E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

DKM, İddialı bir Üretici Kimliğine Bürünüyor

DKM, İddialı bir Üretici Kimliğine Bürünüyor

22 Haziran 2016 Çarşamba / 16:04 | HABERLER
147. Sayı (Haziran 2016)

İnşaat sektörüne hızlı ve yenilikçi çözümler üretme misyonuyla ağırlıklı olarak sismik koruma-titreşim kontrolü ve ses yalıtımı alanında faaliyet göstermek üzere 2003 yılında kurulan ve küresel anlamda sektörün önemli firmalarından MASON, INDEX ve Mercer Rubber gibi firmaların Türkiye temsilciliğini yürüten DKM İnşaat, son yıllarda üretici kimliğine bürünerek farklı alanlarda da faaliyet göstermeye başladı...

DKM’nin bu kapsamdaki ilk ürünü, Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nde de adaylığı bulunan TUNEX Darbe Sesi Yalıtım Membranıydı. Ardından geçtiğimiz aylarda REZONEX ile ikinci ürün gamını oluşturan DKM’deki sözkonusu bu gelişmelerle ilgili firmanın genel müdürü Volkan Dikmen’den bilgiler aldık. Dikmen, “Temel odaklandığımız konu, ürettiğimiz tüm ürünlerin inovatif ve çevreci olması. Doğaya, çevreye saygılı yeni ürün ve teknolojilere yatırım yapıyoruz” diyor...

Yalıtım: DKM son yıllarda farklı bir kimlik kazanmaya başladı. Sizi böyle bir girişime iten temel motivasyon neydi, bu kapsamda neler yapıyorsunuz? Geliştirdiğiniz ürünlerde öncelikleriniz neler?

Volkan Dikmen: Türkiye’de teknolojik olan ya da olmayan birçok malzemenin üretilebileceğini düşünüyoruz. DKM olarak da ses ve titreşim konusundaki tecrübemizle katkı koyabileceğimizi tahmin ediyoruz. Bu ürettiğimiz ürünleri, ileri teknoloji sahibi ülkelere ihraç etmeyi amaçlıyoruz. İnşaat sektörü gelişen bir pazar ve inovatif çalışmalarımızla bu pazarın içinde yer almak istiyoruz.
DKM olarak ana gündemimizi 2020 yılına kadar, halen distribütörlüğünü yaptığımız ürünlerin Türkiye’de üretilmesi oluşturuyor. Bu amaca yönelik ilk olarak TUNEX ve REZONEX markalarıyla üretime başladık. Kendi içimizde bir Ar-Ge departmanı kurduk. Ayrıca üniversitelerle işbirlikleri yapıyoruz. Şu anda ikisi devam eden, biri ise başlayacak olan üç projemiz var. Bunların sonucunda yeni ürünler piyasaya süreceğiz.
Temel odaklandığımız konu ise ürettiğimiz tüm ürünlerin inovatif ve çevreci olması. Doğaya, çevreye saygılı yeni ürün ve teknolojilere yatırım yapıyoruz. Bunların içinde nanoteknolojiler de olacak.

Yalıtım: Yeni ürünlerinizden TUNEX ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Fikir nereden doğdu, süreç nasıl gelişti, geri dönüşüm kauçuğu nereden temin ediyorsunuz?..

