E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Ravaber, Seramik Yünü Üretimine Başladı

Ravaber, Seramik Yünü Üretimine Başladı

13 Mayıs 2016 Cuma / 14:52 | HABERLER
146. Sayı (Mayıs 2016)

Geçtiğimiz günlerde seramik yünü üretimine başlayarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Ravaber, ülke ithalatının ve dış ticaret açığının azaltılmasında öncü bir rol oynayacak. Bu önemli yatırımla ilgili bilgiyi ise Ravaber Seramik Elyaf ve Endüstriyel Ürün Yöneticisi Faruk Bilal'den aldık...

Yalıtım: Ravaber, seramik elyaf üretimine ne zaman başladı?

Faruk Bilal: Fizibilite çalışmaları sonrası yatırım kararı 2015 yılı başında alındı. Çeşitli ülkelerde yapılan araştırmalar sonucunda 3,000 tonluk seramik yünü yatırımı için mevcut 80 bin metrekare fabrika alanı içerisinde hangarlar kapatılırken, bir yandan da makineler sipariş edildi. İlk üretim denemelerine ise nisan ayında başladık.

Yalıtım: Bu üretim nerede, nasıl bir tesiste gerçekleştiriliyor?

Faruk Bilal: Üretim Kayseri’deki Ravaber’in genişletilen taşyünü tesisinin içindeki seramik yünü hattında gerçekleştiriliyor. Bu tesis sektör için de oldukça önemli bir tesis. Yalıtım sektöründe CE, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim; ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi; ISO 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği; ISO16001- 50001 Enerji Verimliliği Sistemi gibi kalite belgelerine haiz; İZODER’in İKOS ve uluslararası denetleme kuruluşu RINA’dan Marine belgesi almış; TÜRKAK’tan Akredite EN 17025 belgeli laboratuvara sahip; Teknovasyon isimli bir Ar-Ge firması olan, ayrıca TÜBİTAK ve KOSGEB’den destekler alan; TSE Çift Yıldız belgeli; TSE EN 13162 standardı ve CE EN 13162 standartlarına sahip; hammaddeyi kendi madeninden çıkarıp, üretim için gerekli yan ihtiyaçları da kendisi üreten bir tesise sahibiz. Çatıya kurulu güneş panelleri ile ihtiyacımız olan elektriğin bir kısmını üretiyoruz ve taşyünü üretiminde çıkan bütün atığı tekrar kullanarak briket imal ediyoruz.
Ürettiğimiz yalıtım malzemesine “Faydalı Model Belgesi” alan ve patent için gün sayan, ürünleri Yalıtım Dergisi tarafından “Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri” ile defalarca ödüllendirilen bir firmayız. KALDER, TOBB, MÜSİAD ve İZODER gibi kurumlarda etkin bir şekilde yer alıyoruz ve tecrübelerimizi liseli, üniversiteli öğrencilerle, mühendis ve mimarlarla paylaşıyoruz. Avrupa’da taşyünü tesisi kurabilecek bilgi ve tecrübeye sahibiz. Tesisimiz tarım, inşaat, mekanik, refrakter ve otomotiv gibi farklı sektörlere hitap eden malzemeler üreten bir tesis.Yalıtım: Yatırımın maliyeti ne oldu?

Faruk Bilal: Ravaber refrakter sektörüne 2015 yılında başlayan 9 milyon €’luk bir yatırım yaptı. Bu yatırım ile Türkiye’de ilk ve tek olan seramik yünü üretiliyor. 2015 yılında toplamda 31 milyon €’luk yatırım ile taşyünü fabrikamıza 40 bin tonluk ilave hattımız birkaç ay içinde faaliyete geçmiş olacak. Böylelikle Ravaber 110 bin ton yıllık taşyünü kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük taşyünü üretim tesisi olmakla kalmayacak, seramik yününde de Türkiye’nin tek üreticisi olarak ülke ithalatının ve dış ticaret açığının azaltılmasında öncü bir rol oynayacak.

Yalıtım: Ravaber’in seramik yünü üretimi sektöre ne katacak?

