E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Tunçman Plastik Genel Müdürü Habip Orhan: 'Büyüdükçe Teknolojimizi de Artırıyoruz'

Tunçman Plastik Genel Müdürü Habip Orhan: 'Büyüdükçe Teknolojimizi de Artırıyoruz'

16 Şubat 2018 Cuma / 11:35 | SÖYLEŞİ
167. Sayı (Şubat 2018)
29 kez okundu

Yüksek kapasite, esnek üretim anlayışı ve rekabetçi fiyatlarıyla müşterilerinin ambalaj sorunlarına çözümler üreten Tunçman Plastik, birçok sektörün olduğu gibi yalıtım sektörünün de en önemli paydaşlarından birisi... Gelişen teknolojiye paralel olarak bünyesine sürekli yeni makine ve ekipman ilave ederek üretim süreçlerini ve müşteriye sunduğu hizmetleri geliştiren Tunçman Plastik’le ilgili bilgiyi firmanın genel müdürü Habip Orhan’dan aldık. Orhan, “Müşterilerimizin minimum maliyet, maksimum iş verimi ve esneklik gibi beklentilerine hızlı bir şekilde karşılık veriyoruz” diyor...

Yalıtım: Tunçman hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Habip Orhan: Sektörde 18. yılını tamamlayan şirketimiz kuruluşundan bugüne her yıl gelişen, büyüyen, büyüdükçe teknolojisini artıran bir çizgide ilerliyor. Müşteri memnuniyeti esaslı bir satış mantığıyla hareket ediyor, kaliteden taviz vermeden daima yüksek hedefler belirliyoruz. Şirketimiz sanayinin her koluna yönelik polietilen torba, shrink, baskılı shrink ve torba, branda, çöp torbaları ve mağaza çantaları üretimi yapıyor. Kapasitemiz aylık 700 ton. Tesisimizde 4000 m2 kapalı alanda yüksek verimli ve yüksek teknolojiye sahip makineler kullanılıyor.

Yalıtım: Tunçman Plastik inşaat ve özellikle yalıtım sektörüne ne tür ürün ve hizmetler sunuyor?

Habip Orhan: Yalıtım sektöründe birçok firma için ambalaj malzemesi üretimi yapıyoruz. Bu sektöre uzun yıllardır ürün verdiğimiz için konuya çok hakimiz ve tecrübelerimiz üst seviyede. Dolayısıyla çalıştığımız firmalara teknik anlamda da destek sunuyoruz. Müşterilerimizi daima kendimizden biri gibi görüyoruz. Bu bağlamda her zaman en uygun ürünü en uygun maliyette üretip, minimum karla müşterimize ulaştırmak ana felsefemiz. Yalıtım sektöründe özellikle EPS ve XPS ambalajı ve yapı kimyasalı üreten firmalarda palet örtüsü üretimi yapıyoruz. Bu ürünlerde müşterilerimizin minimum maliyet, maksimum iş verimi ve esneklik beklentilerine hızlı bir şekilde karşılık veriyoruz.

Yalıtım: Tunçman’ı, inşaat sektörüne sunduğu ürün ve hizmetlerde rakiplerinden ayıran özellikler nelerdir? Ve inşaat malzemeleri ambalajlamasında teknoloji ve talep ne yönde ilerliyor?

Habip Orhan: Günümüzde sanayinin her alanında maliyetler çok önemli. Dolayısıyla yalıtım malzemesi üreticileri de ambalaj konusunda daha uygun maliyetli ve daha düzgün çalışabilecekleri ürünler istiyorlar. Bununla beraber görselliğin de çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Biz bu talepleri karşılayabilmek ve gelişimi yakalayabilmek için sürekli Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Dünya genelinde farklı özelliklere sahip polietilen hammaddesi araştırmalarımız, denemelerimiz ve farklı formülasyonlarımız var. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bilim ve fen neredeyse oradan alacağız” sözlerini kendimize ilke ediniyoruz. Araştırıyoruz takip ediyoruz, çalışanlarımıza öğretiyoruz. 

Müşterilerimizin bir diğer isteği de otomatik makine kullanımı esnasında seri üretim yapabilmek ve buna uygun ürün kullanmak. Ürünlerimiz bu konuda talepleri fazlasıyla karşılayabiliyor. Burada hedefimiz, müşterimize sadece satış yapmak değil, en doğru malzemeyi, birim maliyeti en uygun olacak şekilde sunmak. Bu alandaki tecrübemiz, hangi makine grubu, hangi malzeme ile daha verimli çalışır sorusuna yanıt verecek düzeyde.

