E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
PANELSAN
EMÜLZER
ÇUKUROVA YALITIM
ALFOR

Sessizlik Pechom ile Sağlanıyor

Sessizlik Pechom ile Sağlanıyor

7 Nisan 2017 Cuma / 17:43 | FİRMA
157. Sayı (Nisan 2017)

1970'ten bu yana faaliyet gösteren Presmetal firması bünyesinde geçtiğimiz yıllarda kurulan PechoM, otomotiv, ulaşım, enerji, savunma sanayi sektörleri başta olmak üzere üretim hatları, trafolar, test ve kontrol odaları, petrol/doğalgaz boru hatları gibi birçok alan ve üründe sessizleştirme çalışmaları yürütüyor.

Konserve ve sanayi makineleri üretimi amacıyla 1970’te kurulan Presmetal, 1983 yılında otomotiv ana sanayiyle işbirliği yaparak otomotiv sektörüne giren köklü  bir firma. Ana iş kolu olan soğuk sac şekillendirme ve birleştirme alanında otomotiv ana sanayinin “Tier 1” tedarikçisi olarak başarılı bir şekilde emin adımlarla ilerleyen Presmetal’in iki üretim tesisi ve Ar-Ge ofisinden oluşan kampüsünde üç yüz elliye yakın personel çalışıyor. 2004 yılında kurulan Presmetal Tasarım Aparat Kalıp ve Makine ile kalıp ve özel makine imalatı sektöründe edindiği tecrübeyi, daha özel tasarım ve üretimlerle harmanlayarak özel makine ve aparat imalatında da uzmanlaşan Presmetal, 2012’de Oyak-Renault’nun pres çevresine gürültü kesici kabin yapımı talebi üzerine, özel akustik malzemeler kullanılarak yapılan sessizleştirme çalışması sonucunda endüstriyel gürültü kontrolü çalışmalarına da başlamıştı. Bu kapsamda gürültü kontrolü çalışmalarını ayırarak “PechoM” markası altında toplayan Presmetal, otomotiv sektörü dışında ulaşım, enerji, savunma sanayi sektörleri başta olmak üzere üretim hatları, trafolar, test ve kontrol odaları, petrol/doğalgaz boru hatları gibi birçok alan ve üründe sessizleştirme çalışmaları yürütüyor.

Presmetal İş Geliştirme Md. Ozan Eryılmaz: “Kamerayla frekans analizi yapıyoruz”
Hem firma hem de yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldığımız Presmetal İş Geliştirme Müdürü Ozan Eryılmaz, “PechoM” adının, mitolojik Yunan ses tanrısı Echo temeli üstüne kurgulandığını ve Presmetal’in orijinal logosunda bulunan “PM” harfleriyle desteklendiğini ifade ediyor. Gürültü kontrolü ve sessizleştirme süreçleriyle ilgili de bilgiler aktaran Eryılmaz, bir alanın, ürünün veya makinenin sessizleştirmesi sırasında ilk adımda gürültünün ses frekans bazlı yükünü belirlemenin çok önemi olduğunu vurguluyor ve şu bilgileri veriyor: “Bünyemizde bulunan Class 1 tip frekans analizörü ve Türkiye’de özel sektörde sadece şirketimizde bulunan akustik kamera ile gürültünün frekans analizini, ölçülen cihazın gerektirdiği standartlar çerçevesinde yapıyoruz. Çıkan sonuçlara göre mantolama, zırh, kabin, bariyer gibi pek çok farklı tasarımı, duruma en uygun çok katmanlı akustik malzemeleri akustik sonlu elemanlar yazılımımızla sanal ortamda gerçekleştiriyoruz. Bu aşamada müşterimize alternatif çözüm önerileriyle birlikte akustik analizleri ve tekliflerimizi sunuyoruz. İsteğe bağlı olarak, gürültü seviyelerini üretim tesisleri içerisinde yasalar çerçevesinde belirlenmiş en yüksek gürültü seviyesi olan 85dB(A) limiti altında tutarak, üretim tesisi içerisinde kulaklık kullanımını sonlandırabiliyoruz. Müşterilerimizin yanmazlık sınıfı, kurşungeçirmez akustik cam, bakım kapıları, seksiyonel, giyotin veya personel kapıları gibi özel istekleri olması durumunda gerekli çalışmaları da ayrıca yapıyoruz. Teklifimizin kabul edilmesi durumunda mekanik tasarımı gerçekleştirilen ürünlerin üretimini takiben montajı yapılıyor. Montajı yapılan sistemin, eğer varsa montaj kusurlarını tespit etmek ve ‘Garantili Akustik Çözümler’ sloganımızı onaylamak adına montajı yapılan sistemin Class 1 tip frekans analizörü ve akustik kamera ile ses ölçümlerini gerçekleştiriyoruz ve proje öncesi taahhüt ettiğimiz ses seviyesine düştüğümüzü müşterilerimizle paylaştıktan sonra çalışmamızı tamamlamış oluyoruz”.

 

İlginizi çekebilir...

TİMAŞ Endüstriyel Ürünler A.Ş.

İki sene önce başlattığı kurumsallaşma süreciyle birlikte oluşturduğu kurum kültürü ve sahip olduğu köklü geçmişin sağladığı marka gücü, TİMAŞ'ı sektö...
9 Ekim 2015 Cuma / 15:18