E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
MARDAV
ERYAP GRUP
MAPEI
ÇUKUROVA YALITIM
PANELSAN
ALFOR
EMÜLZER
KNAUF

5. Uluslararası Geofoam Konferansı'na Doğru

5. Uluslararası Geofoam Konferansı'na Doğru

11 Mart 2018 Pazar / 12:59 | GÜNCEL
168. Sayı (Mart 2018)
423 kez okundu

Genleştirilmiş polistiren (EPS) blok (Geofoam blok), EPS’in hafif dolgu malzemesi olarak inşaat mühendisliği uygulamalarında kullanılmasına verilen isim. 

Geofoam, özellikle oturma potansiyeli yüksek, taşıma gücü düşük zeminler üzerine inşa edilecek otoyol dolgularının imalatında geleneksel zemin ıslahı yöntemleri ile zemini iyileştirip, üzerine sıkıştırılmış toprak dolguların inşasına alternatif olarak Norveç, Hollanda, Amerika ve Japonya başta olmak üzere pek çok ülkede kullanılıyor. Geofoam’un yoğunluğu geleneksel sıkıştırılmış toprak dolgusunun yoğunluğunun yaklaşık elli-yüzde biri olduğu için Geofoam dolgunun zemine uyguladığı düşey yük, sıkıştırılmış toprak dolgulara göre yaklaşık elli- üz kat daha az. Dolayısıyla geofoam ile inşa edilen dolgular sayesinde toplam oturmalar önemli şekilde azaltılmış oluyor. Sadece ilk yatırım maliyetine değil, aynı zamanda uzun süreli performans kriterlerine de bakıldığı zaman geofoam yol dolgularının geleneksel dolgulara göre bakım maliyetlerinin daha az olduğu gözleniyor.

Otoyol dolgularının yanı sıra geofoam bloklar otoyol genişletilmesinde, istinat duvarı arkasında geri dolgusu olarak, sismik kuvvetleri sönümlemede, menfez ve gömülü borulara gelecek yapısal hasarları önlemede, gürültü koruyucu set inşaatlarında ve köprü yol yaklaşım rampalarının imalatında pratik ve ekonomik yöntem olarak kanıtlanmış bir teknoloji. Yöntem, dünyanın farklı ülkelerinde 1972 yılından beri yüzlerce projede başarıyla kullanıldı.

Geofoam teknolojisinin gelişimi ve geldiği yer, şimdiye kadar yapılan bazı projelerin uygulamacı ve akademisyenlerce anlatılması, gelecek kullanımlarla ilgili projeksiyon yapılması için 5. Uluslararası Geofoam Konferansı Girne, Kuzey Kıbrıs’da yapılacak.

5. Uluslararası Geofoam Konferansı, geofoam’un inşaat mühendisliği uygulamalarında araştırma yapan bilim adamlarını, geofoam hafif dolgu sistemini çözüm ortağı olarak tasarlayan karayolu ve demiryolu proje firmalarını ve yüklenicilerini, geofoam blok, hammadde ve makine üreticilerini 9-11 Mayıs 2018’de Girne’de biraraya getirerek geofoam teknolojisindeki son gelişmelerin tartışılacağı bir platform yaratacak. EPS2018 Kongresi geofoam’un inşaat mühendisliği uygulama alanlarına ve geofoam teknolojisine bundan önce düzenlenen Oslo (1985), Tokyo (1996), Salt Lake City (2001) ve Oslo (2011) konferanslarından edinilen temel birikimlerin ışığı altında katkıda bulunacak.

KONGRE KONU BAŞLIKLARI
• Geofoam’un kullanım alanları
• Genleştirilmiş polistren
• Geofoam’un malzeme özellikleri ve modelleme
• Geofoam tasarım şartnameleri
• Geofoam’un inşaat mühendisliğindeki uygulama alanları
• Geofoam teknolojisindeki yeni gelişmeler ve özel konular.

EPS’2018 HAKKINDA
Geofoam’un kullanım alanları ve geofoam teknolojisindeki yeni gelişmelerden oluşacak olan EPS2018 Kongre programı teknik bildiriler, panel tartışmaları ve kısa kurslardan oluşacak. Bu sayede EPS2018 geofoam teknolojisi ile yeni tanışan tasarımcılar, uygulayıcılar, üreticiler ve idarelerle konunun uluslararası uzmanları arasında bir köprü vazifesi görecek.

Kayıtları başlayan konferans ile ilgili detaylı bilgi http://www.geofoam2018.org web sitesinde yer alıyor.


 


İlginizi çekebilir...

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: 'Bir Otomobil Ömrü Kadar Değil, 100 Yıl Dayanacak Binalar Yapmalıyız'

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, '1-7 Mart Deprem Haftası' kapsamında yaptığı açıklamada, 'Ülkemizde yüksek büyüklükte sayılamayacak b...
11 Mart 2018 Pazar / 12:50

BTM Teknik Danışmanı Jozef Bonfil: 'Su Yalıtımı Yönetmeliği'nin Nasıl Denetleneceği Büyük Önem Arzediyor'

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği 27 Ekim 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanıp devreye girdikten sonra bir takım soru işaretlerini de beraber...
16 Şubat 2018 Cuma / 14:32

Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik Yayınlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan "Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik", 31 Mayıs 2017 günü Resmi Gazete'de yayı...
14 Haziran 2017 Çarşamba / 17:45