E-Dergi Oku 
E-Bültene Abone Olun
 
BLOKSAN
MOLÜMER
BTM
TUNÇMAN PLAST
ARMACELL
BAU 2019
ODE YALITIM

"İnşaatta Kalite Zirvesi", Dijital Dönüşüm Temasıyla Gerçekleştirildi

"İnşaatta Kalite Zirvesi", Dijital Dönüşüm Temasıyla Gerçekleştirildi

16 Kasım 2017 Perşembe / 17:26 | ETKİNLİK
164. Sayı (Kasım 2017)
1 kez okundu

"Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi" bu yıl da inşaat sektörünün tüm paydaşlarını biraraya getirdi.

İnşaat malzemesi üreticilerinin çatı örgütü Türkiye İMSAD’ın hayata geçirdiği, sektörün en büyük etkinliklerinden biri olarak kabul edilen “Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi”, bu yıl “Geleceğe Yatırım: Dijital Dönüşüm” temasıyla 26 Ekim’de, Hilton Bomonti Hotel’de gerçekleştirildi. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan ve Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra iş ve ekonomi dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı zirvede, sektörün her kesiminden beş yüzü aşkın katılımcı buluştu.

Açılışta yaptığı konuşmasına “Zirvede Geleceğe Yatırım, Endüstri 4.0’ı Yakalama, Dijital Dönüşüm ve Siber Güvenlik gibi son derece önemli kavramların gündeme alındığını görüyoruz” sözleriyle başlayan T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, “Bu kavramların hepsi geleceğin dünyasını anlamamızda son derece önemli. Dünya, hayat ve toplum değişirken talepler de hızla değişmeye devam ediyor. Bu değişime elbette duyarsız kalamayız. Geleceğin dünyasına karşı hiçbir sektör, hiçbir kurum, ‘Görmedim, duymadım, bilmiyorum’ diyemez. Gelecek gümbür gümbür geliyor. Bunu doğru anlamaz, analiz etmez ve bu değişimi tüm üretim süreçlerinin merkezine koymazsak, gerçekten aydınlık bir geleceğe doğru ilerlediğimizi söyleyemeyiz” ifadelerini kullandı.

“İnşaat malzemesi sektörü kalite ve tasarımla fark yaratmalı”

İnşaat sektörünün, Türkiye’nin en büyük istihdam sağlayan, ekonomiye katma değeri yüksek oranda katkı sunan, birçok yan sektörü destekleyen lokomotif sektörlerinden biri olduğunu vurgulayan Dr. Faruk Özlü, şöyle konuştu: “Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi, 100 milyar doların üzerinde bir kaynağı konuşuyoruz. İnşaat sektörünün büyüklüğü, bu sektörün ülkemiz için stratejik önemde ele alınmasını zorunlu kılıyor. Özellikle inşaat malzemesi sektörünün kalite ve tasarımla fark yaratması gerekiyor. Her sektörde olduğu gibi inşaat ve inşaat malzemesi sektöründe de akıl son derece önemli. Şehirlerimizi ve binalarımızı akılla inşa etmek zorundayız. Bunu da ancak teknolojiyi, inovasyonu araştırma-geliştirmeyi ve tasarımı arkamıza alarak yapabiliriz. Araştırma-geliştirme ve inovasyon destekli akıllı kentsel projeler ve uygulamalar yapmak zorundayız. Şehirleşme oranının hızla arttığı ülkemizde yarının ihtiyaçlarını gözönüne almak durumundayız. Şehirlere bakarken aklımızda sadece şık binalar kenarına ağaç dikilmiş asfalt yollar gelmemeli. İnsan odaklı, insana saygılı ve insanı yücelten bir bakış açısına ihtiyacımız var. Çevre, sağlık, eğitim, ulaşım, spor, kültür gibi bileşenleri kentleşme planlarının odağına koymalıyız. Tarihi ve çevresel dokuyu mutlak suretle korumak zorundayız. Deprem riskinin yüksek olduğu ülkemizde kentsel dönüşümü farklı bir şekilde ele almak durumundayız. Kentsel dönüşümde sadece binalar dönüşmez, insan yaşamı, şehirler ve alışkanlıklar da dönüşür. Bu nedenle kentsel dönüşüm algısının da değişmesi gerekir. Kentsel dönüşüme ilişkin toplumda oluşan rant algısını değiştirmek zorundayız”.

