E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
EMÜLZER
KNAUF

Kubbe Çapı En Büyük Caminin Temelleri BTM Ürünlerine Emanet

Kubbe Çapı En Büyük Caminin Temelleri BTM Ürünlerine Emanet

11 Haziran 2018 Pazartesi / 16:08 | HABERLER
171. Sayı (Haziran 2018)
20 kez okundu

İzmir’de yapılan ve Türkiye’nin en büyük kubbeli camisi olacak olan İzmir Ulu Cami projesinin temel ve kazık başı dönüşlerinde BTM Plastobit su yalıtım örtüleri tercih edildi.

Protokol Cami Projesini Nevvar-Salih İşgören Vakfı hayata geçirdi. Kaba inşaatını Ankara firması Duygu Mühendislik İnşaat’ın üstlendiği İzmir Ulu Cami projesi Mersinli’de yaklaşık 13 bin metrekarelik alanda inşa ediliyor. 35 metre uzunluğunda ve 0,80 metre çapında 1257 adet fore kazık, yine aynı çapta 18-20 metre uzunluklarda 680 adet jetgrout üzerinde 0,80 ile 2,30 metre kalınlıklardan oluşan radye temel olarak inşaatına devam edilen Ulu Cami projesinin uygulamasını BTM’nin uzman uygulayıcı bayisi SHN Şahan Grup yapıyor.

Kazık başı dönüşlerinde esneklik ve kırılma dayanımı yüksek olması sebebi ile tercih edilen Plastobit PP 3000 ve Plastobit PP 4000 ürünlerini SHN Şahan Yapı ekibi büyük bir hassasiyet ve başarı ile uyguluyor. Türkiye’nin 42 metre kubbe çapı ile en büyük kubbeli camisi rekorunu elinde bulunduracak Ulu Cami, 97 metre uzunluğundaki 4 minaresi ile Avrupa’nın prestijli projeleri arasında yerini alacak. Projenin temel yalıtımı tamamlandığında Plastobit PP 3000 ve Plastobit PP 4000 ürünlerinden toplam 30 bin metrekare bitümlü su yalıtım membranı kullanılmış olacak.

Biva Tower, Su Yalıtımında BTM Ürünlerini Tercih Etti
Biva Mimarlık tarafından inşaatı sürdürülen Biva Tower şantiyesinde BTM’nin üstün performanslı ürün grubu olan Bituproof Temel Bohçalama Sistemi tercih edildi. Toplamda 8 bin metrekare ürün kullanılacak projenin uygulaması BTM Bayisi Eksper Yalıtım tarafından yapılıyor. 32 kattan 96 daireden oluşan proje tamamlandığında 151 metre ile Avrupa’nın en yüksek yapısal çelik binası olacak. 

Projenin temel yalıtımlarında kullanılan BTM’nin ödüllü ürünü Bitüproof yapılaşmanın yoğun olduğu kent merkezlerinde bitişik nizam vaziyette yapılacak yapıların temellerinde ve kentsel dönüşüm kapsamında yıkılarak yeniden yapılacak binaların temellerinde su yalıtımını pratik, güvenli, uzun ömürlü ve ekonomik bir şekilde çözmek için tasarlandı.

Bitişik nizam yapıların bulunduğu kesimlerde temel çukuru dik olarak açıldığı ve su yalıtım membranlarının yapıştırılacağı uygun yüzey elde edilmesi gerektiği için dıştan bohçalama sistemlerine göre daha komplike. Buna ek olarak, iksa sistemine yapıştırılmış olan membranın yapının statik perde duvarına da yapışması, statik perde ile su yalıtım membranı arasında tam yapışmanın sağlanması ve böylelikle tam geçirimsiz bir sistem elde edilmesi yakın bir zamana kadar mümkün olamamaktaydı. BTM BituProof Sistemi, tüm bu zorlukları elimine ederek uygulamada sağladığı kolaylıklara ek olarak gerek temel tabanında, gerekse perde duvarda dökülen taze betona mükemmel bir yapışma sağlayarak tam bir su geçirimsizlik elde edilmesini olanaklı kılıyor. 

BTM Proje Ürünleri Kataloğu Çıktı
Yurtiçi ve yurtdışında sayısız projede kullanılan BTM proje ürünlerinin ayrıntılı bilgilerinin yer aldığı BTM Proje Ürünleri Kataloğu yayımlandı. Proje ve uygulama profesyonellerine bilgi kaynağı olarak ışık tutacak katalogda, 14 ürün grubu başlığı altında 104 ürün bulunuyor. Ürünlerin tanımı, kullanım yerleri, avantajları ve teknik özellikleri gibi bilgiler, fotoğraflarıyla beraber yer alıyor. Katalog talepleri için info@btm.co mail adresinden BTM ile iletişime geçmek gerekiyor.


 


İlginizi çekebilir...

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanlığına Yaşar Şenal Seçildi

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (ÇATIDER) 12 Şubat 2019'da gerçekleştirilen 9. Olağan Genel Kurulu'nda, 2019-2020 döneminde görev...
18 Mart 2019 Pazartesi / 14:26

BTM'den Kadının Güçlenmesi için İmza

BTM, işyerinde kadının güçlenmesine dair iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik Ka...
15 Mart 2019 Cuma / 11:09

İZODER Başkanı Levent Pelesen: 'Kentsel Dönüşümü İyi Değerlendirmeliyiz'

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, '1-7 Mart Deprem Haftası' kapsamında yaptığı açıklamada, "Deprem kuşağında yer alan ülkemiz...
15 Mart 2019 Cuma / 11:05

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.