E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
PANELSAN
ÇUKUROVA YALITIM
ALFOR
EMÜLZER

Knauf Mantolama ve Çimento Bazlı Sistemler Satış Müdürü Erdil Dinçer: "Uluslararası Tecrübemizi Sektörle Buluşturuyoruz"

Knauf Mantolama ve Çimento Bazlı Sistemler Satış Müdürü Erdil Dinçer:

14 Şubat 2017 Salı / 16:36 | RÖPORTAJ
155. Sayı (Şubat 2017)

Geçtiğimiz yıllarda Knauf Mantolama Sandstone Design ile 2015 Plus X Award'da Yılın En İnovatif Ürünü seçilmesinin ardından Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri kapsamında "Yılın Isı Yalıtım Ürünü" Ödülü'nü de kazanarak dikkatleri üzerine çeken Knauf, şimdi de uluslararası uzmanlığını sektörle paylaştığı 'Mantolamanın Kitabı' ile adından söz ettiriyor. Gelişmelerle ilgili bilgi aldığımız Knauf Mantolama ve Çimento Bazlı Sistemler Satış Müdürü Erdil Dinçer, "Bu yılki temel konseptimiz 'Mantolamanın Kitabı' ile alakalı olacak. Ne kadar iyi ürün üretilirse üretilsin uygulama doğru yapılmazsa istenilen sonucun alınma şansı yok. Biz de bu kapsamda hem uygulayana, hem uygulatana hem de işverene yönelik bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yapacağımız önemli işlerden biri de 'Yetkili Uygulamacı' konsepti çalışmalarımız olacak. Knauf'un uluslararası tecrübesini sektörle buluşturmaya devam edeceğiz" diyor...

Yalıtım: Knauf Mantolama sisteminiz hakkında bilgi alabilir miyiz? Bileşenleri nelerdir?

Erdil Dinçer: Önem verdiğimiz konulardan biri ürün çeşitliliğimiz.... Bu sayede esasında dış cephe duvarlarına mantolama öncesi başlayabiliyoruz. Guardex® dış cephe plakalarımız ve sistemlerimizle mantolama öncesi dış duvarı tamamen inşa etme şansımız var. Tuğla gibi dolgu malzemeleri ile duvar oluşturulmuşsa da üzerini hazır sıvalarımızla mantolama öncesi düzgün bir yüzey haline getirebiliyoruz. Ardından mantolama aşamasında plaka tipine göre taşyünü ve EPS olmak üzere sistemlerimiz başlıca ikiye ayrılıyor. Bitişte de birçok yüzey alternatifini müşterilerimize sunabiliyoruz. Mineral dokulu, desenli ve Sandstone-Design olmak üzere üç tip altında doku ve renk seçeneklerimiz mevcut.

Yalıtım: Pazarda Knauf Mantolama Sistemini farklılaştıran özellikler nelerdir?

Erdil Dinçer: Esasında bu soru oldukça detaylı cevap verilebilecek bir soru. Ancak başlıca ikiye ayırmak istiyorum. Farklılığımızı bir yandan ortaya koyduğumuz yaklaşımla, diğer yandan ürün tarafıyla aktarmaya çalışayım.
Teknik duruşumuz, uzmanlığımız, alternatifli çözümlerimiz, pazara yansıtmaya çalıştığımız temel yaklaşımımızın bileşenlerini oluşturuyor. Bu konuda yaptığımız çalışmalara aldığımız karşılık bizi oldukça motive ediyor. Dolayısıyla nitelikli projelerde iyi bir çözüm ortağı olarak anılmak bizim için önemli bir misyon ve farklılığa giden önemli bir yol.
Ürün tarafından ise, Knauf Grubu geniş ve nitelikli ürün gamıyla dünyada önde gelen yapı malzemesi üreticilerinden biri. Bildiğiniz gibi mantolama sistemlerinin iki ana bileşeni vardır. Bunlardan biri yalıtım plakaları, bir diğeri harçlardır. Knauf, iki ana bileşeni birden kendi imkanlarıyla üretebilen çok nadir üreticilerden birisi. Dolayısıyla ülkemizde satışını gerçekleştirdiğimiz taşyünü sistemlerimizdeki harçlar ve taşyünü plakalar kendi ürünlerimiz. Harçlarımızı İzmit ve Ankara’daki tesislerimizde üretiyoruz, taşyünümüz ise Avrupa’daki tesislerimizden ithal olarak geliyor. Ana ürünlerin kendi ürünlerimiz olması, bizler için satışta ayrı bir güven kaynağı. Yüksek talep gören taşyünü sistemlerimize pazardan aldığımız olumlu tepkilerden çok memnunuz.

Yalıtım:
Mantolama uygulamalarında yalıtım plakası olarak taşyünü tercihinin yükselen bir trend izlemesinin nedenlerini neye bağlıyorsunuz?

