E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

TÜYAK 2017'de Her Yönüyle 'Yangın' Ele Alındı

TÜYAK 2017'de Her Yönüyle 'Yangın' Ele Alındı

7 Aralık 2017 Perşembe / 17:06 | ETKİNLİK
165. Sayı (Aralık 2017)
2 kez okundu

TÜYAK 2017 Uluslararası Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi, Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı ve Derneği ev sahipliğinde, 9-10 Kasım tarihlerinde Grand Cevahir Otel Convention Center’da düzenlendi. Açılış konuşmasını TÜYAK Onursal Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç yaptı. Ardından ilk sunumu AKUT Onursal Başkanı Nasuh Mahruki’nin yaptığı Sempozyum’a yurtiçi ve yurtdışından 40 akademisyen, bilim adamı ve uzman konuşmacı katıldı. Sempozyumda binalardan eğitim kurumlarına, AVM’lerden sanayi kuruluşlarına kadar pek çok alanda meydana gelebilecek yangın riskleri tanımlanarak, bu yangınları kayıpsız atlatmanın yolları tartışıldı.

TÜYAK tarafından iki yılda bir gerçekleştirilen “Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi”nin beşincisi 9-10 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Otel Convention Center’da düzenlendi. Sempozyum’da yangın güvenlik profesyonelleri, ilgili kamu yöneticileri, akademisyenler, tasarım yapan veya uygulayan mühendisler, danışmanlar, sigortacılar, üreticiler, ürün sağlayıcılar, teknik elemanlardan oluşan yaklaşık üç bin kişilik bir grup yer aldı. AKUT Kurucu Başkanı Nasuh Mahruki, “Büyük Şehirlerde Afet Riski ve Risk Yönetimi” başlıklı konuşmasında günlük hayatın her alanında yaşanabilecek afet risklerini açıkladı.

Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç: “Yangın Tasarımla Önlenir, Yangın Tasarımla Söndürülür”

Türkiye Yangından Korunma Vakfı ile Yangından Korunma Derneği Onursal Başkanı, TÜYAK 2017 Yangın ve Güvenlik Sempozyum ve Sergisi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, yangının önlenebilir bir felaket olduğunu belirterek, “Alınacak önlemlerle yangın felaketi ve bu felaketin yarattığı can ve mal kaybının önüne rahatlıkla geçilebilir. Unutmamak gerekir ki, yangın tasarımla önlenir, yangın tasarımla söndürülür. Uygun yangın güvenlik önlemlerinin yanı sıra bir yapı, yangın riski de göz önünde bulundurularak tasarlanmışsa o bina için yangın kayıplarından söz edilemez” dedi.

Sempozyumda, sağlık kuruluşlarından eğitim kurumlarına, AVM’lere kadar pek çok alanda yaşanabilecek yangın riskine karşı bilgiler de verildi. Yangınla mücadelede olmazsa olmaz olarak işaret edilen yağmurlama (sprinkler) sistemleri üzerinde özellikle durulan Sempozyum’da, bu sistemlerin binaların yanı sıra işyeri, depo gibi özel alanlarda kullanımı ve can güvenliğine katkıları üzerinde duruldu. Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, “10 katın üzerindeki binalar ancak yangın söndürme tesisatı ile söndürülür. Ülkemizde de 51,5 metre, yani hemen hemen 17 katın üzerindeki tüm binalarda bahsettiğimiz yangın söndürme sistemlerinin yanı sıra yangın algılama sistemi ve korunmuş merdiven bulunması yönetmeliklerle zorunlu hale getirilmiştir” dedi.

Sağlık Yapılarında Üçlü

Yöntem Sağlık yapılarının yangından korunmasında algılama sistemleri, aktif söndürme sistemleri ve pasif yangın önlemlerinin birarada kullanılması can ve mal kaybını minimuma indiriyor. Bu üç yöntemin birarada kullanılması, yangın sonrası riskleri önlemede de önemli bir faktör olarak ortaya çıkıyor. Sempozyum’da da özellikle can kayıplarının en büyük nedeni olan duman ve zehirli gazların yayılımını engellemeyi hedefleyen pasif yangın önlemleri üzerinde durularak, bu önlemler hakkında detaylı bilgi verildi.

Ulusal Yangın Yönetmeliği Yetersiz mi?

15 yıllık bir geçmişe sahip Ulusal Yangın Yönetmeliği’nin ele alındığı Sempozyum’da yönetmelikte yetersiz kalan kısımlar ve yapılması gerekenler de ortaya kondu.