TÜSİAD: “Türkiye İMSAD, rekabet gücünün korunmasında kilit konumda”

TÜSİAD Yönetim Kur. Bşk. Erol Bilecik, Türkiye’nin, geleceğini inşa ederken her zamankinden daha sağlam temeller kurmak zorunda olduğunu kaydederek, “Yeni bir dünya düzenine doğru gidiyoruz. Türkiye kritik bir eşikte. Rekabet gücümüzü, ürünlerin katma değerini ve üretim teknolojilerimizi hızla üst  seviyelere çıkararak koruyabiliriz. Bunun için de dijital teknolojilerimizin ürün ve üretim ögeleri içindeki payının artırılması son derece elzem. Türkiye’nin sahip olduğu coğrafi konum ve ucuz işgücü gibi avantajlarımız, yaşadığımız dijital çağda maalesef rekabet için yeterli olmayacaktır” dedi. Bilecik şöyle devam etti: “Son dönemde ekonominin dinamosu olan gayrimenkul yatırımlarının tam ortasındasınız. Sektörün yarattığı katma değerin artırılmasında, bilgi yoğun çözümlerde, küresel rekabet gücünün korunmasında hakikaten kilit konumdasınız. Buradaki anahtarların kaynak kullanımında, üretimde ve tüketimde verimlilik artırıcı teknolojiler olduğuna inanıyoruz. Daha yenilikçi, standartları daha yüksek ürünler, malzemelerin üretimi, kullanımı ve yaygınlaştırılması artık Türkiye için bir lüks değil. Değişim için en iyi zaman şimdiki zamandır”.

“Sürdürülebilir kalkınma için yol haritamızı çıkarmalıyız”

İnşaat malzemesi sektörünün, toplam üretimi, dış ticaret hacmi ve istihdamdaki payının yanı sıra, ülke ekonomisi için önemli sektörlerle yakın ilişkisinden dolayı stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan ise “Akıllı binaların, yeşil binaların, pasif evlerin, akıllı kentlerin planlandığı bir dünyada, inşaat malzemesi sanayisinin üretiminden lojistiğine, tasarımından uygulamasına bu ekosistemin dışında kalması düşünülemez. Kaynakların akılcı ve etkin kullanılmasının önemi gün geçtikçe artmaktadır” dedi. “Dijital platformların ve uygulamalarının projelere entegre edilmesi, bu entegrasyon için gerekli dataların yatay entegrasyonu ile gerçekleşecektir” diyen Ferdi Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: Yani tedarikçi-üretici-iş ortakları-bayiler-distribütörler-yapı marketleri-mimarlarmühendisler- müteahhitler-ustalar-nihai kullanıcılar aracılığı ile toplanıp bilgiye dönüştürülmesi ve geleneksel süreçlerin, hedeflerin optimize edilmesinden bahsetmekteyiz. Geleneksel malzeme seçiminden, veri üreten çağdaş, yenilikçi, hafif, çevreyle barışık malzemelere geçişten, tasarımda ve mühendislikte dijital entegrasyondan, evin içinde dolaşmak yerine müşterinin aklında fikrinde dolaşmaktan söz etmekteyiz”.

“Sanayiciler içi n hayaller dijital, müşteriler içi n ge rçe kler manuel”

İnşaat sektörünün, uçtan uca entegre bir sektör olduğunu belirten Erdoğan, “Bu işin başı doğada madencilik, sonu uygulama ve montajdır. Sistemin ortasında yer alan üretimi akıllı fabrikalarda, depolama ve taşımaları akıllı lojistik ile yapmak yeterli olmayacaktır. İşin başında kazma-kürek ile madencilik, sonunda mala, çekiç, anahtar ile uygulama var. Dolayısıyla biz sanayiciler için hayaller dijital iken, müşteriler için gerçekler manuel’dir. İnşaat sektöründe dijital dönüşümü ne tek başına müşteri odaklı yatırımlar, ne de tek başına teknolojik yatırımlar sağlayacaktır. Henüz makine-makine ya da makine-sistem etkileşimi planlanırken, insan-sistem-makine etkileşiminin yol haritası düzgün çıkartılmalıdır. Bilgi paylaşımına mesafeli yaklaşan bayi-distribütör-tali bayi-uygulamacılarla birlikte ekonominin büyük kısmını üstlenen OSB’ler, KOBİ’ler ve ayrıca uygulamacı ustalar, önce eğitilmeli, kayıt içine alınmalı, sonra sisteme entegre edilmelidir” diye konuştu.

“İstihdam, malzeme ve projelerin birlikte hareket etmesini sağlamalıyız”

Dijital dönüşüm sürecinin en güzel teknolojik örneklerden biri olan BIM (Building Information Modelling-Bina Bilgi Modellemesi) ile ilgili çalışmaların, ülkemizde yeterince yaygın olmadığını ifade eden Ferdi Erdoğan, şunları söyledi: “Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde ilk 3 sıra içinde yer alan müteahhitlerimizin daha fazla değer yaratmasını dilerken istihdam, malzeme ve projelerimizin birlikte hareket etmesini sağlamalıyız. Dijital dönüşüm sürecinin en güzel teknolojik örneklerinden birisi olan BİM yani Bina Bilgi Modellemesi’ni daha yaygın hale getirmeliyiz. Firmalarımız yurtdışı projelere başvururken tüm dünyada etkin olan, mimarlar, teknik müşavirler için kullanım kolaylığı sağlayan; dünya çapında standartlaşmayı öngören Yapı Bilgi Modellemesi içinde yer almalıdır”.

