E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

EPSDER Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Ateş: "Kurallara Uyulmadığı Sürece Yangın Riski Yüksek"

EPSDER Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Ateş: "Kurallara Uyulmadığı Sürece Yangın Riski Yüksek"

15 Nisan 2019 Pazartesi | HABERLER
181. Sayı (Nisan 2019)
3.998 kez okundu

Son dönemde yaşanan cephe yangınlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan EPSDER Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Ateş, “Bu tür felaketlere mevzuata aykırı durumlar temel oluşturuyor” diyor...

EPSDER Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Ateş yaptığı açıklamada, “12 Mart 2019’da Trabzon, Yomra Avrasya Üniversitesi Yomra Yerleşkesi Erdoğan Bayraktar Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nde çıkan cephe yangınında olduğu gibi ‘Havalandırma Boşluklu Giydirme Cephe Uygulamalarında’ yönetmeliklerde şart koşulan uygulama kurallarına uyulmadığı ve uygulanan sisteme göre malzeme seçimi yapılmadığı sürece yangınların oluşması riski yüksek. Sektörde, ‘Havalandırma Boşluklu Giydirme Cepheler’ ile ‘Harici Dış Cephe Mantolama Sistemleri (ETICS)’ birbirlerine karıştırılabiliyor. Bu iki sistem birbirlerinden tamamen farklı sistemlerdir. Dış Cephe Mantolama Sistemleri ile ilgili bu tür olaylar ülkemizde yaşanmamıştır. Bu sistemler, yönetmeliklere uygun şekilde teşkil edildiklerinde cephe yangınlarının yayılmasına sebep olmazlar ve tamamen güvenlidirler” dedi.

Son dönemde yaşanan yangınlarla ilgili yorumlarda bulunan EPSDER Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Ateş, “Son dönemlerde yaşanan, 17 Temmuz 2012 Polat Tower, 23 Mart 2016 Keşan Devlet Hastanesi, 5 Mayıs 2018 Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi (İnşaat halindeyken cephe yangın olayı yaşandı; buna rağmen yangın yönetmeliğine aykırı olarak aynı uygulama hatalarına devam edilip tamamlandı ve hizmete açıldı), 15 Ağustos 2018 Küçükbakkkalköy İş Merkezi, 1 Ekim 2018 Sultangazi Huzurevi’ndeki cephe yangınları hep havalandırma boşluklu giydirme cephe sistemlerinin yönetmeliklerde bu tip cepheler için tanımlanmış uygun malzeme seçimi yapılmadan ve doğru uygulama kurallarına uyulmadan teşkil edilmesi nedeniyle yaşandı” ifadelerini kullandı ve şunları söyledi:

“Yapıların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğe göre Havalandırma Boşluklu Giydirme Cephelerde kullanılan tüm malzemelerin en az zor yanıcı (A2-s1,d0) olması gerekirken, tüm bu yaşanan vakalarda buna uyulmadığı görülmektedir. Buna ilave olarak, bu yaşanan olaylarda inşaat ve uygulama tekniğinde de eksikler ve yetersizlikler olduğu anlaşılmakta ve yangın esnasında mevzuatlara göre teşkil edilmemiş havalandırma boşluklu giydirme cephenin, duvar ile arasında kalan hava boşluğunun, tıpkı bir baca gibi davranarak yangının yayılmasını kolaylaştırmaktadır. Mevcut mevzuatımız olan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik, bina cephelerini ‘Giydirme Cephe’ ve ‘Geleneksel Cephe’ olarak iki ana başlık altında tanımlamaktadır. Yönetmelikte yer alan “Giydirme Cephe” tanımında, dış cephe kaplamalarının kendine ait bir konstrüksiyona (karkas, çelik iskelet) mekanik olarak sabitlendiği ve dış cephe kaplaması (örneğin cam, kompozit ahşap veya metal panel vs.) ile cephe (örneğin taşıyıcı perde duvar veya dolgu duvar) arasında havalandırma boşluğu oluşturmanın mümkün olduğu çözümler ifade edilmektedir. Aynı yönetmelikte, ‘Geleneksel Cephe’ tanımında ise ısı yalıtım levhaları ve üzerinde yer alan tüm sıva katmanlarının arada hava boşluğu oluşturmayacak şekilde doğrudan dış cephe üzerine uygulandığı, piyasada mantolama olarak bilinen dış cephe ısı yalıtım sistemlerinin de dahil olduğu komple sistem çözümleri tanımlanmıştır. Yönetmelikte, ‘Geleneksel Cephe Sistemleri’ içerisinde ifade edilen cephe sistem kaplamaları Mantolama (ETICS), olarak adlandırılır. Dış cephe harici kompozit ısı yalıtım sistemleri (ETICS), fabrikada üretilen malzemelerin, yerinde uygulanması ile elde edilen, tercihen sistem imalâtçısı tarafından sisteme, sistem bileşenlerine, uygulama yüzeyine ve sahadaki şartlara uygun olarak seçilmiş ve en az aşağıda belirtilen bileşenlerden oluşan sistemlerdir: ‘Isı yalıtım sistem yapıştırıcısı ve sisteme özgü mekanik tespit elemanları’, ‘Isı yalıtım malzemesi’, ‘Bir veya daha fazla katmandan oluşan, ısı yalıtım sistem sıvası’, ‘Isı yalıtımı sistemi donatı filesi’, ‘Dekoratif bir katman içerebilen son kat kaplama malzemesi’. Dış cephe kompozit ısı yalıtım sistemleri, ısı yalıtım levhasının duvara, ısı yalıtım sistem yapıştırıcısı marifeti ile duvara yapıştırılması ve imalâtçı tarafından önerilen dübel gibi mekanik tespit elemanları ile duvara sabitlenmesi ile tatbik edilir. Isı yalıtım levhası, bir tanesi ısı yalıtım sistemi donatı filesi içeren, bir veya daha fazla katmandan oluşan sistem sıvası ile kaplanır. Sistem sıvası, doğrudan ısı yalıtım levhası üzerine, arada herhangi bir hava boşluğu bırakılmadan ve ayrıcı bir katman bulunmadan uygulanır. Sistemin parapet, köşe, açıklık ve bunun gibi diğer yapı malzemeleri ve elemanlarına bağlanması için imalâtçı tarafından önerilen köşe profili, su basman profili gibi bağlantı elemanları kullanılır.”

