E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Özyeğin Üniversitesi Enerji Dağıtım Merkezi Titreşim Yalıtımı

Özyeğin Üniversitesi Enerji Dağıtım Merkezi Titreşim Yalıtımı

7 Ağustos 2015 Cuma / 11:29 | UYGULAMA
137. Sayı (Ağustos 2015)

Faruk Bilal - Berkman Dinç Himerpa

Özyeğin Üniversitesi’nin Çekmeköy’deki kampüs projesi Avrupa, Asya ve Ortadoğu’da önemli projeleri hayata geçirmiş ve aynı zamanda Columbia, Cambridge, Princeton, Oxford gibi dünyaca ünlü üniversitelerin kampüs tasarımlarını gerçekleştirmiş RMJM firması tarafından dizayn edilmişti. Fakülte binaları, araştırma laboratuvarları, öğrenci yurtları, öğrenci merkezleri, spor alanları ve sosyal yaşam merkezlerinin yer aldığı projede esnek ve modüler bina konsepti hakim. Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü, çevre dostu binalara yönelik uluslararası arenada kabul gören bir sertifika sistemi olan LEED’e sahip ilk Türk üniversitesi kampüsü olma özelliğine de sahip.

Özyeğin Üniversitesi içerisinde yer alan enerji dağıtım binasında bulunan AHU ve chiller gruplarının titreşim yalıtımında ise Isolgomma Megamat ürünleri tercih edildi. Makinelerin zemine ileteceği titreşimleri minimize etmek ve aynı zamanda makineleri bu titreşimden kaynaklı zararlara karşı koruyarak uzun vadeli ve verimli çalışmalarını sağlamak amacıyla makinelerin altında kaide sistemleri oluşturuldu ve bu kaidelerle taşıyıcı döşeme arasında Megamat ME 10/650 ürünleri kullanıldı.
Isolgomma Megamat, 650 kg/m3 yoğunlukta EPDM ve SBR kauçuğundan mamul, 10 mm kalınlığında 1 x 1 metrelik plakalar halinde üretilen özel bir titreşim yalıtım malzemesi. Ürün, tüm zemine boşluk kalmayacak şekilde yerleştirildi. Üzerinde kırmızı renkli su geçirimsiz örtü bulunan Megamat 10/650’nin birleşim yerleri su geçirimsizliğinin sağlanması ve sistem bütünlüğünün korunması amacıyla Delta Multi-Bant ile kaplandı. Yine kaide çukurunun yan tarafları Megamat 10/650 levhalar ile kaplanarak yanal titreşim kuvvetlerinin taşıyıcı sisteme iletilmesi önlendi ve kaide çukuru bir havuz haline getirildi. Bu aşamadan sonra sistem üzerine doğrudan kaide betonu dökülerek yalıtım sistemi, makinelerin yerleştirilmesi için hazır hale getirildi. Bu sistem dahilinde makinelerin altında yüzde 84 oranında titreşim yalıtımı sağlanarak 16,4 dB’lik geçiş kaybı sağlandı.

 


İlginizi çekebilir...

Betonarme Su Depoları ve Gıda Tesislerinde Su Yalıtımı

Cem Ercan
İnşaat Y. Mühendisi
Emülzer Proje ve Teknik Satış Müdürü...
9 Ağustos 2016 Salı / 17:43

Rönesans Mecidiyeköy İş Merkezi Yeşil Çatı Uygulaması

Rönesans Mecidiyeköy İş Merkezi'nin bahçe çatıları, BTM Optigreen ile yeşillendi......
12 Mayıs 2014 Pazartesi / 15:37

Otopark Tavanlarında Önemli Bir Alternatif Ytong Yalıtım Plağı

Kuveyt Türk Bankacılık Üssü ve Yaşam Alanı projesinin ilk etabının 42 bin metrekarelik duvarlarında 6500 metreküp Ytong gazbeton blok ve otopark katı ...
6 Haziran 2013 Perşembe / 11:23

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.