E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Laticrete, Şimdi Türkiye'de

Laticrete, Şimdi Türkiye'de

16 Temmuz 2018 Pazartesi / 15:45 | SÖYLEŞİ
172. Sayı (Temmuz 2018)
73 kez okundu

Amerikalı inovatif yapı malzemeleri üreticisi Laticrete, artık Türkiye’de. Laticrete, yüzde 75’i patentli olan ve sadece Laticrete tarafından üretilen döşeme, ses yalıtımı, su yalıtımı, yerden ısıtma, harçlar, yapıştırıcılar, derz dolguları ve sızdırmazlık ürünleri gibi çok sayıda yapı malzemesini tüm dünyaya sunuyor. Laticrete’in Türkiye exclusive distribütörü olan Laticrete Türkiye Yapı Kimyasalları ise 2017 yılının sonunda kuruldu. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Istanbul Yapı Fuarı’nda sektöre tanıtılan Laticrete Türkiye Yapı Kimyasalları’nı, pazara sunduğu ürünleri ve yaptığı çalışmaları, firmanın kurucu ortağı Aras Oskay’la konuştuk...

YALITIM: Laticrete firması hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

ARAS OSKAY: Laticrete, Amerika’da kurulmuş, yapı malzemeleri konusunda inovatif çözümler sunan bir aile şirketi. Ürün grupları arasında; döşemeler, ses yalıtımı, su yalıtımı, yerden ısıtma, harçlar, yapıştırıcılar, derz dolguları ve sızdırmazlık ürünleri yer alıyor. Ürünlerinin yüzde 75’i patentli olan Laticrete, dünyada başka bir firma tarafından üretilmeyen özel ürünler üretiyor. Zaten hedefi de endüstrinin standartlarını belirleyen mimarlar, tasarımcılar ve uygulamacılarla çalışarak standartları belirleyen firma olmak.

Laticrete aynı zamanda Greenguard sertifikasını dünyada alan ilk firma. Seramik yapıştırıcıları, derz dolguları ve su yalıtım malzemeleri için Greenguard sertifikası bulunuyor.

Laticrete, lateks katkısını geliştiren firma. Adı da buradan geliyor. Laticrete’nin dünya genelinde 53 ülkede faaliyetleri var. Merkezi Amerika’da. Avrupa’da ise Almanya’da ve İtalya’da üretim tesisleri yer alıyor, İsviçre’de ise yeni bir üretim tesisi faaliyete geçti. Suudi Arabistan, Katar ve Dubai’de şu anda pazar lideri. Özellikle havuz kimyasalları ve seramik yapıştırıcıları konusunda tüm pazar Laticrete kontrolünde. Çin’de pazarın yüzde 20’sine sahip. Ki bu, Çin pazarının büyüklüğü düşünüldüğünde çok büyük bir oran. Avustralya’da ve Amerika’da ise pazarın yüzde 99’una sahip.

Biz Laticrete Türkiye olarak Avrupa’ya bağlıyız. Merkezimiz İtalya’da. Türkiye’de exclusive distribütör olarak çalışıyoruz. Laticrete Türkiye, resmi olarak 2017 yılı sonunda kuruldu. Daha önce de bazı özel projeler için Laticrete ürünlerini Türkiye’ye getiriyorduk. Ancak Laticrete isminin gücünden faydalanabilmek için Türkiye’de bir ofisinin olması gerektiğini düşündük ve yaptığımız özel anlaşmalarla Laticrete Türkiye Yapı Kimyasalları’nı kurduk.

YALITIM: Laticrete ürün grupları hakkında bilgi verebilir misiniz?

ARAS OSKAY: Şu anda Türkiye’de en çok öne çıkan ürünlerimiz; seramik yapıştırıcılarımız, derz dolgularımız ve su yalıtımı ürünlerimiz. Seramik yapıştırıcıları tüm dünyadaki üreticilerde var ama 2 metreye 3 metrelik bir taşı yükseğe doğrudan yapıştırma garantisini sadece Laticrete verebiliyor. Aynı zamanda seramik yapıştırıcısı, derz dolguları ve su
yalıtımı ürünlerinde anti alerjik ve anti bakteriyel sertifikası olan ender firmalardan biriyiz. Özellikle hastane gibi hijyenin önemli olduğu yapılarda, derz dolgularına kadar tüm sistemin antibakteriyel olması gerekiyor.

Bu ürünlerimizin garanti konusunda da çok büyük avantajları var. 5-10 yıldan 20-25 yıla kadar çıkan garantili sistemlerimiz var. Ömür boyu garantili sistemlerimiz var. Tabi bu garantilerin verilmesi için yurtdışından teknik arkadaşların gelip projeyi incelemesi ve onay vermesi gerekiyor.

Seramik yapıştırıcılarımızın da kendi içerisinde çeşitleri var. Su yalıtımlı seramik yapıştırıcılarımız, ses yalıtımlı seramik yapıştırıcılarımız var. Şu anda Türkiye’de otellerde seramik altlarında ses yalıtımı yapılması gerekiyor. Fakat bunun için ayrı bir katman yapılıyor. Bu da ayrı bir işçilik gerektiriyor. Biz ise tek bir ürünle bunu çözüyoruz. Ses yalıtımlı seramik yapıştırıcılarımızla 19 desibel ses yalıtımı sağlayıp aynı kaliteyi sunuyoruz. İşçilik ve zamandan büyük tasarruf sağlayan bu çözüm özellikle tatil bölgelerimizdeki otellerin ilgisini çekiyor.