Faruk Bilal: Mikronize taşyünü ve topraksız tarım sektöründe kullanılan organik mineral elyaf üretimi gerçekleştiren,  kendi tasarladığımız ve geliştirdiğimiz makine sayesinde üç yoğunluklu taşyünü levha üretebilen Ravaber olarak yenilikçi  yapımızla ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Türkiye’ye ithal edilen ve Avrupa’da dahi bir tek üreticisi olan seramik yününü üretmeye başladık. Bu kapsamda yüksek sıcaklıkla çalışan sektörlere destek olacağız. Bu üretim, sektörde kullanılan ana malzemelerden birinin çok rahat, çabuk ve kolayca bulunur olmasını sağlayacak. İstenildiğinde özel üretim yaptırma imkanı olacak. Farklı tipleri, yoğunlukları ve kalınlıkları stokta bulunduramama gibi problemleri ortadan kaldıracak.Yalıtım: Seramik yünü hangi alanlarda kullanılıyor?

Faruk Bilal: Seramik yünü demir-çelik, çimento, cam, seramik, endüstriyel fırın imalatı, döküm sanayi, ısıl işlemler, emaye, beyaz eşya, petrokimya, termik santraller ve otomotiv sektörlerinde kullanılıyor.

Yalıtım: Seramik elyafın hangi formları ve tiplerini üreteceksiniz?

Faruk Bilal: Öncelikle battaniye formuyla başlayacağız. Bunun Standart, High ve Zirkonyumlu üç tipi var. Daha sonra levha ve kumaşını da üretebiliriz. Vakumlu ve modülleri ise bir başka firmamızda imal ettireceğiz.

Yalıtım: Refrakter ve seramik yünü pazarı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Faruk Bilal: Refrakter pazarının dünyadaki büyüklüğü 41 milyar Euro civarında. Demir-çelik sektörü bunun yüzde 60’ını, enerji ve kimyasallar yüzde 15’ini, demir dışı metaller yüzde 10’unu, çimento yüzde 8’ini, cam yüzde 7’sini oluşturuyor. Bu pazarın yüzde 27’si Batı Avrupa, yüzde 21’i Asya, yüzde 15’i Kuzey Amerika ve Kanada, yüzde 13’ü Güney Amerika ve Meksika, yüzde 11’i Ortadoğu ve Afrika, yüzde 7’si Doğu Avrupa, yüzde 5’i CIS ve yüzde 1’i Japonya ve Avustralya’dır. Yıllık 46 milyon ton tüketilen refrakter pazarında Çin yüzde 66’sını, Avrupa yüzde 15’ini üretiyor. Dünya refrakter ithalatı ve ihracatı 6’şar milyar $’dır. Dünya seramik yünü pazarı ise 4,3 milyar $’dır.
Türkiye’de seramik yünü, ısı yalıtım pazarı içinde çok küçük bir paya sahip. TÜİK verilerine göre refrakter üretim değeri 244 milyon TL’dir. İhracat 80 milyon $’dır. Türkiye’de, 20 civarında refrakter ürün imalatı yapan firma mevcut. Bu firmalar toplam 4.500 kişilik istihdam yaratıyorlar. Yıllık üretim kapasitesi 550 bin ton dolayında. Kapasite kullanım oranları ise yüzde 43 düzeyinde. Yerli üretimin, tüketimin yaklaşık yüzde 75’ini karşılamasının yanı sıra bir miktarı da ihraç ediliyor.

 


İlginizi çekebilir...

BTM, Su Yalıtımı Yönetmeliği Hakkında MMO İzmir Şubesinde Seminer Verdi

BTM 'Yapılarda Su Yalıtımı ve Su Yalıtım Yönetmeliği' konusunda TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nde seminer verdi....
10 Temmuz 2019 Çarşamba / 15:29

ODE'den, Yurtdışında Ustalara Uygulama Eğitimi

ODE Yalıtım, yurtdışında ürünlerinin tercih edildiği büyük projelerde görev alan ustalara yönelik uygulama eğitimi vermeye başlayarak, yalıtımında yer...
10 Temmuz 2019 Çarşamba / 15:26

TED Ankara Koleji İncek Kampüsü'nde Ravaber Ürünleri Kullanıldı

TED Ankara Koleji İncek Kampüsü projesinde çatı yalıtımı, Mardav Satış Noktası Me-Ta Yalıtım tarafından 6 bin metrekare Ravaber Teras Çatı Levhası kul...
10 Temmuz 2019 Çarşamba / 15:22

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.