E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Yangın, Duman Oluşumu ve Armaflex Ultima

Yangın, Duman Oluşumu ve Armaflex Ultima

10 Ekim 2016 | ÜRÜN TANITIMI
151. Sayı (Ekim 2016)

Yangın, modern dünyada oluşan ölümlerin ana sebeplerinden biri olmaya devam ediyor. Avrupa’da her yıl 2 milyon yangın vakası rapor ediliyor. Bu yangınlar sebebiyle her yıl 4000 kişi hayatını kaybediyor, 70 bin kişi ise oluşan ciddi yaralanmalar nedeniyle hastanelere kaldırılıyor. Bu kayıpların ana sebebi ise yangın esnasında oluşan “dumanın solunması”. Bu sebeple oluşan ölümlerin toplam rakamın yüzde 95’i olduğu rapor ediliyor (Fire Safe Europe).

2014 yılında Amerika’da itfaiye ekipleri 1,29 milyon yangın vakasına müdahale etmişler. Yangın nedeniyle 3275 kişi hayatını kaybetmiş. Bir başka deyişle Amerika’da itfaiye her 20 saniyede bir yangına müdahale ediyor. Her 1 dakikada bir bina yangını oluşuyor (National Fire Protection Association, Amerika).
Türkiye’de de yılda ortalama 90 bin civarında yangın meydana geliyor. Ülkemizde yangın hususundaki bilinç ve önlem ne yazık ki Amerika ve Avrupa’nın çok gerisinde. Bu konuda ülkemizin önemli yangın uzmanlarından Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç’ın sözlerini hatırlamakta fayda var: “Türkiye’deki yapılarda yangın güvenliğinin yeterli olmamasının başta gelen nedeni, yapısal önlemlerin eksikliği, uygun malzemelerin kullanılmamasıdır. Algılama ve uyarı sistemleri ile söndürme sistemlerinin eksikliği yanında, itfaiyenin teknik gücü ve eğitim seviyesi de bütün kentlerde istenilen düzeyde değildir. Çarpık yapılaşma sonucu ticari ve sanayi kuruluşlarının iç içe oluşması, yönetmeliklerin ve standartların yeterli olmaması, bakım ve işletim esaslarına önem verilmemesi yangın riskini artırmaktadır. Girilemeyen sokaklar, yoğun trafik, tarihi ve ahşap yapıların çokluğu, yüksek yapıların artması, ticaret ve sanayi kuruluşları ile konutların birarada bulunması, ormanlık alanların yakınlığı, itfaiyenin eğitim ve teknik seviyesinin dünya standartlarının altında olması gibi birçok faktör nedeniyle Türkiye’de yangın güvenliği yeterli seviyede değildir” (Türkiye’de Yangın Güvenliğinin Yeterli Olmama Nedenleri, Yangın ve Güvenlik Dergisi Sayı 162).

Çoğu yangın kaynaklı ölüm, yanma sebebiyle değil, duman solunması nedeniyle oluyor. Birçok vakada duman insanları hızla etkisiz/güçsüz hale getirerek, yangın mahallini terk edemez duruma getiriyor. Duman her biri ölümcül olabilen bileşenlerden oluşuyor.
Parçacıklar: Yanmamış, kısmen yanmış veya tamamen yanmış maddeler o kadar küçük oluyorlar ki solunum sisteminin koruyucu filtrelerinden geçerek ciğerlerde birikiyorlar. Bazıları aktif olarak zehirleyici iken, diğerleri ise göz ve sindirim sisteminde tahrişe sebep oluyor.
Buharlar: Sis benzeri sıvı damlacıkları solunduklarında veya deri yoluyla emildiklerinde zehirleyici etki gösterebiliyor.

