E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
BTM
BAU 2019
TUNÇMAN PLAST
ARMACELL
BLOKSAN
MOLÜMER
ODE YALITIM

"Eskimeyen Tuğla, Yaşayan Mimari" Diploma Projeleri Yarışması Sonuçlandı

"Eskimeyen Tuğla, Yaşayan Mimari" Diploma Projeleri Yarışması Sonuçlandı

9 Ekim 2018 Salı / 15:19 | HABERLER
175. Sayı (Ekim 2018)
32 kez okundu

Işıklar Yapı Ürünleri tarafından organize edilen "Eskimeyen Tuğla, Yaşayan Mimari" Diploma Projeleri Yarışması sonuçlandı.

Yarışmaya katılan Mimarlık, İç Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı öğrencilerinin projeleri jüri üyeleri tarafından değerlendirildi ve jüri, oybirliği ile eşdeğer iki ödül vermeye karar verdi. Diploma projelerinde toprak malzeme kullanımı ile ödül alan öğrenciler; Hakan Akbulut (MEF Üniversitesi) ve Müjde Algan (İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi) oldu. 

Anadolu’da derin geçmişi olan toprak yapı malzemesi günümüzde mimarlar tarafından yeterince tanınmıyor. Gerek sürdürülebilirlik kavramı gerekse malzemenin kültürel geçmişi düşünüldüğünde; yarışma ile toprak ve kil malzemenin mimarlık öğrencileri tarafından güncel kullanımları bakımından desteklenmesi, bilgi birikimlerinin arttırılması ve teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Işıklar, Ekoklinker’in Performansını Yerinde Tespit Etti
Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk ve MSGSÜ Öğretim Üyesi Dr. Ümit Arpacıoğlu, Muğla Akyaka’da bulunan Alp Suits Mandalin otelin kullandığı ekoklinker yapı kabuğu çözümlerinin yerinde değerlendirmesi ve tecrübelerin tespit edilmesi için sürpriz bir ziyarete bulundu. 

Öncelikle batı ve güneye cephesi olan bir oda seçilerek bu odanın yüzey sıcaklıkları 24 °C’de sabit kalacak şekilde yapay iklimlendirme yapıldı. Belli zaman aralıkları ile ekoklinker kullanılmış batı ve güney cephelerde ölçülen iç ve dış yüzey sıcaklıkları sonucunda; dış sıcaklığın artışına rağmen oda sıcaklığının 2 saat boyunca konfor aralığında kaldığı görüldü. 

Çalışma sonrasında otel sahiplerinin de konu ile ilgili görüşleri alındı. Sektörde tecrübelendikçe ve aynı hizmete yönelik yapılar inşa ettikçe çok ince detaylara dikkat etmeye başladıklarını belirten otel sahipleri; “Yapıların yangına direnci, deprem güvenliği, ses yalıtımı ve iklimlendirme gibi detayları doğru malzeme ve isçilikle çözebilirseniz rakiplerinizden pozitif yönde ayrılıyorsunuz. Yazları çok sıcak gecen bir iklimde iyi sekide sağlanmış ısı izolasyonunun önemi çok büyük. Aynı zamanda orman yangınlarının çok sık görüldüğü bir bölgede iseniz Ekolinker tuğla sistemini kullanmak çok mantıklı hale geliyor” şeklinde görüş bildirdi.


 


İlginizi çekebilir...

Küresel Isınmaya Karşı, Enerjiyi Evlerimize Hapsetmeliyiz

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından düzenlenen 10. Küresel Isınma Kurultayı, 22 Kasım Perşembe günü İstanbul Sanayi Odası'nda gerçekleşt...
7 Aralık 2018 Cuma / 14:18

Ravago Bina Sistemleri Türkiye'de Büyümeye Devam Ediyor

Ravago Grubu, Dow Chemical Company ile yaptığı anlaşma ile Dow'un Avrupa'daki XPS iş kolunu devralıyor....
7 Aralık 2018 Cuma / 14:16

Bonus, TEM Avrasya Projesinde

Eryap Grup'un yalıtım markası Bonus, 4 yalıtım alanında da hizmet veren ürünler üretiyor. Isı, su, ses ve yangın yalıtımı alanlarında ürünlere sah...
7 Aralık 2018 Cuma / 14:14

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 13.12.2018 / 12:28:47