E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
KNAUF
EMÜLZER

Sektörel Veriler ve Motivasyon...

Sektörel Veriler ve Motivasyon...

5 Ekim 2016 Çarşamba / 16:58 | YAYINCIDAN
150. Sayı (Eylül 2016)

İSMAİL CEYHAN ismailceyhan@b2bmedya.com

Bildiğiniz gibi Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) her ay düzenli olarak “Sektör Raporu” yayınlıyor. En son Ağustos ayı raporunda 2016 yılının ilk altı ay verileri de yer alıyor. Buna göre, inşaat malzemesi ihracatımızın yılın ilk yarısında yüzde 12,5 düşüş yaşadığı ve bu düşüşle birlikte yıllık ihracatın (2015 Haziran-2016 Haziran arasındaki dönemde) 15,9 milyar dolara gerilediği; gerilemede, hedef pazarlardaki siyasi ve ekonomik gelişmelerin etkili olduğu bilgileri yer alıyor.

Verilerin önemine ve sektördeki daralmaya değinen Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar’ın “Bu ülkenin sanayicileri olarak, yarattığımız her birim katma değerle ulusal büyümede büyük bir rol oynuyoruz... 2015’e kadar Türkiye’nin gerçek ihracat şampiyonu sektörüydük. Bölgesel gelişmelerin yanı sıra hedef pazarlardaki ekonomik durağanlıklar ya da gerilemeler de sektörümüzü oldukça etkiledi. İnşaat malzemesi sanayicileri olarak ibreyi tekrar yukarı yöne çevirebilecek potansiyele ve kapasiteye sahibiz. İhracatımızı 5-10 yıl gibi kısa bir sürede 2-3 katına çıkarabilecek bir sektörüz. Sektör olarak bu gücü ve vizyonu kendimizde görüyoruz. Gelişmeleri fırsata çevirmeliyiz. Özellikle dış pazarda birlik ve beraberlik göstermeli, paydaş sektörler olarak ortak hareket etmeli, daha gerçekçi hedeflerle yol haritamızı belirlemeliyiz” açıklamasını, iş dünyasının moral motivasyonu yönünde çok değerli buluyoruz. Bu yöndeki çalışmalarda kaynak verimliğinin, haksız rekabetle mücadelenin ve yeni pazarlar yaratmanın, zor dönemleri fırsata çevirmemizde katkısı olacağını düşünüyoruz.

Geçtiğimiz ay 17 Ağustos depreminin yıl dönümüydü... Bu vesileyle inşaat sektöründe meslek odaları ve dernekler toplantılar düzenleyerek toplumun dikkatini deprem tehdidine ve alınacak önlemlere çekmeye çalıştılar. Bu toplantılar içinde BİTÜDER’in düzenlediği toplantı ise, depreme karşı alınacak önlemler arasında ilk sırayı alan “Su Yalıtımı” konusuna vurgu yapması açısından oldukça önemliydi.

BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu’nun basın toplantısında yaptığı, su yalıtımının deprem güvenliği için olmazsa olmaz ön koşul olduğu vurgusuna katılıyor ve Yalıtım Dergisi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokrasisinin su yalıtımı yönetmelikleri hazırlığını tamamlamasını, zaman kaybetmeden yayınlanmasını ve artık su yalıtımının yeni binalarda zorunlu standart olmasının önemini vurguluyoruz.

Saygılarımızla

 


İlginizi çekebilir...

Yeni Şeyler Söylemek Lazım

Değerli dostum DKM İnşaat Kurucusu ve Genel Müdürü Volkan Dikmen'in özyaşam öyküsünü, Yayın Koordinatörümüz Sertaç Aytaç'ın kaleminden keyifle...
14 Mart 2019 Perşembe / 16:12

İç Pazar Daralması Sektörü İhracata Yönlendiriyor

İsmail Ceyhan...
14 Şubat 2019 Perşembe / 00:12

İnsanımız Berberinde Sertifika Ararken...

İsmail Ceyhan...
30 Ocak 2019 Çarşamba / 16:23

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.