E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
ÇUKUROVA YALITIM
KNAUF
ALFOR
EMÜLZER
MAPEI
PANELSAN
ERYAP GRUP
MARDAV

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği Yayınlandı

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği Yayınlandı

16 Kasım 2017 Perşembe / 11:33 | HABERLER
164. Sayı (Kasım 2017)
291 kez okundu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tamamladığı "Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği", 27 Ekim Cuma günü Resmi Gazete'de yayınlandı. Yönetmelik, 1 Haziran 2018'den itibaren uygulanmaya başlanacak.

Yönetmeliğin amacı, binalarda yapı elemanlarının muhtelif yollarla suya veya neme maruz kalması sonucu oluşan korozyon, dayanıklılık ve dayanım kayıpları gibi etkenlerle sürdürülebilirlik, sağlık ve kullanım yönünden risk oluşturan durumlara karşı, tasarım ve yapım bakımından alınacak önlemler ve uyulacak kurallara ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi olarak belirlendi.

Yönetmelik, yeni yapılacak binaların toprakla temas eden temel, döşeme ve bodrum duvarlarında, çatılarında, balkon ve ıslak hacimlerinde yapılacak su yalıtımının esaslarını kapsıyor. Mevcut binalarda su yalıtımı gerektiren tadilat yapılması veya su etkisine karşı yalıtım ve/veya drenaj önlemi alınması hâlinde de bu yönetmelikteki esaslara uyulacak.

Özel olarak su tutucu nitelikte yapılan ve bu yönetmelikteki koşullardan daha başka teknik gereklere göre tasarlanması gereken su deposu, yakıt deposu, su sarnıcı, müstakil olarak yapılan açık veya kapalı havuz gibi yapılar ile tamamen su içerisinde kalacak şekilde inşa edilen yapılar ve arazi drenajı kapsam dışında olacak.

Ancak, konut binalarının içerisinde veya ona bitişik olarak sadece konutun ihtiyacı için inşa edilecek su deposu ve havuz gibi yapılar yönetmeliğin kapsamında yer alacak.


 


İlginizi çekebilir...

Baumit 30. Yılını Kutluyor

Baumit, bu yıl kuruluşunun 30 yılını kutluyor. 1988 yılında 'Wietersdorfer' ve 'Wopfinger' firmalarının güçlerini birleştirerek yaratt...
7 Eylül 2018 Cuma / 17:00

Antalya Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi Projesi'nin Tercihi BTM Oldu

Uygulaması Prizma İzolasyon tarafından gerçekleştirilen Antalya Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi projesinin teras çatı su yalıtımında BTMSEAL Yen...
7 Eylül 2018 Cuma / 16:47

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan: "Konutlarımızı Dayanıksız Tüketim Malı Olmaktan Çıkarmalıyız"

Marmara Bölgesi'ni etkileyen 17 Ağustos 1999 Depremi'nin üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen, Türkiye'nin depreme hazır olma konusunda birço...
7 Eylül 2018 Cuma / 15:20