E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Soprema Türkiye Ülke Müdürü Gökhan Yavuz: "Soprema, Süpervizörlük Hizmetiyle Sahada da Müşterisinin Yanında"

Soprema Türkiye Ülke Müdürü Gökhan Yavuz: "Soprema, Süpervizörlük Hizmetiyle Sahada da Müşterisinin Yanında"

30 Ocak 2019 Çarşamba / 11:55 | SÖYLEŞİ
178. Sayı (Ocak 2018)
205 kez okundu

Yaklaşık 110 yıllık tecrübesiyle su, ısı ve ses yalıtımı malzemeleri üretimi yapan Soprema, 1989 yılında distribütörlükle girdiği Türkiye pazarında 2010 yılından bu yana kendi ofisi ile faaliyet gösteriyor. Soprema’nın sadece satış yapan bir firma olmadığını, sahada da müşterisinin yanında olduğunu belirten Soprema Türkiye Ülke Müdürü Gökhan Yavuz, “Çalışmaya proje aşamasında başlıyoruz, detay çözümlerini sunuyoruz, uygulayıcı bayimize gerekli eğitimleri, teknik desteği veriyoruz ve süpervizörlerimizle uygulama aşamasında denetim yaparak projelerde doğrudan yer alıyoruz.” diyor.

Soprema, 1908 yılında Strasburg’da kurulmuş, bugün dünya çapındaki 63 fabrikası, 8 Ar-Ge merkezi, 19 eğitim merkezi ve yaklaşık 7 bin çalışanı ile dünyanın 90 ülkesinde faaliyet gösteren bir şirket. 110 yıllık tecrübesiyle, su, ısı ve ses yalıtımı malzemeleri üretimi yapan Soprema, 1989 yılında distribütörlükle girdiği Türkiye pazarında 2010 yılından bu yana kendi ofisi ile faaliyet gösteriyor. Soprema Türkiye’nin doğrudan merkeze bağlı bir ofis olarak çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Soprema Türkiye Ülke Müdürü Gökhan Yavuz, “Bu yıl, Soprema’nın Türkiye’deki 30. yılı. Türkiye’de bir ofisimiz ve bir depomuz var. Mühendis, Mimar ve Yalıtım Okulu mezunlarından oluşan teknik bir ekiple çalışıyoruz. Yaklaşık bin paletlik stoğumuzla bayilerimize hizmet veriyoruz. Bayi yapılanmamızda sayıdan çok niteliğe dikkat ediyoruz. Bayilerimizin uzman uygulayıcı olması gerekiyor. Bulundukları bölgeden çevre illere de hizmet veren bayilerimiz sayesinde tüm Türkiye’ye hizmet verebiliyoruz.” diyor.

Soprema’nın su, ısı ve ses yalıtımı alanında malzeme üretimi yaptığını söyleyen Gökhan Yavuz, “Ancak tüm ürünleri Türkiye’ye getiremiyoruz. Örneğin İspanya’da XPS üretimi yapıyoruz ama nakliye maliyetleri nedeniyle Türkiye’ye getiremiyoruz. Türkiye’de ağırlıklı olarak bitümlü membranlar, sentetik membranlar ve ses yalıtımı ürünlerimizle pazarda yer alıyoruz.” şeklinde konuşuyor.

Soprema’nın su yalıtımında dünyanın önde gelen üreticilerinden biri olduğunu vurgulayan Yavuz, ürünlerin özellikle kalitesi, sorun çıkarmaması ve uzun ömrü nedeniyle tercih edildiğini belirtiyor. Soprema Türkiye’nin proje bazlı çalıştığını belirten Gökhan Yavuz, şunları söylüyor: “Soprema, perakende satışı olan bir marka değil. Gidip de nalburdan 1-2 rulo ürün alamazsınız. Biz daha çok mühendislik olarak bakıyoruz işe. Çalışmaya proje aşamasında başlıyoruz, detay çözümlerini sunuyoruz, uygulayıcı bayimize gerekli eğitimleri, teknik desteği veriyoruz ve süpervizörlerimizle uygulama aşamasında denetim yaparak projelerde doğrudan yer alıyoruz. Sadece malzemeyi satıp kenara çekilmiyoruz, sahada da varız.”

Soprema ürünlerinin Türkiye’de Mahall Bomonti, Söğütözü Residence, İstmarin, Mall Of İstanbul, Akasya, Maslak 1453 gibi önemli projelerde tercih edildiğini sözlerine ekleyen Soprema Türkiye Ülke Müdürü Gökhan Yavuz, şöyle devam ediyor: “Merkezimiz İstanbul’da olduğu için yer aldığımız projeler de ağırlıklı olarak İstanbul’da oldu. Ancak son dönemde Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere Anadolu’ya da açılmaya başladık.”

“Soprema, dünyada bitümlü membranı rulo hale getiren firma olarak biliniyor. Bu nedenle özellikle bitümlü membranları ön planda. Ancak son 20-25 yıldır yaptığı yatırımlarla, sentetik membranlarda ve ses yalıtımında da söz sahibi olmaya başladı.”

