu: “Gündemimizde yer alan konulardan biri, İZODER’in kurumsal yapısını yeniden şekillendirmek. Benim başkanlık dönemim, geçmişteki bazı başkanlarımızın görev aldığı dönemlere göre çok şanslı bir dönem. Çünkü İZODER bugün itibariyle çok güçlü üyeleri ve organizasyonu olan, profesyonel kadrosu çok başarılı bir dernek. İZODER profesyonellerine ve organizasyonuna güvenim tam. Kastettiğim kurumsal yapılanma, daha çok üye yapısının geliştirilmesi ve diğer derneklerle sektörel konularda yapılabilecek işbirliklerinin geliştirilmesini sağlayacak bir yapılanma. Sektör dinamikleri doğrultusunda üye yapısını geliştirmek ve sektörü daha geniş anlamda kucaklamak istiyoruz. Diğer bir önemli gündemimiz ise, çalışmalarına başladığımız, kimisini tamamlayıp Bakanlığın önüne imzaya kadar götürdüğümüz, kimisi de daha başlangıç aşamasında olan yönetmeliklerin çıkarılmasını sağlamak olacak...”

Su Yalıtımı Yönetmeliği yayınlanma aşamasında
“İZODER biliyorsunuz ısı, su, ses ve yangın yalıtımı konularında faaliyetlerini sürdürüyor. Bunlara ‘Tesisatı’ ve yalıtımın olmazsa olmaz parçalarından birisi olan ‘Sızdırmazlığı’ da ekleyebiliriz. Bu alanların tamamında standartları iyileştirmek, yönetmelikleri hazırlamak, pazarı ileriye taşımak için çalışıyoruz. Bunların üçünde hazırlık aşamasında olan yönetmeliklerimiz var. Bir tanesi, uzun zamandır beklenen Su Yalıtım Yönetmeliği. Altyapısını hazırladık, sunduk ve onay bekliyoruz. Su yalıtımı konusunda İZODER’in haricinde iyi işbirliği içinde ilerlediğimiz SUDER ve tüm üyeleri aynı zamanda İZODER üyesi olan BİTÜDER gibi dernekler de faaliyet gösteriyor. Dolayısıyla İZODER’in dışında bu yönetmeliğe müdahil olan yapılar ve gruplar bulunuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tüm bu grupların farklı görüşlerini dikkate aldığından hazırlık süreci biraz gecikti. Ama artık yayınlanmaya çok yakın...”

Isı yalıtım kalınlıkları artırılmalı
“En önemli aktivitelerimizden birisi de ısı yalıtım kalınlıklarının artırılması ve iklim bölgelerine göre doğru yalıtım kalınlıklarının kullanılmasını sağlamak olacak. Bunun için de yine Bakanlıkla beraber çalıştığımız bir U değerleri projemiz var. Çalışmamızı tamamladık ve Bakanlığa bir rapor sunduk. Zaten Bakanlığın da gündeminde olan bir konuydu. Onlar da bir üniversiteye bu konuda bir çalışma yaptırmaya başlamışlardı. O çalışma sonuçlandıktan sonra tüm sonuçları birarada değerlendirip, bu U değerleri revizyonunun ülke menfaatleri doğrultusunda yayınlanmasını sağlamak bizim dönemin önemli bir görevi olacak...”

Ses Yalıtım Yönetmeliği Taslağı...
“Derneğimizin de katkılarıyla hazırlanan ve yalıtım sektörünün en büyük eksikliklerinden birini giderecek olan ‘Ses Yalıtım Yönetmeliği’ bugünlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca son şekline getiriliyor. Yayınlanmasını bekliyor ve destekliyoruz. Bu çerçevede geçtiğimiz yıl başlattığımız Gürültü Kirliliğine dönük bilinç oluşturma çalışmalarına devam edeceğiz. Geçtiğimiz hafta Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü kapsamında TAKDER ile bir panel gerçekleştirdik ve gürültünün yaşamımızdaki olumsuz etkilerini anlatmaya çalıştık. Kısacası, yalıtım sektörünün ihtiyacı olan, başlamış, ilerleyen veya sonuçlanması gereken yönetmeliklerin bizim dönemimizde çıkarılması, bizim ana amaçlarımızdan birisi olacak...”

