E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Küresel Isınmaya Karşı, Enerjiyi Evlerimize Hapsetmeliyiz

Küresel Isınmaya Karşı, Enerjiyi Evlerimize Hapsetmeliyiz

7 Aralık 2018 Cuma / 14:18 | HABERLER
177. Sayı (Aralık 2018)
51 kez okundu

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından düzenlenen 10. Küresel Isınma Kurultayı, 22 Kasım Perşembe günü İstanbul Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre İhtisas Kurulları Başkanı Mustafa Tacir’in açılış konuşmasını yaptığı kurultayın sponsorlarından Austrotherm Türkiye’nin Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu, moderatörlüğünü Anadolu Ajansı (AA) Finans Haberleri Editör Yardımcısı ve EGD Başkan Yardımcısı Hasan Arslan’ın yaptığı oturumda, doğru ısı yalıtım ile doğaya verdiğimiz zararı azaltabileceğimizi ve enerji tüketiminin azalması sayesinde salınan karbon gazları miktarının düşmesini sağlayabileceğimizi vurguladı.

Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu, “Avrupa’da şuan ortalama 12 cm kalınlıkta ısı yalıtım levhası kullanılıyor. Ama bu da Avrupa’ya yetmiyor. 2020 enerji perspektifi çerçevesinde ısı yalıtım kalınlıklarını daha da artırmaya çalışıyorlar. Mevcut politikaları, önümüzdeki yıllarda sıfır enerjili binalar yapmak yönünde. Yani artık enerji tasarrufu yapmak değil, enerjiyi kullanmamak istiyorlar. Ancak şuanda fosil yakıt kullanımını azaltmanın önünde iki tane engel var. Yenilenebilir kaynaklardan elde ettiğimiz enerji miktarı şuan yeterli değil. Bu nedenle elde ettiğimiz enerjiyi binalarımızda hapsetmek ve daha verimli kullanmak zorundayız. Isı yalıtım kalınlıkları bu nedenle artırılmaya çalışılıyor. Avrupa’da gidilen nokta 20-24 cm’ler, bizde ise ısı yalıtım kalınlıkları ortalaması maalesef 4 cm’lerde. Çünkü bu alanda bilgi seviyemizde eksiklik var. Bu da biz sektör profesyonellerinin hatası, demek ki iyi anlatamamışız.” dedi.

Daha kalın ısı yalıtımının çevreye etkisine de değinen Alioğlu; “Mantolamanın kalbinde ısı yalıtım levhası yer alıyor. Geleceğimiz için en önemli konu olan doğanın korunması açısından enerji tüketiminin azaltarak salınan karbon gazları miktarını yaklaşık yarı yarıya düşürebiliriz. İki kat daha kalın mantolama ile bunu sağlarken aynı zamanda tüketicilerin yaklaşık 2 kat daha fazla enerji tasarrufu yapmalarını da sağlanmış oluruz. Bu sayede enerji ithalatı kaynaklı cari açık sorunumuzun çözümüne de büyük bir katkı sağlanır.” şeklinde konuştu.


 


İlginizi çekebilir...

VERİMDER: 'Yanlış Malzemeyle Doğru Yalıtım Yapılamaz'

Enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda Türkiye'nin dört bir yanında bilinçlendirme seferberliği yürüten Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği-VE...
10 Haziran 2019 Pazartesi / 10:51

Kendinden Renkli Malzemelerin Üretimine Başladık

Tepe Betopan Yapı Malzemeleri Genel Müdürü A. Münir İsker...
10 Haziran 2019 Pazartesi / 10:48

Assan Alüminyum'un Fabrikası Galeriye Dönüştü

Assan Alüminyum sanatı ve genç sanatçıları destekleme vizyonu doğrultusunda, Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencilerinin hazırladığı ...
10 Haziran 2019 Pazartesi / 10:48

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.