E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Sanayide Isı Yalıtımı

Sanayide Isı Yalıtımı

DOSYA
35. Sayı (Mart Nisan 2002)

Cihan KALAYİzopoli Borkan A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı
Sanayicilerin yalıtım konusuna bakışları, sosyal konut, villa, işyeri ve resmi bina inşaatlarında  her zaman görmeye alışkın olduğumuz yalıtımın önemini kavramamış, kavrayamamış genel yapıdan oldukça farklıdır. Yalıtımsız bir tesis yapmayı hiçbir zaman düşünmezler. Çünkü, sanayi tesislerinde  ısıtmak veya soğutmak için harcanan enerji, üretim maliyetine doğrudan girdi olarak katıldığı için yalıtımın sağladığı veya sağlayacağı tasarruf çok iyi bilinmekte ve kontrol edilebilmektedir.Sanayi yapılarında yalıtım iki ana başlık altında toplanabilir;

1. Binaların (Çatı, Cephe) Yalıtımları:

Sanayi tesislerinde ana bina genellikle büyük açıklıklı ve yüksek yapı veya yapılar grubudur. Bu yapıların taşıyıcı sistemi genellikle, betonarme prefabrik, çelik  veya farklı yapım tekniklerinin bir arada kullanımı ile oluşturulmuştur. Cephe ve çatı elemanları bu konstrüksiyon üzerine yapılan kaplama ile oluşturulur. Çatı ve cephe kaplamalarında kaplama malzemesi olarak alüminyum veya boyalı galvanizli sac trapez levhalar, sandviç paneller,  betonarme prekast yapı elemanları, asbest ve çimentolu ondule levhalar, değişik malzemeler ile üretilmiş ondüle veya trapez levhalar, membran örtüler vs. kullanılır.  Yalıtım malzemeleri genellikle dış kabuğun içinde ara katman olarak kullanılır. Bina yalıtımında kullanılan başlıca yalıtım malzemelerine bakacak olursak;

Levha ve Şilte Formunda Yalıtım Malzemeleri:

Dış kabukta ısı yalıtım malzemesi olarak genellikle polistren, ekstrude polistren, poliüretan, cam yünü, taş yünü, vs. kullanılır. Her bir malzemenin ayrı ayrı özellikleri ve her birinin diğerlerine göre üstünlükleri vardır. Kabuğu oluşturan katmanları ve bu malzemelerin cinslerini, kalınlıklarını yapı fiziğini bilen bir kişinin belirlemesi gereklidir. Levha ve şilte formundaki bu malzemeler genellikle binilidir ve yan yana getirilerek kullanılır. Dübelleme, yapıştırma, serme yolu ile monte edilirler. Kullanım ve nakliyeyi kolaylaştıracak şekilde değişik ölçülerde üretilmişlerdir. Sanayi binalarında yalıtım malzemeleri genellikle iki boyalı galvanizli trapez sac arasında kullanılır. Az eğimli çatılarda ise genellikle altta boyalı sac, arada ısı yalıtım malzemesi ve üzerine ultra viyoleye dayanıklı membran kaplanarak bitirilir..

Sandviç Panel:

İki yüzü alüminyum veya boyalı galvanizli sac kaplı, poliüretan dolgulu yapı elemanlarıdır. Sandviç panel, ısı yalıtımı ile yapının kabuk elemanını tek malzemede bir araya getirmesi ve  kolay monte edilmesi sonucu sanayi tesislerinde çok geniş bir uygulama alanı bulmuştur. Poliüretan kalınlığı (binanın bulunduğu yer, yapı içinde olması gereken ısı ve bağıl nem,vs) ısı yalıtım hesapları ile belirlenir. Eni bir metredir. Panel boyu; çatıda kullanılacak ise; mahyadan yağmur oluğuna, cephede ise; zeminden tavana tek boy kullanılacak şekilde belirlenir. Çatıda kullanılanların yük taşıma kabiliyetini arttırmak için dışa bakan yüzünde hadve olarak adlandırılan çıkıntıları mevcuttur. Kontünü hatlarda, fabrikada üretilir. Montajı kolay ve hızlıdır. Estetik görüntü yanında, istenilen yalıtımı sağlaması ile en çok kullanılan yapı elemanıdır. Yanma mukavemeti daha yüksek olan taş yünü dolgulu çeşitleri vardır.

