E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Ravaber, Mineral Yünlerin Tümünü Tek Çatı Altında Üreten İlk Marka Oldu

Ravaber, Mineral Yünlerin Tümünü Tek Çatı Altında Üreten İlk Marka Oldu

8 Ocak 2019 Salı / 15:35 | HABERLER325 kez okundu

Yalıtım Sektöründe büyüme odaklı anlayışı ile faaliyelerini sürdüren Ravaber, taşyünü, camyünü ve seramik yünü ürünlerini tek bir çatı altında üreten dünyanın ilk markası oldu.

2008 yılında 20 bin ton taşyünü üretim kapasitesi ile başlayan serüvende, geçen on yıl içerisinde yapılan yatırımlarla sürekli artan üretim kapasitesi ve gelişen ürün yelpazesi ile sektörde birçok yeniliğe imza attıklarını belirten Ravago grubu mineral yünlerden sorumlu iş direktörü Harun Hasyüncü, “Yatırımlarımız, başladığımız günden bugüne kadar ara vermeksizin sürekli devam etti. On yıl önce 20 bin ton taşyünü kapasitesi ile girdiğimiz sektörde bugün itibari ile 120 bin ton taşyünü kapasitesi, 5 bin ton seramik yünü kapasitesi ve çok yeni olarak devreye aldığımız 25 bin tonluk camyünü üretim hattımızla beraber toplamda 150 bin ton mineral yün üretim kapasitesine sahip sadece Türkiye’de değil aynı zamanda da bu coğrafyanın en büyük mineral yün üreticisi olduk. Bunun yanı sıra hem taşyünü hem camyünü hem de seramik yünü üreterek bütün mineral yünleri aynı çatı altında üreten dünyada ilk ve tek firma olmanın da haklı gururunu yaşıyoruz.” diyor.

Ravaber son olarak 25 bin ton kapasiteli Camyünü yatırımını tamamlayarak üretime başladı. Özellikle teknik ve endüstriyel yalıtım alanında ürünler üretme kabiliyetine sahip yeni camyünü üretim hattında HVAC, beyaz eşya, otomotiv, endüstriyel fırın başta olmak üzere yalıtım ihtiyacı duyulan birçok alana uygun ürünler üretiliyor. Sadece talep edilen kalınlık ve yoğunluğun yanı sıra istenilen şekillerde imalat yapılarak beyaz eşya ya da otomotiv üreticilerine hazır olarak, kullanacağı yere uygun özel kalıplı ürünler üretiliyor. Bunun yanı sıra endüstriyel tesislerde veya inşaat sektöründe tesisat yalıtımı amacı ile ihtiyaç duyulan çap ve kalınlıklarda boru camyünü üretimi de yapılabiliyor.

Toplam yatırım bedeli 17 milyon euro olan Camyünü tesisi, Ravaber firmasının Kayseri'de bulunun ana üretim tesislerinin içerisinde yer alıyor. Son zamanlarda yapılan seramik yünü ve camyünü yatırımları ile beraber firma, sadece inşaat sektörünün ihtiyacı olan yalıtım malzemelerinin yanı sıra, teknik ve endüstriyel alanlarda ihtiyaç duyulan yalıtım malzemeleri de üretmeye yoğunlaşıyor.

Son zamanlarda ülke içerisinde inşaat sektöründeki talep daralmasına bağlı olarak global pazara odaklanan marka, Ravago grubunun yaygın dağıtım kanalları vasıtasıyla ihracat hacmini artırarak, mineral yünlerin bütününden oluşan geniş ürün portföyü ile hem iç pazarda hem dış pazarlarda müşterilerinin ihtiyacını karşılayarak hizmet veriyor.

Türkiye'de devam eden yalıtımlarının yanı sıra, yurtdışında da üretim yapmaya hazırlanan şirketin yeni yatırımları hakkında da bilgi veren Harun Hasyüncü şöyle konuşuyor: “Firmamız birisi Macaristan’da diğeri ise Yunanistan’da olmak üzere 2 ayrı yurtdışı yatırımı yapıyor. Macaristan’da 40 bin ton kapasiteli taşyünü yatırımı için özel devlet teşviği aldık. Toplamda 30 milyon euro yatırım bedeline sahip taşyünü tesisinin inşaat aşamaları tamamlandı makinaların sevkiyatları başladı. Önümüzdeki dönemde makine montajlarına başlayarak 2019 yılının sonunda bu tesissimizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Yunanistan’ın Katerini bölgesinde ise yıllık 15 bin ton kapasiteli taşyünü tesisimizde de makine montajlarımız devam ediyor. Burada da 2019 yılının 2. çeyreğinde üretime başlama hedefimiz var. 2019 yılında tamamlanacak yatırımlarla beraber ikisi yurtdışında olmak üzere toplamda 3 ayrı lokasyonda yıllık 200 bin tonun üzerinde mineral yün üreterek dünyada sektörün önemli bir oyuncusu haline gelmiş olacağız.”


 


İlginizi çekebilir...

Şişecam Düzcam "Mimarca Cam" Etkinliklerinin Dördüncüsünü Düzenledi

Şişecam Düzcam, Türk Serbest Mimarlar Derneği işbirliğiyle gerçekleştirdiği "Mimarca CAM" etkinliğinin dördüncüsünü gerçekleştirdi......
27 Aralık 2018 Perşembe / 14:09

BTM'den Arel Üniversitesi'nde Eğitim

BTM, Arel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 2. sınıf öğrencilerine çatı kaplamaları konusunda teorik ve pratik eğitim verdi......
26 Aralık 2018 Çarşamba / 11:05

İZODER, Yalıtım Seminerleri'nin Finalini İstanbul'da Yaptı

İZODER'in ülke genelinde yalıtım bilincini artırmak, kamu ile sektör temsilcilerini buluşturmak ve vatandaşlara çözüm önerileri sunmak amacıyla ge...
25 Aralık 2018 Salı / 14:15

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.