E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Armacell, Kriyojenik Hatların Yalıtımında Fark Yaratıyor

Armacell, Kriyojenik Hatların Yalıtımında Fark Yaratıyor

10 Eylül 2018 Pazartesi | ÜRÜN TANITIMI
174. Sayı (Eylül 2018)
266 kez okundu

Armacell, kriyojenik hatlarda kullanılmak için üretilen elastomerik kauçuk ürünleriyle kriyojenik hatların yalıtımında fark yaratıyor...

Kriyojeni, fizikte çok düşük sıcaklıklarda yapılan üretim ve işlemler için kullanılan bir terim. Geleneksel ısıl işlemin devamı olan Kriyojenik işlem ise yüksek mekanik özelliklerin elde edilmesine olanak tanıyor. Bu hatların yalıtımı da büyük önem taşıyor. Kriyojenik, genelde -150 derecenin altındaki işlemlerle ilgilenen bilim ve teknoloji olarak tanımlanıyor. Günlük hayatımızın her alanında karşılaşabildiğimiz kriyojenik işlemler gıda, sağlık, enerji, ulaşım, üretim, araştırma ve uzay gibi endüstrilerde kullanılıyor.

LNG teknolojisinde atılım, 1960 yılında, küçük bir ham petrol tankerinin İngiltere’de 5000 m3 LNG tankeri olan Methane Pioneer’e dönüştürülmesiyle gerçekleşti. Bu, daha sonra Meksika Körfezi’nden Canvey’e yapılan ilk trans-Atlantic deneme sevkiyatlarını taşımak için kullanıldı. Bu, bugün dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren 125.000 m3 LNG tankerlerinin geliştirilmesine doğrudan yol açtı.

LNG (Sıvı Nitrojen Gazı) -195,8 derece Celcius’da bulunan bir malzeme ve saklanması oldukça zor. Malzemenin içinde bulunduğu tankın/hattın yüzeyi ne olursa olsun yalıtım olmazsa yoğuşma kaçınılmaz. Bu da bir süre sonra tankın/ hattın korozyona uğramasına ve tüm sistemin bozulmasına kadar gidebilen zahmetli bir süreç. 

Böyle durumlarda tankı/hattı yalıtmak en önemli koruma. Bu hassas uygulamalarda, özel olarak geliştirilmiş esnek elastomerik köpük, genleşmiş perlit, kalsiyum silikat, poliüretan, hücresel cam köpük ve silika aerojel gibi ısı yalıtım malzemeleri yaygın olarak kullanılıyor. Ancak, malzemenin yanı sıra tasarım süreci ve işçilik de çok düşük sıcaklık aralığı nedeniyle çok önemli bir yer tutuyor.

Bahsedilen tüm kriyojenik sıcaklıklar -180 derecenin altında olduğundan bu sıcaklık aralığı oksijenin sıvılaşma noktasını da kapsıyor. Sıvı oksijen ise tehlikeli olduğu gibi organik madde ile tepkimeye girmeye de elverişli. Bu durum, yanma, patlama gibi büyük sorunlara yol açabilir. DGUV’ye göre (Alman Sosyal Kaza Sigortası) sadece oksijenle tehlikeli reaksiyona girmeyen maddeler, kriyojenik hatlarda ısı ve ses yalıtımı için kullanılabilir. Sonuç olarak kriyojenik boruların/tankların yalıtımı için özel olarak geliştirilmiş yalıtım malzemelerinin kullanılması gerekiyor. Böyle bir malzeme EN 1797 ve ISO 21010’a göre ateşleme hassasiyeti testini de karşılamalı.

Türkiye’de Kriyojenik sistemlerin tasarımında Armaflex Ultima kolay uygulanabilirliği ve yatırım maliyeti avantajları ile alternatif uygulama olan vakum izoleli boru imalatına karşın yatırımcıların tercihi oluyor. Armacell teknik ekibi kriyojenik sistem tasarımı aşamasından başlayan teknik desteği, uygulama eğitimleri ve süpervizör hizmetleriyle yatırımcıların çözüm ortağı olmaya devam ediyor.

Sonuçta, Kriyojenik hatların yalıtımı hayati önem taşıyor. Armacell, elastomerik kauçuk ürünleriyle kriyojenik hatların yalıtımında fark yaratıyor.


 


İlginizi çekebilir...

HekimColorBoard Kendinden Renkli Fibercement Levhalar

Tüm dünyada iç ve dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılan elyaf takviyeli çimento levhalar genel bir tanımla fibercement levha olarak tanımlanıy...
10 Eylül 2019 Salı

Pavatex Ahşap Yünü Levhalar

PAVATEX termal koruma ve su yalıtım sistemleri benzersiz bir performans spektrumuna sahip. Soğuğa, sıcağa, gürültüye ve yangından oluşabilecek hasarla...
10 Temmuz 2019 Çarşamba

KNAUF SM 700 PRO - Çağdaş Cephe Teknolojisi

Knauf, SM 700 PRO ile benzersiz ve çok yönlü bir sıva sunuyor. Benzersiz olması demek; uzun entegre elyafları sayesinde en yüksek güvenlik sunduğu anl...
15 Nisan 2019 Pazartesi

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.