Volkan Dikmen: Ses yalıtımı konusundaki uzmanlığımızla geliştirdiğimiz TUNEX Darbe Sesi Yalıtım Membranı, yüzde 100 geri dönüşüm kauçuktan üretiliyor. Katlar arası ses yalıtımının yanı sıra ısı yalıtımına da katkı sunan ürünün yanma dayanım özelliği de mevcut. Gürültü yönetmelikleri ile Binalarda Enerji Performans Yönetmeliğine uygun olan TUNEX, LEED ve BREEAM puanlamasında enerji verimliliği, iç ortam kalitesi gibi temel kriterlere de katkı sağlıyor. Şap altına, halı, parke, seramik gibi kaplamaların altına pratik bir şekilde uygulanıyor. 5 ve 8/4 mm kalınlığıyla yapılarda sessizlik ve konfor sağlıyor.
Kurulduğumuz 2003 yılından bu yana uygulama ve danışmanlık yapıyoruz. Bu süreçte sektörün ihtiyaç duyduğu ürün ve çözümleri, distribütörlüğünü yaptığımız firmalar vasıtasıyla yurtdışından temin ediyorduk. Fakat özellikle ithal ettiğimiz bitüm içerikli ses yalıtım malzemeleri geri dönüşümlü olmadıkları için, Türkiye’de popüler hale gelen Yeşil Binaların sertifika süreçlerinde hedeflenen puanlar alınamıyordu. Dolayısıyla geri dönüşümlü malzeme üretimi fikrinin buradan doğduğunu söyleyebilirim. Üreteceğimiz ürünün inovatif ve geri dönüşümlü olmasında kararlıydık. TUNEX böyle doğdu.İlk zamanlar kauçuk atığını bir üretici firmadan satın alıyorduk fakat bu sayı dörde çıktı. Bu, üretici firmalar açısından da atıkların bertarafı konusunda çevreci bir çözüm yarattı.
TUNEX’i yaklaşık bir senelik Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda geliştirdik. Çok farklı kalınlık, yoğunluk ve katkılarla çeşitli ürünler ürettik. Bu süreçte en zor adım, testlerin tamamının Türkiye’de yapılamamasıydı. Testlerin bir kısmını yurtdışında yaptırmak zorunda kaldık. Ürünü yapmanın dışında bizi en çok yoran ise ürünü istenilen kaliteye ulaştırmaktı. Fakat sonuç itibariyle birçok sertifika aldık ve bugüne kadar Avrupa Konutları, AND Plaza ve Çiftçi Tower gibi oldukça iyi referanslar elde ettik. Hatta Azerbaycan ve Türkmenistan gibi ülkelere de ihraç ettik. Yurtdışında ciddi bağlantılar kurmaya başladık. Özellikle Katar ve Azerbaycan’da bazı distribütörlük anlaşmaları yapmak üzereyiz.
Yeşil Bina sertifikalı yapılara söz konusu ürünleri dahil etmemiz daha kolay oluyor. Çünkü Avrupa’dan gelen geri dönüşümlü ürünlere göre hem yangın dayanımı hem de üretim tesisinin Türkiye içinde, projeye yakın olması nedeniyle ek puanlar kazandırabiliyoruz. Kapasitemiz ise her geçen gün artıyor.

Yalıtım: Üretim ve yatırım hakkında bilgi alabilir miyiz? Zorlandığınız aşamalar oldu mu?

Volkan Dikmen: Üretim tesisimiz Gebze’de 1250 metrekaresi kapalı olmak üzere 2 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alıyor. Tesiste 11 kişi çalışıyor fakat kapasite artışımızdan dolayı birkaç ay içinde personel sayımızı artırmayı planlıyoruz.
Üretime başlamak bizim için çok zor olmadı fakat en zor kısım Ar-Ge ve testlerin başlamasıyla ürünün geliştirilmesi aşamasıydı. Bazı testler kullanılması ve testlerin dört ayda sonuçlanması bizi oldukça yordu.

Yalıtım: TUNEX’i piyasaya sunduğunuzda pazarın tepkisi ne oldu?

Volkan Dikmen: Pazarda yurtdışından getirilen TUNEX benzeri ürünler olmasına rağmen otomobil lastiklerinden geri dönüştürülüp üretiliyor olmaları, ısı yalıtımı başta olmak üzere bazı dezavantajlar yaratıyordu. TUNEX’in ise ısı yalıtımı otomobil lastiğinden yaklaşık üç kat daha iyi. Yani TUNEX ses yalıtımının yanında ciddi bir ısı yalıtımı da yapıyor. Türkiye’de ara katlarda da ısı yalıtımı yapılması mecburiyeti getirilmesi TUNEX’i hepten avantajlı bir ürün haline soktu ve hem yangın sınıfı, hem ısı yalıtımı yapmasıyla diğer ithal ürünlerin önüne geçirdi. Türkiye’de üretilmesi de diğer bir avantaj oldu. 
Yalıtım: TUNEX’in içeriğinde neler var?

