E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
iFLOOR
ODE YALITIM

Adaylar Belirlendi

Adaylar Belirlendi

12 Şubat 2016 | YALITIM SEKTÖRÜ BAŞARI ÖDÜLLERİ
143. Sayı (Şubat 2016)

13.'sünü düzenlediğimiz Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri'nde adaylar belirlendi ve okur oylaması başladı. 25 Nisan'a kadar sürecek okur oylamasının ardından 26 Nisan'da kazananların belirleneceği Seçici Kurul toplantısı yapılacak. Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2015'in ödül töreni ise 11 Mayıs Çarşamba günü, Yapı İstanbul Fuarı'nda Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri ödül töreni ile birlikte gerçekleştirilecek.

Yalıtım Dergisi olarak 13.’sünü düzenlediğimiz Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nde adaylar belirlendi ve okur oylaması başladı. “Yılın Yatırımı”, “Yılın Isı Yalıtımı Ürünü”, “Yılın Su Yalıtımı Ürünü”, “Yılın Ses Yalıtımı Ürünü” ve “Yılın Yangın Yalıtımı Ürünü” kategorileri olmak üzere beş kategoride düzenlenen Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2015 ile geçtiğimiz sene yapılan yatırımlar ve piyasaya sunulan ürünler birarada kamuoyuna sunuluyor.

Okur Oylaması 25 Nisan 2016’ya Kadar Sürüyor
Okurlarımız, dergimizde ve www.yalitim.net adresinde yer alan Oy Kullanma Formu’nu doldurarak tercihlerini belirliyorlar. Her okurumuzun bir kez oy kullanabildiği organizasyonda okur oylaması 25 Nisan 2016 günü sona eriyor. Okur oylamasının ardından, sektörün önde gelen temsilcilerinden ve akademisyenlerden oluşan Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Seçici Kurulu, 26 Nisan’da sonuçlar üzerine değerlendirme yapacak ve kendi oyunu kullanacak. Okur ve Seçici Kurul oyları, Seçici Kurul üyeleri arasından seçilen yeddiemin tarafından tespit edilerek nihai sonuç belirlenecek. Oylamada Seçici Kurul’un oyları yüzde 70, okur oyları ise yüzde 30 etkili olacak. Ödüller, 11 Mayıs Çarşamba günü Yapı İstanbul Fuarı’nda düzenlenecek Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2015 Töreni’nde sahiplerine sunulacak.

Yılın Profesyoneli Ödülü
“Yalıtım Bilincine Katkı Özel Ödülü” ve “Yılın Profesyoneli” Ödülü, Yalıtım Dergisi Yazı İşleri kadrosu ile B2B Medya Editörler Kurulu üyelerinden oluşturulan Organizasyon Komitesi tarafından, 2015 yılı içerisinde yalıtım bilincinin artırılmasına, firmasının ve sektörün gelişimine yönelik yaptığı çalışmalarla kabul ve takdir görmüş kişi, kurum veya kuruluşa verilecek.

Yılın Yatırımı Adayları
(4 Aday)


1- BTM Bitümlü Tecrit Maddeleri San. Tic. A.Ş.Tesisin Adı: PVC/TPO Su Yalıtım ve Çatı Membran Üretim Hattı
Yeri: Kemalpaşa OSB / İzmir
Faaliyete Geçiş Tarihi: Kasım 2015
Üretilen Ürünler: Donatılı, donatısız, alt yüzey laminasyonlu
PVC ve TPO su yalıtım membranları
Üretim Miktarı: 5.000.000 m2/yıl
Tesisin Açık-Kapalı Alanı: 13.300 m2 - 5.250 m2
Yaratılan İstihdam: 40 kişi
Yatırım Değeri: 12 milyon USD

2- Isıdem Yalıtım San. ve Tic. A.Ş.Tesisin Adı: Coolflex Elastomerik Kauçuk Köpüğü Üretim Tesisi
Yeri: Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi
Faaliyete Geçiş Tarihi: Mart 2015
Üretilen Ürünler: Elastomerik Kauçuk Köpüğü
Üretim Miktarı: 4.000 ton/yıl
Tesisin Açık-Kapalı Alanı: 40.000 m2 - 10.000 m2
Yaratılan İstihdam: 45 kişi
Yatırım Değeri: 30 milyon TL

