E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Mapei Group Uluslararasılaşma ve İş Geliştirme Yöneticisi Veronica Squinzi: "Planladığımız Çok Sayıda Yatırım Var"

Mapei Group Uluslararasılaşma ve İş Geliştirme Yöneticisi Veronica Squinzi:

14 Haziran 2017 Çarşamba / 17:05 | SÖYLEŞİ
159. Sayı (Haziran 2017)

Türkiye'de dört yıl önce kurulan ve kısa zamanda tüm dünyada olduğu gibi Türk yapı sektöründe de ağırlığını her geçen gün artıran Mapei, Türkiye'yi stratejik bir pazar olarak görüyor. Konuyla ilgili bilgi aldığımız Mapei Group Uluslararasılaşma ve İş Geliştirme Yöneticisi Veronica Squinzi, "Türkiye için planladığımız çok sayıda yatırım var. Pazarın en büyük firmalarından biri olmayı hedefliyoruz" diyor.


Yalıtım: Mapei’nin Türkiye’deki yapılanması hakkında bilgi verebilir misiniz?

Veronica Squinzi: Mapei Türkiye dört yıl önce kuruldu ve kuruluşumuzla beraber hiç vakit kaybetmeden seramik yapıştırıcıları ve yapı endüstrisi için diğer özel ürünlerin üretimine geçtik. Yani, küçük bir tesisle başladık ve kısa zamanda Türkiye’de oldukça önemli bir yer edindik. Bilinirliğimiz de oldukça arttı.
Mapei Türkiye olarak Ankara merkez ofis, İstanbul ofis, yeni açılışı yapılan İzmir ofis ve Ankara’nın en önemli sanayi bölgelerinden Polatlı OSB’deki üretim tesisimizle faaliyet gösteriyoruz. Üç yerde ofisimiz olmasına rağmen tüm Türkiye’yi kapsayan aktif bir satış organizasyonuna sahibiz. Şu anda 85 kişiden oluşan organizasyonumuzun tamamı yerel istihdam. Çünkü İtalya’da İtalyan, Türkiye’de Türk olmak gerektiğine inanıyoruz. Bir ülkeye girdiğimiz zaman tamamen lokal olmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz; çünkü ancak bu şekilde bulunduğumuz bölgelerdeki insanların yaşam tarzları ve düşünceleri hakkında bilgi sahibi olabiliriz ve ancak bu şekilde hedef kitlemize, pazara ve müşterilere doğru çözümler sunabiliriz.
Mapei, “Glocal” kavramını benimsemiş firma. Yerel özellikleri kaybetmeden küreselleşmek bizim için çok önemli. Bu şu anlama geliyor; 54 ülkede, 81 alt kuruluşumuzla Asya’dan Avustralya ve Amerika’ya kadar uzanan global bir firmayız ama kendimizi, bulunduğumuz her ülkede yerel bir aktör olarak görürüz. Bu nedenle, geniş ürün yelpazemizi yerel ihtiyaçlara göre adapte ediyoruz. Çünkü bizim için ilk sırada müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak geliyor. Bunu yapmak için yerel pazar ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyoruz; inşaat sektöründeki alışkanlıkları, hammadde ihtiyacını ve fiyatı gözönünde bulunduruyoruz. Türkiye pazarı için de mevcut formülasyonları yerel ihtiyaç ve standartlara uyumlu hale getirerek özel ürünler geliştiriyoruz.

Yalıtım: Mapei açısından Ar-Ge’nin önemi nedir? Türkiye pazarına yönelik Ar-Ge çalışmalarınız var mı?

Veronica Squinzi: İşimizin temelinde Ar-Ge yatıyor. Bize göre, yerel ihtiyaçlara doğru çözümlerle cevap vermek, ancak araştırma ve geliştirmeyle mümkün. Her yıl toplam global ciromuzun önemli bir miktarını Ar-Ge’ye yatırıyoruz. Yerel ihtiyaçları yeni formülasyonlara entegre edebilmek, yerel pazara uygun, sürdürülebilir ürünler yaratmak için de yatırım yapıyoruz. Her yıl ciromuzun yüzde 5’ini Ar-Ge’ye ayırıyoruz ve çalışanlarımızın yüzde 12’si Ar-Ge çalışmalarımızda istihdam ediliyor.

Yalıtım:
Mapei’nin sürdürülebilirliğe yaklaşımı nedir?