Volkan Dikmen: Ana hammadde elastomerik kauçuk köpüğü. Yangın sınıfını iyileştirmek amacıyla da ürünün tipine göre yüzde 4-7 oranında bir-iki bağlayıcı katılıyor.

Yalıtım: Yeni ürünlerinizden birisi olan REZONEX ile ilgili de bilgi alabilir miyiz?

Volkan Dikmen: REZONEX Modüler Titreşim Alıcı, yüksek frekanslı makinelerin oluşturduğu titreşim ve gürültüyü azaltmak amacıyla kullanılan yeni geliştirdiğimiz bir ürün. Bu ürün gamını endüstriyel yapılarda sadece titreşim önleyici amaçlı kullanılmak üzere geliştirdik. 250-300 mm kalınlığa sahip olan bu ürünü, TUNEX’ten sonra üretimini yaptığımız ikinci markamız oldu. REZONEX’in TUNEX’ten farkı, sadece titreşim yalıtımı sağlaması. Piyasaya sunduğumuz iki aydır da oldukça yoğun ilgi görmesi, pazarda böyle bir ihtiyacın olduğunu gösterdi.

Yalıtım: Ses, titreşim ve sismik yalıtım Türkiye’de yeni yeni gündeme gelen konular... Sizce hem devlet, hem sektör açısından neler yapılması gerekiyor?

Volkan Dikmen: Aslında bir Gürültü Yönetmeliğimiz var ama yeni bir yönetmelikle ilgili Prof. Dr. Selma Kurra ve Y. Doç. Dr. Nurgün Tamer Bayazıt’ın da dahil olduğu bir ekip çok kapsamlı bir çalışma hazırladılar. Bu yeni yönetmeliğin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Zannediyorum bir sene sonra yayınlanacak yönetmelikle binalar sınıflara ayrılıyor ve binalarda ses yalıtım önlemleri güncel Avrupa standartlarına getiriliyor.
Yeni binalarda ses yalıtım standardı yükseldikçe yalıtım malzemeleri pazarı da oldukça büyüyecek. Bu zamana kadar nitelikli otel ve bazı iş merkezleri bu taleplerde bulunuyorlardı ama artık her binada ses yalıtım önlemleri alınacak. Mekanik tesisat sektörünün gündeminde de ses ve akustikle ilgili konular gündemde yer alıyor. Türkiye’de bu anlamda kısa zamanda çok büyük gelişmeler olacağını tahmin ediyorum.

 


İlginizi çekebilir...

BTM, Su Yalıtımı Yönetmeliği Hakkında MMO İzmir Şubesinde Seminer Verdi

BTM 'Yapılarda Su Yalıtımı ve Su Yalıtım Yönetmeliği' konusunda TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nde seminer verdi....
10 Temmuz 2019 Çarşamba / 15:29

ODE'den, Yurtdışında Ustalara Uygulama Eğitimi

ODE Yalıtım, yurtdışında ürünlerinin tercih edildiği büyük projelerde görev alan ustalara yönelik uygulama eğitimi vermeye başlayarak, yalıtımında yer...
10 Temmuz 2019 Çarşamba / 15:26

TED Ankara Koleji İncek Kampüsü'nde Ravaber Ürünleri Kullanıldı

TED Ankara Koleji İncek Kampüsü projesinde çatı yalıtımı, Mardav Satış Noktası Me-Ta Yalıtım tarafından 6 bin metrekare Ravaber Teras Çatı Levhası kul...
10 Temmuz 2019 Çarşamba / 15:22

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.