3- Koramic Yapı Kimyasalları San. ve Tic. A.Ş.Tesisin Adı: Koramic Yapı Kim. Bozüyük Fabrikası (1. Faz)
Yeri: Bozüyük / Bilecik
Faaliyete Geçiş Tarihi: Kasım 2015
Üretilen Ürünler: Derz dolgu malzemeleri, su yalıtım malzemeleri, poliüretan ve epoksi esaslı zemin kaplama ve su yalıtım malzemeleri, dış cephe ısı yalıtım sistemleri vb.
Üretim Miktarı: 188.000 ton/yıl (1. Faz)
Tesisin Açık-Kapalı Alanı: İnşaat arsası 22.000 m2,
inşaat alanı 11.000 m2, toplam kapalı alan 8.000 m2.
Yaratılan İstihdam: 40 kişi (1. Faz)
Yatırım Değeri: Tamamlanan 1. Faz: 9 milyon USD
(2017 sonunda 15 milyon USD).

4- OC3 Enerji Sistemleri ve Proje Yönetimi San. Tic. A.Ş.Tesisin Adı: OC3 PVC Hattı
Yeri: Nuh Group Kampüsü / Gebze
Faaliyete Geçiş Tarihi: Ocak 2015
Üretilen Ürünler: PVC çatı ve temel membranları
Üretim Miktarı: 21.000 ton/yıl
Tesisin Açık-Kapalı Alanı: Kapalı alan 5000 m2
Yaratılan İstihdam: 20 kişi
Yatırım Değeri: 10 milyon Euro

Yılın Isı Yalıtımı Ürünü Adayları
(3 Aday)


1- Armaflex Ultima
Elastomerik Kauçuk KöpüğüFirma: Armacell Yalıtım A.Ş.
Çıkış Tarihi: Haziran 2015
Armaflex Ultima, standart elastomerik kauçuk köpüğü ürünlerin teknik özelliklerine ek olarak duman performansı ile fark yaratıyor. Armaflex Ultima’nın en önemli özelliği, yangın esnasında minimum duman çıkararak duman zehirlenmesi sonucu ölümlere engel olması. Armaflex Ultima, solvent içermeyen Armaflex Ultima SF990 Yapıştırıcı ile birlikte, LEED sertifikasyonu için gerekli kriterleri de yerine getiriyor. CO2 emisyonunu azaltmada önemli bir katkı sağlayan ve şu anda Armacell’in Almanya’daki tesislerinde üretilen Armaflex Ultima, yılın ikinci yarısından itibaren firmanın Bursa’daki tesislerinde de üretilebilecek.

2- ISOLLAT
Sıvı Seramik Yalıtım MalzemesiÜretici ve Temsilci Firma: Special Tech. LLC / Noterson Ltd.Şti.
Çıkış Tarihi: Ocak 2015
Mikroskopik boyutta içi genişletilmiş hava dolu olan seramik ve silikat kürecikleri ile bağlayıcı sıvı polimerik yapının karışımından oluşan nanoteknolojik ısı yalıtım malzemesi Isollat’ın çalışma sıcaklığı eksi 60°С ile +500°С aralığında.
Isollat Yalıtım Kaplaması endüstriyel tesislerde, metal boru hatları ve bağlantılarında, ısı üretimi yapan tesislerde, bina iç ve dış cephelerinde, tanklarda, araçlarda, teknelerde ve benzer diğer birçok alanda kullanılıyor. Darbelere karşı dayanıklı olan ürün hafif ve esnek bir yapıya sahip. Sıvı polimer yapı, malzemenin farklı geometrik şekillerle kaplı her yüzeye yüksek yapışma kabiliyeti ve esnekliği sağlıyor.

3- Knauf Mantolama Sandstone-Design Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemi
Firma: Knauf A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2015
Tamamen kum taşından üretilen ve yüzeyi taşın doğadaki kendi formundan oluşan Knauf Mantolama Sandstone-Design, gerek ürün tasarımı, gerekse göze hoş görünen ince, doğal gölgeleri ve istisnai renklere sahip kapsamlı motifleriyle estetik bir görünüm sunuyor. 2 mm kalınlığındaki Sandstone-Design ürünleriyle uygulamada mekanik montaja ihtiyaç duyulmuyor. Öncelikle EPS veya minarel yün dış cephe ısı yalıtım levhaları binaya yapıştırma harcı ile tespit ediliyor. Dübelleme, yüzey sıvası ve file aşamalarının ardından Sandstone- Design plakalar sıvanın üzerine kendi özel yapıştırıcısıyla monte ediliyor. Sandstone-Design, hafif olan plakaların esnek yapı özelliği sayesinde yuvarlak yüzeylerde ve tüm köşelerde de kolaylıkla uygulanabiliyor.

