E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

İZODER Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen: 'Yalıtım Uygulamalarında KDV Yüzde 1'e İndirilmeli'

İZODER Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen: 'Yalıtım Uygulamalarında KDV Yüzde 1'e İndirilmeli'

17 Nisan 2018 Salı / 16:28 | HABERLER
169. Sayı (Nisan 2018)
6 kez okundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın açılışını yaptığı 9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda düzenlenen “Binalarda Enerji Verimliliği Gelişmeleri” başlıklı oturumda ısı yalıtımının, binaların verimliliği açısından önemi de konuşuldu. İZODER’in son 10 yılda bilinçlenme alanında önemli çalışmalar yaptığını belirten İZODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, “Vatandaşa destek amacıyla yalıtım uygulamalarında KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi lazım” dedi.

Lütfi Kırdar Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda 29-30 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenen 9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın ikinci gününde yapılan “Binalarda Enerji Verimliliği Gelişmeleri” başlıklı oturumda konuşan İZODER Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, “Ülke olarak toplam tükettiğimiz enerjinin çok önemli bir kısmını binalarda tüketiyoruz. Bu tüketim, yüzde 40’lık oranla sanayinin de önüne geçmiş durumda. İşin vahim boyutu, binalarda, sanayiden daha fazla savurganlığın olması. Ülke olarak tüketilen toplam enerjinin yüzde 40’ının binalarda israfa dönüşmesi, hepimizin cebinden para çıkması demek. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren bir boyutu var. Alacağımız önlemlerle bu savurganlığın önüne geçmemiz mümkün” diye konuştu.

İZODER’in kurum olarak yalıtım konusunda, özellikle bilinçlendirme amacıyla çok önemli çalışmalar yaptığını belirten Ertuğrul Şen, “Vatandaşı, sektör aktörlerini ve karar vericileri bu noktada bilinçlendirmeyi hedefledik. Bilinçlendirme için kamuyla birlikte hareket etmemiz lazım. Kısa süre içinde gerek kamu spotu, gerekse yıl boyunca sürdürdüğümüz seminerlerimizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle çeşitli illerde sürdüreceğiz” dedi. Şen, konuşmasında şu konulara dikkat çekti:

İTHAL ETTİĞİMİZ ENERJİNİN YARISINI İSRAF EDİYORUZ
“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın konuşmasında ifade ettiği gibi, kamuyla birlikte özel sektör ve vatandaşlarımızla bu işin altından kalkmamız gerekiyor. Hedefler, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı içerisinde çok net bir şekilde verildi. Önümüzdeki 2023 yılına kadar tasarruf etmemiz gereken enerji miktarı 23.9 milyon ton eşdeğer petrol. Aslında bu rakam bana göre düşük, çünkü potansiyelimiz çok daha fazla. Bugün bizim yıllık tükettiğimiz 120 milyon ton eşdeğer petrol civarında toplam bir enerjimiz var. Bunun yüzde 75’ini, 50 milyar dolar civarında döviz vererek ithal ediyoruz. Binalarda kullanılan yüzde 35-40’lık kısmın yarısını israf ediyoruz”.

YALITIM UYGULAMALARINDA KDV YÜZDE 1’E İNDİRİLMELİ
Yalıtım uygulamaları açısından finansman çözümlerinin İZODER’in eylem planları içinde çok ciddi yer aldığını ifade eden Ertuğrul Şen, “Yalıtım konusunu yeniden keşfetmeye çalışmamalıyız. Çünkü gelişmiş ülkelerde yapılmış başarılı örnekler var. Hatta o kadar başarılı oldular ki, gelişmiş ülkelerde, ‘desteği kaldırsak mı’ demeye başladılar. Verimlilik diye konuştuğumuz ve bunu sağlayan mal ve hizmetlere konulan vergilerin kaldırılması, KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi şart. Ayrıca düşük maliyetli kredilerin de teşvik olarak sunulması çok önemli. Kredilerin bir bölümünün devlet tarafından sübvanse edilmesi de tüketiciye dönük bir uygulama yöntemi. Örneğin Enerji Kimlik Belgesi kapsamında B sınıfında enerji verimlilik uygulaması yapan tüketicinin kredisinin yüzde 20’si, A sınıfı EKB Belgesi olacak binaların ise yüzde 40’ı sübvanse edilebilir. Bu yöntemlerin hepsi de başarılı olmuş finansman modelleri. Ayrıca teşvik paketlerinde sadece teşvik değil, ceza da sunulması lazım. Örneğin enerji verimliliği uygulamasında enerji verimli cihazlar kullanmayanların elektriği, yalıtım yaptırmayanların ise doğalgaz ve elektriği daha pahalı kullanmaları sağlanabilir. Hemen uygulanabilecek eylemlerden birisi de enerji verimliliği uygulamaları, başta ısı yalıtımı olmak üzere konut kredilerinde olduğu gibi tüketici kredilerindeki yüzde 5’lik BSMV ve yüzde 15’lik KKDF derhal sıfırlanabilir” ifadelerini kullandı.