“Doğru malzeme ve uygulama ile teşkil edilmiş, mevzuata uygun Mantolama Sistemleri, cephe yangınlarının yayılmasına sebep olmazlar ve tamamen güvenlidirler.”

“Halbuki, Trabzon’da karşımıza çıkan bu yangında sistem, uygulama ve malzemeler ile ilgili ‘hata’ olarak gördüğümüz hususlar vardır. Bunlar; ‘Yönetmeliklere aykırı olarak, havalandırma boşluklu giydirme dış cephe sisteminde Yangına Tepki Sınıfı uygun olmayan bir ısı yalıtım ürünü kullanılmıştır’. ‘Katlar arası cephe üzerinden alev geçişini önlemek için döşemeler ile dış cephe kaplamaları hizalarında yangın dayanımı sağlayacak önlemler alınmamıştır’, ‘Bahsi geçen dış cephe kaplaması ile çıplak haldeki ısı yalıtım levhaları arasında, baca etkisi yapan bir havalandırma boşluğu bırakılmıştır’. Son yıllarda görmekte olduğumuz bu tip dış cephenin alevlerin yayılmasında etkili olduğu yangınlarla ilgili değerlendirmelerde, bu yangınların tamamen yanlış bir şekilde mantolama olarak bilinen ısı yalıtım sistemleri ile ilişkilendirilerek çok büyük haksızlık yapıldığını gözlemliyoruz. Giydirme dış cepheler ile mantolama sistemleri birbirlerinden teknik açıdan, uygulama detayları açısından, kullanılan malzemeler açısından, yani tüm yönleriyle tamamen farklı unsurlardır. Öncelikle, bunun iyi bilinmesi ve kavranması gerekmektedir. Yaşanan yangınlar sonrasında bilgi kirliliği oluşmakta ve sanki bu yangınlara konu olan dış cephelerde mantolama sistemleri uygulanmış gibi bir algı oluşmaktadır. Bu durum, ne yazık ki enerji verimliliği ile ısı yalıtımı sektörlerine ve ülkemiz açısından son derece önemli olan enerji tasarrufu eylemlerine zarar vererek, ülkemizin cari açığının kapanmasına büyük engel teşkil etmektedir. Ayrıca, bu tip bilgi kirliliği ile ısı yalıtım malzemesi üreticileri, mantolama sistemi üreticileri, mantolama sistemi yardımcı malzeme imalatçıları, hammadde tedarikçileri, makine üreticileri, mantolama sistemi uygulamacıları gibi çok büyük istihdam yaratan kurum ve kişiler de çok ciddi haksız rekabete uğramaktadır’.

“Dünyadaki ve ülkemizdeki cephe yangını tecrübeleri göstermektedir ki, mevzuatlara aykırı durumlar bu tür felaketlere temel oluşturmaktadır. EPSDER olarak bu tür felaketlerin tekrar yaşanmamasını temenni eder, herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz”.


 


İlginizi çekebilir...

Mapei Yeni Ürünü Mapetherm Flex RP'yi Piyasaya Sundu

Yapı endüstrisinde son teknoloji ve inovasyon ile her tür zemin, duvar ve kaplama malzemelerinin uygulanması için yapıştırıcı ve tamamlayıcı ürünler ü...
18 Ekim 2019 Cuma

İzocam'dan Önemli Enerji Projelerine Ürün ve Yalıtım Danışmanlık Hizmeti

İzocam, Türkiye'deki projelerin yanı sıra bölgedeki diğer önemli enerji projelerine de yalıtım danışmanlığı hizmeti sağlıyor. Dünyanın birçok ülke...
18 Ekim 2019 Cuma

ODE, Su Yalıtımında Epikon Dönemini Başlattı

Türkiye'nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi olan ODE Yalıtım, üstün Ar-Ge kabiliyeti sayesinde ürün yelpazesini genişletmeye de...
18 Ekim 2019 Cuma

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.