Çatı ve cephede kullanılan panellerin poliüretan kalınlıkları 40 mm. ile 80 mm. arasındadır.80 mm. ile 200 mm. kalınlıklarda SOĞUK DEPO PANELİ olarak adlandırılan kontüne hatta üretilen panel çeşidi de vardır. Soğuk depo panellerinin eni 100 cm.dir. Panel boyu istenilen ölçüde üretilebilir.

Püskürtme Poliüretan:

Yeni yapılardan çok, yalıtımsız eski binaların yalıtılmasında kullanılır. Mevcut çatı kaplamasının altına veya üstüne püskürterek uygulanır. Poliüretan makine sistemi ve hammaddeler şantiyeye getirilir. Yaklaşık 70 metrelik hortum ile tatbikat yapılacak yere yaklaşılır. Hortumun ucundaki tabancadan püskürterek tatbikat  tamamlanır. Sıvı olarak püskürtülen malzeme uygulandığı yüzeye yapışarak sertleşir. Ek yeri oluşturmayan, ısı köprüsü oluşmasına izin vermeyen bir yalıtım tabakası oluşturulmuş olur. Yalıtımı eksik olan fabrika binalarında üretimi kesmeden yalıtım yapılabilmesine olanak sağlar.

2. Üretime Bağlı Olarak Boru, Kanal ve Tankların Yalıtımları:Sanayide kullanılan boru ve tanklarda  iki türlü yalıtım yapılır.

a. Ön Üretimli Yalıtım Malzemeleri İle Yalıtım:

Levha, şilte veya boru formunda malzemeler kullanılır.  Levha formunda olanlar; polistren, ekstrude polistren, poliüretan, cam köpüğü, kauçuk köpüğü, polietilen, vs. Şilte formunda olan; cam yünü, taş yünü, vs.

Boruya kaplayacak formda; polietilen, poliüretan, cam yünü, vs.

Sanayide, 100 ûC’nin üzerinde veya 0 ûC’nin altında, çok farklı yapıda  yalıtılması gereken boru ve tanklar vardır. Kullanılacağı yere göre cinsi seçilen, termal hesaplar ile kalınlığı belirlenen yalıtım malzemeleri belirlenen detaya göre monte edilirler ve genellikle (malzemenin yapısı ile bağlantılı olarak) uygun bir malzeme ile kaplanarak kullanılırlar.

b. Yerinde Üretilerek Uygulanan Malzemeler İle Yalıtım:Kullanılan malzeme poliüretandır.

Yalıtılacak tank veya borunun üzerine ceketleme olarak adlandırılan kaplama yapılır. Bu kaplama uygulama yerine göre paslanmaz çelik,  alüminyum veya boyalı galvanizli sac olabilir. Bu kaplamadan önce tank veya boru ile üzerine belirlenen yalıtım kalınlığı ölçüsünde poliüretan takozlar monte edilir. Metal ceket bu takozların üzerine monte edilir. Tank veya boru ile metal ceket arasına sıvı halde poliüretan enjekte edilir. Poliüretanın iki bileşeni birbiri ile reaksiyona girerek genleşir ve içine enjekte edildiği hacmi doldurarak sertleşir.  


 


İlginizi çekebilir...

İMSAD Türkiye Şubat 2019 Sektör Raporu

İnşaat malzemelerinde 2018'de üretim 23 alt sektörün 8'inde arttı, 15'inde azaldı......
15 Mart 2019 Cuma / 10:05

Türkiye İMSAD Yapı Sektörü Raporu: İnşaat Camları (Düz Cam ve Yalıtım Camları)

Cam sektöründe üretilen ürünler, başta inşaat sektörü ve yapılarda olmak üzere ulaştırma araçlarında, mobilyalarda ve sanayide kullanılmaktadır....
13 Şubat 2019 Çarşamba / 22:42

2018 Nasıl Geçti? 2019'da Ne Olacak? - 2. Bölüm

İlk bölümünü geçtiğimiz sayımızda yayınladığımız, Yalıtım Sektöründe faaliyet gösteren firma ve dernek temsilcilerinin 2018'i değerlendirip, 2019 ...
30 Ocak 2019 Çarşamba / 10:38

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.