E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Sektörel Veriler ve Motivasyon...

Sektörel Veriler ve Motivasyon...

5 Ekim 2016 Çarşamba / 16:58 | YAYINCIDAN
150. Sayı (Eylül 2016)

İSMAİL CEYHAN ismailceyhan@b2bmedya.com

Bildiğiniz gibi Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) her ay düzenli olarak “Sektör Raporu” yayınlıyor. En son Ağustos ayı raporunda 2016 yılının ilk altı ay verileri de yer alıyor. Buna göre, inşaat malzemesi ihracatımızın yılın ilk yarısında yüzde 12,5 düşüş yaşadığı ve bu düşüşle birlikte yıllık ihracatın (2015 Haziran-2016 Haziran arasındaki dönemde) 15,9 milyar dolara gerilediği; gerilemede, hedef pazarlardaki siyasi ve ekonomik gelişmelerin etkili olduğu bilgileri yer alıyor.

Verilerin önemine ve sektördeki daralmaya değinen Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar’ın “Bu ülkenin sanayicileri olarak, yarattığımız her birim katma değerle ulusal büyümede büyük bir rol oynuyoruz... 2015’e kadar Türkiye’nin gerçek ihracat şampiyonu sektörüydük. Bölgesel gelişmelerin yanı sıra hedef pazarlardaki ekonomik durağanlıklar ya da gerilemeler de sektörümüzü oldukça etkiledi. İnşaat malzemesi sanayicileri olarak ibreyi tekrar yukarı yöne çevirebilecek potansiyele ve kapasiteye sahibiz. İhracatımızı 5-10 yıl gibi kısa bir sürede 2-3 katına çıkarabilecek bir sektörüz. Sektör olarak bu gücü ve vizyonu kendimizde görüyoruz. Gelişmeleri fırsata çevirmeliyiz. Özellikle dış pazarda birlik ve beraberlik göstermeli, paydaş sektörler olarak ortak hareket etmeli, daha gerçekçi hedeflerle yol haritamızı belirlemeliyiz” açıklamasını, iş dünyasının moral motivasyonu yönünde çok değerli buluyoruz. Bu yöndeki çalışmalarda kaynak verimliğinin, haksız rekabetle mücadelenin ve yeni pazarlar yaratmanın, zor dönemleri fırsata çevirmemizde katkısı olacağını düşünüyoruz.

Geçtiğimiz ay 17 Ağustos depreminin yıl dönümüydü... Bu vesileyle inşaat sektöründe meslek odaları ve dernekler toplantılar düzenleyerek toplumun dikkatini deprem tehdidine ve alınacak önlemlere çekmeye çalıştılar. Bu toplantılar içinde BİTÜDER’in düzenlediği toplantı ise, depreme karşı alınacak önlemler arasında ilk sırayı alan “Su Yalıtımı” konusuna vurgu yapması açısından oldukça önemliydi.

BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu’nun basın toplantısında yaptığı, su yalıtımının deprem güvenliği için olmazsa olmaz ön koşul olduğu vurgusuna katılıyor ve Yalıtım Dergisi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokrasisinin su yalıtımı yönetmelikleri hazırlığını tamamlamasını, zaman kaybetmeden yayınlanmasını ve artık su yalıtımının yeni binalarda zorunlu standart olmasının önemini vurguluyoruz.

Saygılarımızla

 


İlginizi çekebilir...

2019'da Ne Olacak?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da son sayımızda, sektörümüzün kanaat önderlerine 2018 yılı değerlendirmelerini ve yeni yıl için öngörülerini sorduk....
7 Aralık 2018 Cuma / 10:49

Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Adaylarını Bekliyor

Bu yıl 16.'sını düzenleyeceğimiz Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri için 31 Ocak 2019 tarihine kadar sürecek olan aday olma süreci başladı....
5 Aralık 2018 Çarşamba / 14:37

Bu Memleket Bizim

İSMAİL CEYHAN
ismailceyhan@b2bmedya.com...
10 Ağustos 2016 Çarşamba / 16:19

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.