E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ARMACELL
BAU 2019
ODE YALITIM
BLOKSAN
BTM
MOLÜMER
TUNÇMAN PLAST

BTM Teknik Danışmanı Jozef Bonfil: 'Su Yalıtımı Yönetmeliği'nin Nasıl Denetleneceği Büyük Önem Arzediyor'

BTM Teknik Danışmanı Jozef Bonfil: 'Su Yalıtımı Yönetmeliği'nin Nasıl Denetleneceği Büyük Önem Arzediyor'

16 Şubat 2018 Cuma / 14:32 | GÜNCEL
167. Sayı (Şubat 2018)
32 kez okundu

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği 27 Ekim 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanıp devreye girdikten sonra bir takım soru işaretlerini de beraberinde getirdi. “Kontrol mekanizmasının nasıl işleyeceği” en çok merak edilen konuların başında geliyor. Yönetmelik, su yalıtımı kriterlerine uymayan yapılara ruhsat verilmemesini öngörüyor. O nedenle yalıtım uygulamalarının nasıl ve kim tarafından denetleneceği büyük önem arzediyor. Öte yandan, yapılacak yalıtımın türü ve kalitesi, zemin türüne ve coğrafyaya göre değişiyor. O nedenle denetleyecek kişilerin büyük bir yetkinlik sahibi olması gerekiyor. Şantiyede yapılacak su yalıtımının denetimini ve raporlanmasını denetim firmalarının yapmakla yükümlü olduğunu ifade eden BTM Teknik Danışmanı Jozef Bonfil, “Yapım esnasında çekecekleri fotoğraflardan, tutacakları tutanaklardan oluşacak olan rapor, inşaatın bitiminde belediyeye teslim edilerek, yapıya kullanım izni alınacak. Binanın kullanım izni varsa su yalıtımı yapılmış demektir. Su yalıtım türünü, kullanılacak olan malzemeleri seçecek olan kişiler, tasarımcılar, yani mimarlardır. 

Mimarlar nasıl ki mimari proje hazırlıyorlarsa su, ısı, ses ve yangın yalıtım projelerini de hazırlamakla yükümlüler. Mimar, su yalıtım projesini kendi hazırlayabileği gibi, su yalıtım danışmanlarından da destek alabilir” dedi. 

Mevcut Binaların Tadilati

Su Yalıtım Yönetmeliği’nin kurallarına uygun olarak yapılacak olan yapıların depremde daha güvenli olacağının altını çizen Bonfil, Yönetmeliğin mevcut yapılarda yapılacak tadilat süreçlerinde de geçerli olduğunu belirterek, “Binanın kendisinde yapılacak olan tadilatlar, su yalıtım işlerini de kapsıyorsa, bu yönetmeliğe uygun hareket edilmesi zorunlu. Bina tadilatı için tadilat projesinin hazırlanması, belediye tarafından onaylanması ve yapım aşamasında denetim şirketlerince denetlenmesi ve raporlanması gerekecek. Şahsın kendi dairesi içinde yapacağı ıslak hacimlerdeki kısmi tadilatlar ise bu yönetmelik kapsamı dışında kalıyor” diye konuştu.

Hem Özel He m Kamu Binaları Kapsam Dahilinde

Yönetmeliğin ağırlıklı olarak kamu binaları üzerinde durmasının, diğer yapıların kapsam dışı olduğu anlamına gelmediğini vurgulayan Bonfil, şunları kaydetti: “Yönetmelik, yürürlüğe gireceği 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren yapılacak olan tüm yapıları kapsıyor. 51,50 metreden daha yüksek yapılar ile 10 bin m2den büyük yapıların temel yalıtımları için özel şartlar getiriyor. Bu tür yapıların yapıldığı zemindeki su miktarına bakılmaksızın basınçlı su varmış gibi su yalıtımı yapılacak”.

Su Yalıtımı Sağlığımızı da Koruyor

Su yalıtımının sadece deprem odaklı olmadığını, nemli ve küflü binalarda oturan insanların sağlıklarının da ciddi tehdit altında olduğunu ifade eden Bonfil, “Su yalıtımı konusunda çoğunlukla depreme dikkat çekiliyor. Ancak nemli ve küflü binalarda oturmak sağlık açısından da sorunlar yaratıyor. Yapı içine girecek olan su, demirlerde korozyona neden olacağı gibi, nemli ortamlarda yaşayan insanlarda da özellikle üst solunum yolu rahatsızlıkları, eklem romatizması gibi ciddi rahatsızlıklara yol açıyor. Bugüne kadar kamuda deprem konusu daha çok işlendiğinden, bu yönetmelik de ilk başta bu yönü ile öne çıkıyor. Tüketici için sağlık ve konforla ilgili iyileştirmeler de anlatılmalı” şeklinde konuştu.


 


İlginizi çekebilir...

BAU 2019 Basın Toplantısı, İstanbul Ticaret Odası'nda Yapıldı

BAU 2019 Fuarı'nın Türkiye'deki tanıtım toplantısında konuşan BAU Fuarı Direktörü Mirko Arend, 14-19 Ocak 2019 tarihleri arasında Almanya'...
8 Kasım 2018 Perşembe / 10:05

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen: "Depreme Karşı Güvenli Yapılar İçin Su Yalıtımı Şart"

Deprem gerçeği ve yalıtım konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek için faaliyetlerini aralıksız olarak sürdüren İZODER'in Yönetim Kurulu Başkanı Leven...
7 Eylül 2018 Cuma / 14:37

5. Uluslararası Geofoam Konferansı'na Doğru

Genleştirilmiş polistiren (EPS) blok (Geofoam blok), EPS'in hafif dolgu malzemesi olarak inşaat mühendisliği uygulamalarında kullanılmasına verile...
11 Mart 2018 Pazar / 12:59

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 19.12.2018 / 07:15:17 | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.