Erdil Dinçer: Bildiğiniz üzere 2015 yılı ortalarında Yangın Yönetmeliği’nde dış cepheyi ilgilendiren çeşitli değişiklikler oldu. Kısaca bahsetmek gerekirse, yüksek bina sınıfına giren binaların dış cephe yalıtımlarında kullanılan plaka tiplerine bir takım kısıtlamalar getirildi. Sonrasında tarif edilen kriterler dahilinde yüksek bina tipi yapılarda yapılan dış cephe ısı yalıtım uygulamalarında taşyünü talebi hatırı sayılır ölçüde arttı. Tabi sadece bu da değil. Taşyünü ile yapılan dış cephe uygulamalarında ısı yalıtımına ek olarak sistemin hem ses yalıtımına hem de yangın güvenliğine pozitif katkısı var. Bu nedenlerle binalar yüksek bina sınıfında olmasa da taşyünü sistemler talep görür hale geldi. Yani pazar, taşyünü sistemlerini daha nitelikli olarak pozisyonladı diyebiliriz.

Yalıtım: Renovasyon pazarı hakkındaki yorumlarınız ve bu pazara yönelik faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Erdil Dinçer: Yalıtımsız binaların, yalıtımlı binalara göre oranı halen çok yüksek. Buna karşın ısı yalıtımı yapılmış olarak gördüğümüz binaların da yalıtımının ne kadar nitelikli olduğu tartışılır. Tabi yalıtımsız olarak gördüğümüz binaların içinde de hatırı sayılır miktarda yıkılıp yeniden yapılması gereken bir oran var. Sektörde profesyonel olmayan müşteriyle, yani renovasyon pazarı ile iletişim oldukça hassas ve bizler gibi teknik firmalar için ayrı ele alınması gereken bir konu. Bu konuda özellikle sosyal medyanın gücüne çok inanıyoruz. 2016’da yarattığımız Rauf Usta karakteriyle en yalın haliyle bu pazar ile iletişimimize şekil verdik. Bu mecrada iletişimi ve yalıtımda doğru bilinçlendirmeyi daha da yoğunlaştırırken, farklı mecralarda da bu misyonumuzu devam ettireceğiz.
Geçtiğimiz ay “Mantolamanın Kitabı” adını verdiğimiz detaylı bir başvuru kaynağını da yayınladık. Henüz çok yeni olmasına karşın tahminimizden çok daha fazla ilgi görüyor. Bu kaynak, konunun ilgilisi herkesin içinde bir şeyler bulabileceği nitelikte. Pazarı bilgilendirme, bilinçlendirme misyonumuzu bu yayınımızla bir adım daha ileri taşıyoruz.

Yalıtım: Mantolama pazarı hakkındaki yorumlarınız nelerdir?

Erdil Dinçer: Ülkemizdeki mevcut yapı stoğu ve bu stok içinde yalıtımsız olan kısmın halen büyük olması, potansiyelin önemini ortaya koyuyor. Mevcut yalıtımsız yapı stoğunun karar vericilerinin harekete geçirilmesi için desteklere ve faaliyetlere ihtiyaç her geçen gün daha da kendini hissettiriyor. Devlet eliyle yapılacak olası faaliyetler mevcut yapı stoğunda katalizör etkisi yapabilir ve talebe pozitif etki edebilir olmalıdır. Diğer taraftan mevzuatımızın daha çağdaş hale gelmesi gerekliliği de atlanmamalı. Yalıtımla ilgili standartlarımız halen AB standartları seviyesinde değil. Özellikle U değerlerinin iyileştirilmesi ve bunun sonucu olarak daha iyi ısı yalıtımlı yapılar yapılması büyük ihtiyaç. İZODER’in Ecofys’e yaptırdığı çalışma bu konuda örnek bir yol haritası oldu. Ümit ediyorum ki çok zaman kaybetmeden bu değişimleri yaşıyor oluruz.

Yalıtım: 2017 için planlarınız nelerdir?

Erdil Dinçer: “Mantolamanın Kitabı” aslında bu yılki temel konseptimiz. Siz ne kadar iyi ürün üretseniz de, uygulaması doğru yapılmazsa istediğiniz sonucu alma şansınız yok. Dolayısıyla biz hem uygulayana, hem uygulatana hem de işverene yönelik herkesin ihtiyacı dahilinde bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirmeye çalışacağız. Bu konuda yapacağımız önemli çalışmalardan biri de “yetkili uygulamacı” konsepti çalışmalarımız olacak.
Bu yıl da hem mantolamada hem de diğer ürün gruplarımızda yeni ürünlerimiz olacak ve Knauf’un uluslararası tecrübesini sektörümüzle  buluşturmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir...

Laticrete, Şimdi Türkiye'de

Laticrete Türkiye Kurucu Ortağı Aras Oskay...
16 Temmuz 2018 Pazartesi / 15:45

Sektörde Yeni Bir Dernek: YAPSUDER

'Yapısal Su Yalıtımı' sektörünün öncü üretici firmaları Interfiks, Xypex ve Kryton ile yalıtım sektörünün köklü uygulama firmalarından Everest...
11 Haziran 2018 Pazartesi / 17:06

Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk: 'Ekoklinker'in İkinci Üretim Hattını Devreye Alıyoruz'

Önümüzdeki aylarda Ekoklinkler'in ikinci üretim hattının devreye alınacağı bilgisini paylaşan Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk, E...
16 Mayıs 2018 Çarşamba / 15:14