“Daha önce Enerji Kimlik Belgesi’nin 2 Mayıs itibariyle zorunlu olacağı duyurulmuştu. Ancak şimdi bir erteleme söz konusu. Bence bir an önce çıkmasında fayda var. Ancak bazı eksiklikleri bulunuyor ve bu eksikliklerin tamamlanmasına fırsat yaratması açısından ertelenmesi de doğru olabilir. En büyük eksiklik, halktaki yanlış algı. EKB, binaları A’dan G’ye kadar sınıflandırıyor. İnsanlarda, ‘C sınıfının üstünde almak gerekiyor’ gibi bir algı var. C sınıfı ve üstü, yeni binalar için zorunluluk. Mevcut binalar için zorunlu olan EKB’yi almak ve binanın hangi sınıf olduğunu belgelendirmek. Ayrıca Enerji Kimlik Belgesi’nin sadece mantolamayı kapsamadığını hatırlatmak gerekiyor. Binada enerji tüketimiyle ilgili tüm unsurları kapsayan bir belge bu. Mantolamanın yanı sıra temel, çatı, pencere yalıtımları da standartlara uygun olmalı. Aydınlatma, ısıtma tesisatı, soğutma tesisatı doğru yapılmalı...”

TEBAR, Mesleki Yeterlilik Belgeli ustaların sayısını artıracak
“Derneğimizin elindeki önemli güçlerden biri olan test, belgelendirme kuruluşumuz TEBAR’da mesleki yeterlilik konusunda belgelendirme yetkimizin olmasını çok önemsiyoruz. Bunu da geliştirmek ve Mesleki Yeterlilik Belgesi olan ustalarımızın sayısını artırmak, hedeflerimiz arasında...”
“Haksız rekabet de odak noktalarımızdan biri. Haksız rekabetin, standart dışı üretim ve yanlış beyanda bulunma gibi bir ürün kalitesi boyutu var; bir de faturasız satışlar gibi ticari bir tarafı var. Haksız rekabeti de engellemeye çalışacağız...”

KDV Oranı Düşürülmeli
“Yalıtım malzemelerindeki KDV oranı yüzde 18. KDV oranlarının düşürülmesinin sektörün önünün açılması, yalıtım uygulamalarının yaygınlaşması ve dolayısıyla sağlayacağı tasarrufla ülke ekonomisine katkı sağlaması anlamında büyük faydası olacağını düşünüyorum. KDV oranlarının düşürülmesini bugüne kadar başaramadık ama yine bu konuda da çalışmaya devam edeceğiz...”

Gelir kaynakları...
“İZODER olarak gelir getirici projeler oluşturmamız gerek. Bu geliri, yapacağımız organizasyonlara sponsorlar sağlayarak oluşturabiliriz. Geçmiş dönemlerde bu konuda çok güzel çalışmalarımız oldu. Bunlara devam edeceğiz. Sponsorluk haricinde gelir getirici birtakım projelere, AB fonlarının desteklediği nitelikte fonlara ihtiyacımız var. Mesleki Yeterlilik Belgesi konusu da iyi çalışırsak önemli bir gelir kaynağı olabilir...”

Katılım oranı artmalı
“Daha önce de bir dernek başkanlığı (ÇATIDER) yaptım. Derneklerde görev almak, özellikle Başkanlık, çok özel bir görev. Ama Başkan olmak, ‘Sadece benim dediğim olur’ demek değildir. Bu bir ekip işidir. Yönetim Kurulu Üyelerinin tamamının katkısıyla başarıya ulaşılır. Hedeflere ulaşmak için Yönetim Kurulunda olmayan üyelerin de katkı koyması gerekiyor. Dolayısıyla Yönetim Kurulunda yer almasa da üyelerimizin yönetime katılım oranını artırmaya çalışacağız”.

 


İlginizi çekebilir...

Galataport İstanbul'da Knauf Güvencesi

Galataport İstanbul'da, sektörde en yüksek ürün kalitesi, geniş ürün gamı ve kapsamlı teknik danışmanlık ve hizmetleriyle bilinen Knauf'un ürü...
20 Mayıs 2020

ÇEİS Raporu; 'Çimento Sektörü Covid-19 Sonrası Yeni Fırsatlara Odaklanmalı'

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), Covid-19 salgınının Türk Çimento sektörüne yansımalarını değerlendirmek amacıyla Deloitte Türkiye iş ...
13 Mayıs 2020

TMMOB Kanunu'nu Değiştirme Girişimlerine Karşı Odalar Görüş Açıklıyor

TMMOB Kanunu'nun değiştirilmesi tartışılıyor. Makina Mühendisleri ve Elektrik Mühendisleri Odası gündemde olan değişiklik konusunda basın açıklama...
13 Mayıs 2020

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.