E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
PANELSAN
EMÜLZER
ERYAP GRUP
ALFOR
MAPEI
MARDAV
ÇUKUROVA YALITIM
KNAUF

İZODER, 25. Yılında Okullarda Yalıtıma Odaklandı

İZODER, 25. Yılında Okullarda Yalıtıma Odaklandı

7 Eylül 2018 Cuma / 15:12 | HABERLER
174. Sayı (Eylül 2018)

Türkiye’de yalıtım bilincini oluşturmak ve yaygınlaştırmak amacıyla 1993 yılında faaliyete geçen İZODER, 25. kuruluş yıldönümünde iki sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. İZODER’in “Okul Yenileme” projesi ile yüzlerce öğrenci yalıtım uygulamalarıyla donatılmış okullarda özellikle kış aylarını üşümeden ve gürültüden etkilenmeden geçirecek. “25. Yıl Eğitim Bursu” ile de ihtiyacı olan öğrenciler, en önemli dönemlerinde kendilerini yalnız hissetmeyecek. 

Yalıtım sektörünün çatı kuruluşu İZODER’in 25. kuruluş yıldönümünde eğitime katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirten İZODER Başkanı Levent Pelesen, “Türkiye genelinde başta ısı yalıtımına ihtiyacı olan okulların yalıtımlarını yapmayı ve bu okulları, çocuklarımızın sağlıklı ve konforlu bir ortamda eğitim aldığı nitelikli bir yapı haline getirmeyi hedefledik” dedi.

İlk etapta İZODER üyelerinin faaliyet gösterdiği bölgelerde yalıtım ihtiyacı olan okulların belirlendiğini vurgulayan Levent Pelesen, şöyle konuştu: “Bu projeye destek veren üyelerimiz Eryap Grup, Megaboard, Ravaber ve Terrawool gerekli malzemeleri karşılayarak uygulamayı üstlendiler. Gaziantep Şahinbey’de Şehit Ferhaz Gözen İlkokulu (Eryap Grup), Elazığ Karakoçan’da Şehit Jandarma Kıdemli Üstteğmen Mahir Özdemir Ortaokulu (Megaboard), Kayseri Melikgazi’de Kadir Has Anadolu Lisesi (Ravaber) ve Kayseri İncesu’da Prof.Dr. Ayten-Mahir Köseoğlu Çok Programlı Anadolu Lisesi (Terrawool) olmak üzere toplam 4 okulun yalıtımının yapılması için harekete geçtik. Proje kapsamında, toplam 1900 öğrencinin eğitim gördüğü Elazığ’ın Karakoçan, Kayseri’nin İncesu ve Melikgazi ile Gaziantep’in Şahinbey ilçelerindeki okulların bir kısmı yalıtıma kavuştu, bir kısmında da okullar açılana kadar tamamlanmak üzere uygulamalar sürüyor.”

Ayrıca Türk Eğitim Vakfı bünyesinde “İZODER 25’inci Yıl Bursu” hesabı oluşturduklarını belirten Levent Pelesen, “Bu hesaba bağışta bulunan İZODER üyeleri, ailelerinin maddi durumu iyi olmayan lise öğrencilerinin bir yıllık eğitim giderlerinin karşılanmasını sağlıyor. Şu an itibarıyla 24 meslek lisesi öğrencisinin 1 yıllık eğitim giderini karşılıyoruz. Bu sayıyı Eylül ayında okullar açılana kadar daha da artırmayı hedefliyoruz. Üyelerimizin katkılarıyla, en önemli dönemlerinde öğrencilerimize destek olmak, onların önünü açmak için eğitim bursu vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Estetik ve Ekonomik Kaygıların Yangın Güvenliğinin Önüne Geçmesi Yanlış”
Yakın dönemde rezidans, hastane, konutlarda yaşanan ve son olarak Ataşehir’de çıkan yangının ardından, İZODER tarafından bir açıklama yapıldı. İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, “Son zamanlarda ticari yapılar başta olmak üzere tercih edilen en yaygın uygulamalardan biri de giydirme cephe uygulamalarıdır. Bu detaylarda genellikle binaya estetik görüntü veren dış cephe kaplamaları, dış duvar ile arasında havalandırma boşluğu kalacak şekilde cepheye asılıyor. Yangın güvenliği açısından bakacak olursak, bu havalandırma boşluğunun, yangınlarda baca etkisi yaparak alevlerin cephede hızlıca yayılmasına sebebiyet verebildiği biliniyor. Dolayısıyla bu detaylarda yanıcı ürünlerin kullanılmaması gerekiyor” diye konuştu.

Son zamanlarda bazı yangınların kamuoyunun gündeminde olduğunu belirten Levent Pelesen, cephelerde çok hızlı yayıldığı ifade edilen tüm yangınları incelediğimizde bu binalarda baca etkisine sebebiyet veren giydirme cephe detaylarının kullanıldığını görüyoruz. Çok çeşitli estetik çözümler sunulabilen giydirme cephe detayları giderek yaygınlaşıyor.  Ülkemizdeki mevzuat, bu tür havalandırmalı giydirme cephe detaylarında yalıtım malzemeleri de dahil olmak üzere hiçbir malzemenin yanmaması gerektiğini ifade ediyor. Ancak bilgi eksikliği ve ekonomik gerekçeler ile yanıcı dış cephe kaplamalarının tercih edildiği, yani estetik kaygıların yangın güvenliğinin önüne geçtiği giydirme cephe gibi uygulamalar sürdükçe bu tür yangınlar ile karşılaşılması olasılığı hep olacak” dedi.


 


İlginizi çekebilir...

Filli Boya ve AYAMDER, Adana Yapı Sektörünü Buluşturdu

Adana bölgesi inşaat sektörünün temsilcileri Filli Boya ve Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) işbirliği ile düzenlenen toplantıda bir araya ge...
8 Kasım 2018 Perşembe / 10:03

Panelsan, İZYEKO'da Yerini Aldı

Yenilenebilir enerji sektörünün durumunu analiz etme, ulusal ve uluslararası arenada sektördeki son gelişmeleri değerlendirme amacıyla düzenlenen İzmi...
8 Kasım 2018 Perşembe / 10:01

Stoper Yapı, İkinci Hat Yatırımını Devreye Aldı

Ravago Bina Sistemleri çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Stoper Yapı, üretim tesislerinde devreye aldığı ikinci hat yatırımı ile kapasitesini 24 ...
8 Kasım 2018 Perşembe / 09:58