Yılın Su Yalıtımı Ürünü Adayları
(6 Aday)


1- BTMSEAL Alfa Hibrit HB F
Hibrit Polimer Esaslı Kaplama
Firma: BTM Bitümlü Tecrit Maddeleri Sanayi Ticaret A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2015
Eksi 5 ºC ve üstü sıcaklıklarda, ıslak zeminlere uygulanabilen, beton, seramik, doğaltaş ve metal yüzeylerde astar gereksinimi olmayan, 2 mm çatlak köprüleme özellikli, solventsiz, siyanat içermeyen, hızlı kürlenen, hibrit polimer esaslı, içme ve kullanım suyu depoları için özel üretilen bir su yalıtım kaplaması olan BTMSEAL ALFA HİBRİT HB F, uygulama sonrası eksiz, UV dayanımlı, sağlam ve çatlak köprüleme özellikli bir yapı oluşturuyor. Elastomerik özelliği nedeniyle düşük ve yüksek sıcaklıklarda performansı aynı kalıyor. Ürün ayrıca orta ağır yaya trafiği olan teras ve balkonlarda, bodrumların iç ve dış yüzeylerinde, yüzeylerdeki 3 mm’ye kadar olan çatlakların tamirinde, kubbe ve tonoz çatıların iç yüzey ve dış cephelerinde, çatı gizli derelerinde ve seramik altında da kullanılıyor.

2- KÖSTER TPO
Sentetik Su Yalıtım ÖrtüsüFirma: Köster Yapı Kimyasalları A.Ş.
Çıkış Tarihi: Kasım 2015
Köster TPO, termoplastik poliolefin hammaddesinden üretilmiş sentetik bir su yalıtımı örtüsü. UV ışınlarına ve yüksek sıcaklık farklarına dayanımlı (-40 °C / +80 °C) olan ürün, uygulama ve dayanıklılık özellikleriyle düşük eğimli çatılar-teraslar, diğer benzersiz çatı formları içeren endüstriyel çatı projelerinde güvenli ve kolay montaj sağlıyor. Bitki kök ve rizom nüfuzuna dayanımı sayesinde yeşil teras çatıların su yalıtımında, yüksek mekanik mukavemetiyle temel bohçalama uygulamalarında ve diyafram perde yalıtımlarında kullanıma uygun. Çevreye zararlı olabilecek veya salım yapabilecek hiçbir katkı maddesi içermiyor, plastifiyan bulundurmuyor. Zamanla yaşlanma ve sertleşme yapmıyor. Köster TPO’nun başarılı Balık Testi sonuçları da hijyenik bir ürün olduğunu kanıtlıyor.

3- MARİSEAL® 600
İki Bileşenli Solvent Bazlı Poliüretan Membran
Firma: İZOBİL Yapı Kimyasalları Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Ocak 2015
Bina temel ve istinat duvarlarının uzun ömürlü su yalıtımı için sıvı uygulanan, hızlı kürlenen, kalıcı esnekliğe sahip, soğuk uygulanan ve kürlenen, bitüm genişletilmiş, iki bileşenli, solvent bazlı bir poliüretan membran olan MARISEAL® 600, uygulandığında yüksek esnekliğe sahip, bağlantı yeri ve sızıntı ihtimali olmayan kesintisiz bir su yalıtım katmanı oluşturuyor.
23 °C’de uzama yüzdesi >2400 %
Çekme dayanımı >2 N/mm2
Sertlik (Shore A): 35-40
Betona Yapışma>2,0 N/mm2
Kürlenme Süresi: 1-3 saat
Kesin kullanıma geçiş süresi: 7 gün

