E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
EMÜLZER
KNAUF

"Enerji Verimliliği ve Binalarda Isı Yalıtımı Tüketici Algı Araştırması"nın Sonuçları Açıklandı


16 Aralık 2013 Pazartesi / 10:58 | TEKNİK MAKALE
117. Sayı (Aralık 2013)

Filli Boya Yalıtım'ın desteği ile Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından gerçekleştirilen "Enerji Verimliliği ve Binalarda Isı Yalıtımı Tüketici Algı Araştırması"nın sonuçları, düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Türkiye'de "Sürdürülebilir İş" modellerine geçiş için öncü olma hedefi doğrultusunda bir bilgi merkezi olarak çalışan Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sungur Bursa, ısı yalıtımının kentsel dönüşümün gizli finansman kaynağı olabileceğini ifade etti.
Türkiye genelinde 16 il ve 7 bölgede gerçekleştirilen araştırma, Capatect’in desteği ile Türkiye’de “Sürdürülebilir İş” modellerine geçiş için öncü olma hedefi doğrultusunda bir bilgi merkezi olarak çalışan Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından gerçekleştirildi. Araştırma kapsamında, “Daire satın almada belirleyici en önemli etken nedir”; “Tüketicinin ısı yalıtımı yaptırmamasının en büyük engeli nedir”; “Türkiye’de tüketicilere göre konutlarda en yüksek enerji maliyet kalemleri nelerdir” gibi soruların cevapları arandı. Araştırmada tüketicinin ısı yalıtımı-tasarruf ilişkisini nasıl değerlendirdiği, ısı yalıtımı yaptırma oranı-sosyo ekonomik durum ilişkisi de ölçümlendi.
Sonuçları ile Türkiye’de tüketicinin, enerji verimliliği ve binalarda ısı yalıtımı ilişkisini nasıl algıladığını, beklentilerinin neler olduğunu ortaya koyan “Enerji Verimliliği ve Binalarda Isı Yalıtımı Tüketici Algı Araştırması” yalıtım sektörü için çarpıcı sonuçlar içeriyor. Araştırmaya göre 10 kişiden 9’u ısı yalıtımını konutta çok önemli olarak tanımlıyor. Isı yalıtımı, para ve enerji tasarrufu sağladığı için önemli olarak değerlendiriliyor. Ancak sadece dört kişiden biri ısı yalıtımının enerji verimliliği için önemli olduğunu düşünüyor.
Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından bir diğeri ise tüketicilerin ısı yalıtımının enerji faturalarına olan etkisi ile ilgili algıları. Tüketiciler gerçek verilerin tersine enerji faturalarını artıran en önemli nedenin elektrikli ev eşyaları olduğunu düşünüyor. Diğer bir deyişle araştırma, bireylerin konutlarda enerji faturalarını elektirikli ev aletleri ve beyaz eşyanın artırdığını düşündüklerini, ısı yalıtımının ise tüketiciler için büyük ölçüde tasarruf ve konfor sağladığını ortaya koyuyor.
Isı yalıtımı, mantolama olarak algılanıyor
Türkiye’de iki bireyden biri ısı yalıtımını mantolama olarak tanımlıyor ve bireylerin yüzde 82’si mantolamayı en etkili ısı yalıtım yöntemi olarak değerlendiriyor. 
Konut satın alımında ısı yalıtımı çok etkili değil
Konut satın alımında yalnızca dört kişiden biri bina yalıtımına önem veriyor. Bireyler için konutların konforlu olması, konutta ısı yalıtımı olmasından daha önemli.  
Türkiye’de enerji verimliğine yönelik bilgi seviyesi düşük
Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de her üç kişiden biri enerji verimliliği için ne yapması gerektiğini, her iki kişiden biri ise enerji verimliliği ve ısı yalıtımı ilişkisini bilmiyor. Bunlara ek olarak Türkiye’de ısı yalıtımına dair mevzuatın varlığından haberdar olduğunu belirten bireylerin sayısı yüzde 40 oranında. Bilgi seviyesinin düşük olmasının nedeni, bilgilendirmelerin yetersiz olması olarak değerlendiriliyor. Türkiye’nin yüzde 70’i ısı yalıtımına dair en etkin bilgi kaynağını yakın çevre olarak değerlendiriyor.   
Isı yalıtımına yapılan yatırım kendini kısa sürede finanse ediyor
Araştırmaya katılan her iki kişiden biri ısı yalıtımına yapılan yatırımın 2 yıl içerisinde kendini finanse edeceğini belirtiyor. Araştırma kapsamında, binasında ve dairesinde ısı yalıtımı olan bireyler arkadaşlarına ve çevresine ısı yalıtımını tavsiye ediyor. Isı yalıtımlı binalarda oturan bireylerin yüzde 74’ü elektrik faturalarında yüzde 40’tan daha fazla enerji tasarrufu yaptığını düşünüyor.
Basın toplantısında bir konuşma yapan Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sungur Bursa şu ifadeleri kullandı: “Cari açığımızın en önemli kalemini oluşturan enerji giderlerinin azaltılması ve sürdürülebilir gelecek için kaynak tüketimi ve bireylerin bilinçlendirilmesi çalışmalarında önemli ölçüde yol göstereceğine ve yön vereceğine inandığımız araştırmamızın sonuçlarının kamu ve özel sektör ile sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına önemli katkılarının olacağına inanıyoruz. Binalardaki enerji tüketiminin toplam enerji tüketiminde önemli bir paya sahip olduğu dikkate alındığında, ısı yalıtımının kentsel dönüşümün gizli finansman kaynağı olabileceğini söyleyebiliriz”.

