E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
MAPEI
ALFOR
MARDAV
PANELSAN
ERYAP GRUP
ÇUKUROVA YALITIM
EMÜLZER
KNAUF

BTM Archi tect@Work Fuarı'nda Yerini Aldı

BTM Archi tect@Work Fuarı'nda Yerini Aldı

17 Kasım 2017 Cuma / 15:00 | HABERLER
164. Sayı (Kasım 2017)

Her ürünün sergilenemediği, sadece jürinin onayladığı inovatif, yenilikçi, çağdaş ve çevreci özellikleri ile öne çıkan ürünlerin sergilendiği Architect@Work Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi'nde 3-4 Kasım tarihlerinde düzenlendi. BTM, bu yıl "Mimari ve Işık" temasıyla düzenlenen fuarda Optigreen Yeşil Çatı Sistemi, Bituproof ve Alfahibrit Şeffaf ürünlerini mimarların beğenisine sundu.

İnsanlara doğrudan ve dolaylı olarak birçok fayda sağlayan çatıların yeşillendirilmesi, bahçe çatıların oluşturulması, daha iyi ve düzenli bir çevre, yaşanılası mekanlar, BTM Optigreen ile gerçeğe dönüşüyor. BTM Optigreen Yeşil Çatı sistemi sayesinde yaşadığımız binalar suyun yıpratıcı etkilerinden korunurken çatı ve yalıtım katmanlarına ulaşan sular güvenle uzaklaştırılıyor.

Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nde “Yılın Su Yalıtım Ürünü” ödülünü kazanan BTM BituProof ise yapılaşmanın yoğun olduğu kent merkezlerinde bitişik nizam vaziyette yapılacak yapıların temellerinde ve kentsel dönüşüm kapsamında yıkılarak yeniden yapılacak binaların temellerinde su yalıtımını pratik, güvenli, uzun ömürlü ve ekonomik bir şekilde çözmek için tasarlandı.

“Soğuk havalarda yalıtım yapılmaz, işler durur” anlayışını değiştiren BTMSEAL Alfa Hibrit ile artık -5 derecede bile, nemli, hatta ıslak yüzeylere yalıtım yapılabiliyor. BTMSEAL Alfa Hibrit diğer pek çok yalıtım malzemesi ile yüksek uyum sağlayarak, yalıtım işlerinin devamını sağlıyor; şantiyelerde soğuk ve yağmurdan kaynaklanan bekleme sürelerini ortadan kaldırıyor.

BTM Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Ürkmez Su Yalıtımı Yönetmeliği’ni Değerlendirdi

42 yıldır su yalıtım sektöründe hizmet veren BTM’nin Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Ürkmez, Resmi Gazete’de yayınlanarn “Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği” ile ilgili şunları söyledi: “Deprem kuşağında yer alan ülkemizde binaların dayanıklılığını doğrudan etkileyen su yalıtımı, lüks olmaktan ziyade hayati bir zorunluluk. Büyük depremlerde can kayıplarının önemli bir bölümü su yalıtımı olmayan binaların yıkılmasından kaynaklanmakta. Su yalıtımının öneminin farkında olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 3 Temmuz 2017’de yayınladığı Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile binalarda su yalıtımını zorunlu hale getirmişti. Yayınlanan Su Yalıtım Yönetmeliği ile ise su yalıtımının nerelerde, nasıl yapılacağı; hangi malzemelerin kullanılacağı gibi konular netliğe kavuştu.”

“Su Yalıtım Yönetmeliği’ni incelediğimiz zaman görüyoruz ki zeminleri geçirimliliğine göre sınıflandırmakta ve temellerde yapılacak olan yalıtım türlerini belirlemektedir. Özellikle 10 bin metrekareden büyük veya 51,50 metreden yüksek yapılarda zemin durumuna bakılmaksızın basınçlı su varmış gibi temel yalıtımlarının yapılmasını, bina temel ve perdelerinin yeraltı su seviyesinin altında olması halinde basınçlı su esaslarına göre yalıtılmasını şart koşmaktadır. Yine ilk kez imar yönetmeliğinde teras çatı ve bitkilendirilmiş çatılar tanımlanmıştır. Günümüzde yapılaşmada yeşil ve teras çatıların sıklıkla tercih edilmesi sonucu ortaya çıktığını düşünüyorum. Başka bir önemli madde ise bitişik nizam yapılarda iksa sistemi ile yalıtımın yapılacağı yüzeylerin ayrılması şartı gelmiştir ki bu kentsel dönüşüm sürecinde olan ülkemiz için daha güvenli yapılar oluşturmak için önemli bir şart. Yine yönetmeliği incelediğimiz zaman görüyoruz ki, sektörümüzde uzun zamandır sorun olarak görülen noktalara açıklık getirmiştir. Tip İmar yönetmeliğinde su yalıtım projesinin yapılması, denetim şirketlerince uygulamanın denetlenmesini ve raporlanmasını yapının kullanım izni için şart koşmaktadır. Basınçlı su temel yalıtımında yatay alanların örtü tipi malzemeler ile yalıtılmasını perdelerde de kullanılacak malzemelerin yataydakiler ile uyumlu olmasını zorunlu hale getirmiştir. Yapısal su yalıtım malzemeleri için kriterler konulmuş bu malzemelerin temellerde, çatılarda, banyolarda, su depolarında ve havuzlarda nasıl uygulanacağına dair standartlara uyulmasını önermektedir.”

“42 yıldır bu sektörde hizmet veren BTM ekibi olarak, bu yönetmelik sayesinde artık daha güvenli ve uzun ömürlü yapılarda yaşayabileceğimizi düşünüyoruz. Yönetmeliğin yapım aşamasında emeği geçen tüm katılımcılara sonsuz teşekkür ederiz.”


 


İlginizi çekebilir...

Filli Boya ve AYAMDER, Adana Yapı Sektörünü Buluşturdu

Adana bölgesi inşaat sektörünün temsilcileri Filli Boya ve Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) işbirliği ile düzenlenen toplantıda bir araya ge...
8 Kasım 2018 Perşembe / 10:03

Panelsan, İZYEKO'da Yerini Aldı

Yenilenebilir enerji sektörünün durumunu analiz etme, ulusal ve uluslararası arenada sektördeki son gelişmeleri değerlendirme amacıyla düzenlenen İzmi...
8 Kasım 2018 Perşembe / 10:01

Stoper Yapı, İkinci Hat Yatırımını Devreye Aldı

Ravago Bina Sistemleri çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Stoper Yapı, üretim tesislerinde devreye aldığı ikinci hat yatırımı ile kapasitesini 24 ...
8 Kasım 2018 Perşembe / 09:58