E-Bültene Abone Olun!

x

Dergimizle ilgili e-bültenleri almak için lütfen e-posta adresinizi yazınız:

 


E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 

Ekoklinker ile Ses Yalıtımı

Ekoklinker ile Ses Yalıtımı

11 Aralık 2017 Pazartesi / 16:41 | HABERLER
165. Sayı (Aralık 2017)
5 kez okundu

Işıklar Yapı Ürünleri'nin iki yıllık Ar-Ge çalışmalarının akılcı sonucu Ekoklinker, yüzde 100 kil malzeme ile sürdürülebilir şehirleşmenin en büyük destekçisi.

Ekoklinker’in amacı iki farklı duvar cidarı oluşturarak binaların hem dış duvarı, hem de ara duvarları için çözüm olmak. Dış duvarlarda kullanılan Ekoklinker 20 ve Ekoklinker 20S, yaz aylarında ısının içeri girmesine engel olurken, kış aylarında içerideki ısıyı koruyor.

Ekoklinker 20, yapılan çalışmalarla Binalarda Isı Yalıtım Kuralları yönetmeliğindeki Türkiye’de 4 bölgenin ısıl geçirgenlik katsayısı değerlerini birinci, ikinci ve üçüncü bölgelerde, Ekoklinker 20S ise tüm bölgelerde karşılıyor. Ara duvarlarda kullanılan Ekoklinker 12 ise özellikle konutlarda; daire içi ara duvarlar ile komşu daire arasındaki duvarlar arasında yüksek ses yalıtımı sağlayarak, birey refahını arttırmak amacıyla geliştirilmiş.

İnsan yaşamını korumak, konforunu sağlamak için binayı oluşturan her bir parçanın dış etkenlere karşı kendinden beklenen performans gereksinimlerini sağlaması gerekiyor. Bu gereksinimler mekanik dayanım, stabilite, yangın durumunda emniyet, hijyen, sağlık ve çevre, kullanımda erişilebilirlik ve güvenlik, gürültüye karşı koruma, enerjiden tasarruf ve ısı muhafazası, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı gibi başlıklar.

Yapı malzemeleri arasında en eski ve en dayanıklı malzeme olarak bilinen kil esaslı malzemeler birçok alanda yüksek performans göstererek binalardaki konforu en üst derecede sağlıyor. Alman Tuğla Merkezi (Ziegel-Zentrum Nordwest)’ne göre tuğla; binaya yüksek mukavemet, gürültüye karşı koruma, yüksek frekanslı radyasyona karşı koruyucu etki, nemden koruma, depreme karşı dayanıklılık, yangından koruma ve termal koruma gibi avantajlar sağlıyor.

Yapılarda en büyük şikayet ses yalıtımından yana oluyor. Işıklar 2 yıllık Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği sistemlerle buna çözüm getiriyor. Işıklar ses yalıtımında 3 farklı çözüm sunuyor:

1. Sistem (43,2 db): Kaba Sıva+Ekoklinker 12+ Kaba Sıva.

2. Sistem (49,2 db): Alçıpan plaka+DKM ürünü keçe taşıyıcılı membran+Sıva+ Ekoklinker 12+ Sıva+ DKM ürünü keçe taşıyıcılı membran+Alçıpan plaka.

3. Sistem (65,2 db): Alçıpan Plaka+(Alçı Levha Profilli Sistem+ Taş Yünü)+ Kaba Sıva+ Ekoklinker 12+Kaba Sıva+ (Alçı Levha Profilli Sistem+Taş Yünü)+ Alçıpan Plaka.


 


İlginizi çekebilir...

Ravaber, Mineral Yünlerin Tümünü Tek Çatı Altında Üreten İlk Marka Oldu

Yalıtım Sektöründe büyüme odaklı anlayışı ile faaliyelerini sürdüren Ravaber, taşyünü, camyünü ve seramik yünü ürünlerini tek bir çatı altında üreten ...
8 Ocak 2019 Salı / 15:35

Şişecam Düzcam "Mimarca Cam" Etkinliklerinin Dördüncüsünü Düzenledi

Şişecam Düzcam, Türk Serbest Mimarlar Derneği işbirliğiyle gerçekleştirdiği "Mimarca CAM" etkinliğinin dördüncüsünü gerçekleştirdi......
27 Aralık 2018 Perşembe / 14:09

BTM'den Arel Üniversitesi'nde Eğitim

BTM, Arel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 2. sınıf öğrencilerine çatı kaplamaları konusunda teorik ve pratik eğitim verdi......
26 Aralık 2018 Çarşamba / 11:05

©2019 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.