Veronica Squinzi: Bunu aslında saatlerce anlatabilirim... Mapei olarak, enerji tüketimini azaltan ve çok düşük zararlı organik bileşen yayan yenilikçi, geri dönüştürülmüş, ultra hafif hammadde içeren formülasyonlarla Yeşil Binalara önemli katkılarda bulunuyoruz. Geliştirdiğimiz yüksek mekanik performans özelliklerine ve dayanıma sahip ürünler sayesinde yapı elemanlarının ve binaların hizmet ömrünü uzatıyoruz; atık malzemeleri azaltıyoruz, daha az malzeme ve dolayısıyla daha az enerji tüketimi sağlıyoruz.
Eko-sürdürülebilirlik kavramına daha da yakın olmak için çok düşük zararlı organik bileşen yayan solvent-free ürünler geliştirdik. Bu ürünler sayesinde uygulayıcılara ve son kullanıcılara kapalı mekanlarda (yapı içlerinde) yüksek kalite garanti ediyoruz.
Tüm Mapei ürünleri, zemin uygulamalarında kullanılan ürünlerin, yapıştırıcıların ve yapı endüstrisinde kullanılan diğer malzemelerin yayılım seviyelerini kontrol eden bir Alman kuruluşu olan GEV (Gemeinschaft Emissionskontrollierte Verlegewerkstoffe Klebstoffe und Bauprodukte e.V.) gibi yetkili belgelendirme enstitüleri tarafından belirlenen kalite, çevre, sağlık ve güvenlik yönetim sistemleri standartlarının tamamını karşılıyor.
1994 yılından beri uygulamakta olduğumuz, sürekli güncellenen Kalite Yönetim Sistemimizin ISO 9001 standartlarına uygunluğu belgelendirilmiştir. Mapei’nin ana üretim tesislerinde ISO 14001 standartlarına uygun bir Çevre Yönetim Sistemi uygulanıyor ve program her yıl Grubumuzun dünya genelinde artan sayıda üretim tesislerini kapsayacak şekilde genişletiliyor.  Üretim tesislerimizin birçoğu İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerinin OHSAS 18001 belgesiyle ödüllendirildi. 

Yalıtım:
Türkiye pazarıyla ilgili genel bir değerlendirme yapabilir misiniz? Mapei, Türkiye pazarından neler bekliyor, neler hedefliyor?

Veronica Squinzi:
Türkiye, Mapei’nin uluslararası büyümesi için stratejik bir pazar ve Türkiye için planladığımız çok sayıda yatırım var. Türkiye çok genç bir ülke; hayat standartlarının iyileştirilmesi gereken 80 milyonluk genç bir nüfusa sahip. Bu da üretimin sürekliliğini ve gelişimini mümkün ve gerekli kılıyor. 3. havalimanı, 3. boğaz köprüsü gibi çok önemli yatırımlar var. Enerjinin korunması ve ısı yalıtımı konularında çok ciddi harcamalar yapılıyor. Böyle önemli projeler hayata geçirilirken burada olmak çok önemli. Bu nedenle Türkiye pazarına girmeyi ve burada pazarın en büyük firmalarından biri olmayı hedefledik.
Çimento üretim ve tüketim oranını gözönünde bulundurduğumuzda da Türkiye bizim için son derece önemli bir pazar. Türkiye aynı zamanda dünyanın en önemli ve en büyük seramik üreticilerinden biri. Mapei için burada olmak çok önemli. Büyük bir role sahip olmamız ve mutlaka yer almamız gereken bir pazar. Ve bu hedefe ulaşmak için elimizden geleni yapacağız.
Bizim şu anda Türkiye’de yaptığımız şey, bir projenin temelinden çatısına kadar her aşamasında kullanılabilecek yüksek teknolojiyle geliştirilmiş ürünlerden oluşan üstün performanslı sistem çözümleri sunmak. Sahip olduğumuz profesyonel ekibimizle de Mapei Türkiye’yi çok iyi yerlere taşıyacağız.

Yalıtım: Yeni bir yatırım planlıyor musunuz?

Veronica Squinzi:
Yatırımlarımıza Türkiye’ye girdiğimiz an başladık. Fabrikamızı geliştirdik,  makinelerimizi optimize ettik, üretim kapasitemizi iki katına çıkardık. Karşımıza çıkan tüm imkanları değerlendireceğiz. Mapei olarak sürekli olarak gelişen ve büyüyen bir firmayız. Buna bağlı olarak yeni yatırım ve projelerimiz kaçınılmaz olacak.

 


İlginizi çekebilir...

ODE Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir: 'Türkiye'den Çıkan Global Bir Marka Olmak İstiyoruz

ODE'nin gündemine ve sektöre dair kendisine yönelttiğimiz soruları cevaplayan ODE Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özdemir, ODE'...
15 Nisan 2019 Pazartesi / 11:48

KÜB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Seven: "Avrupa'nın En Büyük Beton Katkı Pazarı: Türkiye"

Beton ve Harç Kimyasal Katkı Maddeleri Üreticileri Derneği, diğer adıyla Katkı Üreticileri Birliği (KÜB), geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği Olağan Ü...
13 Şubat 2019 Çarşamba / 23:37

Fullboard Yapı Elemanları Genel Müdürü Savaş Güzelküçük: "Alçı Plaka Pazarını Değiştiriyoruz"

Geçtiğimiz sene Ankara'da faaliyete başlayan Fullboard Yapı Elemanları, hem alçı plakalar hem de toz alçı konusunda yenilikleri profesyonellerle b...
13 Şubat 2019 Çarşamba / 23:08

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.