E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
EMÜLZER
ALFOR
ÇUKUROVA YALITIM
PANELSAN

Ekoklinker ile Ses Yalıtımı

Ekoklinker ile Ses Yalıtımı

11 Aralık 2017 Pazartesi / 16:41 | HABERLER
165. Sayı (Aralık 2017)
401 kez okundu

Işıklar Yapı Ürünleri'nin iki yıllık Ar-Ge çalışmalarının akılcı sonucu Ekoklinker, yüzde 100 kil malzeme ile sürdürülebilir şehirleşmenin en büyük destekçisi.

Ekoklinker’in amacı iki farklı duvar cidarı oluşturarak binaların hem dış duvarı, hem de ara duvarları için çözüm olmak. Dış duvarlarda kullanılan Ekoklinker 20 ve Ekoklinker 20S, yaz aylarında ısının içeri girmesine engel olurken, kış aylarında içerideki ısıyı koruyor.

Ekoklinker 20, yapılan çalışmalarla Binalarda Isı Yalıtım Kuralları yönetmeliğindeki Türkiye’de 4 bölgenin ısıl geçirgenlik katsayısı değerlerini birinci, ikinci ve üçüncü bölgelerde, Ekoklinker 20S ise tüm bölgelerde karşılıyor. Ara duvarlarda kullanılan Ekoklinker 12 ise özellikle konutlarda; daire içi ara duvarlar ile komşu daire arasındaki duvarlar arasında yüksek ses yalıtımı sağlayarak, birey refahını arttırmak amacıyla geliştirilmiş.

İnsan yaşamını korumak, konforunu sağlamak için binayı oluşturan her bir parçanın dış etkenlere karşı kendinden beklenen performans gereksinimlerini sağlaması gerekiyor. Bu gereksinimler mekanik dayanım, stabilite, yangın durumunda emniyet, hijyen, sağlık ve çevre, kullanımda erişilebilirlik ve güvenlik, gürültüye karşı koruma, enerjiden tasarruf ve ısı muhafazası, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı gibi başlıklar.

Yapı malzemeleri arasında en eski ve en dayanıklı malzeme olarak bilinen kil esaslı malzemeler birçok alanda yüksek performans göstererek binalardaki konforu en üst derecede sağlıyor. Alman Tuğla Merkezi (Ziegel-Zentrum Nordwest)’ne göre tuğla; binaya yüksek mukavemet, gürültüye karşı koruma, yüksek frekanslı radyasyona karşı koruyucu etki, nemden koruma, depreme karşı dayanıklılık, yangından koruma ve termal koruma gibi avantajlar sağlıyor.

Yapılarda en büyük şikayet ses yalıtımından yana oluyor. Işıklar 2 yıllık Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği sistemlerle buna çözüm getiriyor. Işıklar ses yalıtımında 3 farklı çözüm sunuyor:

1. Sistem (43,2 db): Kaba Sıva+Ekoklinker 12+ Kaba Sıva.

2. Sistem (49,2 db): Alçıpan plaka+DKM ürünü keçe taşıyıcılı membran+Sıva+ Ekoklinker 12+ Sıva+ DKM ürünü keçe taşıyıcılı membran+Alçıpan plaka.

3. Sistem (65,2 db): Alçıpan Plaka+(Alçı Levha Profilli Sistem+ Taş Yünü)+ Kaba Sıva+ Ekoklinker 12+Kaba Sıva+ (Alçı Levha Profilli Sistem+Taş Yünü)+ Alçıpan Plaka.


 

İlginizi çekebilir...

Gebze Doğa Hastanesi, BTM Ürünlerini Tercih Etti

Gebze Doğa Hastanesi su yalıtımında, BTM'nin BituProof Temel Bohçalama Sistemi'ni tercih etti....
16 Temmuz 2018 Pazartesi / 15:14

Şişecam, İtalya'da İkinci Düzcam Üretim Tesisini Satın Aldı

Cam sektörünün global oyuncusu Şişecam Topluluğu, İtalya'daki Sangalli Vetro Manfredonia tesisinin satın alım sürecini tamamladı....
16 Temmuz 2018 Pazartesi / 14:59

Lübnan'ın Yükselen Projelerinin Yalıtımına ODE İmzası

Türkiye'nin yalıtımda yüzde 100 yerli kuruluşu olan ODE Yalıtım, Lübnan'da ekonomik ve sosyal yaşamı dönüştürecek projelerde yer alarak, ülked...
16 Temmuz 2018 Pazartesi / 14:55