E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
MAPEI
EMÜLZER
ERYAP GRUP
MARDAV
PANELSAN
ÇUKUROVA YALITIM
KNAUF
ALFOR

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: 'Bir Otomobil Ömrü Kadar Değil, 100 Yıl Dayanacak Binalar Yapmalıyız'

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: 'Bir Otomobil Ömrü Kadar Değil, 100 Yıl Dayanacak Binalar Yapmalıyız'

11 Mart 2018 Pazar / 12:50 | GÜNCEL
168. Sayı (Mart 2018)
302 kez okundu

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, “1-7 Mart Deprem Haftası” kapsamında yaptığı açıklamada, “Ülkemizde yüksek büyüklükte sayılamayacak bir depremde dahi birçok binanın hasar alması, yapı kalitesini ve deprem riskini gözler önüne seriyor. Deprem kuşağında bulunan Türkiye’de hala 7.5 milyon konut riskli durumda. Bir otomobil ömrü kadar değil, en az 100 yıl dayanacak binalar yapmalıyız” dedi.

Deprem kuşağında bulunan Türkiye’de, riski depremin değil, güvensiz yapıların oluşturduğunu belirten Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “Oysa kaliteli malzemelerden üretilmiş, mühendislik ve mimari açıdan teknik kurallara uygun yapılar, depremi riskli olmaktan çıkarıyor. Üstelik Türkiye inşaat malzemesi sanayisinin ürün kalitesi, mimarlık ve mühendislik açısından güvenli bir yapının üretilmesi için tüm donanıma, bilgi birikimine ve yetkinliğe haiz” diye konuştu.

ÜLKEMİZDE HALEN 7.5 MİLYON KONUT RİSKLİ DURUMDA

“Depremler yerkürenin kendi varlığını sürdürme gerçeği ve olmaya devam edecek. Her yıl dünyada ortalama 500 bin deprem meydana geliyor ve insanlar bunun 100 bin kadarını hissediyor. 7.0-8.0 arası şiddette deprem, yılda ortalama 18-20 adet gerçekleşiyor, 8.0 üstü ise her yıl 1 adet oluyor. Yerkürenin deprem gerçeği bu şekilde. Ülkemiz de deprem kuşağı üzerinde yer alıyor ve nüfusun neredeyse yüzde 90’dan fazlası deprem bölgelerinde yaşıyor” diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “İnşallah bir daha deprem olmaz demek yerine inşallah depremlere dayanıklı evler yapılır ve o evlerde yaşarız demek daha doğru bir dilektir”.

Nitelikli yapı kalitesinin olması ve en az 100 yıl dayanacak binaların yapılması gerektiğine dikkat çeken Türkiye İMSAD Başkanı Erdoğan, kentsel dönüşüm sürecinin önemli bir fırsat olduğunu ifade ederek, “Biz binaları dönüştürerek kentsel dönüşümün özünü, ruhunu kaybediyoruz. Kentsel dönüşüm maalesef bina dönüşümü ile eşit anlama gelmiş durumda. Kentsel dönüşüm çerçevesinde mahalleler değil, sadece binalar dönüşüyor. Ayrıca günümüzde depremle ilişkilendirilmiş konut yapısı halen çok yerine oturmuş değil. Kentsel dönüşümün bir bina dönüşümü olmadığından hareketle, depremlere dayanıklı bina ihtiyaç alanlarında, kalıcı, çağdaş, konforlu, kaynakları akıllıca kullanmayı planlayan, bina kadar çevre ve alt yapının da ihtiyaçları karşılayacak şekilde alan dönüşümlerinin yapılması gerek. Yani 20-30 yıl sonra yeniden kentsel dönüşümü konuşmak durumunda kalmamak için en az 100 yıl dayanacak binalar inşa etmeliyiz. Ülkemizde halen 7.5 milyon konut riskli durumda, bu konutların yıkılıp yeniden yapılması lazım” dedi.

TÜRKİYE’DE ÇOK ACİL BİR YAPI YASASI’NA İHTİYAÇ VAR

Türkiye’nin acil bir “Yapı Yasası”na ihtiyacı olduğunun altını çizen Türkiye İMSAD Başkanı Erdoğan, “Türkiye İMSAD olarak denetimin önemini her platformda vurguluyoruz. Türkiye’de çok acil bir Yapı Yasası’na ihtiyaç var. Bu yasanın çıkarılması, bir sektörü değil, tüm ülkeyi kalkındıracak bir hamle olacak. Denetim konusunda disiplini sağlamak için de olası ihmallerin önüne geçilecek bir denetim mekanizması oluşturulmalı. İnşaatlarda sadece betonun, demirin değil, yalıtım başta olmak üzere tüm malzemelerin, yapım/uygulama süreçlerinin de denetlenmesi gerekiyor. Denetimdeki aksaklıkları çözemezsek kalitesiz ve plansız yapılaşmadaki sorunların önüne geçmemiz mümkün değil. Binaların betonarme, çelik veya ahşap ya da başka bir malzemeden inşa edilmesinden çok daha önemli olan, neyle yapıldığı değil, nasıl yapıldığından emin olunması. Gelişmiş ülkelerde, canlı varlıkların yaşam kalitesine son derece önem verildiğini düşündüğümüz ülkelerde ahşaptan gökdelenler yapılmaya başlanıyorsa, sizin malzemeler üzerinden yaptığınız tartışmanın rasyonel bir tarafı olamaz” dedi.


 


İlginizi çekebilir...

5. Uluslararası Geofoam Konferansı'na Doğru

Genleştirilmiş polistiren (EPS) blok (Geofoam blok), EPS'in hafif dolgu malzemesi olarak inşaat mühendisliği uygulamalarında kullanılmasına verile...
11 Mart 2018 Pazar / 12:59

BTM Teknik Danışmanı Jozef Bonfil: 'Su Yalıtımı Yönetmeliği'nin Nasıl Denetleneceği Büyük Önem Arzediyor'

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği 27 Ekim 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanıp devreye girdikten sonra bir takım soru işaretlerini de beraber...
16 Şubat 2018 Cuma / 14:32

Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik Yayınlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan "Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik", 31 Mayıs 2017 günü Resmi Gazete'de yayı...
14 Haziran 2017 Çarşamba / 17:45