E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Kamu Müteahhitlerine İyi Haber

Kamu Müteahhitlerine İyi Haber

5 Ağustos 2019 Pazartesi | YAYINCIDAN
185. Sayı (Ağustos 2019)
101 kez okundu

Gazetelerde yer alan habere göre, “Geçen yıl ağustos ayında döviz kurunun aşırı yükselmesi, başta demir ve çelik olmak üzere girdi fiyatlarının artmasıyla, kamudan ihaleyle iş alan müteahhitlerin zor durumda kalması üzerine, yılbaşında kamu müteahhitlerine yönelik devam eden sözleşmelerini cezaya düşmeden tasfiye etme ya da başka bir firmaya devretme hakkı getiren yasa çıkarılmıştı. Ancak, yoğun başvuru ve şikâyetlerin, müteahhitlerden gelen yoğun tasfiye başvurularının önemli bir bölümünün reddedilmesi üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı 23 Temmuz 2019 tarihinde yayımladığı yeni bir kararla, başvuruları reddedilen müteahhitlere sözleşmeleri başka müteahhitlere devretme ya da mevcut sözleşmelerindeki sürelerin uzatılması için yeni bir başvuruda bulunma hakkı getirdi. Karara göre, tasfiye talebi reddedilen müteahhitler, halen devam eden sözleşmeleri için yeniden tasfiye talebinde bulunamayacak ancak devir ya da süre uzatımı isteyebilecek.”

Kamu müteahhitlerini rahatlatacak bu gelişmenin ve beraberinde konut kredilerinde faizlerin düşmesinin, inşaat sektörümüzün sıkıntılarını aşmasında ve sektörün yeniden canlanmasında etkili olmasını temenni ediyorum.

Mayıs Ayında İhracat Rekoru Kırıldı
Türkiye İMSAD tarafından açıklanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin Mayıs 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre mayıs ayı birçok rekora sahne oldu. İnşaat malzemeleri sanayisinde miktar olarak tüm zamanların rekoru kırılırken, değer olarak da 2013’ten bu yana ikinci kez 2,1 milyar dolar ihracat çıtası aşıldı. Gündem sayfamızı ve “İhracattaki miktar artışı üretim kaybını telafi edemedi” haberimizi okumanızı öneririm.

Aerogel yalıtım malzemelerini Türkiye pazarına sunan AMA Türkiye firmasının ülke direktörü Nihat Okan Ertem bu sayımızın röportaj konuğu oldu. Firma ve nano teknoloji ile üretilen Aerogel Yalıtım Ürünleri hakkında merak ettiklerinizi röportajımızda bulabilirsiniz.

Okurlarımızın Kurban Bayramını tebrik eder, esenlik içinde ve sevdikleriyle birlikte nice bayramlara kavuşmalarını temenni ederim.

En derin saygılarımla,
İsmail Ceyhan


 


İlginizi çekebilir...

İhracat, Derin Yenileme ve Mesleki Akreditasyon...

Temmuz sayımızın 'Güncel' sayfalarında, Türkiye İMSAD tarafından düzenlenen ve inşaat sektöründe 'İhracat', 'Derin Yenileme' i...
9 Temmuz 2019 Salı

Sadece Kış Aylarında Değil, Sıcak Havalarda da Yalıtım Şart

Kamuoyunda genellikle ısıtma giderlerinden tasarruf etmek için öne çıkan yalıtım, havaların ısınmasıyla birlikte sıcağa karşı da gerekli olduğunu hiss...
1 Haziran 2019 Cumartesi

Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 16.'sını düzenlediğimiz Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri'nde Yılın Yatırımı, Yılın Isı Yalıtımı Ürünü, Yılın Su Yalıtımı Ürünü, Yılın Se...
16 Mayıs 2019 Perşembe

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.