Toksik gazlar: Bu tip durumlarda en çok karşılaşılan toksik gaz olan CO (karbon monoksit) kandaki oksijen yerine geçerek, az miktarda dahi ölümcül etki gösteriyor. Hidrojen siyanid PVC boru gibi plastiklerin yanması sonucu oluşuyor ve hücresel solunumu etkiliyor. Fosjen (fosgen) ise vinil esaslı malzemelerin yanması sonucu ortaya çıkıyor, az miktarda gözlerde ve boğazda tahriş, çok miktarda ise akciğer ödemi sonucu ölüme sebebiyet veriyor.
Binalar ve tesislerde yangın önleyici malzemelerin kullanımı yaygınlaşıyor. Zira yangın oluşumuna katkıda bulunmayan malzemelerin ya da yangın davranışı kuvvetli malzemelerin önemi gün geçtikçe daha da ortaya çıkıyor ve buna dair bilinç gelişiyor. Projelerde artan bir hızla kendilerine yer bulan pasif yangın durdurucula,  yangın ve yanıcı malzemeler için bariyer oluşturarak ve/veya yollarını keserek, can ve mal kayıplarının önlenmesinde etkin rol oynuyorlar. 

Armacell’in geliştirdiği Patentli Armaprene® kauçuk teknolojisi ile üretilen Armaflex Ultima, benzerleri arasında yüksek yangın dayanımı özelliğini, minimal duman oluşumu ile birleştirebilen ürün olması ile dikkat çekiyor. Bir başka deyişle  ürün,  Euroclass BL-s1, d0 (TS EN 13501-1) sınıfını sağlayabilen ilk kapalı hücreli esnek yalıtım malzemesi olma özelliğine sahip.
Böylece kapalı hücre sisteminin beraberinde getirdiği güçlü su buharı difüzyon direnci  (µ ≥7.000), çok iyi ısıl iletkenlik katsayısı (l (0°C): 0,040 W/(m·K)) gibi üstün fiziki özelliklerini, geliştirilmiş yangın dayanımı ve azaltılmış duman oluşumu ile birleştiriyor ve soğuk kaynak sağlayan özel yapıştırıcıları (Armaflex Ultima Yapıştıcıları Serisi), özel geliştirilmiş bantları ve özel askı aparatları (Armafix Ultima) sayesinde sistemsel çözümler sunuyor.  

Armaflex Ultima’nın Özellikleri
-     TS EN 14304’e tabi Esnek Elastomerik Yalıtım ürünleri içinde sağladığı yangın sınıfı ile emsalsiz (TS EN 13501-1 e göre BL-s1,d0).
-     Armacell laboratuvarlarında geliştirilen Patentli Armaprene® teknolojisi ile özel formülizasyon.
-     Kapalı hücre yapısı sayesinde üstün su buharı difüzyon dayanımı.
-     Geleneksel -yanıcı olmayan- malzemelere alternatif sağlarken fiziki özellikleri ile daha da üstün
-     Özel malzeme yapısı ile kolay kesiliyor ve tüm kesitlerde kolaylıkla uygulanıyor.
-     Ürün grubuna ait yapıştırıcı, bant ve askı aparatları ile tam sistem çözümü
-     Lifsiz yapısı sayesinde havalandırma, ısıtma ve iklimlendirme sistemlerinde sağlıklı çözümler sağlıyor.
-     Çevre dostu ve sürdürülebilirlik ilkelerine uygun.
-     Tozumaz yapısı ile uygulama esnasında da güvenli ve rahat çalışma imkanı.
-     Zengin ölçü yelpazesi.
-     Uygulandığı yüzeyi kuvvetle ve boşluksuz saran yapısı ve ek yerlerinde tam yapışma sağlayan soğuk kaynak özellikli yapıştırıcıları ile faydalı ömür boyunca üstün verim.
 


İlginizi çekebilir...

Knauf İzogips® Fine ile İki Ürün Yerine Tek Ürün ile Çözüm

Knauf mühendisleri tarafından son teknolojiyle geliştirilen İzogips® Fine, duvar uygulamalarında, kaba sıvalı yüzeylerde bulunan düşük seviyedeki bozu...
15 Kasım 2019

Knauf'tan Yüksek Yangın Dayanımına Sahip Flameboard® Duvar ve Tavan Sistemleri

Yüksek yangın dayanımına sahip A1 sınıfı özel Alçıpan® olan Flameboard®, duvar, tavan ve şaft sistemleri yangın testleri esnasında gösterdiği düşük ...
18 Ekim 2019

HekimColorBoard Kendinden Renkli Fibercement Levhalar

Tüm dünyada iç ve dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılan elyaf takviyeli çimento levhalar genel bir tanımla fibercement levha olarak tanımlanıy...
10 Eylül 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.