E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
PANELSAN
MAPEI
MARDAV
ALFOR
KNAUF
ERYAP GRUP
ÇUKUROVA YALITIM
EMÜLZER

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği Yayınlandı

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği Yayınlandı

16 Kasım 2017 Perşembe / 11:33 | HABERLER
164. Sayı (Kasım 2017)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tamamladığı "Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği", 27 Ekim Cuma günü Resmi Gazete'de yayınlandı. Yönetmelik, 1 Haziran 2018'den itibaren uygulanmaya başlanacak.

Yönetmeliğin amacı, binalarda yapı elemanlarının muhtelif yollarla suya veya neme maruz kalması sonucu oluşan korozyon, dayanıklılık ve dayanım kayıpları gibi etkenlerle sürdürülebilirlik, sağlık ve kullanım yönünden risk oluşturan durumlara karşı, tasarım ve yapım bakımından alınacak önlemler ve uyulacak kurallara ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi olarak belirlendi.

Yönetmelik, yeni yapılacak binaların toprakla temas eden temel, döşeme ve bodrum duvarlarında, çatılarında, balkon ve ıslak hacimlerinde yapılacak su yalıtımının esaslarını kapsıyor. Mevcut binalarda su yalıtımı gerektiren tadilat yapılması veya su etkisine karşı yalıtım ve/veya drenaj önlemi alınması hâlinde de bu yönetmelikteki esaslara uyulacak.

Özel olarak su tutucu nitelikte yapılan ve bu yönetmelikteki koşullardan daha başka teknik gereklere göre tasarlanması gereken su deposu, yakıt deposu, su sarnıcı, müstakil olarak yapılan açık veya kapalı havuz gibi yapılar ile tamamen su içerisinde kalacak şekilde inşa edilen yapılar ve arazi drenajı kapsam dışında olacak.

Ancak, konut binalarının içerisinde veya ona bitişik olarak sadece konutun ihtiyacı için inşa edilecek su deposu ve havuz gibi yapılar yönetmeliğin kapsamında yer alacak.


 


İlginizi çekebilir...

Filli Boya ve AYAMDER, Adana Yapı Sektörünü Buluşturdu

Adana bölgesi inşaat sektörünün temsilcileri Filli Boya ve Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) işbirliği ile düzenlenen toplantıda bir araya ge...
8 Kasım 2018 Perşembe / 10:03

Panelsan, İZYEKO'da Yerini Aldı

Yenilenebilir enerji sektörünün durumunu analiz etme, ulusal ve uluslararası arenada sektördeki son gelişmeleri değerlendirme amacıyla düzenlenen İzmi...
8 Kasım 2018 Perşembe / 10:01

Stoper Yapı, İkinci Hat Yatırımını Devreye Aldı

Ravago Bina Sistemleri çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Stoper Yapı, üretim tesislerinde devreye aldığı ikinci hat yatırımı ile kapasitesini 24 ...
8 Kasım 2018 Perşembe / 09:58