Sanayinin her dalına ambalaj malzemesi üretimi yapıyoruz. Geçtiğimiz Ambalaj Fuarı’nda sloganımız “Sanayinin Her Koluna Ambalaj”dı. Dolayısıyla inşaat sektöründe yalıtım dışında da birçok üretici firmayla çalışıyoruz. Plastik boru sektöründe de yalıtım sektöründe olduğu gibi çok bilinen bir firmayız. Müşterilerimizi iyi tanıyıp ihtiyaçlarına uygun malzeme üretiyoruz. Yalıtım ve diğer inşaat grubu firmaları için yaptığımız üretim, kapasitemizin yaklaşık yüzde 50’sini kapsıyor. Kalan kısmı ise tekstil, gıda, içecek, elektronik ve diğer sektörler oluşturuyor.

Ambalaj konusunda müşterilerimize tasarım desteği de veriyoruz. Bu konuda uzman ve çok başarılı bir personelimiz var. Görsellik her alanda önemli olduğu gibi bu sektörde de çok önemli. Bu bağlamda müşterilerimize renk ve baskı konusunda da farklı alternatifler sunuyoruz.

Ambalaj sektöründe üretim yapan birçok firma var. Fakat bunların birçoğu maalesef hala merdivenaltı çalışıyor. Bizim gibi yükümlülüklerinin tamamını yerine getiren firma sayısı oldukça az. Dolayısıyla oluşan rekabet adil şartlar altında olmuyor. Bu tarz firmalar zaman zaman bizi zorluyor ama müşterilerimiz uzun vadede farkımızı görüp, yollarına bizimle devam ediyorlar. Yalıtım üreticileri, ambalaj firması seçerken öncelikle firmanın bu sektördeki tecrübesini dikkate almalılar. Bununla beraber, kalite-hız-maliyet üçlüsü de son derece önemli. Bir diğer önemli nokta ise istikrar. Hem firmanın devamlılığına, hem de ambalaj malzemesinin kalitesinin her zaman aynı olmasına dikkat etmeliler. Zaman zaman ucuz fiyat vererek rekabet yaratan firmaların birçoğunun uzun ömürlü olmadıklarını sektörde çokça görüyoruz. Tunçman olarak bahsettiğim tüm bu hususlara çok önem veriyoruz. Önceliğimiz müşteri memnuniyeti.

Yalıtım: 2017’yi nasıl geçirdiniz ve 2018 için planlarınız, beklentileriniz nelerdir?

Habip Orhan: Uzun yıllardır yalıtım sektörüne hizmet verdiğimiz için yıllar içinde sektörün gelişimini çok rahat izleyebildik. Dolayısıyla biz de beraber geliştik ve büyüdük. 2017 yılı yalıtım sektörü için verimli bir yıldı. Birçok yeni firma kurulmasının yanı sıra eski firmalar da ciddi oranda kapasite artırımı yaptılar. Her alanda olduğu gibi bu alanda da kaliteye  önem veren duayen firmalar öne çıkıyor. 2018 yılı iyi başladı, önümüzdeki ayların daha da iyi olacağını düşünüyorum. Bu sektörün daha uzun yıllar gelişerek büyüyeceği gerçeğini görebiliyorum.

Ambalaj sektöründe de yalıtım sektöründe olduğu gibi “Kalite” ve “İstikrar”, başarıyı getiren faktörler. Tunçman olarak her zaman “Başarı=Kalite” odaklı çalıştığımız için bu durum hem müşterilerimizi hem de bizi memnun ediyor. Bundan sonra da böyle olacak.


 


İlginizi çekebilir...

KÜB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Seven: "Avrupa'nın En Büyük Beton Katkı Pazarı: Türkiye"

Beton ve Harç Kimyasal Katkı Maddeleri Üreticileri Derneği, diğer adıyla Katkı Üreticileri Birliği (KÜB), geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği Olağan Ü...
13 Şubat 2019 Çarşamba / 23:37

Fullboard Yapı Elemanları Genel Müdürü Savaş Güzelküçük: "Alçı Plaka Pazarını Değiştiriyoruz"

Geçtiğimiz sene Ankara'da faaliyete başlayan Fullboard Yapı Elemanları, hem alçı plakalar hem de toz alçı konusunda yenilikleri profesyonellerle b...
13 Şubat 2019 Çarşamba / 23:08

Soprema Türkiye Ülke Müdürü Gökhan Yavuz: "Soprema, Süpervizörlük Hizmetiyle Sahada da Müşterisinin Yanında"

Yaklaşık 110 yıllık tecrübesiyle su, ısı ve ses yalıtımı malzemeleri üretimi yapan Soprema, 1989 yılında distribütörlükle girdiği Türkiye pazarında 20...
30 Ocak 2019 Çarşamba / 11:55

 

  • Boat Builder Türkiye
  • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
  • Doğalgaz Dergisi
  • Enerji ve Çevre Dünyası
  • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
  • Tersane Dergisi
  • Tesisat Dergisi
  • Yangın ve Güvenlik
  • YeşilBina Dergisi

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.