Yine Türkiye’de son dönemde gündemde olan yangın yalıtımı konusunda da özel ürünlerimiz var. Dış mekanlara, yangın çıkışlarına yapıştırılan seramiklerin yangına dayanıklı olması gerekiyor. Bizim de bu alanlar için yangın dayanımlı seramik yapıştırıcılarımız var.

Yapı İstanbul Fuarı’nda da yeni nesil kauçuk polimer esaslı su yalıtımı ürünümüz Hydro Ban’ı tanıttık. Astar, pah bandı gerektirmeyen tek kompenantlı bir ürün. Uygulandıktan 2 saat sonra üzerinde yürüyebiliyorsunuz. Kururken açık yeşilden koyu yeşile doğru renk değiştiriyor. Bu da uygulamanın doğru yapılıp yapılmadığının görülesini sağlıyor. Yapı fuarı ile aynı anda Atlanta’da yapılan fuarda da yine Hydro Ban’ın 15 dakikada kuruyan versiyonu tanıtıldı. Onu da tahmini olarak Ekim ayında Türkiye pazarına sunmayı planlıyoruz.

Bunun dışında uzun dayanımlı özel beton katkılarımız, şaplarımız, asit dayanımlı derz dolgularımız var. Böyle özel ürünlerle piyasaya girdik. Çok fazla bilinmeyen, doğrudan ihtiyaca hitap eden noktasal atış yapan ürünler sunuyoruz.

Laticrete geçen yıl Dupont’un bünyesindeki taş temizleme ve taş koruma ürünleri geliştiren Stonetech bölümünü satın aldı. Türkiye’de de deneme olarak bir bankanın ana merkezinde ve bir şubesinde bu ürünleri kullandık. 3 aydır test ediliyor ve derzlerde veya seramiklerde hiçbir kirlenme yok.

YALITIM: Bayi yapılanmanız ne durumda?

ARAS OSKAY: Bayi ağımızı oluşturmaya devam ediyoruz. Şu anda İstanbul’da 3 bayimiz var. Antalya, İzmir, Samsun’da uygulamacı bayilerimiz var. İzmir’de satışçı bir bayimiz var. Ayrıca İzmir’de kendi ofisimiz de açıldı. Havuz sistemlerinde Türkiye’nin en iyi firmalarıyla çalışıyoruz. Zaten bu firmalar yurtdışında da projeler yaptıkları için Laticrete’i iyi biliyorlar ve Türkiye’ye gelmemize de çok sevindiler.

YALITIM: Laticrete Türkiye’nin lansmanını Yapı Fuarı’nda yaptınız. Tepkiler nasıldı?

ARAS OSKAY: Bizim açımızdan son derece başarılı geçti. Özellikle mimarlardan yoğun ilgi gördük. Önümüzdeki dönemde de özellikle mimarlara yönelik seminerlerimiz olacak. Yine uygulamacılara yönelik de eğitimler düzenleyeceğiz. Türkiye’de düzenlenen başka fuarlara da katılacağız.

YALITIM: Türkiye’de bugüne kadar hangi projelerde yer aldı Laticrete ürünleri?

ARAS OSKAY: İzmir Forum’da 6 bin metrekarelik bir su yalıtımı uygulamamız oldu. Roketsan’da ürünlerimiz kullanıldı. Bazı ilaç depolarında kullanıldı. Bir altın madeninin laboratuvarında asit dayanımlı derzler de dahil olmak üzere ürünlerimiz kullanıldı. Tatil bölgelerindeki otellerin havuzlarında kullanıldı.

YALITIM: Laticrete’in Türkiye pazarında hedefi ne?

ARAS OSKAY: Standartlar her geçen yıl değişiyor. Biz de standartları, yeni çıkacak yasaları takip ediyoruz. Artık müteahhitlerin binalara 5 yıl garanti verme zorunluluğu var. Yaptığınız su yalıtımı veya seramik derz dolgusu 5 yıl içinde kalkarsa bundan siz sorumlusunuz. Artık müteahhitler risk almak istemiyor ve daha kaliteli ürünler kullanıyorlar. Malınız iyiyse ve uygulamasıyla birlikte bunu belirli bir fiyata oturtabiliyorsanız, insanlar sizi tercih ediyorlar. Biz de bu noktada insanların tercih ettiği marka olmayı hedefliyoruz.


 


İlginizi çekebilir...

KÜB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Seven: "Avrupa'nın En Büyük Beton Katkı Pazarı: Türkiye"

Beton ve Harç Kimyasal Katkı Maddeleri Üreticileri Derneği, diğer adıyla Katkı Üreticileri Birliği (KÜB), geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği Olağan Ü...
13 Şubat 2019 Çarşamba / 23:37

Fullboard Yapı Elemanları Genel Müdürü Savaş Güzelküçük: "Alçı Plaka Pazarını Değiştiriyoruz"

Geçtiğimiz sene Ankara'da faaliyete başlayan Fullboard Yapı Elemanları, hem alçı plakalar hem de toz alçı konusunda yenilikleri profesyonellerle b...
13 Şubat 2019 Çarşamba / 23:08

Soprema Türkiye Ülke Müdürü Gökhan Yavuz: "Soprema, Süpervizörlük Hizmetiyle Sahada da Müşterisinin Yanında"

Yaklaşık 110 yıllık tecrübesiyle su, ısı ve ses yalıtımı malzemeleri üretimi yapan Soprema, 1989 yılında distribütörlükle girdiği Türkiye pazarında 20...
30 Ocak 2019 Çarşamba / 11:55

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.