E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
EMÜLZER
KNAUF

"Eskimeyen Tuğla, Yaşayan Mimari" Diploma Projeleri Yarışması Sonuçlandı

"Eskimeyen Tuğla, Yaşayan Mimari" Diploma Projeleri Yarışması Sonuçlandı

9 Ekim 2018 Salı / 15:19 | HABERLER
175. Sayı (Ekim 2018)
38 kez okundu

Işıklar Yapı Ürünleri tarafından organize edilen "Eskimeyen Tuğla, Yaşayan Mimari" Diploma Projeleri Yarışması sonuçlandı.

Yarışmaya katılan Mimarlık, İç Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı öğrencilerinin projeleri jüri üyeleri tarafından değerlendirildi ve jüri, oybirliği ile eşdeğer iki ödül vermeye karar verdi. Diploma projelerinde toprak malzeme kullanımı ile ödül alan öğrenciler; Hakan Akbulut (MEF Üniversitesi) ve Müjde Algan (İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi) oldu. 

Anadolu’da derin geçmişi olan toprak yapı malzemesi günümüzde mimarlar tarafından yeterince tanınmıyor. Gerek sürdürülebilirlik kavramı gerekse malzemenin kültürel geçmişi düşünüldüğünde; yarışma ile toprak ve kil malzemenin mimarlık öğrencileri tarafından güncel kullanımları bakımından desteklenmesi, bilgi birikimlerinin arttırılması ve teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Işıklar, Ekoklinker’in Performansını Yerinde Tespit Etti
Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk ve MSGSÜ Öğretim Üyesi Dr. Ümit Arpacıoğlu, Muğla Akyaka’da bulunan Alp Suits Mandalin otelin kullandığı ekoklinker yapı kabuğu çözümlerinin yerinde değerlendirmesi ve tecrübelerin tespit edilmesi için sürpriz bir ziyarete bulundu. 

Öncelikle batı ve güneye cephesi olan bir oda seçilerek bu odanın yüzey sıcaklıkları 24 °C’de sabit kalacak şekilde yapay iklimlendirme yapıldı. Belli zaman aralıkları ile ekoklinker kullanılmış batı ve güney cephelerde ölçülen iç ve dış yüzey sıcaklıkları sonucunda; dış sıcaklığın artışına rağmen oda sıcaklığının 2 saat boyunca konfor aralığında kaldığı görüldü. 

Çalışma sonrasında otel sahiplerinin de konu ile ilgili görüşleri alındı. Sektörde tecrübelendikçe ve aynı hizmete yönelik yapılar inşa ettikçe çok ince detaylara dikkat etmeye başladıklarını belirten otel sahipleri; “Yapıların yangına direnci, deprem güvenliği, ses yalıtımı ve iklimlendirme gibi detayları doğru malzeme ve isçilikle çözebilirseniz rakiplerinizden pozitif yönde ayrılıyorsunuz. Yazları çok sıcak gecen bir iklimde iyi sekide sağlanmış ısı izolasyonunun önemi çok büyük. Aynı zamanda orman yangınlarının çok sık görüldüğü bir bölgede iseniz Ekolinker tuğla sistemini kullanmak çok mantıklı hale geliyor” şeklinde görüş bildirdi.


 


İlginizi çekebilir...

ÇATIDER'de Bayrak Değişimi

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER)'nin 12 Şubat Salı günü gerçekleştirilen Genel Kurulu'nda yeni Yönetim Kurulu Üyeleri belirlendi...
15 Şubat 2019 Cuma / 10:39

B2B Medya Dergileri Dijital Mecralarda Hızlı Bir Büyüme Sergiliyor

Bünyesinde 7 ayrı sektörden on dergi yayımlayan B2B Medya, son iki senedir web ve mobil platformlarını daha etkin kullanıyor....
13 Şubat 2019 Çarşamba / 22:36

Ferdi Erdoğan: "Enerjinin Verimli Kullanılması Son Derece Önemli"

Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, 'Enerji Verimliliği Haftası' dolayısıyla y...
13 Şubat 2019 Çarşamba / 22:34


©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.