E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

ODE Ar-Ge Gücüyle Bir Haftada Sıfırdan Ürün Üretip İhraç Ediyor

ODE Ar-Ge Gücüyle Bir Haftada Sıfırdan Ürün Üretip İhraç Ediyor

8 Kasım 2018 Perşembe / 10:08 | FİRMA TANITIMI
176. Sayı (Kasım 2018)
51 kez okundu

ODE Yalıtım Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir, Eskişehir üretim tesisinde gazetecilerle bir araya gelerek, firmanın yeni dönem hedeflerini paylaştı. ODE’nin, 2018’i başarılı bir performansla geçirdiğini, ilk 6 ayda ihracat cirolarını dolar bazında yüzde 35 artırdıklarını söyleyen Özdemir, Ar-Ge’de inanılmaz bir hıza ulaştıklarını belirterek, “Artık pazardan aldığımız yeni ürün talebine, çok kısa sürede karşılık verebiliyor, bir hafta içinde sıfırdan üretim yapıp, ürünü ihraç edebiliyoruz.” dedi…
ODE Yalıtım Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir, geçtiğimiz yıl 100 milyon TL yatırımla hayata geçirilen Eskişehir üretim tesisinde gazetecilerle bir araya gelerek, su, ısı, ses ve yangın yalıtımı ürün gruplarında 4 binden fazla ürün çeşidi ile faaliyet gösteren firmalarının yeni dönem hedeflerini paylaştı. Yurtiçi ve yurtdışında 200’ü aşan bayi sayısı ve 5 kıtada 70’den fazla ülkeye yaptığı ihracatıyla ODE’nin, 2018’i başarılı bir performansla geçirdiğini söyleyen Özdemir, Ar-Ge’de inanılmaz bir hıza ulaştıklarını, artık pazardan aldıkları yeni ürün talebine çok kısa sürede karşılık verip, bir hafta içinde sıfırdan üretim yaparak, ürünü ihraç edebildiklerini kaydetti.
Faaliyetlerini küresel bir marka olma vizyonuyla sürdüren ODE Yalıtım’ın, Çorlu ve Eskişehir üretim tesislerinde uzman personeliyle üretim yaptığını kaydeden Özdemir, “ODE Isıpan markasıyla ekstrüde polistren ısı yalıtım malzemesi, ODE Membran markasıyla su yalıtım örtüleri, ODE Starflex markasıyla ısı, ses ve yangın yalıtımında kullanılan cam yünü, ODE R-Flex markasıyla da elastomerik kauçuk köpüğü tesisat yalıtım malzemesi üretimi gerçekleştiriyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında bayi sayımız 200’ü aşmış durumda. Eskişehir’de yaklaşık 30 kişi olmak üzere, toplamda 250 kişiye istihdam sağlıyoruz. Küresel pazarlara hitap eden bir marka olarak Ar-Ge’ye büyük önem veriyor ve bulunduğumuz pazarları yakından takip ederek, Ar-Ge çalışmalarımızı bu pazarların talep ve ihtiyaçlarına göre şekillendiriyoruz” dedi.
Ar-Ge’de, 2017 yılında 100 milyon TL yatırımla 75 bin metrekare alan üzerine kurulan Eskişehir fabrikalarının bir lokomotif görevi gördüğünün altını çizen Özdemir, “Bu fabrikamızda sektörün en gelişmiş Ar-Ge merkezlerinden birine sahibiz. Bu çalışmalarımızı aynı zamanda su yalıtımında liderlik hedefimiz doğrultusunda sürdürüyoruz ve özellikle bitümlü membran pazarında farklı talep ve ihtiyaçlara, yaptığımız bu çalışmalar sayesinde hızla yanıt verebiliyoruz” diye konuştu.
Yaptıkları Ar-Ge çalışmalarıyla son olarak bu yıl ODE Alüminyum Folyolu Membran ve ODE Granat Viyadük Membran isimli iki yeni ürün geliştirdiklerini kaydeden Özdemir, şöyle konuştu: “ODE Alüminyum Folyolu Membran, çatı su yalıtımlarında, baca diplerinde, çatı derelerinde ikinci kat membran olarak kullanılıyor. Üst yüzeyi alüminyum folyo ile kaplanmış olan bu ürün, esnekliği ile tüm detaylara uyum sağlarken, güneş ışınlarını yansıtarak UV dayanımlı çatılar ortaya çıkarıyor. ODE Granat Viyadük Membran ise, viyadükler, köprüler, tüneller ve karayolları inşaatlarında asfalt altında su yalıtım uygulamasında kullanılıyor. Bu ürün, üstüne serilecek asfaltın 140-150 °C’deki sıcaklığına dayanıklı, yüksek sıcaklıklarda akmaya karşı yüksek mukavemete sahip bir ürün.”
Küresel marka olma vizyonları ile hâlihazırda 5 kıtada 70’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Özdemir, şunları söyledi: “Geçen yıl yüzde 30 büyüyen firmamız için büyümenin lokomotifi bu yıl ihracat olacak. Bu doğrultuda 2018, oldukça olumlu geçiyor. Yılın ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat ciromuzu dolar bazında yüzde 35 artırdık. Bu rakamı, pazarlarımızı çeşitlendirerek yakalamış olmayı, önemli bir başarı olarak görüyoruz. Bu yıl, Avrupa başta olmak üzere Afrika ve Güney Amerika’da pazarlarımıza yenilerini ekledik. İhracatta en güçlü yanımız, ihracat yaptığımız ülkelerin, membran pazarlarına yönelik olarak talebe özel hızla ürün geliştirebiliyor olmamız. Şu an aralarında Ukrayna, Kuveyt, İngiltere, Sırbistan, Romanya, Katar, Ürdün, Tunus, Bulgaristan gibi ülkelerin bulunduğu 11 ülke için farklı ürünler üzerinde çalışıyoruz, kimini sonlandırdık. Ülkelerin değişik kalınlıklar, farklı kaplamalar gibi aslında yurt içi pazarda olmayan bir takım talepleri olabiliyor. ODE olarak bu taleplerin tümüne yanıt verebilmek odaklı hareket ediyoruz. Örneğin soğuk iklime sahip ülkeler için membranın soğuktaki performansını güçlendiriyoruz. Sıcak ülkeler için ise membranın yüksek sıcaklıktaki dayanımını artıyoruz. Ya da ülkemizde çatı kaplamalarında kırmızı ve yeşil renkli arduaz taşlar kullanılırken, yurtdışında gri ya da beyaz renkli arduazlar tercih edilebiliyor, ona uygun ürün üretiyoruz. Gelen talebe göre üretim yapmak, satış, pazarlama, kalite ve üretim birimlerimiz arasındaki doğru ve etkin bilgi akışından kaynaklanıyor. Bu sayede ilgili pazarlara hızla cevap verebiliyoruz. Çünkü biliyoruz ki global rakiplerle yarıştığımız yurtdışı pazarlarda geç kalma lüksümüz kesinlikle yok.”