AÇILIŞI BAKAN ALBAYRAK YAPMIŞTI
29 Mart Perşembe günü 9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın açılışını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamındaki kazanımları şu şekilde açıklamıştı: “2023’e kadar 10,9 milyar dolarlık bir yatırım söz konusu. Kaynaklarımızı olabildiğince az kullanıp, daha rekabetçi bir özel sektöre kavuşmak bizim için çok önemli; ki bu süreç kazan-kazan olsun. Bu, 23.9 milyon ton petrol eş değeri enerji tasarrufu ve birincil enerji tüketiminin yüzde 14’üne varan tasarruf ile 66,6 milyon ton karbon salımı azaltımı anlamına geliyor. Burada 2023’e kadar 20 bin istihdam yaratılacak ve 4,2 milyar dolarlık bir enerji santrali yatırımı yapma zorunluluğundan da kurtulacağız. Böylece Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile 2033’e kadar toplamda 30,2 milyar dolarlık bir tasarruf miktarı ortaya çıkacak”.

EYLEM PLANINDA KONUT ÖNEMLİ BİR YER TUTUYOR
Eylem planı kapsamındaki hedeflerde konut ve sanayinin önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Bakan Albayrak, bu alanlarda her kesime iş düştüğünü şöyle dile getirmişti: “Bugün somut bir şekilde bu alanları açıklayıp takipçisi olacağız. 2023’e kadar 1,7 milyon konutun dönüşümüyle 1 milyar dolarlık tasarruf sağlanacak. Bu tasarruf, ısı yalıtımının 20 yıllık ömrünü dikkate aldığımızda 10 milyar dolara çıkıyor. Isı yalıtımı 20 yıllık ömrü içinde 5 yılda kendini amorti ediyor. Kalan 15 yılda vatandaşın cebine katkı yapan bir yatırımdan bahsediyoruz. Isı yalıtımı, ısınma faturasında yüzde 40’a kadar düşüş sağlıyor. Burada finansal kurumlarımızla tüketici kredisi özelinde değil, daha rekabetçi bir program ortaya koyacağız. Fatura tasarrufundan elde edilen gelirle taksitlerin ödenebileceği, düşük faizli bir model oluşturacağız. Eylem planı kapsamındaki hedefler ‘düşük maliyet, yüksek rekabet gücü’ fikriyle konuldu. Bu hedeflerle konuttan sonra enerji tüketiminde yüzde 32 ile en büyük paya sahip sanayide de tasarruf 10 milyar dolar seviyesine ulaşacak”.


 


İlginizi çekebilir...

BTM, Su Yalıtımı Yönetmeliği Hakkında MMO İzmir Şubesinde Seminer Verdi

BTM 'Yapılarda Su Yalıtımı ve Su Yalıtım Yönetmeliği' konusunda TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nde seminer verdi....
10 Temmuz 2019 Çarşamba / 15:29

ODE'den, Yurtdışında Ustalara Uygulama Eğitimi

ODE Yalıtım, yurtdışında ürünlerinin tercih edildiği büyük projelerde görev alan ustalara yönelik uygulama eğitimi vermeye başlayarak, yalıtımında yer...
10 Temmuz 2019 Çarşamba / 15:26

TED Ankara Koleji İncek Kampüsü'nde Ravaber Ürünleri Kullanıldı

TED Ankara Koleji İncek Kampüsü projesinde çatı yalıtımı, Mardav Satış Noktası Me-Ta Yalıtım tarafından 6 bin metrekare Ravaber Teras Çatı Levhası kul...
10 Temmuz 2019 Çarşamba / 15:22

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.