E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Isı Yalıtım Bağlantı Elemanları Şartnamesinde Aranması Gereken Unsurlar

Isı Yalıtım Bağlantı Elemanları Şartnamesinde Aranması Gereken Unsurlar

5 Ekim 2016 Çarşamba / 17:06 | TEKNİK MAKALE
150. Sayı (Eylül 2016)

Star Plastik Yapı Elemanları İzolasyon Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş.
www.spstarplast.net

Dış cephe ısı yalıtım sistemlerinde levha bağlantılarının doğru ve sağlıklı olması için dikkat edilmesi gereken ana kural, “duvar yapısı”, “levha türü”, “bina yüksekliği” kontrol edildikten sonra en doğru bağlantı dübelini seçip, doğru yüzeyde doğru ürünle mekanik bağlantının yapılmasıdır.
Duvar yüzeyi ve levhaya göre seçilmiş ısı yalıtım dübeli, hangi duvar için tasarlanmış olursa olsun minimum 36 kgf aderans gücü taşımalı, kopma ve kesme mukavemetleri yeterli olmalıdır. Tamamen orijinal hammaddeden mamül polyamid çivili veya çelik çivili olarak duvar yapılarına uygun yırtılma biçimleriyle üretilmelidir.
TSE standartları ve en önemlisi Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerde ısı yalıtım bağlantı elemanlarının CE’si olarak kullanılan ETAG 014 belgesine sahip olmalıdır. Belgeye sahip ürünü internetten kontrol edebilmek için ETA numarası veya belgenin aslı istenmelidir. Isı yalıtımında kullanılan tüm detay malzemeler sistem için çok önemli teknik özellikler taşır. Kaliteli uygulamanın garantisi, sistemin tamamında yüzde 3 ortalama yer kaplayan detaylarda gizlidir. Star Plastik A.Ş., üretimini yapmış olduğu tüm detayların gerekli belgelerini almış, bu belgelerin teknik desteğini ve garantisini sağlamak için ekipler kurmuş, şantiye ortamında ürünün değerlerini ölçebilecek cihazlarla donatmıştır.

Dübeller taşıyıcı elemanlara zarar vermez
Mantolamada ısı yalıtım levhalarının mekanik tespiti için kullanılan dübeller betonarme yapı elemanlarında paspayı denilen ve demirlerin korozyana uğramasını engelleyen kısım içerisinde kalır. Kaldı ki m2ye ortalama 6 adet olarak hesaplanan dübel sayısını ortalama dübel çelik çapı 10 mm ile bir hesap yaparsak; 1 adet dübelin duvarda oluşturduğu delik alanı pr2=3,14x5 mm2=78,5 mm2 =0,000785 m2dir.
6 adet dübelin delik alanını  6x0,0000785 m2=0,000471 m2 olarak hesaplarsak, bu da ısı yalıtımı yapılan 1 m2lik duvar alanında sadece 0,0000471 m2lik toplam delik alanı olur ki ihmal edilebilecek bir değerdir.
Dübel, yapısı itibariyle bu alanı dolduran ve ortadan kaldıran bir üründür.

 


İlginizi çekebilir...

Gürültü Bariyeri ile Trafik Kaynaklı Çevresel Gürültünün Azaltılması

Çevremizdeki sesler bizi rahatsız etmeye başladığı zaman 'gürültü' olarak algılarız. Gürültü sadece rahatsız edici olmakla kalmayıp, beden ve ...
15 Nisan 2019 Pazartesi / 13:14

MYK Tarafından Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu Nasıl Olunur?

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), ükemizde mesleklere standart, bireylere nitelikli belge kazandırmak amacıyla yürütülen ulusal yeterlilik sisteminin k...
15 Mart 2019 Cuma / 10:56

Havalandırma Sistemlerinde Gürültü ve Çözümü

Zahid Poyraz S&P AFS Havalandırma Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü...
30 Ocak 2019 Çarşamba / 11:01

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.