E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
EMÜLZER
KNAUF

Başardık(*)

Başardık(*)

8 Mayıs 2015 Cuma / 16:47 | YAYINCIDAN
134. Sayı (Mayıs 2015)

İSMAİL CEYHAN ismailceyhan@b2bmedya.com
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri fikrimizi olgunlaştırmak için sektörün kanaat önderleri ile görüş alışverişi aşamasında ifade ettiğimiz temel ilkelerimizin zaman içinde doğruluğunun defalarca kanıtlanmış olmasından memnuniyet duyuyorum.
“Yalıtım sektörüne adımızı verdik” iddiasında olan, sektörün oluştuğu günlere tanıklık etmiş bir dergi olarak, iyi ki bundan 13 yıl önce misyonumuza ödül organizasyonu ekleme cesaretini de gösterebilmişiz. 12. kez verdiğimiz ödüllerin ardından bu sayfada bazı görüşlerimi sizlerle bir kez daha paylaşmak istiyorum.
Temel ilkemiz: 
Tarafsızlık ve sektörün inisiyatif alması
Artık herkes biliyor ki, önümüzdeki yıl, 20. yaşını kutlayacağımız Yalıtım Dergisi, yalıtım bilincinin olgunlaşması, teknik bilginin paylaşılması ve ticari iletilerin sektör bileşenleri (üreticiler-satıcılar ve uygulamacılar) arasında yayılması için özgür ve tarafsız bir iletişim ortamı sunuyor. 
Dergimizin iletişim ortamını kullanan firmalar ayrıca kendi etkinlikleri ile, ticari fuarlara katılarak, sektörün STK’larının faaliyetleri içinde yer alarak pazarın sağlıklı büyümesi için çalışıyor. Sanayileşmiş ülkelerde de pazarlama enstrümanları aynen böyle kullanılıyor. Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nin saydığım enstrümanların bütünleyicisi olarak, pazarlamada fark yaratma çalışmalarına katkı yaratabilmesinin, bugün geldiği saygın noktanın altında dergimizin “tarafsızlık” ilkesi ile ödüllere aday olma, okur oylaması ve seçici kurul aşamalarında sektörün temsilcilerinin inisiyatif alması ve şeffaflık yatıyor. 
Seçici Kurul toplantıları
Ödüllerin iki önemli aşaması var. Okur oylaması bu yıl 4000 oya yaklaştı. Yine aynı şekilde, Seçici Kurul’a yüze yakın sektör ilgilisi katıldı. Akademisyenler, derneklerimizin başkanları, firma yöneticileri, mimarlar, proje müdürleri, eski ve yeni tüm yalıtım dostları her yıl olduğu gibi bu yıl da Seçici Kurul davetinde buluştu. Bu buluşmayı herkes önemsiyor. Ayrıca kazanan belirlenirken katılım sağlamanın, oyu kullanmanın da mutluluğunu yaşıyor. Ödüllerin tartışılmamasının, saygınlığının temel güvencesi işte bu katılım ortamı ve şeffaflık oluyor.
Adaylık süreci ve ödül töreni
Ödüllerin amacına yönelik en önemli süreç adaylık süreci. Bu aşamada adaylara yol gösterici, pazarlama çalışmaları içinde adaylıklarını nasıl duyurmaları konusunda bilimsel yöntemler öneriyoruz. Her geçen yıl, firmalar adaylıklarını duyurmada e-bülten göndererek, dergi ilanları vererek, seçici kurul toplantısında stant kurarak kazanmak için gerekli yöntemleri bilinçle kullanıyor ve fark yaratabiliyor. 
Ödül törenimize protokol katılımı ve firmaların fuar heyecanlarına ödül töreni heyecanını eklemeleri de memnuniyet verici seviyede. İnanın YSBÖ ödül törenlerine katılım, yurtdışında fuarlarda katıldığım iki-üç “inovasyon-tasarım” ödül törenlerine (Bunları da dergiler düzenliyor) katılımdan hiç de az değil. Hatta daha yüksek katılım olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kazanan firmaların stantlarında ödülleri sergilemesi, ilanlarında ödül logosuna ve anonsuna yer vermesi giderek kabul gören ve yaygınlaşan bir uygulama olarak ödüllerin ticari amacına, ödüllü firmalara katma değer yaratabilmesine hizmet ediyor.
Özel ödüller organizasyonu taçlandırıyor
Yatırım, Isı Yalıtım Ürünü, Su Yalıtımı Ürünü, Ses Yalıtımı Ürünü, Yangın Yalıtımı Ürünü ödülleri bilindiği gibi okur ve seçici kurul oylaması sonucunda belirleniyor. Bunların dışında organizasyon komitemizde değerlendirerek belirlediğimiz ödüller de var: Yılın Profesyoneli, Sektöre Katkı Özel Ödülü, Tesisat Yalıtımı Özel Ödülü, Yalıtım Dergisi Özel Ödülü. Her yıl değerlendirmelerimize bağlı olarak takdim ettiğimiz bu özel ödüllerin de sektörün gelişimine, moral değerlerine katkısının olduğunu görmekten de mutluluk duyduğumu ifade ederek yazıma son veriyorum. 
Başta okurlarımıza, adaylarımıza, ödül kazananlara, seçici kurula ve törenimize gelen dostlarımıza, her yıl ödül törenlerimizin protokol konuğu olarak katılan, bizlerden desteğini esirgemeyen kamu yöneticilerimize, sektör derneklerimizin değerli başkanlarına bir kez de buradan teşekkürlerimi sunuyorum.
İsmail Ceyhan
Yalıtım Dergisi İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
(*) İki buçuk yaşındaki kızım Eda’nın söylediği gibi.
 


İlginizi çekebilir...

Yeni Şeyler Söylemek Lazım

Değerli dostum DKM İnşaat Kurucusu ve Genel Müdürü Volkan Dikmen'in özyaşam öyküsünü, Yayın Koordinatörümüz Sertaç Aytaç'ın kaleminden keyifle...
14 Mart 2019 Perşembe / 16:12

İç Pazar Daralması Sektörü İhracata Yönlendiriyor

İsmail Ceyhan...
14 Şubat 2019 Perşembe / 00:12

İnsanımız Berberinde Sertifika Ararken...

İsmail Ceyhan...
30 Ocak 2019 Çarşamba / 16:23

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.