E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ODE YALITIM
iFLOOR

Betonarme Su Depoları ve Gıda Tesislerinde Su Yalıtımı

Betonarme Su Depoları ve Gıda Tesislerinde Su Yalıtımı

9 Ağustos 2016 | UYGULAMA
148. Sayı (Temmuz 2016)

Cem Ercan İnşaat Y. Mühendisi Emülzer Proje ve Teknik Satış Müdürü

Bilindiği gibi geçtiğimiz dönemlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı süt, peynir, yoğurt üreticilerinin atıklarını doğaya bırakmayıp, arıtma tesislerinde işlem gördükten sonra atılması yönünde karar almıştı. Bu kararla birlikte süt ve sütten elde edilen mamul üreticileri arıtma tesisleri yapmaya başladılar.
Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar da olduğunu hatırlatmak isteriz... Süt, yoğurt, peynir, kaymak vb. üretim fabrikaları atıklarını kontrollü bir şekilde tutarak atmalıdırlar. Süt ve yoğurt içerisindeki laktik asit oranı yüzde 90’lar mertebesindedir; dolayısıyla beton ve demir zaman içerisinde hasar görmektedir.

Bir Arıtma Tesisindeki Bazı Uygulamalar

Çimento ve Beton
Süt ve yoğurdun betona zarar vermemesi için beton içerisinde kullanılacak çimento, Sülfata Dayanıklı Çimento (SDÇ) ve statik betonu C 35 olarak seçildi. “Tip V” diye tabir edilen çimentonun, diğer çimento tiplerinden farklı olarak C3A (Trikalsiyumalüminat) oranı yüzde 5’in altındaydı.

Toprak ile Temas Eden Yüzeyde “Temel Yalıtımı”
Grobeton üzerine bitüm esaslı, Emülzer İzola astar sürüldükten sonra 3 mm kalınlığında Emülzer Bitümlü Membran iki kat uygulandı. Daha sonra üzerine koruma betonu döküldü. Statik betonda oluşabilecek yatay ve düşey, tüm beton ek yerlerine Emülzer Swellflex su ile genleşen bant uygulandı.

Toprak ile Temas Eden Yüzeyde “Perde Yalıtımı”
Betonarme perdenin dış yüzeylerindeki tij demirleri konik olarak kesildikten sonra Emülzer EM 80T yapısal, kalın tamir harcı ile dolduruldu. Tüm köşelere aynı tamir harcıyla pah yapıldı.   
Dış yüzeyine ilk olarak tek bileşenli, bitüm esaslı İzola astar sürüldü. Üzerine iki kat Elastokote 2K uygulandı. Bitüm-çimento esaslı olan Elastokote 2K, özel polimer ve elyaf takviyeli bir malzeme. Birinci kat kurumadan üzerine 50 gr/m2 file ilave edildi. Ertesi gün ikinci kat Elastokote 2K uygulandı.Arıtma Tesisi İçinin Yalıtımı
Betonarme üzerine sıva, seramik vb. yapılmadı. Beton üzerinde tamiratlar, yüzey temizliği yapıldıktan sonra astar olarak, iki bileşenli su bazlı Emülzer Empoxy WB rulo ile sürüldü. 
Empoxy WB sertleştikten sonra ertesi gün, tüm tij delikler ile yatay ve düşey köşe birleşim yerlerine Emülzer Su Yalıtım 120/70 Bandı, Emülzer Permo Chim SDH ile yapıştırıldı.
Çimento-akrilik esaslı, iki bileşenli Permo Chim SDH ile bandın yapıştırılması tamamlandıktan sonra, birinci kat Emülzer PU Coat II yüzeye uygulandı. PU Coat II taze haldeyken 50-65 gr/m2 su yalıtım filesi yüzeye yapıştırıldı. Filenin, ek yerleri 5-10 cm kadar üst üste birleştirildi.
İki bileşenli, poliüretan esaslı, elastik bir su yalıtım malzemesi olan PU Coat II’nin içme suyu ile temasta uygunluğuna dair test raporları, TSE ve CE’si bulunuyor.  
Ertesi gün ikinci kat PU Coat II uygulamasına geçildi. Böylece yüzeyde file uygulaması görülmeyecek şekilde kapandı.
Tavan ve perde yalıtımından sonra zemine geçildi. Ancak zemindeki beton yüzey düzgün değildi, ondülasyonlar bulunuyordu. Bu nedenle ilk kat PU Coat II içerisine yüzde 50 kadar özel gradasyonlu kuru kum girilerek, yüzey tesviyesi sağlandı.
Benzer uygulama su depolarında da yapıldı.  


İlginizi çekebilir...

Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü'ne BTM Optigreen ile Spesifik Çatı Çözümü

Yapı malzemeleri sektörünün öncü markalarından BTM; yapımı 2018 yılında tamamlanan Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü projesinde tercih edilen BTM Opti...
19 Şubat 2020

İstanbul Havalimanı'na MAPEI'den Yenilikçi Çözümler

İstanbul Havalimanı'nın yapı kimyasalları MAPEI tarafından karşılandı....
10 Haziran 2019

Edonia Garden

Kar Group şirketlerinden Kar Yapı tarafından İstanbul Pendik'te inşa edilen Edonia Garden konut projesinin yapımı tüm hızıyla sürüyor. Projenin ya...
30 Ocak 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.