Oturumlar ve özel sunumlarda çarpıcı bilgiler paylaşıldı

8. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nin ilk oturumu “Geleceğe Yatırım” başlığı altında, Deloitte Türkiye Ortağı ve Strateji&Operasyonlar Lideri Özgür Yalta’nın moderatörlüğünde gerçekleşti. Escaru-TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı Genel Müdürü Hülya Kurt, Sanal Mağazacılık CEO’su Enis Karslıoğlu ve Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof Dr. Tanju Erdem, dijital dönüşümle ilgili değerlendirmelerini paylaştı. “Geleceğe yatırım öncesinde bizi nasıl bir gelecek bekliyor? Bu gelecek ne kadar yakın? Türkiye İMSAD üyelerinin sektörleri bu gelecekte nasıl bir yer edinecek?” gibi sorulara cevap arandı.

İletişim Koçu ve Eğitmen Defne Sarısoy’un moderatörlüğünü üstlendiği “Zirve Sohbetleri”nin ilkinde, İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, “Endüstride Çağı Yakalamak” konusunda görüşlerini paylaştı. Zirve Sohbetleri’nin “Dijital Ekonomiyi Anlamak” başlıklı ikinci bölümünde ise Kanyon Kapital Kurucusu Dr. Önder Halisdemir, konuyla ilgili değerlendirmelerini aktardı.

“Dijital Dönüşüm” başlıklı ikinci oturum, ME Danışmanlık Kurucusu Murat Erdör’ün moderatörlüğünde, GMW Mimarlık Yönetici Ortağı Dicle Demircioğlu, Deloitte Türkiye Ortağı ve Dijital Hizmetler Lideri Hakan Göl, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Suat Baysan ve SEM SEO Direktörü Serbay Arda Ayzit’in katılımıyla gerçekleşti. Oturum boyunca “Dijitalleşme sonrası iş hayatı nereye gidiyor”, “Ülkemizin atılım yapması gereken konular neler”, “Dijital dönüşümün neresindeyiz” gibi sorular değerlendirildi.

Ayrıca konuk konuşmacılar, yaptıkları özel sunumlarla iş dünyasındaki son gelişmelere yönelik çarpıcı bilgiler paylaştı. Zirvenin konuk konuşmacılarından Schneider Electric, Ortadoğu ve Afrika Endüstri İş Birimi Ticari İş Geliştirme Direktörü Yves Daumas ise “Fabrika Ayarlarını Terk Etmek: Dijital Fabrikalar” başlıklı sunumunda dijital ya da diğer bir deyişle akıllı fabrikaları ve robotiks konusunu ele aldı.

“Mimaride Geleceği Görenler” başlıklı özel sunumda Mott MacDonald Direktörü ve Global Cephe Lideri Dr. Thomas Hendriksen, mimarlıkta ve mühendislikteki dijitalleşmenin inşaat malzemesi üreticilerine etkisini anlattı. “Interoperability: İşbirliğinde Yeni Dönem” başlıklı sunum, building-SMART-International Home of Open BIM İcra Kurulu Başkanı Richard Petrie tarafından yapıldı. Petrie, dijital dönüşüm sürecinin en güzel teknolojik örneklerinden birisi olan Bina Bilgi Modellemesi’ni anlattı.

“Dijital Kabus: Siber Saldırılar” konusu, Deloitte Türkiye Ortağı ve Siber Risk Hizmetleri Lideri Burç Yıldırım tarafından yine özel bir sunumda ele alındı. “Döngüsel Ekonomide İş Potansiyelleri” başlıklı sunum ise SITRA Finland-The Finnish Innovation Fund Proje Direktörü Karl Herlevi tarafından gerçekleştirildi. Herlevi, günümüzün ve gelecek yılların en önemli kaynak politikası olan döngüsel ekonomi hakkında bilgiler verdi.


 


İlginizi çekebilir...

Akademisyen ve sektör temsilcileri buluştu: 9. Ulusal Çatı ve Cephe Konferansı

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) tarafından düzenlenen Ulusal Çatı ve Cephe Konferansı'nda 'Enerji Etkin, Ekolojik Çatı ve Cephe...
16 Mayıs 2018 Çarşamba / 16:17

Knauf'un Tüm Paydaşları, 'Knauf Varsa, Ben Varım!' Dedi

'Knauf Varsa, Ben Varım!' mottosuyla 2-4 Şubat tarihlerinde Antalya'da düzenlenen Knauf bayi toplantısına katılım yoğundu......
12 Mart 2018 Pazartesi / 14:05

Yapı Ürünlerinin Gelişimi ve Geleceği Mimar Sinan'da Konuşuldu!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda 13 Aralık günü düzenlenen 'Yapılarda Güvenlik ve Konfor Duvarla Başla...
16 Şubat 2018 Cuma / 11:56

©2018 Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | 13.12.2018 / 12:30:01