E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
B2B MEDYA

Otopark Tavanlarında Önemli Bir Alternatif Ytong Yalıtım Plağı

Otopark Tavanlarında Önemli Bir Alternatif Ytong Yalıtım Plağı

6 Haziran 2013 Perşembe | UYGULAMA
109. Sayı (Nisan 2013)

Kuveyt Türk Bankacılık Üssü ve Yaşam Alanı projesinin ilk etabının 42 bin metrekarelik duvarlarında 6500 metreküp Ytong gazbeton blok ve otopark katı tavanlarında 16 bin metrekare Ytong Isı Yalıtım Plağı kullanıldı. Otoparka uygulanacak malzemenin ısı yalıtım özelliğinin yanında yangına dayanıklı, estetik, kısa sürede uygulanabilecek ve Yeşil Bina sertifikasyonu için katkı sağlayacak bir malzeme olması gerekiyordu. Bu gereksinimlerin tümünü karşılayan malzeme ise Ytong Isı Yalıtım Plağı oldu...

Nisan 2013 / Sayı: 109

Kocaeli Şekerpınar’da inşaatı devam eden Kuveyt Türk Bankacılık Üssü ve Yaşam Alanı projesi, bankanın merkezi olmasının yanında, çalışanlarına sosyal bir yaşam alanı sunmak üzere tasarlanmış. Toplam 120 bin metrekare inşaat alanına sahip yapı iki etapta tamamlanacak. 83 bin metrekarelik ilk etabının 2013 yılının Eylül ayı sonunda bitirilmesi planlanıyor. Yapı, dört ana kat ve üç bodrum kat olmak üzere toplam yedi katlı. Doğaya saygılı yeşil bir bina olması hedeflenen projeye BREEAM sertifikası da alınacak. Mimari projesi YPU firmasına ait olan yapının iç mimari projesi de aynı firma tarafından hazırlanmış.YPU firması ayrıca inşaat kontrol ve proje yönetim hizmetleri de sunuyor.
Kriterler Ytong Isı Yalıtım Plağı ile karşılanabiliyordu
YPU, ısı yalıtımını sağlamak üzere otopark katının tavanına uygulanacak malzemenin ısı yalıtım özelliğinin yanında yangına dayanıklı, estetik, kolay işçilikle kısa sürede uygulanabilecek ve BREEAM Yeşil Bina sertifikasyonu için katkı sağlayacak bir malzeme olmasını istiyordu. YPU bu nedenle birçok malzeme firmasıyla görüşmüş, numuneler talep edilmiş... Malzemelerin bir kısmının yangına dayanıklılık, bir kısmının sıvalı bir sistem olması nedeniyle isçilik ve zaman açısından avantajlı olmadıkları görülmüş... Fakat bu arayış sürecinde YPU mimarlarının karşısına, aradıklarından çok daha fazlasını sunan Ytong Isı Yalıtım Plağı çıkmış. Ytong Isı Yalıtım Plağı’nın ısı, ses ve yangın yalıtımına katkısının, montaj kolaylıgının, isçilik süresinin kısalığının, tavana takıldığında boya istememesinin, tercihlerini hiç düşünmeden bu yönde kullanmalarına neden olduğunu söyleyen YPU Proje Yöneticisi Mimar Elçin Güner, “İlk başta boya maliyetinden de kurtulduk ve böylece inşaat aşamasında önemli bir tasarruf sağladık. Ytong Isı Yalıtım Plağı’nın otopark tavanlarında rakipsiz bir malzeme olduğunu düşünüyorum. Çevre dostu bir ürün olması da en büyük avantajlarından birisiydi. Uygulaması kısa sürede bitti ve sonuçtan mal sahibi de dahil olmak üzere herkes memnun kaldı” diyor.
Ytong Isı Yalıtım Plağı’nın tamir edilebilmesi kolay bir ürün olduğunun da altını çizen Güner, üçüncü bodrum katın tavanının, neredeyse görünmeyecek kadar dolu olduğunu, her tür elektromekanik sistem hattının tavandan geçtiğini de hatırlatıyor ve Ytong’un projeye katkısını söyle dile getiriyor: “Kolay kesilebilmesi ve işlenebilmesi büyük avantaj. Ytong Isı Yalıtım Plağı’nı, kat kat isçiliğin olmadığı, pratik uygulanabilen bir malzeme olduğu için bina dış cephelerinde ısı yalıtım malzemesi olarak da önereceğim. Isı, ses ve yangın gerekliliklerinin hepsine bütün olarak cevap verebiliyor. Ytong, senelerdir bildiğim, tereddütsüz güven duyduğum, kalitesini bozmayan, çağdaş, adı gazbetonla bütünleşmiş ve çevre dostu malzemeler üreten bir marka.”
 


İlginizi çekebilir...

Betonarme Su Depoları ve Gıda Tesislerinde Su Yalıtımı

Cem Ercan
İnşaat Y. Mühendisi
Emülzer Proje ve Teknik Satış Müdürü...
9 Ağustos 2016 Salı

Özyeğin Üniversitesi Enerji Dağıtım Merkezi Titreşim Yalıtımı

Faruk Bilal - Berkman Dinç
Himerpa...
7 Ağustos 2015 Cuma

Rönesans Mecidiyeköy İş Merkezi Yeşil Çatı Uygulaması

Rönesans Mecidiyeköy İş Merkezi'nin bahçe çatıları, BTM Optigreen ile yeşillendi......
12 Mayıs 2014 Pazartesi

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.