E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
BTM
MOLÜMER
ODE YALITIM
BLOKSAN
BAU 2019
ARMACELL
TUNÇMAN PLAST

Cephelerin Isı Yalıtımlılık Durumlarının Isıl Görüntüleme ile Değerlendirilmesi

22 Mart 2017 Çarşamba / 15:57 | MAKALE
152. Sayı (Kasım 2016)

Murat Sayın (M.Sc.) Orta Doğu Teknik Üniversitesi EBİ AŞ. Doç. Dr. Ayşe Tavukçuoğlu Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Yapı Bilimleri Lisansüstü Programı

1. GİRİŞ

Ülkemizdeki yapıların ısıtma ve soğutma ihtiyaçları için tükettiği enerji çok yüksek olması sebebiyle bu tüketilen enerjinin en aza iinndirilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla yürürlüğe giren ilgili yönetmelikler, ısıl verimliliği yüksek yapıların tasarlanmasını zorunlu hale getirmektedir. Ayrıca, mevcut yapıların ısıl verimliliklerinin denetlenmesi ve iyileştirilmesine yönelik hasar tespiti çalışmaları da bu yönetmelikler ile birlikte önem kazanmıştır.
Son dönemde yapılan araştırmalar, duvarların gerçek durumdaki ısıl performanslarının beklenenden daha düşük olduğunu göstermektedir [1-5]. Bu durum, yerinde yapılan analizlerin önemini, diğer bir deyişle yapının içinde bulunduğu gerçek koşullarda cephelerin ısıl verimliliklerinin ölçülmesi gereğini ortaya koymaktadır. Kızıl Ötesi Isıl Görüntüleme (Infrared Thermography, KÖIG) yöntemi, bu türden yerinde incelemeler (saha çalışmaları) için kullanılabilecek tahribatsız, pratik ve yararlı  bir analitik yöntemdir [3, 6].
Bu çalışma ile özellikle konut yapılarının dış cephelerindeki  ısıl sorunların çeşitleri, bu sorunların nedenleri ve yapının ısıl performansına etkileri araştırılmıştır. Bu kapsamda termal kameranın kullanıldığı KÖIG yönteminden yararlanılmış; yapıların ilgili yönetmeliklere göre gerçek ısıl performanslarını değerlendirebilecek analiz yöntemleri geliştirilmiştir.

Makalenin devamı için tıklayınız...

 


İlginizi çekebilir...

Bina Cephelerinde Oluşan Tasarım Kaynaklı Bozulmaların İncelenmesi

ARŞ. GÖR. N. ÖZGE ESENER / Gebze Teknik Üniversitesi YRD. DOÇ. DR. ÖMER Ş. DENİZ / Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi...
9 Ekim 2018 Salı / 15:32

Alüminyum ve Cam Giydirme Cephe Sistemlerinin Sınıflandırılması ve Performans Açısından Değerlendirilmesi

Giydirme cephe sistemlerinin dünyada kullanılmaya başlanmasından bu yana yaklaşık 200 yıl geçmiştir....
16 Mayıs 2018 Çarşamba / 16:55

Yeşil Bina Derecelendirme Sistemleri

Sibel Maçka Kalfa Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü...
18 Ocak 2018 Perşembe / 10:53