E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Yalıtım Sektörü için 2014 Nasıl Geçti? 2015 Neler Getirecek?

Yalıtım Sektörü için 2014 Nasıl Geçti? 2015 Neler Getirecek?

16 Ocak 2015 Cuma / 14:16 | YAYINCIDAN
130. Sayı (Ocak 2015)

İSMAİL CEYHAN B2B Medya Genel Müdürü
Sektörümüzün kanaat önderlerinin yorumlarını içeren ve geçen sayımızda ilk bölümünü, bu sayımızda da ikinci ve son bölümünü yayınladığımız “Yılsonu Değerlendirmeleri” dosyasına göz attığımızda şu ortak noktalar öne çıkıyor:
✓ Yalıtım sektörünün 2014 yılı performansı, özellikle ilk altı aylık büyümenin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine ve yılın ikinci yarısının yaz döneminde piyasanın daralması, ardından son çeyrekte toparlanmasına rağmen beklentilerin altında kalmış gibi görünüyor.
✓ Sektör derneklerimizin değerlendirmelerinin sevindirici yanı, uygulama tarafında ustalara yönelik eğitim ve sertifikalandırma çalışmalarının başarılı olması. Öte yandan iş güvenliği uygulamalarının da özellikle dış cephe ısı yalıtım uygulaması yapan firma ve uygulama elemanları için hayati önem kazandığını görüyoruz. 
✓ Geçtiğimiz yılın bir diğer önemli olayı Yangın Yönetmeliği konusunda yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gönderilen genelge üzerine bazı belediyelerin yönetmeliği farklı yorumlaması, sektörde ciddi bir tedirginlik yarattı. Yönetmeliğin uygulanmasına yönelik Bakanlık tarafından belediyelere gönderilen genelgenin yürürlük tarihinin 1 Temmuz 2015’e ötelenmesinin yanı sıra üzerinde çalışılan yeni Yangın Yönetmeliği’nde 21 metre yerine 28 metre yükseklik sınırı getirilmek suretiyle sorunun önümüzdeki yıllarda büyümesi engellenmiş görünüyor.
✓ Yeni yılda yalıtım sektörü için iyimser gelişmeler de bekleniyor. “Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı”na bağlı olarak mevcut binalarda yalıtım uygulamasına yönelik teşviklerin getirileceği beklentisi, üzerinde çalışmaları devam eden Su Yalıtımı Yönetmeliği’nin çıkma olasılığı, devam edecek olan kamu yatırımları, kentsel dönüşüm uygulamaları, mevcut binalarda ısı yalıtımı uygulamaları, ihracat olanakları ve yapılan yatırımlar sektörümüz için umut vaat ediyor. 
Öte yandan kanaat önderleri tedbirli iyimserliği ve ihtiyatı da elden bırakmamayı öneriyor.
***
Bize gelince...
İki yıl sonra 20. yaşını kutlayacak olan Yalıtım dergimizle bu yıl 12. Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’ni düzenliyoruz. Sektörde önemsenen organizasyonumuzun markalaşma ve pazarlama iletişimi çalışmalarında firmalara değer kattığını görmek bizleri oldukça sevindiriyor. 
Ödüllerle birlikte her geçen yıl basılı dergimiz ve aylık bültenimizle e-dergi olarak ulaştığımız sektör profesyonellerinin sayısı da giderek artıyor. 
Bildiğiniz gibi, Yalıtım dergimizin yanı sıra yapı sektörüne yönelik Çatı ve Cephe Dergisi’ni ve Yeşil Bina Dergisi’ni de yayımlıyoruz. Bu yıl Çatı ve Cephe dergimizin düzenlediği “Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri”nin dördüncüsünü gerçekleştireceğiz. Her iki dergimizin ödüllerine adaylık katılımının yıldan yıla artıyor olması da bizler için oldukça sevindirici. 
Ayrıca sürdürülebilirlik, düşük karbon salımı, pasif ev, yeşil ürün, enerji verimliliği kavramlarının kavramsal boyutta yaygınlaşmasının yanı sıra sektörlerimiz tarafından kabul görmesi, işe dönüşmesi Yeşil Bina dergimizin çok okunan-takip edilen dergi konumunu da güçlendiriyor. Ağırlıklı okur kitlesi mimarlar-tasarım ofislerinden oluşan Yeşil Bina dergimizin etkinliği yalıtım, cephe ve çatı firmaları-markaları için de ciddi fırsatlar sunuyor.
Yalıtım sektöründe faaliyet gösteren firmalara ve yöneticilerine, mimar ve mühendislerine, üretimde görev alanlardan şantiyedeki ustalara kadar herkese başarılı, verimli ve kazasız bir yıl diliyorum.
 


İlginizi çekebilir...

Sadece Kış Aylarında Değil, Sıcak Havalarda da Yalıtım Şart

Kamuoyunda genellikle ısıtma giderlerinden tasarruf etmek için öne çıkan yalıtım, havaların ısınmasıyla birlikte sıcağa karşı da gerekli olduğunu hiss...
1 Haziran 2019 Cumartesi / 03:52

Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 16.'sını düzenlediğimiz Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri'nde Yılın Yatırımı, Yılın Isı Yalıtımı Ürünü, Yılın Su Yalıtımı Ürünü, Yılın Se...
16 Mayıs 2019 Perşembe / 16:27

Türkiye'den Küresel Bir Marka Çıkar mı?

Yalıtım sektörü, dergimizin de yayın hayatına denk gelen son yirmi yıllık süreçte hızlı bir gelişim gösterdi....
15 Nisan 2019 Pazartesi / 14:00

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.