1 hafta içinde sıfırdan ürün üretip ihraç ediyor
Günümüzün rekabet ortamında kazananı artık kalite ile birlikte hızın belirlediğini vurgulayan Özdemir, ODE olarak Ar-Ge’de inanılmaz bir hıza ulaştıklarını söyledi. Özdemir, “Artık pazardan aldığımız yeni ürün talebine, çok kısa sürede karşılık verebiliyor, bir hafta içinde sıfırdan üretim yapıp, ürünü ihraç edebiliyoruz. En son geçtiğimiz ay, Katar’dan aldığımız pazar verileri ve taleplerini hızla değerlendirerek, bir hafta içinde yeni ürün üretip sevk ettik. Bu kabiliyetimizle, önümüzdeki süreçte pazarlarımızı hızla çeşitlendirerek, ihracatla büyümeye devam edeceğiz ve ihracatın toplam ciro içindeki payını, 2019’da yüzde 40’a çıkaracağız” diye konuştu.
Global marka hedeflerinde, TURQUALITY’nin büyük rol oynadığını da kaydeden Özdemir, “Bu yılın ilk yarısında ihracat ciromuzun yüzde 55’ini, 2010 yılından bu yana dahil olduğumuz bu destek programı dahilindeki 12 hedef ülkeye gerçekleştirdik. Ayrıca ODE olarak, 1 milyon doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısını her yıl hızla artırarak, Avrupa ağırlıklı olmak üzere büyümeyi sürdürmek öncelikli hedefimiz” dedi. 


 


İlginizi çekebilir...

Uzun Yalıtım

Yalıtım sektöründe uzun yıllar profesyonel olarak görev yapan Bulut Uzun tarafından kurulan Uzun Yalıtım, kısa sürede önemli yol kat etti. İZODER'...
8 Kasım 2018 Perşembe / 10:22

ODE Yalıtım Eskişehir Fabrikası

Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2017 kapsamında 'Yılın Yatırımı' ödülünü kazanan ODE Yalıtım'ın Eskişehir fabrikasıyla ilgili detayları fa...
11 Haziran 2018 Pazartesi / 16:41

Sessizlik Pechom ile Sağlanıyor

1970'ten bu yana faaliyet gösteren Presmetal firması bünyesinde geçtiğimiz yıllarda kurulan PechoM, otomotiv, ulaşım, enerji, savunma sanayi sektörler...
7 Nisan 2017 Cuma / 17:43

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.