E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ALFOR
ÇUKUROVA YALITIM
PANELSAN
EMÜLZER

Tüm Binalar Çevre Dostu bir Yapıya Kavuşmalı

Tüm Binalar Çevre Dostu bir Yapıya Kavuşmalı

14 Haziran 2017 Çarşamba / 17:00 | GÜNCEL
159. Sayı (Haziran 2017)

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, Türkiye'deki binaların tümünün, daha az enerji harcayıp, fosil yakıt tüketimini azaltan ısı yalıtımlı, çevre dostu bir yapıya kavuşması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin 2030 yılı itibariyle sera gazı emisyonlarını mevcut durumdan yüzde 21’e kadar azaltmayı hedeflediğini belirten Levent Pelesen, “İklim değişikliği etkisini en aza indirgemek için sera gazı emisyonlarının azaltılması konusunun bugünden ciddiyetle ele alınması şart” dedi.

Küresel ısınma konusunda duyarlılığın arttığı günümüzde, çevre sorunlarıyla ilgili konuların başında karbon salımının azaltılmasının geldiğini belirten İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, yaptığı açıklamada “Standart ısı yalıtımı uygulamaları, fosil yakıt tüketiminin azalmasını sağlar. Binalarda enerji verimliliği, çevresel sorunlar ile mücadelede en etkin uygulamadır. Isı yalıtımı ile kış mevsiminde ısıtma, yaz mevsiminde ise soğutmaya katkıda bulunarak enerji tasarrufu sağlanmasının yanı sıra atmosfere yayılan sera gazlarının salımında büyük oranda düşüş kaydediliyor. Bu gerçekler ışığında sağlıklı, enerji verimli ve çevreye duyarlı yapıların, Türkiye’nin her yerinde yaygınlaşmasını sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.
 
Emisyon oranlarının düşürülmesi hayati önem taşıyor
İklim değişikliği etkisini en aza indirgemek için emisyon oranlarının 2050 yılı itibariyle yüzde 60-80 arası daha azaltılmış olması gerekliliğinin altını çizen Levent Pelesen, 2050 yılında çok daha farklı bir dünya olacağını ve bu konuda şimdiden ciddiyetle çalışmaya başlanmasının hayati bir sorumluluk olduğunu kaydetti. Levent Pelesen, şu yorumlarda bulundu: “2016 yılında 175 ülkenin imzaladığı iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Paris Anlaşması’nda, Türkiye, 2030 itibariyle sera gazı emisyonlarını mevcut durumdan yüzde 21’e kadar azaltacağını beyan etmiştir. Bugün gelişmiş ülkeler sıfır enerjili konutlar, çevre dostu pasif evler gibi konseptlere yönelmiş durumda. Enerji verimliliği stratejilerinde ve özellikle binalarda enerji verimliliğinde tüm taraflar, sektör, kamu ve tüketici üzerlerine düşeni hassasiyetle yerine getiriyor. Ülkemizde de İklim Değişikliği Paris Anlaşması’ndaki gibi uluslararası taahhütlerin yerine getirilmesi için binalarda enerji verimliliği gibi bir alanda ısı yalıtımının sağlıklı gelişmesi yaşamsal önemdedir”.

Türkiye’de toplam enerji tüketiminin yüzde 40’a yakınının binalarda gerçekleştiğini vurgulayan Pelesen, “Binalarda tüketilen enerjinin yaklaşık yüzde 80’i ise ısıtma-soğutma için harcanıyor. Toplam tüketimimizde en yüksek paya sahip binalarda ısı yalıtımı ile elde edilecek bir tasarrufa, günümüzde sanayi ve ulaşım sektörleri dahil, aynı yatırım maliyeti ve amortismana sahip hiçbir başka yöntem ile ulaşmak mümkün görünmüyor. Bu konuya tüketici gözüyle bakıldığında da benzer şekilde büyük bir verimlilik fırsatı ortaya çıkıyor. Güvenlik ve konforu artırmanın yanı sıra ısı yalıtımı ile enerji tüketimi ve doğalgaz faturalarında yüzde 50’ye varan tasarruf elde ediliyor. Ayrıca yalıtımın sağladığı tasarruf ile 3-4 yıl içerisinde yalıtım için yapılan harcama karşılanıyor ve sonrasında da yalıtım kazandıran bir yatırıma dönüşüyor” ifadelerini kullandı.

Pelesen, Meclis’te henüz onaylanmayan Paris Anlaşması taahhütlerinin, binalarda enerji verimliliğinde en etkili uygulama olan “U-Değerleri Düşürülmüş Isı Yalıtım Uygulamaları”na verilecek tüketici teşvikleri ve etkili denetimlerle çok kısa sürede imzalanıp yürürlüğe girebileceğini ve uluslararası çevre duyarlılığı konusunda ülkemizi ön plana çıkarabileceğini de vurguladı.

 

İlginizi çekebilir...

5. Uluslararası Geofoam Konferansı'na Doğru

Genleştirilmiş polistiren (EPS) blok (Geofoam blok), EPS'in hafif dolgu malzemesi olarak inşaat mühendisliği uygulamalarında kullanılmasına verile...
11 Mart 2018 Pazar / 12:59

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: 'Bir Otomobil Ömrü Kadar Değil, 100 Yıl Dayanacak Binalar Yapmalıyız'

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, '1-7 Mart Deprem Haftası' kapsamında yaptığı açıklamada, 'Ülkemizde yüksek büyüklükte sayılamayacak b...
11 Mart 2018 Pazar / 12:50

BTM Teknik Danışmanı Jozef Bonfil: 'Su Yalıtımı Yönetmeliği'nin Nasıl Denetleneceği Büyük Önem Arzediyor'

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği 27 Ekim 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanıp devreye girdikten sonra bir takım soru işaretlerini de beraber...
16 Şubat 2018 Cuma / 14:32