E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

7. Konut Yöneticileri ve Mantolama Konferansı Gerçekleştirildi

7. Konut Yöneticileri ve Mantolama Konferansı Gerçekleştirildi

8 Ocak 2018 Pazartesi / 15:24 | HABERLER
166. Sayı (Ocak 2018)
13 kez okundu

Yalıtım sektörünün uygulamacı markası GNYAPI, “Çevresine Değer Katar” sloganı ile 2008 yılından bu yana ısı yalıtımının önemi konusunda kamu ve kamuoyunu bilinçlendirmeye devam ediyor. Nihai tüketiciyi hedef alarak yapılan ve bu alanda sektörde en büyük organizasyon olma özelliğine sahip, Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı’nın 7.’si, 6 Ocak 2018 tarihinde Marriott Hotel Asia’da gerçekleşti. Konferansta, “Isı Yalıtımının Önemi ve Sağladığı Katma Değer” teması işlendi.

İZODER’in katkıları, yalıtım sektörünün öncü üretici markaları Filli Boya, Saint-Gobain Weber ve finansörlerinden Şekerbank’ın ana sponsorluğuyla gerçekleşen konferansta, paket sistem malzeme kullanımının önemi ve ödeme kolaylıkları hakkında bilgiler paylaşıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün katılımıyla gerçekleşen konferansta, yalıtım sektörünün önemli isimleri 700’ü aşkın konut yöneticisiyle bir araya geldi. Yatırım maliyetlerine ilişkin korkular nedeniyle sürekli ertelenen ve israfa neden olan yalıtım konusunun değerlendirildiği konferansta; ödeme koşulları, kredi seçenekleri, sağlanacak tasarruf miktarları, amorti süreleri gibi önemli sorular yanıtlanarak nihai tüketicinin daha bilinçli karar alması için önerilerde bulunuldu.

Konut Yöneticilerine, ısı yalıtım uygulamasının aşamalarını gösterebilmek için Betek Boya’nın katkılarıyla kurulan uygulama standında konut yöneticileri yalıtımın aşamalarını görme fırsatı yakaladı. Konut Yöneticilerinin mantolama sürecinde ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerin aktarıldığı ve katılımcılara özel ödeme seçeneklerinin sunulduğu konferansa katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

“Türkiye’nin cari açığını her sene 10 milyar dolar azaltabiliriz”

Konferansın açılış konuşmasını yapan GNYAPI Yönetim Kurulu Başkanı A. Bülent Güney, yaklaşık 15 milyon konutun yalıtımsız olduğunun araştırmalar sonucu belirlendiğini ve söz konusu konutların ısı yalıtımı yaptırması durumunda Türkiye’nin cari açığının her sene olmak üzere 10 milyar dolar azaltılabileceğini söyledi. Yalıtım ile binalarda sağlanacak en az yüzde 50’lik tasarruf oranıyla, Türkiye’nin toplam enerji faturasının yaklaşık yüzde 15 oranında azaltabileceğinin mümkün olduğunu belirten Güney, yatırım maliyetlerine ilişkin korkular nedeniyle sürekli ertelenen ve israfa neden olan yalıtımın, ülkemiz ve aile bütçemiz için önemine değindi.

GN Yapı Genel Müdürü Bülent Güney’in açılış konuşmasının ardından, İZODER Başkanı Levent Pelesen ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk konferansın başlangıç sunum ve değerlendirmelerini, Yalıtım konusunun genel bir perspektifini konut yöneticilerine aktardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Isı kayıp ve kazançlarının hesaplanarak asgari konfor koşullarını sağlayacak şekilde yalıtım kalınlığının belirlenmesi ve bu doğrultuda uygun yalıtım malzemesinin seçilmesi, yalıtım uygulaması detaylarının ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde oluşturulması gerekmektedir” dedi.

Isı yalıtımının binalarda alınabilecek en önemli enerji verimliliği tedbirlerinden biri olduğuna değinen Öztürk, mevzuata uygun olarak uygulaması yapılan ısı yalıtımı ile binalarda önemli oranda enerji tasarrufu elde edilebileceğini, ısıtma ve soğutma için daha az para ödeneceğini belirtti.

“Konutlarda Enerji Verimliliğinin Ekonomiye Etkisi ve Yalıtımın Önemi” konulu panelde ise İZODER Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya ve Avukat Hasan Can Özdiş görüşlerini paylaştı.

Yayın Grubumuzun dergilerinden Yalıtım, Çatı ve Cephe, Yeşil Bina’nın iletişim sponsoru olduğu Konut Yöneticileri Konferansı’nda, dergilerimiz de nihai tüketicilerle buluşma olanağı yakaladı.


 


İlginizi çekebilir...

Ravaber, Mineral Yünlerin Tümünü Tek Çatı Altında Üreten İlk Marka Oldu

Yalıtım Sektöründe büyüme odaklı anlayışı ile faaliyelerini sürdüren Ravaber, taşyünü, camyünü ve seramik yünü ürünlerini tek bir çatı altında üreten ...
8 Ocak 2019 Salı / 15:35

Şişecam Düzcam "Mimarca Cam" Etkinliklerinin Dördüncüsünü Düzenledi

Şişecam Düzcam, Türk Serbest Mimarlar Derneği işbirliğiyle gerçekleştirdiği "Mimarca CAM" etkinliğinin dördüncüsünü gerçekleştirdi......
27 Aralık 2018 Perşembe / 14:09

BTM'den Arel Üniversitesi'nde Eğitim

BTM, Arel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 2. sınıf öğrencilerine çatı kaplamaları konusunda teorik ve pratik eğitim verdi......
26 Aralık 2018 Çarşamba / 11:05

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.