4- Mapelastic Smart
Çimento Esaslı Harç
Firma: Mapei Yapı Kimyasalları A.Ş.
Çıkış Tarihi: Aralık 2015
Mapelastic Smart balkon, teras, banyo ve yüzme havuzlarının su yalıtımı için mala veya rulo ile uygulanan, yüksek esneklikte, iki bileşenli çimento esaslı bir harç. Beton üzerine toplam 2 mm kalınlığında uygulandığında, alt yüzeyde oluşan çatlakları 2,8 mm genişliğe kadar köprüleyebiliyor. Su yalıtımı özelliğinin yanında kılcal çatlaklar bulunan veya sürekli vibrasyona maruz kalan beton yapıların karbondioksit, sülfürdioksit ve sülfürik anhidrit gibi atmosferde bulunan maddeler ve klorür ile sülfat gibi suda çözülen tuzların zararlı etkilerine karşı korunması için de kullanılabiliyor.

5- Multiproven plus
FPO MembranFirma: Multiplan Yalıtım Sistemleri San. Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Ekim 2015
Multiproven plus, betona tam yapışma özelliği ile temel ve perdelerde suyun yatayda ve düşeyde hareketini engelliyor. Membran üzerine lamine edilen özel işleme tabi tutulmuş geotekstil keçe sayesinde membranın delinmesi durumunda kendini onarabilmesi ile sektörde bir ilk olarak kullanıcısıyla buluşmuş. Bir yüzüne betona yapışma özelliği sağlayan keçe lamine edilmiş olan polyolefin (FPO) membrandan oluşuyor. Multiproven plus, membran yapısı gereği çoğu kimyasala karşı yüksek dayanım özelliği gösteriyor. Multiproven plus’ın diğer membranlardan farkı ise kaynak makinesi ile birleşim yerine ek yerlerinde bant kullanılarak, uygulama süresini minimuma indirmesi.

6- NEMTUT
Silan Esaslı Krem
Firma: BEA İnovatif Yapı İzolasyon Teknolojileri Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi: Aralık 2015
Duvarda neme karşı kalıcı yatay bir bariyer oluşturarak dayanıklılık sağlayan, enjekte edilerek uygulanan, nem ve rutubet önleyici silan esaslı, uygulamaya hazır bir krem olan NEMTUT’un, WTA tarafından yüzde 95 oranındaki yüksek doymuş duvarlarda dahi etkili olduğu kanıtlanmış. NEMTUT, nemli/rutubetli derz ve bölgeye delikler delinerek enjekte edildiğinde neme karşı yatay bir bariyer oluşturarak nemin yükselmesini önlüyor. Böylece duvarda nem ve rutubet oluşumu engelleniyor. Kontrol edilebilir uygulama miktarı ile kolay uygulama sağlıyor. Tuzlanmayı kesiyor. BEA NEMTUT yüksek nemlenmelerde dahi kullanılabiliyor ve işlem öncesi ısıl kuruma gerektirmiyor. NEMTUT, tuğla, yığma ve taş duvarlarda içten veya dıştan uygulanabiliyor.

Yılın Ses Yalıtımı Ürünü Adayları
(2 Aday)


1- Batyline AW LuxFirma: Serge Ferrari Türkiye
Çıkış Tarihi: Ocak 2015
Asma tavan, tavan, duvar ve hareketli bölücü panel uygulamalarında kullanılan Batyline AW Lux, başka herhangi bir ilave yutucu malzeme olmadan iç mekan uygulamalarında akustik yutuculuk sağlıyor. Küf, rutubet, nem ve mikro organizmalardan etkilenmeyen Batyline AW, özellikle alışveriş merkezleri, kapalı havuzlar, okullar, konferans salonları, restoran, sinema ve tiyatro gibi çok kullanılan alanlarda yutucu özelliğiyle ses yalıtımı sağlıyor. Yangın dayanımı da yüksek olan Batyline AW Lux, ölçüsel kararlılığı ve stabilitesi sayesinde yüksek düzeyde tasarım imkanı veriyor. Serge Ferrari’nin İsviçre fabrikalarında üretilen ürün 10 yıl garantiye sahip.