AVM’lerdeki Tehlike

Sempozyum’da, 2017 sonunda ülke genelinde sayısı 454’e çıkması beklenen alışveriş merkezlerindeki yangın riski de ele alındı. Özellikle yemek katlarındaki tehlikeye dikkat çekilirken, mutfak davlumbazları ve yağlı kanalların düzenli bakım ve temizliğinin en önemli tedbirlerden biri olduğuna vurgu yapıldı. İçerisinde laboratuvarlar, arşivler ve kimyasallar bulunan üniversite kampüsleri başta olmak üzere eğitim yapılarındaki yangın risklerine de dikkat çekilen Sempozyum’da, bu yapıların yangın riski tespit edilerek sorunlara tasarım aşamasında çözüm önerileri getirmenin şart olduğu anlatıldı.

Sadece Kocaeli’de 790 Yangın

Sempozyum’da Türkiye sanayisinde hemen her gün yaşanan yangın ve patlamalara da dikkat çekilerek, 206 yılında sadece Kocaeli’de 790 adet yangın vakası olduğu, bu yangınlardan 140 adedinin endüstriyel kuruluşlarda meydana geldiği belirtildi. Sempozyum’da, endüstriyel kuruluşlarda, yanıcı/parlayıcı kimyevi madde depolayan işyerlerinde alınması zorunlu tedbirler üzerinde de durularak bu işyerlerinde alınabilecek tedbirler anlatıldı.

Kimyasalların oluşturduğu risk ve uygulama çeşitliliğinin bu alandaki yangın söndürme çözümlerinde de farklı yaklaşımları getirdiğinin altının çizildiği oturumda, oluşabilecek temel yangın riskleri karşısında kullanılabilecek yangın söndürme sistemleri ve bu sistemlerin tasarım kriterleri ele alındı.

Her Yönüyle “Yangın” Masaya Yatırıldı

Sempozyumda ele alınan konular arasında “Yangında Can Güvenliği”, “Yangın Risk Yönetimi”, “Sigorta ve Yangın Önlemleri”, “Binalardan İnsan Tahliyesi”, “Otomatik Söndürme Sistemleri ve Malzemeleri”, “Yangın Algılama ve Uyarı Sistemleri”, “Yangın Durdurucu ve Geciktirici Malzemeler”, “Bina Kontrol Sistemleri ve Yangın Otomasyonu”, “Yangın Yönetmelikleri ve Standartları”, “Endüstriyel Tesislerde Güvenlik”, “İtfaiye, İtfaiyeci ve Gönüllü Ekipler”, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği”, “Yangın Güvenliğinde Pasif Sistemler”, “Yangın Pompaları ve Yangın Hidratları”, “Tehlikeli Maddeler ve Depolanması”, “Duman Kontrol Sistemleri”, “Kişisel Koruyucular ve Kurtarma Malzemeleri”, “Taşıtlarda ve Ulaşım Yollarında Güvenlik” ve “Maden Ocaklarında Güvenlik” yer aldı.

Sempozyum’a Sektörden Büyük Destek

Sempozyum, BACADER, DOSİDER, ETMD, İNTES, İMSAD, İZODER, TMMOB Makine Mühendisleri Odası, MYK, MTMD, POMSAD, Türkiye Gaz Beton Üreticileri Birliği, TMMOB Mimarlar Odası, Türk Tesisat Mühendisleri Derneği, Türk Yapısal Çelik Derneği, TÜROB, European Fire Sprinkler Network, FM Approvals, IWMA, International Fire Sprinkler Association, UL, NFPA gibi ulusal ve uluslararası kuruluşların destekleri, yurtiçi ve yurtdışı üniversite ve firma temsilcilerinin katkılarıyla gerçekleştirildi.


 


İlginizi çekebilir...

Akademisyen ve sektör temsilcileri buluştu: 9. Ulusal Çatı ve Cephe Konferansı

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) tarafından düzenlenen Ulusal Çatı ve Cephe Konferansı'nda 'Enerji Etkin, Ekolojik Çatı ve Cephe...
16 Mayıs 2018 Çarşamba / 16:17

Knauf'un Tüm Paydaşları, 'Knauf Varsa, Ben Varım!' Dedi

'Knauf Varsa, Ben Varım!' mottosuyla 2-4 Şubat tarihlerinde Antalya'da düzenlenen Knauf bayi toplantısına katılım yoğundu......
12 Mart 2018 Pazartesi / 14:05

Yapı Ürünlerinin Gelişimi ve Geleceği Mimar Sinan'da Konuşuldu!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda 13 Aralık günü düzenlenen 'Yapılarda Güvenlik ve Konfor Duvarla Başla...
16 Şubat 2018 Cuma / 11:56

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.