Betek Pazarlama 
Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk
“Bizim için önemli olan, pazar lideri olarak yaptığımız işten memnuniyet duyanların olması. Bu araştırma sonucunda da görüyoruz ki ısı yalıtımı yaptıranların büyük çoğunluğu çevresindeki insanlara ısı yalıtımını tavsiye ediyor. Bu da işimizi iyi yaptığımızı gösteriyor. Araştırma sonucundan gördüğümüz diğer bir sonuç ise ısı yalıtımı yaptırmak isteyenlerin finansman kaynağına ihtiyaç duyması. Burada hem devlete hem de bankacılık sektörüne önemli işler düşüyor. Isı yalıtımında binaların rolünün çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu sebeple de uygulanacak yöntemlerin ülke ekonomisine katkı sağlayacağı şüphesizdir. Biz Filli Boya olarak enerji tasarrufu konusunda halkımızı bilinçlendirmek için pek çok kulvarda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu araştırmayı desteklememizdeki amaç da bu çalışmaların sonuçlarını ölçümlemekti. Görünen o ki yapılan çalışmalar ısı yalıtım konusunda halkımızı bilinçlendirmiş ve ısı yalıtım konusunda onları teşvik etmiştir. Biz Filli Boya olarak gelecek nesillere dahi iyi bir dünya bırakmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz”.
“Enerji Verimliliği ve Binalarda Isı Yalıtımı Tüketici Algı Araştırması”nın Dikkat Çeken Sonuçları
• Her iki kişiden biri enerji verimliliği ile ısı yalıtımı ilişkisini bilmiyor 
• Konut satın alımında yalnızca dört kişiden biri bina yalıtımına önem veriyor
• Araştırmaya katılanların yüzde 71’inde ısı yalıtımı bulunmuyor
• Türkiye’nin yüzde 82’si mantolamayı en etkili ısı yalıtım yöntemi olarak değerlendiriyor
• Bireyler, konutlarda enerji faturalarını beyaz eşyanın artırdığını düşünüyor
• Bireylerin yüzde 66’sı yeni mobilya yerine ısı yalıtımını tercih ediyor
• Her dört kişiden üçü ısı yalıtımını para ve enerji tasarrufu sağladığı için önemli buluyor
• Yalıtım yaptıran bireylerin yüzde 74’ü elektrik faturalarında yüzde 40’tan fazla tasarruf yaptığını düşünüyor 
• Araştırmaya katılanların yüzde 39’u, binalar için zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi hakkında yeterli bilgiye sahip değil
• Her 10 bireyden 9’u konutlarda ısı yalıtımının çok önemli olduğunu düşünüyor
• Isı yalıtımı yaptıranların yüzde 85’i ısı yalıtım yaptırmayı çevresine tavsiye ediyor
• Isı yalıtımı konusundaki bilgilendirmeler yetersiz bulunuyor
• Bireyler ısı yalıtımının iki senede kendisini finanse ettiğini düşünüyor. 


İlginizi çekebilir...

Havalandırma Sistemlerinde Gürültü ve Çözümü

Zahid Poyraz S&P AFS Havalandırma Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü...
30 Ocak 2019 Çarşamba / 11:01

Isı Yalıtımından Kullanılan EPS Ürünlerine Reçine Kaplama

MAK. MÜH. SERDAR UYGUR - KİMYA MÜH. ERCAN ULAŞ Ege Proses Makine Sanayi A.Ş....
8 Kasım 2018 Perşembe / 10:02

Mantolamanın Kitabı - 7. Bölüm

Knauf A.Ş. tarafından 2017 yılında yayınlanan 'Mantolamanın Kitabı' isimli kitaptan derlenmiştir....
8 Kasım 2018 Perşembe / 10:02

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.