2- TUNEX Darbe Sesi Yalıtım MembranıFirma: DKM İnşaat ve Danışmanlık
Çıkış Tarihi: Mayıs 2015
DKM’nin ses yalıtımı konusundaki deneyimi ve uzmanlığıyla geliştirdiği TUNEX Darbe Sesi Yalıtım Membranı, yüzde 100 geri dönüşüm kauçuktan üretiliyor. Katlar arası ses yalıtımının yanı sıra ısı yalıtımına da katkı sunan ürünün yanma dayanım özelliği de mevcut. Gürültü yönetmelikleri ile Binalarda Enerji Performans Yönetmeliğine uygun olan TUNEX, LEED ve BREEAM puanlamasında 3 temel kritere (Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Kullanımı, Malzeme ve Kaynak Kullanımı, İç Ortam Kalitesi) de katkı sağlıyor. Şap altına, halı, parke, seramik gibi kaplamaların altına pratik bir şekilde uygulanıyor. 5 ve 8/4 mm kalınlığıyla yapılarda sessizlik ve konfor sağlıyor.

Yılın Yangın Yalıtımı Ürünü Adayları
(3 Aday)


1- FS ONE MAX
İntümesan Mastik
Firma: Hilti İnşaat Malzemeleri Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2015
Yangın durdurucu intümesan bir mastik olan FS ONE MAX, 4 saate kadar yangın dayanımı sağlıyor. 56 dB’e kadar akustik yalıtım da yapan ürün, beton, tuğla, alçıpan, metal gibi farklı tip ana malzemelerde çalışabiliyor. 1:4 genleşme oranı olan ve duman, gaz ve su sızdırmazlığı sağlayan su bazlı FS ONE MAX’ın kullanımı ve uygulaması da oldukça basit. Yangında genişleyerek boru ve kablo geçiş yerlerini kapatıyor. Özellikle yeni kablo geçişleri için uygun olan ürün boyanabiliyor. Halojen ve solvent içermiyor.
Uygulama Alanları: Tekil kablolar, demet halindeki kablolar, 50 mm çapa kadar yanıcı borular, metal borular, yalıtımlı borular, havalandırma kanalları, duvar-tavan derzleri.

2- PLAMKOR
Yangın Koruma Boyası
Üretici ve Temsilci Firma: VMP Holding-Rusya Federasyonu / Noterson Ltd. Ş̧ti.
Çıkış Tarihi: Ocak 2015
Metal yapıların, yüksek sıcaklıkların etkisinden korunması için geliştirilmiş olan PLAMKOR, ateş ile temas ettiğinde hacmi genişliyor ve içi hava dolu, gözenekli penokoks (ısı yalıtım tabakası) yapı oluşturarak uygulandığı yüzeyi yangından 120 dakikaya kadar koruyor. Bu tabaka metalin aşırı ısınmasını engelliyor ve yangın direncini artırıyor. PLAMKOR, alev geciktiricilik özelliği sayesinde yangın anından çelik yapının yıkılmasına kadar olan zaman aralığını önemli ölçüde artırıyor.

3- TECWOOL F
Taşyünü-Çimento Bileşenli Püskürtme Harç
Üretici ve Temsilci Firma: Mercor Tecresa - Nanotek İnşaat San. ve Yapı Malz. Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Kasım 2015
Çelik, beton, ahşap ve tuğla gibi yapısal elemanların yangına dayanım sağlaması için geliştirilen mineral yün bazlı püskürtme bir harç olan TECWOOL F, homojen bir katman yaratıyor. Taşyünü ve çimento kombinasyonlarından oluşan ürün, pnömatik bir sprey makinesiyle uygulanıyor. Çatlamıyor ve parçalanmıyor.
Yangına Tepki: A1 Sınıfı
Yangına Dayanım: 240 dakikaya kadar
Harç Yoğunluğu: 328 kg/m³
Akustik Yalıtım Sınıfı: α w=0,6 (H) Class B


 


İlginizi çekebilir...

Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2019

2004 Yılından beri aralıksız her sene düzenlediğimiz ve yalıtım sektörünün gelenekselleşen organizasyonu; Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri, bu yıl yeni...
27 Şubat 2020

YSBÖ 2019'da Adaylık Süreci Başladı

Bu yıl 17.'sini düzenlediğimiz Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri'nde adaylık süreci başladı....
18 Ekim 2019

Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu

16. Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri ile 8. Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri, 7 Mayıs günü düzenlenen törenle sahiplerini buldu....
8 Mayıs 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.