E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ALFOR
PANELSAN
EMÜLZER
MARDAV
ERYAP GRUP
ÇUKUROVA YALITIM
MAPEI
KNAUF

Kubbe Çapı En Büyük Caminin Temelleri BTM Ürünlerine Emanet

Kubbe Çapı En Büyük Caminin Temelleri BTM Ürünlerine Emanet

11 Haziran 2018 Pazartesi / 16:08 | HABERLER
171. Sayı (Haziran 2018)

İzmir’de yapılan ve Türkiye’nin en büyük kubbeli camisi olacak olan İzmir Ulu Cami projesinin temel ve kazık başı dönüşlerinde BTM Plastobit su yalıtım örtüleri tercih edildi.

Protokol Cami Projesini Nevvar-Salih İşgören Vakfı hayata geçirdi. Kaba inşaatını Ankara firması Duygu Mühendislik İnşaat’ın üstlendiği İzmir Ulu Cami projesi Mersinli’de yaklaşık 13 bin metrekarelik alanda inşa ediliyor. 35 metre uzunluğunda ve 0,80 metre çapında 1257 adet fore kazık, yine aynı çapta 18-20 metre uzunluklarda 680 adet jetgrout üzerinde 0,80 ile 2,30 metre kalınlıklardan oluşan radye temel olarak inşaatına devam edilen Ulu Cami projesinin uygulamasını BTM’nin uzman uygulayıcı bayisi SHN Şahan Grup yapıyor.

Kazık başı dönüşlerinde esneklik ve kırılma dayanımı yüksek olması sebebi ile tercih edilen Plastobit PP 3000 ve Plastobit PP 4000 ürünlerini SHN Şahan Yapı ekibi büyük bir hassasiyet ve başarı ile uyguluyor. Türkiye’nin 42 metre kubbe çapı ile en büyük kubbeli camisi rekorunu elinde bulunduracak Ulu Cami, 97 metre uzunluğundaki 4 minaresi ile Avrupa’nın prestijli projeleri arasında yerini alacak. Projenin temel yalıtımı tamamlandığında Plastobit PP 3000 ve Plastobit PP 4000 ürünlerinden toplam 30 bin metrekare bitümlü su yalıtım membranı kullanılmış olacak.

Biva Tower, Su Yalıtımında BTM Ürünlerini Tercih Etti
Biva Mimarlık tarafından inşaatı sürdürülen Biva Tower şantiyesinde BTM’nin üstün performanslı ürün grubu olan Bituproof Temel Bohçalama Sistemi tercih edildi. Toplamda 8 bin metrekare ürün kullanılacak projenin uygulaması BTM Bayisi Eksper Yalıtım tarafından yapılıyor. 32 kattan 96 daireden oluşan proje tamamlandığında 151 metre ile Avrupa’nın en yüksek yapısal çelik binası olacak. 

Projenin temel yalıtımlarında kullanılan BTM’nin ödüllü ürünü Bitüproof yapılaşmanın yoğun olduğu kent merkezlerinde bitişik nizam vaziyette yapılacak yapıların temellerinde ve kentsel dönüşüm kapsamında yıkılarak yeniden yapılacak binaların temellerinde su yalıtımını pratik, güvenli, uzun ömürlü ve ekonomik bir şekilde çözmek için tasarlandı.

Bitişik nizam yapıların bulunduğu kesimlerde temel çukuru dik olarak açıldığı ve su yalıtım membranlarının yapıştırılacağı uygun yüzey elde edilmesi gerektiği için dıştan bohçalama sistemlerine göre daha komplike. Buna ek olarak, iksa sistemine yapıştırılmış olan membranın yapının statik perde duvarına da yapışması, statik perde ile su yalıtım membranı arasında tam yapışmanın sağlanması ve böylelikle tam geçirimsiz bir sistem elde edilmesi yakın bir zamana kadar mümkün olamamaktaydı. BTM BituProof Sistemi, tüm bu zorlukları elimine ederek uygulamada sağladığı kolaylıklara ek olarak gerek temel tabanında, gerekse perde duvarda dökülen taze betona mükemmel bir yapışma sağlayarak tam bir su geçirimsizlik elde edilmesini olanaklı kılıyor. 

BTM Proje Ürünleri Kataloğu Çıktı
Yurtiçi ve yurtdışında sayısız projede kullanılan BTM proje ürünlerinin ayrıntılı bilgilerinin yer aldığı BTM Proje Ürünleri Kataloğu yayımlandı. Proje ve uygulama profesyonellerine bilgi kaynağı olarak ışık tutacak katalogda, 14 ürün grubu başlığı altında 104 ürün bulunuyor. Ürünlerin tanımı, kullanım yerleri, avantajları ve teknik özellikleri gibi bilgiler, fotoğraflarıyla beraber yer alıyor. Katalog talepleri için info@btm.co mail adresinden BTM ile iletişime geçmek gerekiyor.


 


İlginizi çekebilir...

Filli Boya ve AYAMDER, Adana Yapı Sektörünü Buluşturdu

Adana bölgesi inşaat sektörünün temsilcileri Filli Boya ve Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) işbirliği ile düzenlenen toplantıda bir araya ge...
8 Kasım 2018 Perşembe / 10:03

Panelsan, İZYEKO'da Yerini Aldı

Yenilenebilir enerji sektörünün durumunu analiz etme, ulusal ve uluslararası arenada sektördeki son gelişmeleri değerlendirme amacıyla düzenlenen İzmi...
8 Kasım 2018 Perşembe / 10:01

Stoper Yapı, İkinci Hat Yatırımını Devreye Aldı

Ravago Bina Sistemleri çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Stoper Yapı, üretim tesislerinde devreye aldığı ikinci hat yatırımı ile kapasitesini 24 ...
8 Kasım 2018 Perşembe / 09:58