E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ALFOR
PANELSAN
EMÜLZER
ÇUKUROVA YALITIM

BREEAM Sertifikalı Küçükçekmece Belediye Binası'nda BTM Yeşil Çatı Sistemleri Kullanıldı

15 Mayıs 2017 Pazartesi / 14:05 | HABERLER
158. Sayı (Mayıs 2017)

Mutlu Çilingiroğlu imzalı Türkiye’nin ilk BREEAM sertifikalı kamu yönetim yapısı olan Küçükçekmece Belediyesi yeni Hizmet Binası’nın yeşil çatı sistemlerinde BTM ürünleri tercih edildi.
Binaya uygulanan BTM Yeşil Çatı Sistemi’nde; mevcut 3 bin 600 metrekare teras alan üzerinde su yalıtımı katmanları olarak sırasıyla BTM Bitümer astar, P3000 bitümlü örtü ve Botanik PP3000 örtü (Dın 4062 belgeli kök tutma özellikli APP katkılı bitümlü örtü) TS 11758-2 uygulama standardına uygun olarak döşendi. Mekanik değerlere uygun hesaplanmış  kalınlıkta XPS ile ısı yalıtımı sağlandıktan sonra yeşil çatı katmanlarına geçildi. Daha sonra seyrek yeşillendirme ve sedum bitkilendirmeye yönelik BTM Optigreen sistem bileşilenleri uygulaması yapıldı. Su yalıtım katmanları üzerine drene olan fazla suyu tutacak ve süzgeçlere yönlendirecek BTM Green nem tutucu örtü 500 gr/m2 (min. 4 lt su tutma özellikli) birbiri üzerine 10 cm bindirilerek serildi.
Üzerine topraktan süzülen suları depolayacak ve delikleri aracılığı ile aşağıya fazla suyu drene edecek FKD 25 (25 mm çift kademeli drenaj levhası) min. 1 sıra birbiri içine bindirilerek uygulandı.
Sitemin en üst katmanı olarak filtre ve ayırıcı görev üstlenen BTM Green SF 32 110 gr’lık sistem filtresi birbiri üzerine 10 cm bindirilerek serildi. Bu noktadan sonra firmanın peyzaj ekibinin temin etmiş olduğu 30 -35 cm’lik yeşil çatı sistemine uygun toprak katmanı eklenerek bitki tabakasının alt zemini oluşturuldu. Projeye özel seçilmiş bitki, çiçek ve çim ekimi uzman peyzaj ekipleri tarafından tamamlandı.

 

İlginizi çekebilir...

Gebze Doğa Hastanesi, BTM Ürünlerini Tercih Etti

Gebze Doğa Hastanesi su yalıtımında, BTM'nin BituProof Temel Bohçalama Sistemi'ni tercih etti....
16 Temmuz 2018 Pazartesi / 15:14

Şişecam, İtalya'da İkinci Düzcam Üretim Tesisini Satın Aldı

Cam sektörünün global oyuncusu Şişecam Topluluğu, İtalya'daki Sangalli Vetro Manfredonia tesisinin satın alım sürecini tamamladı....
16 Temmuz 2018 Pazartesi / 14:59

Lübnan'ın Yükselen Projelerinin Yalıtımına ODE İmzası

Türkiye'nin yalıtımda yüzde 100 yerli kuruluşu olan ODE Yalıtım, Lübnan'da ekonomik ve sosyal yaşamı dönüştürecek projelerde yer alarak, ülked...
16 Temmuz 2018 Pazartesi / 14:55