“SES YALITIMI ÜRÜNLERİMİZ OTEL VE KONUT PROJELERİNDE TERCİH EDİLİYOR”
“Ses yalıtımında duvar içinde kullanılan kauçuk esaslı ürünlerimiz, esnekliği, yanmazlığı ve kolay uygulanabilir oluşuyla özellikle otel ve konut projelerinde tercih ediliyor. Şap altı darbe sesi önleyici ürünlerimiz de yine otel ve konut projelerinde çokça kullanılıyor ve 22 dB’e kadar ses yalıtımı sağlıyor.”

“COLPHENE BSW, TÜRKİYE’DE BİRÇOK PROJEDE KULLANILDI”
“Türkiye’ye 2014’ten itibaren getirmekte olduğumuz Colphene BSW hazır donatılı membran sistemi, temel ve derin temel, yatay ve dikey tek yüz kalıp uygulamalarının su yalıtımını sağlamak için tasarlanmış özel bir ürün. Türkiye’de birçok önemli projenin temellerinde kullanıldı. Önümüzdeki günlerde de teraslarda su yalıtımı amacıyla kullanılacak yeni biri ürünü Türkiye pazarına sunarak yine öncülüğümüzü göstereceğiz.”

“ÜRÜNLERİMİZ AVRUPA’DA ÜRETİLİYOR”
“Ürünlerimiz Avrupa’da üretiliyor. Dolayısıyla satışları Euro bazlı olarak yapıyoruz. Türkiye’de satışa başladığımız ilk yıllarda bunun sıkıntısını çektik. Ama ürünlerimiz kullanıldıkça kalitesi görüldü ve bu sıkıntımız ortadan kalktı.” 

“Ağustos ayında yaşanan döviz kurlarındaki yükseliş, herkesi olduğu gibi bizi de etkiledi. Ancak stoklu çalışan bir firma olduğumuz için bu dönemi atlattık. İthal malzemelerin en büyük sıkıntısı tedarik süreci. Ancak biz yaklaşık bin paletlik stoğumuzla ürün tedariğinde herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bunun yanına kaliteli malzeme, iyi hizmet ve doğru bayilerle çalıştığımız için doğru uygulama da eklenince önemli projelerde yer alabiliyoruz.”

“DOĞRU UYGULAMA İÇİN BAYİLERİMİZİ DİKKATLİ SEÇİYORUZ”
“Yalıtım uygulamalarının en önemli unsurlarından biri doğru uygulama. Bu nedenle bayilerimizi çok özenli seçiyoruz. İlk dönemlerimizde tecrübeli, köklü uygulamacılarla çalıştık. Bunların yanına da zamanla kendi verdiğimiz eğitimlerle geliştirdiğimiz yeni bayilerimizi ekledik.”

“Soprema eğitime büyük önem veren bir firma. Dünya genelindeki 19 eğitim merkezi de bunu gösteriyor. Yeni ürünlerle ve bu ürünlerin uygulamalarıyla ilgili bayilerimizi sürekli eğitiyoruz. Ayrıca bir projeye başlayacağımız zaman da o projede yapılacak uygulamalarla ilgili bayilerimizi yeniden eğitimlere alıyoruz.”

“Soprema, kendi özkaynaklarıyla hareket eden bir firma. Yaptığı tüm yatırımlarda kendi özkaynaklarını kullanıyor. Türkiye’ye 1989’da distribütörle geldi, 2010’da kendi şubesini açtı, artık sırada bir üretim tesisi olması gerekiyor. Firma bir aile şirketi olmasının da avantajıyla bu tip yatırım kararlarında çok hızlı hareket edebiliyor. Sadece Türkiye’de değil dünya genelinde yeni yatırımlar için araştırmalar yapıyorlar. Umarım Türkiye’de yatırım kararı alınır. Bunun hem ülkemiz hem de Soprema için faydalı olacağını düşünüyoruz.”


 


İlginizi çekebilir...

ODE Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir: 'Türkiye'den Çıkan Global Bir Marka Olmak İstiyoruz

ODE'nin gündemine ve sektöre dair kendisine yönelttiğimiz soruları cevaplayan ODE Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir, ODE'...
15 Nisan 2019 Pazartesi / 11:48

KÜB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Seven: "Avrupa'nın En Büyük Beton Katkı Pazarı: Türkiye"

Beton ve Harç Kimyasal Katkı Maddeleri Üreticileri Derneği, diğer adıyla Katkı Üreticileri Birliği (KÜB), geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği Olağan Ü...
13 Şubat 2019 Çarşamba / 23:37

Fullboard Yapı Elemanları Genel Müdürü Savaş Güzelküçük: "Alçı Plaka Pazarını Değiştiriyoruz"

Geçtiğimiz sene Ankara'da faaliyete başlayan Fullboard Yapı Elemanları, hem alçı plakalar hem de toz alçı konusunda yenilikleri profesyonellerle b...
13 Şubat 2019 Çarşamba / 23:08

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.