E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
TUNÇMAN PLAST
BAU 2019
BLOKSAN
ARMACELL
ODE YALITIM
MOLÜMER
BTM

"Eskimeyen Tuğla, Yaşayan Mimari" Diploma Projeleri Yarışması Sonuçlandı

"Eskimeyen Tuğla, Yaşayan Mimari" Diploma Projeleri Yarışması Sonuçlandı

9 Ekim 2018 Salı / 15:19 | HABERLER
175. Sayı (Ekim 2018)
118 kez okundu

Işıklar Yapı Ürünleri tarafından organize edilen "Eskimeyen Tuğla, Yaşayan Mimari" Diploma Projeleri Yarışması sonuçlandı.

Yarışmaya katılan Mimarlık, İç Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı öğrencilerinin projeleri jüri üyeleri tarafından değerlendirildi ve jüri, oybirliği ile eşdeğer iki ödül vermeye karar verdi. Diploma projelerinde toprak malzeme kullanımı ile ödül alan öğrenciler; Hakan Akbulut (MEF Üniversitesi) ve Müjde Algan (İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi) oldu. 

Anadolu’da derin geçmişi olan toprak yapı malzemesi günümüzde mimarlar tarafından yeterince tanınmıyor. Gerek sürdürülebilirlik kavramı gerekse malzemenin kültürel geçmişi düşünüldüğünde; yarışma ile toprak ve kil malzemenin mimarlık öğrencileri tarafından güncel kullanımları bakımından desteklenmesi, bilgi birikimlerinin arttırılması ve teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Işıklar, Ekoklinker’in Performansını Yerinde Tespit Etti
Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk ve MSGSÜ Öğretim Üyesi Dr. Ümit Arpacıoğlu, Muğla Akyaka’da bulunan Alp Suits Mandalin otelin kullandığı ekoklinker yapı kabuğu çözümlerinin yerinde değerlendirmesi ve tecrübelerin tespit edilmesi için sürpriz bir ziyarete bulundu. 

Öncelikle batı ve güneye cephesi olan bir oda seçilerek bu odanın yüzey sıcaklıkları 24 °C’de sabit kalacak şekilde yapay iklimlendirme yapıldı. Belli zaman aralıkları ile ekoklinker kullanılmış batı ve güney cephelerde ölçülen iç ve dış yüzey sıcaklıkları sonucunda; dış sıcaklığın artışına rağmen oda sıcaklığının 2 saat boyunca konfor aralığında kaldığı görüldü. 

Çalışma sonrasında otel sahiplerinin de konu ile ilgili görüşleri alındı. Sektörde tecrübelendikçe ve aynı hizmete yönelik yapılar inşa ettikçe çok ince detaylara dikkat etmeye başladıklarını belirten otel sahipleri; “Yapıların yangına direnci, deprem güvenliği, ses yalıtımı ve iklimlendirme gibi detayları doğru malzeme ve isçilikle çözebilirseniz rakiplerinizden pozitif yönde ayrılıyorsunuz. Yazları çok sıcak gecen bir iklimde iyi sekide sağlanmış ısı izolasyonunun önemi çok büyük. Aynı zamanda orman yangınlarının çok sık görüldüğü bir bölgede iseniz Ekolinker tuğla sistemini kullanmak çok mantıklı hale geliyor” şeklinde görüş bildirdi.


 


İlginizi çekebilir...

ODE, Teknik Seminerleriyle Bir Yılda 400 Uygulamacıya Ulaştı

Yalıtım sektöründe faaliyetlerini, Türkiye'den çıkan global bir marka olma vizyonuyla sürdüren ODE Yalıtım, paydaşlarıyla birlikte büyüme hedefi d...
9 Ekim 2018 Salı / 15:13

DYO, İstiklal Yolu'nu Renklendirdi

Milli Mücadele'nin zaferle sonuçlanmasında büyük rol oynayan İstiklal Yolu, günümüzde özellikle doğa ve tarih meraklılarını kendine çeken cazip bi...
9 Ekim 2018 Salı / 15:09

Baumit Akademi, Çağdaş Yapı Çözümlerini Anlatmak İçin Yollarda

Dudullu, Gebze ve Ankara'da bulunan Baumit Akademi'ler bünyesinde eğitimlerini sürdüren Baumit, yeni sezonda 'Baumit Akademi Yollarda'...
9 Ekim 2018 Salı / 15:07